Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

zorina
26. bře 2009

díky za odpovědi holky, tak já s tím počkám, zatím budeme dávat mrkvičku a bramboru. Jo ještě mě napadlo, že jsem někde četla o feniklu. S tím máte někdo zkušenost?

shaula
26. bře 2009

Opět jen se skleničkou - já tyhle "divné" potraviny neumím upravovat🙂 Koupila jsem v DM dýně+brambory+fenykl, mně to moc nejelo. Akorát nevím, jestli to bylo tou dýní (moc ji nemusím) nebo fenyklem (ale třeba fenyklový čaj mi chutnal). Kluci to snědli, i když ke konci se taky už tvářili tak divně...

bereninka
27. bře 2009

Tak já koupila v dm dýni, myslela jsem, že s ní začnu, ale je tak hnusná, že se to nedalo. Když ji uvařím doma, bude k jídlu, máte zkušenost?

Holky, dávala jsem švestkovou šťávičku a malýmu se onjevila vyrážka na čele, je to alergie? Má to i červené, nebo jak vypadá alergie?

zorina, moje známá vaří dítěti fenykl a chutná mu to moc.

suziad
28. bře 2009

ahoj potrebujem poradit, malej som kupila mliecnu prvu kasu HAMI, je kojena ale aj dokrmovana mlieckom Hami. Ma 5,5m. Dava sa prvy krat kasa iba 1-2 lyziky ale mozem jej dat aj viac naras. DIIIK

janzi
28. bře 2009

suziad ja som malej po 4 mesiaci tiez zacala davat kasu, lebo malo priberala. Zarobila som jej ju taku redsiu, aby ju mohla papat s flasky a nechala som ju nech spapa kolko bude chciet a nikdy nenechala ani kvapku
😅 ale potom som presla na krmenie z lyzickou, lebo sa jej kazilo sanie a pri kojeni sa jedovala ze netecia ako s flasky. ALe po par tyzdnoch sme sa vratili k plnemu kojeniu 😀 a teraz ked prejdeme na prikrmi tiez sa jej chystam dat tolko kolko jej bude chutit....

zoeno.1
28. bře 2009

ahojte,smiem sa spytat?ma sa prevarat mineralna voda pre mimi?ja som si neni ista 😅

zoeno.1
29. bře 2009

a som tu zase 😀 poradite mi niekdo ako riesite ohrievanie prikrmu,ked nemate ten termotanierik?dakujeeeem 😵

kamanka
29. bře 2009

Když dávám vodu na pití, tak nepřevařuju, na radu doktorky! Pokud je teda určená pro kojence! A ohřívám ve vodní lázni!

aji81
29. bře 2009

Ahoj holky, malou přikrmnuji zeleninou od uk. 5. měsíce, ted jí bude příští týden uk. 6. měsíců. Kdy mohu dát jako přesnídávku ov. příkrm?. Můžu už ted? nebo čekat ještě ten týden? Díky Alena

shaula
29. bře 2009

Zoeno: předpokládám, že myslíš ohřívání v mikrovlnce? Já to tam dám na pár vteřin, pak to pečlivě rozmíchám a ochutnám, jestli to není horké. Ze začátku jsem taky ohřívala ve vodní lázni jako Kamanka, ale to trvá strašně dlouho a kluci se mi mezitím vždycky uřvali, tak jsem to vzdala hned třetí den🙂
A dětem se minerální voda nedává, asi myslíš kojeneckou vodu? Já ji přestala převařovat cca po 3. měsíci, kluci neměli žádné problémy, tak od té doby nepřevařuju.
Aji: osobně bych s tím nějak nespěchala, ale týden sem, týden tam, to už není takový rozdíl. Takže pokud chceš a máš pro to nějaký důvod, tak klidně už teď.

kamanka
29. bře 2009

jo jo, mít dva prcky, tak bych taky volila rychlejší variantu🙂 A klobouk dolů, že někdo zvládá 2 nebo dokonce 3 nařáz, mně ten můj prcek bohatě stačí☹

evita123
29. bře 2009

ahojte babulky.. potrebujem vasu radu.. mam 3 a pol mesacneho chlapceka.. a blizi sa cas kedy sa uz bude moct pomalicky zacat s prikrmovanim.. chcela by som sa vas opytat kedy a hlavne ako zacat.. kojeny bol iba dva tyzdne.. takze take deticky vraj mozu zacat s prikrmom skor... pocula som rozne verzie.. napr ze mu mam do nutrilonu rozmixovat trosku bananiku, potom ze mu mam riedit kravske mlieko.. a do toho postupne babananik. ale ja vobec neviem. nemam rada neoverene info.. a bananu s abojim., ci to nie je zhurta.. prosim keby ste mi napisali svoje skusenosti.. ako ste pomalicky zacinali.. dakujem.. 🙂

zoeno.1
29. bře 2009

dakujem za rady 🙂 ano myslela som v podstate kojenecku vodu,ale napisala som mineralnu,lebo na flaske je napisane prirodna mineralna voda (v preklade)-a je urcena zvlast pre dojcata.
ja som to skusala tak,ze som dala tanierik do vody uz pocas krmenia,ale ze by to malo efekt sa mi nezdalo.
shaula myslis,ze by som to mohla dat do mikrovlnky aj ked je v tom trochu MM? lebo viem,ze MM sa nema ohrievat v mikrovlnke 😕
kamanka ako dlho to mas v tej vode,aby to bolo opat teple?

evita123
29. bře 2009

este som zabudla, ze doteraz papal iba nutrilon 1. doktorka nam povedala ze s nim vydrzime, ze netreba prechadzat na 2.. mam prejst na nutrilon kasicku 1 alebo na prikrm... naozaj neviem. kazdy mi povie inak.. najlepsie je opytat sa skusenych mamiciek.. mozno si poviete ze pisem blbosti a zhrozite sa ked citate o banane atd.. ale to je tak ked mam prve babo 😀 potom budem mudrejsia... 😉

shaula
29. bře 2009

Zoeno, tak to neporadím, já nikdy nic s MM neohřívala☹ Snad se najde někdo jiný, kdo poradí.
Evita: kravské mléko v žádném případě!!! To se má dávat až po roce věku. Obecně se při zavádění příkrmů postupuje tak, že se nejprve 3 dny dává jeden druh zeleniny, pak se postupně přidávají další druhy, vždycky po 3 dnech, aby se poznala případná alergická reakce na nějaký druh. Po měsíci se do toho přidá maso, a můžeš začít s druhým druhem příkrmů - obvykle ovocná přesnídávka. Za další měsíc přidat třetí příkrm - večerní kaši. Můžeš začít i v jiném pořadí - někdo začíná kaší, pak dává zeleninu a ovoce atd. Doporučuju www.kojeni.net, je tam krásný postup pro zavádění příkrmů - co, kdy, jak, atd.
Vím, že nekojené děti se můžou přikrmovat dřív, ale to neznamená, že musí🙂 Obecně pokud i nekojené dítě prospívá, není hladové, a UM mu stačí, tak i u nich stačí začít s příkrmy v 6. měsíci. Přece jenom i jejich trávicí trakt ještě není úplně vyzrálý. Proto já osobně bych začala tou zeleninou, ale později. Anebo teď začni dávat kaši z toho mléka, které používáš (buď nějakou kaši Nutrilon, nebo jakoukoli nemléčnou kaši, kterou zaděláš Nutrilonem), a za měsíc tu zeleninu.
Jo, a nezačínej ovocem, hodně dětí potom odmítá zeleninu, když si zvyknou jako první na sladké chutě. Takže i když obecně banán je vhodné ovoce pro kojence, tak ho nedávej jako první.

evita123
29. bře 2009

ahoj shaula.. velmi pekne ti dakujem za rady. tu stranku si urcite pozriem.. nebooj sa nebudem to prikrmovanie nijako nahlit.. len som sa chcela dopredu informovat, lebo som o tom vobec nic nevedela.. akurat som citala o tej zeleninke takze ked budeme zacinat tak nou.. ale to bude najskor o taky mesiac .. a bez toho aby to vedela pediatricka urcite nezacnem... dakujem este raz velmi velmi velmi pekne... 🙂

kamanka
29. bře 2009

zoeno...asi 10 min, prostě to promíchávám a zkouším, jaké to je. Jinak já bych s MM v mikrovlnce neohřívala, prý se to nemá. Ale od známé vím, že to dělala!

bereninka
29. bře 2009

Holky, začínáme s příkrmy a malý sice otevře pusinku, ale zároveň trochu vyplázne jazyk, jako by neumí to jídlo sebrat. Když jsem mu dala olíznout lžičku, že ji sám držel, bylo vidět, že mu to chutná, ale jako by to neumí sníst, posunout dál.
Stávalo se vám to?

Jak se pozná alergie na nějakou potravinu?

shaula
29. bře 2009

Berenika: ano, ano, naši kluci taky ze začátku nevěděli, co s jídlem v puse. Jeden to jen tak převaloval, až mu půlka vytekla ven, a druhý to jen držel na jazyku a pak začal brečet🙂 Ten první to pochopil cca za týden, druhý asi za tři týdny. Tak jen buď trpělivá, zkoušej, i kdyby ti každý den snědl jen jednu nebo dvě lžičky, on na to časem přijde.
Alergie se může projevit nejčastěji asi různými pupínky nebo ekzémy, obvykle v obličeji, kolem pusinky, na hrudníčku. Můžou se projevit i zažívací potíže - průjmy, apod. Kdyby se cokoliv z toho objevilo, tak bych radši zašla k doktorce. Jo a pomůže, když si budeš psát, co jsi mu který den dala jíst - po několika dnech zpětně se těžko vzpomíná - aspoň mně 😉

bereninka
29. bře 2009

shaulo, moc díky za uklidnění. Já si vše dost beru a teď tady celé odpo dumám, jestli se ten můj brambůrek naučí z té lžičky jíst. 🙂 😅

bereninka
29. bře 2009

Jinak my dáváme taky šťávy, s těmi jsme začali před 3 týdny kvůli zácpě a ty umí dobře spolknout, tak jsem si říkala, jestli mu to pyré nemám dělat řidší ajko polévku. Ale to je asi lepší atkhle, aby se to naučil jíst? A nevadí, že dávám pak odpo ty šťávy? Že má jako hned zeleninu i ovoce byŤ formou Štáv y, i když nejvíc dáváme mrkvovou...

kamanka
29. bře 2009

Já si taky píšu, co jakej den jedl i kolik toho snědl🙂

Berenika...buď v pohodě, všechno se naučí! Já dávala od malička malému lžičkou Vigantol, takže byl na lžičku zvyklej. Ze začátku mi papkal strašně krásně, byla jsem nadšená...bohužel nadšení opadlo, už delší dobu mi dělá u jídla pěknej karambol☹ Někdy mám pocit, že to už prostě nevydržím. Šťávičky taky dávám snad od té doby, co jsem začla přikrmovat. Taky mi špatně kakal, tak jsem zkoušela všechno možné a čajík moc nechtěl.

bereninka
29. bře 2009

Vigantol taky dávám na lžičce. On umí vše, co je tekuté krásně ze lžičky sníst. Ale to pyré mu prostě nejde. Ale snad se to naučí. 😉
kamanko, a cože ti najednou nechce papat? A to nechce nic?? 😕

garfie
30. bře 2009

berenika: Neboj, naučí se to-do maturity určitě! 😉 (to je naše domácí heslo na jakýkoli problém s mimi-do matury to dělat nebude....)

mikulka
3. dub 2009

Ahoj holky, prosím vás, jak děláte dětem bramboru, resp., jak ji mixujete? Ono totiž když se to udělá mixérem, je z toho taková hnusná hmota. Mámd oma sítko, tak že by nějak přes to? Poraďte prosím.

shaula
3. dub 2009

Já tedy zatím dávám brambory jen ze skleničky, dokud nebudou nové, takže jsem je mixovat ještě nezkoušela, ale nestačilo by to rozmačkat vidličkou?

martao
4. dub 2009

Videla som v Tescu pretláčatko na zeleninu, vyzerá ako veľký lis na cesnak. Stojí do 300,-, záleží od značky. Ja ho idem dnes kúpiť.

jitrulka
4. dub 2009

Holky, já ted chtěla malý zeleninu propasírovat, ale co s masem? Jak se nejlíp nadrtí maso pro malé miminko?

shaula
4. dub 2009

Kuřecí prsa jsem nakrájela nadroboučko křížem přes vlákno - vlákýnka se sama rozpadla (případně jsem jim v tom pomohla🙂, takže vznikly takové tenoučké nitečky dlouhé cca milimetr.

soanpe
4. dub 2009

Holky, nabízím http://www.docsimon.cz/zbozi/la-roche-posay-ant...
Dnes jsem koupila jeden a mamka druhý 😒 , takže sešly se nám dva
Sleva 100,-