Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

mapris
13. črc 2007

zevina,
no, my máme zatím dva a po dnešní probdělý noci mám pocit, že rostou další. Já jsem měla taky velký mixer. Tak jsem koupila tyčový s malou nádobkou na 600 ml a jsem spokojená. Jen to vypláchnu a je to :o))

Holky, chci se zeptat, těstoviny a mrkev - není to nějaká dráždivá kombinace. Malá večer prděla a asi jí bolelo bříško ...

akcul
17. črc 2007

Ahoj maminky,
tak my od neděle papáme mrkvičku a moc nám chutná. Malá snědla hned napoprvé 1/3 skleničky První lžička od Hami a klidně by baštila dál, ale nechtěla jsem to ze začátku přehánět. Včera a dnes jsem jí dala zbývající 2/3 a zítra už jí zkusím nechat kolik sní. Jen mi to vždycky dopila plnou dávkou mlíčka (tzn. 120 ml). Včera a dnes už teda jen 100ml. Tak nevím, jestli ji to nějak vůbec zasytilo. Kolik příkrmu by tak mělo miminko sníst? Bojím se, aby mi zítra nesnědla celou skleničku a pak zase nevypila celou dávku mlíčka. 😒 Poradíte mi, prosím?

isacek
23. črc 2007

teda tady to nějak upadá:o).
Nevíte jestli už můžu dát 10měsíčnímu dítěti kopr??
Chtěla bych malý udělat koprovku, zahustit to jen jogurtem a nastrouhanou bramborou.

zevina
23. črc 2007

isacku, myslím že kopr úplně v poho 🙂 já ho občas pro ovonění dávám i do jakéhokoliv masozeleninového myšmaše 😉 a koprovku s jogurtem dělám taky, jen místo brambory jsem použila cuketu, ale ve výsledném efektu je to myslím jedno

isacek
23. črc 2007

zevina,
tak děkuji za info.Už mám na zítra připravený ingredience tak to prubnu:o).

zevina
23. črc 2007

já už ji taky dlouho nedělala, asi už mám o zítřejším obídku jasno 😉 jen pořád nevím jestli jít do knedlíku, doktorka mi říkala na osmiměsíční, že už můžem, na desetiměsíční to zopákla, ale my furt jedem přílohy brambory, těstoviny, rýže, asi proto, že ani my s manžou nejsme nijak zvlášť knedlíkoví (teda k zelí a svíčkové jo, ale jinak to u nás nefrčí) vy už jste to některá zkoušela?

lottie
23. črc 2007

akcul: jak se to vyvíjí dál s mrkví? já ti sice neporadím, protože nevím, ale o to víc mě to zajímá 😉

dashak
23. črc 2007

hojda, my děláme koprovku už dáááávno. Myslím tak od 10 měsíce určitě. Ale dělala jsem ji z kojeneckého mlíka a zahušťovala normal moukou s vodou. Knedlíky zatím nejíme. Nechce se mi pro ně do obchodu 😀 Tak papáme vždycky s brambůrkam a jajko k tomu

erunka
24. črc 2007

ahojky, kdy jste zacali davat stavicky a kdy prikrmy? Jsme na UM. Diky

vilca
24. črc 2007

Ahoj holky, chci se zeptat, jak dlouho se musí dětem vařit z kojenecké vody (myslím polívečky). Kámoška má zhruba stejně starou holčičku a od 6. měsíce jí vaří příkrmy jen z převařené vody z kohoutku... Díky 🙂

akcul
24. črc 2007

lottie:
Ahojky, papáme o stošest. 🙂 Malá mi sní na oběd tak 80-100g zeleninky a moc jí to chutná. Už jsme vyzkoušeli mrkvičku, brokolici, brambor a dnes jí zkusím dát cuketu. Už to ani nezapíjí mlíčkem, asi jí to stačí, tak jsem ráda. Vy se teprve na příkrmy chystáte, že? 😉

kamhajek
24. črc 2007

Holky, kdy jste začli prckům dávat chlebík se sýrem? ten náš chce vše co jíme my, tak už párkrát dostal ode mě tmavý chlebík s máslem a nejraději by mi ho celý snědl.

unka7
24. črc 2007

Já už dávám Vanessce chlebík se sýrem a moc jí chutná, doktorka říkala, že když jí nevadí, tak ať si dá a Vanessce moc chutná

kamhajek
24. črc 2007

unka7: a jak stará je tvoje maličká?

makelka
24. črc 2007

ahoj holky, zajímalo by mě, jaký množství mám malýmu dávat na oběd, jako gramáž, abych věděla, že nemá hlad, ale zbytečně ho nepřekrmovala

lottie
24. črc 2007

akcul: super že vám to jde jak podle příručky 😉 já nechám páju klidně ještě měsíc o mlíku, jestli jí teda bude stačit. ale už se na přikrmování docela těším,tak sem občas nakukuju a zajímají mě právě ty začátky. ona mě totiž ráda pozoruje když jím, žvýká u toho se mnou a kapky ze lžičky jí s nadšením 😀
takže hami první lžička už je v kredenci a piš piš ať mám přehled 😉 tu brokolici jsi měla čerstvou nebo mraženou?

jita2
24. črc 2007

kamhajek,
tmavý chlebík taky papáme, jak se ten sýr nemá, tak dáváme třeba lučinu, ale ona toho moc nepojí naráz, vždy spíš po kouskách a vícekrát pak otravuje, že má hlad, protože nejí snad jedno jídlo do zasycení (kromě mlíčka), už jí ta lučina nějak neleze, to radši chce chlebík holý 🙂

makelka,
řešila jsem přesně to samé, obvolávala jsem kamarádky, kolik toho mám dát a ta mi řekla, že dává tolik, kolik si řekne, v tomhle věku by mělo zhruba vědět, kolik sní, tak by mělo zavřít pusu nebo prskat to ven z pusy, když už nechce, jestli to ještě nedělá, tak to velice brzy začne dělat a určovat si to sám 🙂

makelka
24. črc 2007

jita2 právě že jsem jídlo začla vážit, za syrova mu dám 200g a kolikrát mi příjde že kdyby bylo, ještě jí, někdy to ale nesní a opravdu zavře pusu a konec, už ji neotevře, ale říkám si, že někdy musí mít i hlad, když se ještě natahuje, tak nevím 😒

jita2
25. črc 2007

No pokud ti ještě po tom jídle vydrží třeba dvě tři hodinky, tak mu to asi stačí, ale pokud po jídle třeba po hodince mrčí hlady, tak asi nebyl dosycený z oběda, tak mu ještě klidně dej, když se natahuje, skutečně nebude dlouho trvat a všechno si bude regulovat sám, každé miminko sní jinak, takže se pak zařídíš dle toho, kolik bude sám chtít 😉

mapris
25. črc 2007

kamhajek,
no, malý taky chleba chutná - a chtěl bych už zařadit nějaký snídaně, máme ale jen dva zuby, tak nevím, jestli to bude mít účinek. Jinak lepek a ostatní od 9tého měsíce - prýýý.

akcul,
voda se má převařovat do půl roku, do roka už se převařovat nemusí, já jí ale mlíko dělám pořád z převařovaný a do zeleninu naleju rovnou z lahve nepřevařenou.

makelka,
no, já si to občas zvážim - teď v horkách mi Terka sní tak 150 g a pak má přesnídávku až tak mezi půl 4 - 4. A když je chlad a normální počasí, tak mi sní i 190 g, ale to je výkon :o)) Mně když už malá zavře pusu a nechce, tak jí to nenutím. Zkusím jí dát napít a pak zase nabídnu. Někdy to bylo i tak, že snědla málo, šla spát a pak kňourala, tak
jsem jí nabídla zase. To že má dost mi dává najevo tím, že si odříhne :o))

jita2,
a kolik sníte vy v tomhle horku? Taky málo nebo pořád stejně?

dashak
25. črc 2007

Ahojky, já malé jídlo nevážím. Už to mám celkem v oku, kolik toho sní a radši dělám více, ona se už pak otočí že nechce, nebo kroutí hlavou a nebo mi suše odstrčí ruku 😅 , tak to pak dojedu já a nebo když zbyde více tak nechám třeba na večer nebo na druhý den.
Teď v těch vedrech mi ale moc obědy nejedla a vždycky se chtěla dopapat mlíčkem a u toho mi vždycky usla 🙂

Chlebík taky papáme, máme 8 zubů, takže už ji to ani nekrájím a odkusuje si sama. Většinou jí ho mažu fénixem.

zevina
25. črc 2007

erunka, s příkrmy se začíná na UM obvykle po ukončení 4.m u kojených dětí po ukončeném 6.m a vaše nudra by ti měla říct kdy začít, podle toho jak malá prospívá a dát ti takové základní rady 😉

vilca, na jídlo vodu nepřevařuju (stejně se převaří v kastrolku 😉 ) a už používám normálně z kohoutku (máme kvalitní)

jita, to jezajímavé, malý chlebík miluje, to si jen pomlaskává, ale lučina se mu zdá podezřelá 😅 převaluje ji v puse, vystrkuje koutkem... prostě žádný velký úspěch, ale to dojde časem, jogurty mi vzal na milost snad až před měsícem, do té doby ee 😉

makelka, sice nevážím, ale oběd mu chystám do skleničky 150, víc toho nesní, přesnídávky zbaští asi 1/2 skleničky (někdy se sušenkama, jindy bez), selský jogurt dávám taky 1/2 + ovoce, sušenky nebo trocha přesnídávky, aktivii celou-je malá a kaši dělám ze 100-120ml vody, ale my nejsme zrovna příkladní jedlíci 😀 a když mu vytráví dřív, tak si řekne mezi jídlem o kojení 😅

kamhajek, místo taveňáků dávej radši lučinu, žervé nebo jak psala dashak fénix 😉

zevina
25. črc 2007

a dnes mi u snídaně (u mojí, malý už byl po jídle) prcek uloupil půlku rohlíku a cpal se jako by týden nejedl 😀

akcul
25. črc 2007

lottie:
Brokolici jsem ještě dala taky tu První lžičku, ale teď už vařím. Dnes malá měla cuketu z babiččiné zahrádky a ta jí moc chutnala. 🙂 Jen už nevím, co můžu dávat dál.

Holky, poradíte mi? Jakou zeleninku můžu dál zkoušet? Malá už měla mrkev, brokolici, brambor a cuketu. Je ještě nějakej druh, co se tak ze začátku dává?

zevina
25. črc 2007

akcul, mrkni na: http://www.kojeni.net/ zavádění příkrmů, jsou tam strašně fajn uvedené jak postupy, tak tabulky vhodnosti potravin pro daný věk 😉

unka7
25. črc 2007

Ahoj Holky,

co dáváte dětičkám na noc, aby vydržely, co nejdýl spát. Zkoušela jsem dávat Sunarku na dobrou noc, ale skoro žádný výsledek. Děkuji za radu

makelka
25. črc 2007

holky tak díky, ale teď malej moc nechce jíst, tak nevím snad se to zlepší
🙂

jita2
25. črc 2007

zevi,
třeba dnes dala malá přednost bílému rohlíku před tmavým chlebem a to už vícekrát, jako kdyby potvůrka věděla, co je míň zdravé 😉

mapris,
my tak jíme zhruba stejně, připadá mi, že jí málo a vícekrát. Vždycky si tak při prvních lžičkách pochutnává a pak najednou utne a nechce, a o to dřív má hlad. Ale dnes na oběd před spaním snědla fakt jen trošku oběda, pak spala dvě hodinky a pak jsem ji tím obědem dokrmila, aby měla, jak se říká, splněno 🙂

johanda
25. črc 2007

Holky, moje 8 měsíční holka najednou bojkotuje veškeré příkrmy. Krásně papala a teď prská, plive a vzteká se. Zkusila jsem měnit lžičky, krmila ji v sedačce, v dětské židli, nebo si ji posadila na klín, ale zasekla se a nechce. Nechala jsem ji v jídle patlat, to si občas ručičku strčila do pusy, ale teď už jen jídlo roztírá po stole 😠 .Prostě chce jen mámino mlíčko, takže plně kojím už asi 4 dny a co jí navařím, to si sama sním. Má trochu rýmu, možná to s tím souvisí. Setkala se některá z vás s takovým bojkotem?

akcul
25. črc 2007

zevi:
Děkuju! Je to tam bezvadně popsáno. 🙂