Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

kate77
11. bře 2009

Fuuu-ha..já jí to dala.....fakt je tam trochu soli!Se zeptáme Andy,jdu ji napsat!

janasekh
11. bře 2009

je tam snad jen 1%, to by určitě nevadilo. dávám malému kukuřičné křupky a tymu jedou, jsou ale bez soli, ale chci zkusit i zase ještě něco jiného.

andy80
11. bře 2009

Ahoj holky,

myslíte ty kukuřičné chlebíčky? Ty se dávat klidně můžou, ta špetka soli co v nich je dětem neuškodí. Sůl je teď už ve všem, když dáte dítěti chleba nebo kousek rohlíku tak je v tom sůl. V dětských piškotech je špetka soli, ve skleničkách bývá sůl taky. Ty kukuřičné chlebíčky jsou solené fakt minimálně a je to rozhodně menší zlo než obyčejné pečivo.

shaula
11. bře 2009

Ve skleničkách jak kterých - já si vybírám jen ty, kde sůl není. Ale jinak bych to taky tak nehrotila, Andy má pravdu, že sůl je i v chlebu a ten taky děti baští už před dosažením roku.

andy80
11. bře 2009

shaula: sůl je skoro ve všech, akorát je to přidané mezi dusičnany, takže to nepoznáš. Někde tady byl test skleniček a od 6. měsíce se objevila sůl ve všech skleničkách. Troška soli neuškodí, jen se to nesmí přehánět a zbytečně nesolit domácí jídlo apod.

shaula
11. bře 2009

Tak já většinou kupuju Hami, Hipp nebo Babydream - na těch je přímo uvedeno, že jsou bez soli... Tak nevím, nemáš odkaz na ten test skleniček?

andy80
11. bře 2009

někde tady bude, zítra to dohledám a dám ho sem a Hipp jsou zaručeně slané

romi.r
11. bře 2009

Shaula tady je ten test http://data.idnes.cz/g/eko/infografika_kojeneck...
bez soli je alnatura, hipp, jsou opravdu slané

andyalukasek2008
12. bře 2009

Ahoj holky, tak jsem si bláhově myslela, že když koupím něco pro prcka BIO, není to hnojeno dusičnany... Samozřejmě to není pravda! Takže asi má můj manža pravdu, že pokud to není z vlastní zahrady, nedá se tomu BIO až zase tak věřit, zato to ale spolehlivě vyčerpá Vaší peněženku... Rozklikněte toto:

http://www.novinky.cz/ekonomika/163620-brokolic...

andy80
12. bře 2009

andyalukasek: hm, tak to byl jeden s prvních příkrmů, které malá dostala. Měla jsem Bio mrkev a Bio brokolici Hamánky a myslela jsem bůhvíco jí nedávám 😀

romi.r: díky za ten test, aspoň to nemusím hledat

kacka.va
12. bře 2009

andyalukasek: podobně dopadly některé skleničky se špenátem 🙂

romi.r
12. bře 2009

hmm, ani ze zahrádky nemáte jistotu že tam nejsou dusičnany, je to z vody a ze vzduchu ☹

romi.r
12. bře 2009

taky jsem si mylně myslela že když to bude nehnojené, tak je to bio

Jak se vyhnout dusičnanům
"Ví se, že dusičnany se odbourávají slunečním svitem. A protože z jara jsou dny kratší, má jich jarní zelenina více,“ říká Ivana Jankovská z královéhradeckého Zdravotního ústavu. "Nejlepší by bylo sklízet zeleninu až večer, jenže například takový salát by nevypadal příliš čerstvě a špatně by se prodával. Takže ho zemědělci sklízejí ráno.“

Pokud jste odpůrci kojenecké a dětské výživy ve skleničkách, ve které je dusičnanů málo, kupujte zeleninu a ovoce v obchodech s biopotravinami.

Ty by měly obsahovat méně dusíku než plodiny, na které zemědělec použije dusíkaté hnojivo. Další možností je pěstovat si zeleninu na zahrádce, kterou nebudete hnojit. Ale nic není stoprocentní, jak potvrzuje Aja Jacurová ze Zdravotního ústavu v Hradci Králové.

"Ze zájmu jsem si otestovala salát koupený na trhu a druhý, co jsem vypěstovala na zahrádce, která nebyla nikdy hnojená. Salát ze zahrádky měl překvapivě dvakrát více dusičnanů než ten koupený v obchodě. I když nepoužíváte dusíkatá hnojiva, mohou se dusičnany dostat do zeleniny také vodou, kterou zaléváte, nebo spadem ze vzduchu.“

kate77
12. bře 2009

Koukám na ten tes..příkrmy,tak ono je to různé i v rámci jedné značky?!!!Je a já,že Hami jsou nejlepší 😎 ..které jak..Díky Andy..trošku soli je asi všude

kacka.va
12. bře 2009

romi: to máš pravdu, už se to tu někde probíralo, že v testech dopadly doma vyrobené pokrmy hůř, než ve skleničkách.

shaula
12. bře 2009

Holky, díky za odkazy, teď už nemám čas, jdeme na sraz dvojčátek, ale večer to pročtu. Ahoj

alishia
12. bře 2009

holky videly ste ted zpravy na nove? BIO HAMANEK BROKOLICE je nebezpecny pro mimca a stahuje se z trhu, obsahuje moc dusicnanu, ohlasila to ceska inspekce.

zelva
13. bře 2009

Ahojky, trochu jsem to tu pročítala, ale ne úplně všechno, je toho strašně moc, tak se omlouvám jestli se to tu už nějak probíralo.
Malý je 6 měsíců plně kojený a já před týdnem začala s příkrmy. Snažím se místo poledního kojení dát příkrm, ale už týden co to zkoušíme stále bez úspěchu. Nesní snad ani lžičku, neotevře pusinku a když se mi podaří mu do ní něco dát, tak se šklebí jako kdybych mu dávala citron a je vidět jak mu to děsně nechutná. Takže se chvíli takhle snažíme a když už pak začne být opravdu nevrlý, tak ho nakojím. Máte někdo zkušenosti, že vám takhle zpočátku dětičky odmítaly příkrmy? Nebo máte nějaké fígle? Mlíčko mu prostě děsně moc chutná a na nějaký papání mi prdí. Děkuji 😉

andy80
13. bře 2009

zelva, zkus do mrkvičky zamíchat mlíčko, třeba se chytí a pokud ano, tak dávej postupně míň a míň mlíčka. A taky zkoušej nové věci. Pokud mu nepojede mrkev, zkus dát brokolici apod.

zelva
13. bře 2009

Já jsem zkoušela mrkev a teď zkouším bramboru právě s mým mlíčkem, ale stále bez úspěchu. ☹

pavlina05
13. bře 2009

zelva nebo petržel, ta je moc sladká 😉
Kupuješ sklenky nebo vaříš????

zelva
13. bře 2009

pavlina: mrkvičku jsem zkoušela vařenou - bio a pak i rannou mrkev z DM, ta byla megasladká. Mně teda chutnala 😀 Tak petržel tedy zkusím.

martimarti
13. bře 2009

A co kdyby ses vrátila na týden zpět ke kojení a pak to zkusila znovu? Já bych to asi tak udělala, když by se mi prcek moc vzpínal a odmítal příkrm. Přece když se plně kojí a malej se nezdá hladový, tak se vůvec nic nestane, když se s příkrmem začne trošku později. Lepší, než mu to zošklivit úplně. To bych asi udělala já. 😉 😉

bolk
13. bře 2009

Holky můžu se zeptat, jestli jste dávaly hrášek. Zajímá mě jestli moc vaše miminka nenadýmá. Malé nic moc nejede, tak chci zkusit i něco nového. Ještě mi trochu pomohlo zamíchat do špenátu nebo brokolice trochu hrušky. Jinak jí jen mrkvičku☹.
Dík

pavlina05
13. bře 2009

bolk dávala jsem a v pohodě. i lusky ok
🙂

zelva já bych se nevzdávala...krmíte teprve chvíli a ono to pomalu půjde
😉 .Také nám chutná dyně Hokaido 😉

martimarti
13. bře 2009

Pavli, ale když se malej vzpíná a ani pusinu neotevře a začne být nevrlý? Víš, myslela jsem, aby to krmení lžičkou neměl spojený s nepříjemnými pocity. Já bych asi vycouvala s zkusila to později, zvlášť, když mu mlíko chutná a jinak je v pohodě. 😉 😉 Ale je to jen můj názor. 😉

bolk
13. bře 2009

Díky tak jsem uvařila baby karotku a to už taky nejí. Ach jo ☹ a to začala jíst docela dobře. Přijde mi, že je to horší a horší. Kdyby alespon nebyla tak malá. Ale petržel mám ještě v záloze ta mě nenapadla. 😉

girll
13. bře 2009

Ahoj holky 🙂
potřebovala bych váš názor a pomoc už od 4 měsíce přikrmujeme,malej je na UM tak dr.řekla že můžem začít.Myslela sem si už jak to zvládám a rozumím tomu ,ale včera sme byli u známý a odcházela sem od ní zcela vydeptaná ☹ Když sem jí řekla že už mu dávám kuřecí masíčko tak to sem se prý zbláznila že se má dávat až od 7měsíců,hrášek od 8,kukuřice od 9....A takhle to pokračovalo.a když sem jí řekla že dr.nám řekla že malýmu můžu dávat od 6 bílí jogurt tak to v žádném případě že od 8.Ona není dr.jen si to vše vyčetla takhle na netu.Co si o tom myslíte vy???Dávám to špatně?? 😒 já to jako nějak moc neženu,prvních 14 dní sem dávala skleničky a ted vařím.A pořád jen dokola dávám,dýně,mrkev,brokolice,hrášek,kukuřice,kuřecí,brambor,špenát(ten skleničkový,prý do roka se smí jen skleničkový).A co bych tak mohla ještě začít dávat???
A ještě sem se chtěla zeptat,už sem začala dávám i přesnídávky a dávala sem i jahodovou,borůvkovou a broskvovou ale to zas ta známá řekla že sem blázen že tyto se smí až od roka,ale tak proč je na nich napsáno od uk.4 měsíce? 😒
Děkuju moc 🙂

many
13. bře 2009

girll a jaký dáváš přesnídávky 😉 od Hami nebo Hamánek,Sunárek,.... 😉

many
13. bře 2009

jinak si jestli kupuješ skleničky,tak se řiď skleničkama 😉 dávej teď 5.měsíc a je to 😉