Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

radka.m.
14. led 2009

pavli-vůbec nevadí,že máte pořád jednotvárný jídelníček,důležité je,aby byl vyvážený.mně malý taky asi do 10měsíců domácí stravu nechtěl,tak jsem dávala skleničky.až po tom 10m.se to zlomilo a začal jíst domna vařené.jinak dávej přednost především bílému masu-kuřecí,krůtí,králičí,může být i hovězí a výborné je na chut telecí,vepřové by se mělo dávat mezi posledními,protože obsahuje největší množství alergenů.jinak na netu kojení najdeš taky spousty receptů.

pavlina05
14. led 2009

andy, díky.Už to mám i vytištěné. JJ, bylo to moc dobře ubvařené, ale nechtěl to. Přitom je to jedlík! pak jsem to rozmixovala a také to nejedl. ☹

radko, jj, díky, také mám vytištěno🙂
Já vařím moc ráda a i malému to chutná, ale je to prostě furt to samé.

Díky moc holky!!

andy80
14. led 2009

já už zase taky doma vařím, skleničky kupuju taky abysme střídali masíčka. U nás doma se jí jen kuřecí a hovězí, tak pro malou kupuju skleničky s jehněčím a vepřovým.

pavlina05
14. led 2009

JJ, maso asi budu kupovat ve skleničkách a časem pak vařit. Uviídm v pátek jak to bude papat... 😅

deni
15. led 2009

ahojky holky, my co začali s příkrmy ve 4,5 měsíci. no jo, bohužel jsem blbá, mohla jsem to vydržet dýl, ale jak už tu bylo psáno na příkrmy a mateřskou všeobecně by se měla studovat škola a zvlášť když je to pro maminu první prcek a je málo informovaná, spíš jí radí - rodiče, prarodiče a doktorka špatně a zasrarale ☹
proto jsem se na to prostě vyprdla a ať už mi radil kdokoliv cokoliv, příkrmy pomaličku po 3 týdnech odbourala (asi by se tak taky nemělo 😅 ) a nyní kojím a o to víc, aby se mu dostávalo jen mateř.mlíčka, který je nejlepší. Zatím čekáme zda stolička bude lepší, řidší a nebude u ní tak rudej plakat. No uvidíme. Jinak za 4 týdny máme půl roku, tak to bychom už teda konečně začali dle kojeni.net podle přesného postupu s příkrmy.
Co jsem ale už zkoušela, tak mohu říct, že našemu opravdu chutnalo - ze lžičky - jak kupované skleničky, tak jsem zkoušela i jednou rozmix.brambor s mrkví doma a taky chutnalo... takže u nás nebude s jídlem problém, ani s kaší. chutná prostě všechno, co mamka nabídne, ikdyž je to bez chuti, že by to ani pes nežral 😀
probírali jste tu mističky, ze skleničky vždy lžičku dvě jsem dala do kelímku na vařená vejce, a v tom to ohřála v mikrovlnce (ikdyž by se asi měla upředňostňovat spíš horká lázeň, že? 😉 ) ale čert to vem.. kdyby měl člověk dělat vše podle nejlepší a předepsaných pravidel, tak to se prostě nedá a je to magořina.
Stejně tak s těmi kašemi a dalším, někdo doporučuje tak a někdo tak - doktoři, v televizi, na internetu.. nakonec vlastně záleží na samotné mamině, kdy to dítěti podá.

jinak zde je taky dobrá poradna:
http://www.peceodite.cz/otazky-kojeni-a-vyziva....
a co jsem tam četla, tak hodně mamin tam dávalo příkrm už dřív jak od 5.měsíce.

janasekh
15. led 2009

vracím se zase k těm kaším, ono to má být tak řídké? myslela jsem, že kaše bude hustá, něco jako krupice. tak si to dávkuji jinak, jak je psáno, tak snad neva. no a teda by mě zajímalo, pokud to teda má být tak řídké, jak to, že to nedoporučují pít z flašky? bylo by to určitě pohodlnější 😒

kacka.va
15. led 2009

janasekh: s tím jsem měla taky problém, odměřovala jsem podle lžic a bylo to hrozně řídké, tak jsem to jednou zkušebně převážila a zjistila jsem, že máme asi mělčí lžíce, než na jaké je to počítané, protože pak toho bylo skoro 2x tolik, na moji velikost polévkové lžíce to vychází 7 lžic 🙂

andy80
15. led 2009

janasekh: taky mi trvalo, než jsem se naučila dávkovat instantní kaše tak, aby byli husté. Rozhodně nedávej z flašky.

janasekh
16. led 2009

Z flašky nebudu dávat, malý mi jí moc pěkně lžičkou, ale aktivně jsem si už dávněji koupila savičky na hustší stravu od tomee tepee a je mi to k ničemu, zbytečně vyhozené peníze. no těmi lžičkami to opravdu asi může být, to mě vůbec nenapadlo 😉 ale i tak teď mu tam dávám více lžiček. ale zatím mu dávám té kaše trošinku, když ještě pak kojíme. díky 🙂

barusha
18. led 2009

Ahoj holky, řešily jste některá, že vám prcek příkrmy prostě nechce? Ať mu dám cokoliv, prostě to nechce. Přitom na naše jídlo pusu otvírá...Dneska už měl zelenou stolici, tak si říkám, že mu něco asi chybí...Když mu to dám nátlakem, pozvracel by se. Taky od kdy se můžou mléčné výrobky - jogurt...?

evik3
18. led 2009

Ahoj holky, neznate nejakou fintu, jak naucit dite jist lzickou? Porad s tim zapasime, malej kdyz vidi lzicku s jidlem, tak se zacna strasne branit, cukat hlavou, kricet... pritom se lzickou bez jidla si rad hraje a strka si ji do pusy. Vetsinou se mi podari do nej par lzicek "nacpat" ale zas to nechci moc prehanet, at k tomu nema pak jeste vetsi odpor. Kdyz jsem zkousela dat trochu jidla na prst, tak to pekne olizoval, ale na lzicce to proste nechce.

kacka.va
18. led 2009

eviku, a nemůže to být lžičkou? Musí být malinká a mělká. Já jednou zapomněla na naší "cestovní" a dávala jsem normální malou umělohmotnou, co jsem měla když jsem byla dítě, ale ta je hrozně hluboká a taky se malé z toho dobře nejedlo.

gabka30
18. led 2009

Ahoj maminky, prosím vás, nevíte některá, jestli mohu dát příkrm např. krupicovou kaši, která se dělá s obyčejným mlékem a naše dítě má riziko vzniku alergie a proto mu dáváme nutrilon HA. Tak nevím, jestli jak začnu dávat příkrmy, tak jestli mohou obsahovat obyčejné mléko? Děkuji předem za vaše rady.

berenika39
18. led 2009

Doufám, že nemyslíš obyč. mlékem mléko krabicové 😀 😀 . Zůstaň u HA. Jinak pro vás by asi byla lepší než krupicová kaše kaše SINLAC, vyzkoušej ji. Je nemléčná, HA, moc dobrá.

fishka
18. led 2009

Ahoj, mám problém se svou 6 měsíční dcerou. Protože se večer tvářila, že jí mlíčko ode mě nestačí, začala jsem na radu paní doktorky dávat kaši. Prvních 5 dní jsem nejdřív nakojila a pak kaši na lžičku, ale doktorka mi opět poradila dělat to obráceně. Jenomže to je vždycky s řevem. Trochu pomohlo, když dával kaši manžel (asi od něho mlíčko neočekává), ale teď bulí i jemu. Je vidět, že kaše (Sinlac) jí chutná, ale přesto řve. Už nevím, co s tím. Neporadíte? Dnes to bude 18. večer, tak by si snad mohla zvyknout, ale nezdá se. ☹

marmazel
18. led 2009

Ahojky, tak už zkoro měsíc dávám kaši občas sme začínali s řevem, asi už hlady, ale po pár lžičkách přestala a papala, ale poslední 2 dny sem jí dala jinou příchuť a strašně veje, vůbec nepolkne, takže jí pak oblbnu přesnídávkou, 2-3 lžičky a pak papá kaši. Stalo se vám to někomu? Zpraví se to? Nebo co poradíte?

kijonkova.k
18. led 2009

Holky,kde kupujete tu Sinlac kaši?V lékárně? A kolik tak stojí?Díky 🙂 😉

petka80
18. led 2009

fishka, jak jsi dospěla k tomu, že jí mlíčko nestačí? Že po kojení brečí? Nebo se v noci budí? A ta kaše pomohla? Já jen, jestli je to fakt nutné ta kaše, když s tím máte takové problémy 😒
Jinak bych zkusila dát tu kaši třeba o něco dříve, než obvykle kojíš. Aby neměla takový hlad a nebyla pak netrpělivá. Např. před koupáním kaši, pak vykoupat, dokojit a spát. Kojení nebo UM bývají poslední jídla před spaním, tak podle mě nemá moc smysl je nahrazovat příkrmem.

marmazel - tak jí třeba nechutná, zkus zase tu původní 😉

Sinlac kaši jsem viděla v lékárně, ale kolik stojí, to bohužel nevím. gabka30 by podle mě mohla zkusit jakoukoliv nemléčnou bezlepkovou kaši, pokud možno bez příchutě, a udělat do UM HA. Např. rýžovou, jahelnou, kukuřičnou a pod. Krupicová se zas tak nedoporučuje a navíc obsahuje lepek.

barusha
18. led 2009

Holky,nikdo mi neporadíte?Nevíte proč máme zelenou stoličku a jak přinutit malýho jíst příkrmy?

kijonkova.k
18. led 2009

barusha:nespěchej na něj,je ještě malý.Zkoušej,chce to trpělivost.I pár lžiček je úspěch,zkus příkrm naředit mlíčkem.Nevím,jestli kojíš,ale já to dělala tak,že jsem uvařila a mixla mrkev a naředila jsem ji odstříkaným MM.Bylo to spíš tekuté a malé chutnalo.Postupně jsem MM dávala méně,až nakonec jen zelenina 🙂 Dej tomu čas 🙂 🙂 🙂 Jsou mimina,co jsou skoro výlučně kojená ještě v 10 měsících,protože nechcou jíst.Ale nakonec se to naučí všichni 🙂

petka80
18. led 2009

barusha, souhlas s kijonkova.k, neboj, času je ještě dost, vždyť má teprve 6 měsíců. Ta zelená stolička může mít více důvodů, např. pil jenom přední MM (ale to asi nebude ono), tys jedla něco, co to způsobilo (myslím, že i heřmánek má takový účinek), on jedl např. špenát, víc už si bohužel nepamatuju. Snad ještě by to mohla být alergie na něco, cos mu dala. Vyčkej několik dní a kdyby se to neměnilo, zašla bych asi k dr.
Jogurt se doporučuje až od 8 m.
Jinak bych zkoušela přidávat to MM, jak radí kijonkova.k, udělat to tekutější, no a fakt stačí pro začátek pár lžiček. Taky se doporučuje na několik dní vysadit příkrmy úplně a pak to zkusit zase znova.
Tak hodně štěstí 🙂

fishka
18. led 2009

Sinlac jsem koupila v lékárně, stojí okolo 205,- Kč. Viděla jsem ji ale i v Tescu. S kaší jsme začali proto, protože u kojení bulila, špatně a málo to asi teklo, musela jsem dávat z obou (přes den stačí z jednoho), vystřídat třeba i šestkrát, stejně bulila... Pak jsem víc jak měsíc odstříkávala mléko přes den, a to jsem jí potom dodávala, chvíli to stačilo, ale pak ani to ne. O tom dát kaši před koupáním popřemýšlím, díky.

petka80
18. led 2009

fisha, aha, tak to máš fakt asi večer míň mlíčka nebo malá nemá trpělivost 😉 Kdyby ti to s tou kaší nešlo, tak jí zkus dát večer UM (moc se v tom nevyznám, ale existují i mlíčka na noc, např. Hami Hajaja, která víc zasytí) nebo jí tu kaši dej z flašky. A až vám příkrmy víc půjdou, tak to zase zkus.

evik3
19. led 2009

kacka.va dik za odpoved, ve lzicce to asi nebude, zkouseli jsme ruzne druhy, normalni kavovou, pak ruzne umelohmotne, ted pouzivame umelohmotnou od AVENTU, ale u vsech to je stejne, proste vubec nechce otevrit pusu, abychom mu lzicku dali do pusy.. no budem bojovat dal, snad se to casem zlomi 🙂

kacka.va
19. led 2009

eviku, my máme od Nuku dvě dlouhé lžičky a jsou super, přemýšlela jsem jestli je koupit, a přímo v obchodě mi řekla paní, co šla okolo, že je pro vnučku taky koupila a že jim moc vyhovujou, tak jsem je vzala taky.

gabka32
19. led 2009

ahoj holky - mám stejný problém jako Evik3 - prostě se snažíme už 2měsíce přikrmovat ale bez úspěchu - prostě to plive a už jak vidí bryndák a lžičku tak začíná brečet, pak třeba se trochu upokojí mlíkem (je krmena z flašky - do 4 měsíců odstříkaným MM a pak UM) takže pak zkouším lžičku, ale když náhodou otevře pusu, tak vše co dostanu do pusy poválí na jazyku a vyplivne.
zkoušeli jsme různé lžičky, různé druhy zeleniny, dokonce i strochou masa, nechce ani kaši ze lžičky, ani ovoce - frutapuru, rozmačkaný banán - ani když tam přidám trochu mlíka na které je zvyklá...

jediný úspěch je když dáme lžičku do pusy a hned za tím vrazíme flašku s mlíkem, tak to polkne.... ale nevím jestli je to tak správně. taky na noc jí dám trochu kaše do mlíka ale když je to více než 2 odměrky kaše tak to nechce pít... fakt už nevím. nepomohla ani týdenní pauza, pořád zavírá pusu nebo to vyplivne... 🙄

evik3
19. led 2009

gabka32 vidim, ze v tom "zapase" se lzickou nejsme sami, my jsme vcera a dnes vymysleli fintu s dudlikem, kdyz do nej konecne dostanem lzicku, tak honem vrazime dudlik, takze nestihne plakat a plivat, no ale je to boj, ale aspon si snad trochu zvykne na chut jidla

berenika39
19. led 2009

gabka - možná by pomohlo zase od začátku - první den jednu lžičku, jakkoliv, mlíčko. další den dvě, postupně přidávat, nemusí sníst najednou hned celou dávku. Zkoušeli jste nejdřív jenom mrkev? Je sladká.

Já mám holky takový asi možná blbý dotaz - mohla bych dát skleničku rovnou, v pokojové teplotě? Jednou, výjimečně. Čeká mě den "mimo", budu s malým sama, nebudu mít možnost ji ohřát. Jestli je to blbost, tak mu dám přesnídávku a zeleninu večer. JIak moc neskleničkujeme,jen venku, vařím mu paltlandy sama 😀 😀

flor1
19. led 2009

Ahojky, můžete mi poradit, dnes jsme dali první příkrm mrkvičku..spapal celou skleničku 🙂 A teď nevím, jestli ho mám ještě dokojit, nebo dostane až další kojení? Zkoušela jsem mu dát zapít vodičkou..taky začínáme s pitka..tak nevím, nevím..díky

kaciska
19. led 2009

flor-klidně mu dej prso,děti to bežně takhle zapíjejí... 🙂