Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

beruska24.9.
10. bře 2012

@lupinek82 - já ho zatím dávám v mezičase, jen na ochutnání a nácvik trefování se do pusinky 🙂

lupinek82
10. bře 2012

@beruska24.9. Trefování mám jde, jen s tím dásnením je to horší, ale zas jí to baví🙂)

beruska24.9.
10. bře 2012

@lupinek82 - tak tvoje holčička je starší, už to má víc natrénované. naší je půl roku. je pravda, že dudlík už si do pusinky umí dát, s rohlíkem se do pusy také trefí, ale pak si to opatlá všude. dnes měla rohlík rozpatlaný po celém obličejíku 😀 😝 ale byla nadšená, vrhla se na něj jako by týden nejedla 😀

lupinek82
10. bře 2012

@beruska24.9. To asi ju, ale zatím měla jenkousky v jídle a nebo křupky, ale začali jsme teprve teď. Rohlík jí taky chutná, tak potrénujeme, my ty dvě kolečka z rohlíku měly ve vlasech obě 😝

Včera sem dávala poprvé těstoviny, tak sem krájela fleky 😖 a ta moje potvůrky stejně vytřídila a vyplivala kusy, které se jí zdají moc velké🙂

beruska24.9.
11. bře 2012

@lupinek82 - tak zkus dát půlku rohlíku, ať může ´´ukusovat´´ z celého 😉 třeba ji to půjde líp.
křupky jsem ještě nezkoušela, starší dcerka je moc nemusela (lepí se), takže je nechávám na později.
kousek sem tam v jídle také má (nemixuji, mačkám vidličkou, od začátku).

😀 😀 😀 šikovná holčička 😀 😀 😀
těstoviny jsem u starší dávala polévkové, buď takové ´´divné´´ tvary (bylo to jako bys nakroutila nudle) a ty se při vaření většinou rozpadly na kousky. pak jsem ještě zkoušela polévkové ´´kytičky´´, ale to byl oběd na dlouho, s těmi si malá chtěla hrát 😀

lupinek82
11. bře 2012

@beruska24.9. Kytičky jsem taky viděla, ale neměly na obalu "nevaječné", tak sem popadla fleky🙂

Ještě mě napadlo, pokud by rohlík nebo chleba nešel, tak jí ho zkusím trochu rozmočit, kaše jí nejede a i když jí včera snědla docela dost, vnoci se mi po ní budí, asi jí nedělá dobře v bříšku, chleba snědla míň, ale spala po něm krásně.

beruska24.9.
11. bře 2012

@lupinek82 - starší jedla rohlík nadrobený v přesnídávce. nechtěla jsem dávat piškoty (ty měla až kolem 11m.) a samotná přesnídávka ji nezasytila, s rohlíkem ano.

mimit
11. bře 2012

ahojte mamicky, chcela by som vas poprosit o radu. Mam 6 mesacnu dcerku, doteraz kojenu, snazime sa o prikrmy na obed, ale problem je v noci. Priblizne kazde 2 hodiny ju musim kojit, jednak pri jedeni zaspi a len velmi tazko sa mi budi, preto to nerobim radsej, a jednaj mi pride, ze je jednoducho hladna. Problemom je podavanie umeleho mlieka z flasky. Pri prvej snahe mi mlieko pila bez problemov, ale velmi sa z neho povracala. Odvtedy odmieta flasku dat coilen do ust, skusala som viacero mliek, samozrejme aj hypoalergenne, az nakoniec som skusila dat aj materske mlieko do flasky a jednoducho nechce. Neviem ju nijako presvedcit, zatne pery, usta pevne zovrete a ani neoskusa. Aj som jej napchala tak trochu nasilu flasku s tym materinskym mliekom, ale vsetko vypluvala a plakala. O par sekund ale pytala prsnik. Uz som zufala, pretoze viem, ze jej to na noc nestaci, bolo by ovela lahsie dat jej umele mlieko, myslim, ze by to viac zasytilo. Prosim poradte mi, ako na to...

cicimon
11. bře 2012

@mimit preco ju v noci nekojis?

mimit
11. bře 2012

kojim, kazde 2 hodiny. cez den asi kazde tri..asi som sa blbo vyjadrila.

mami29
11. bře 2012

Ahojky mam dotaz. Jaky mate jidelnicek u cca 7.m kojence? Kojim 2krat rano, obed masozeleninovy, pak 2 kojeni a kase k veceri a pak v noci kojeni. Davala bych uz i svacinku ale nevim, Jak castym kojenim se mi bude tvorit mleko?

mimit
11. bře 2012

@cicimon kojim v noci kazde dve hodiny. asi som sa zle vyjadrila

lupinek82
11. bře 2012

@beruska24.9. Tak rozžmoulala půlku rohlíku s obrovským nadšením, a co nesnědla, to sem jí rozmočila a stejně tak s kostičkami chleba. Uvidíme, snad se naučí.Každopádně šla hned po jídle do vany🙂

@mami29 Měli jsme to úplně stejně a ještě k tomu i odpolední svačinku - ovoce. Měla sem spíš problém, že bylo mléka moc, tak jsem dávala ze začátku třeba jen poloviční porci a časem se to srovnalo.

cicimon
11. bře 2012

@mami29 ked prikrmujes len 2mes tak 2 prikrmy stacia, ono v principe pridavat 1 prikrm za mesiac

@mimit tak kojene deti si tazko zvykaju na flasu, moja ju nechcela nikdy - a nie je zvyknuta ani na UM, tak jednoducho treba vydrzat, este je mala potrebuje aj v noci mlieko a to jedlo co zje za den jej este nestaci. ak je 1 prikrm denne, to je skor na zvyknutie na stravu, to este nebude velmi o nasyteni, takze len treba vydrzat pri mlieku. mojej trvalo min do roka kym ju netrebalo po jedle nakojit, a kym som ju v noci kojila to bolo zhruba kazde 3h., do roka cez den priemerne kazde 2h.

beruska24.9.
12. bře 2012

@lupinek82 - ještě mě napadlo, zkusit rozmočený rohlík v mléce (mm, um). ale starší mi to tak nejedla, u mladší jsem zatím nezkoušela.

dnes ta potvůrka mrňavá viděla jíst ségru oloupané, nakrájené jablko a chtěla také. tak jsem ji kousek dala, ožužlávala ho, brousila o ty svoje 2 zuby a hlavně se s ním celá oplácala 😝 😀 ale byla šťastná, že může papat to, co starší sestřička 😵

katka.stran
12. bře 2012

Ahoj maminky, mám dotaz ohledně dávání příkrmu. Dcerce bude teď 6 měsíců, už 14 dní jí dávám kolem oběda nějaký příkrm: bramory s mrkví, nebo jen mrkvičku ( pyré ), lžičkou mi papká krásně, to se naučila hned. Ale bohužel mi sní tak čtvrtku nebo max. půlku té malé skleničky ( od výživy, jak prodávají to pyré pro děti ), začne se vztekat a chce mlíčko, to když jí dám láhev, tak to úplně hltá. Jenže když jí necham pít jen chvíli a pak přestanu a chci jí zkusit dát zase tu kašičku, tak už nechce. Máte některá taky takový problém? popř. nějaké rady? moc děkuji!

beruska24.9.
12. bře 2012

@katka.stran - potřebuje čas zvyknout si na něco nového 😉 prý dětem trvá měsíc až dva, než dávku mlíčka plně nahradí jídlem. u starší dcerky to trvalo asi 2m., mladší mi po 14 dnech vydržela 2h. než dostala mlíčko.
zkus dát příkrm v době, kdy ještě není úplně hladová a mlíčko dát tak za půl hodiny po jídle (vlastní zkušenost). postupně bude intervaly natahovat. ale fakt to chce čas, každé dítě je jiné. hlavně ji nenuť, nech to na ní, aby ti nezačala jídlo odmítat.

cicimon
12. bře 2012

@katka.stran 2tyzdne je malo na to, aby si zvykli na jedlo... a zas pol flasky ked zje je celkom dost, takze je to ok. u nas aj teraz funguje to, ze ak sa spravi z hocijakeho dovodu prestavka v jedle, tak uz nechce dalej. a tiez nie je dobre prekladat jedlo mliekom, takze ked jej das mlieko, tak uz je mala sanca, ze bude dalej jest.
nam trvalo dlho, kym zjedla naraz pol flasky, takze bud spokojna, take male deti potrebuju hlavne mlieko

beruska24.9.
12. bře 2012

@katka.stran
@cicimon
a vy dáváte/dávali jste při příkrmu mlíko?? já právě u obou při a po příkrmu vodu a mlíčko až s odstupem.

cicimon
12. bře 2012

@beruska24.9. no ja som moju mozno do roka dokojovala po jedle, lebo ona jedla strasne malo, ani teraz tomu jedlu velmi neublizi
ale teraz co sa mi osvedcilo nedat jej jest hned ako vstane, tak mozno po pol hodke, ked bola mensia tak mozno po 15min od zobudenia

ako to myslis pri prikrme? moja ked chce sa napije vody aj v priebehu jedenia, ale mlieko nie - kedze bola kojena, tak mala mlieko az po jedeni

beruska24.9.
12. bře 2012

@cicimon - však, během jídla. prostě padne čas, kdy by asi tak měla jíst, takže dávám lžičkou jídlo, mezitím ji dám napít vody a zase dávám jídlo. je na um, takže i vodu dávám z lahvičky. tak to dělám od začátku příkrmů, aby si zvykala na vodu. no a když dojedla nebo začala odmítat, tak jsem to nechala, hrály jsme si nebo jsem ji zabavovala a nejdříve půl hodiny po jídle jsem ji udělala mlíko. teď většinou vydrží 2h. než dostane mlíko.
no, snad jsem to teď napsala srozumitelně 😉

cicimon
12. bře 2012

@beruska24.9. tak ja som jej pocas jedla pit nedavala, ona si vezme sama.... nech piju vodu radsej medzi jedlami ako pocas jedla.... moja dostala mlieko skor ako polhodku po jedle, ale tak ona jedla fakt malo

beruska24.9.
12. bře 2012

@cicimon - maličké je půl roku a je vidět, že tu vodu při jídle potřebuje. i když dělám příkrmy že ´´tečou´´ ze lžičky, asi to občas potřebuje spláchnout 😉
a starší (2r.+5m.) u jídla vodu také vyžaduje. dokonce občas zapíjí i polévku 😀

cicimon
12. bře 2012

@beruska24.9. tak moja tiez pocas jedla pije, aj polievku - no mozem ja za to, ze tie polievky su take suche? 🙂)

katka.stran
12. bře 2012

@beruska24.9. já ráno začínám s mlíčkem, dopo také mlíčko, kolem jedné dám příkrm a když už nechce dám mlíčko a to zase až do večera, protože ta trocha toho příkrmu co spapá jí nemůže zasytit, takže proto dávám ještě mlíčko. Když mi toho sní časem víc, tak tu jednu dávku mlíčko vynechám a dám jí jen příkrm.

cicimon
12. bře 2012

@katka.stran jj, presne tak to ma byt

katka.stran
12. bře 2012

Tak jo, děkuju za info a mám jí zkoušet dát každý týden něco nového? doma vařím jen mrkvičku a brambor, ale koukala jsem, že prodávají už hotovou brokolici, špenát, dýni od ukončeného 4. měsíce.

cicimon
12. bře 2012

@katka.stran nova zelenina sa zavadza kazde 3 dni... teda napr 3 dni len mrkva, potom pridas k mrkve 3 dni zemiak, potom k tomu dalsie 3 dni cuketu, potom das napr zemiak a tekvicu dalsie 3 dni a potom zas nejaku novu zeleninu 3 dni plus nieco z toho, co uz jedla... po cca mesiaci maso, potom ovocie, lepok..

kukni na www.kojeni.net

beruska24.9.
13. bře 2012

@katka.stran - děláš to skvěle 😉
přesně jak píše @cicimon 3 dny zkoušet novou potravinu (v tvém případě teď zeleninu), pak můžeš různě kombinovat již odzkoušené.

u nás je to teď - ráno mlíčko, pak ovocná sváča, pak mlíčko, pak pozdní oběd a pak už jen mlíčko. když jsem zkusila dát sváču a pak hned oběd kolem poledne, tak hodinu po jídle řvala hlady. takhle když to proložím mlíčkem, tak po jídle ty 2h. vydrží (mlíčko má po 3h.). tedy ty časy připližně. nejedu přesně na minuty 🙂

mimit
13. bře 2012

@cicimon dakujem, aspon nemam pocit, ze som jedina..