Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

shaula
9. čer 2009

Ginger - málem mi vypadly bulvy... Přikrmovat od 2,5 měsíce?! A kolik ti toho mléka vypil? POkud méně než litr za den, tak to není důvod pro zavádění příkrmů, obzvlášť takhle brzy. Jeho žaludek a další orgány ještě vůbec nejsou připravené na jinou než mléčnou stravu. To mu může odrovnat trávicí systém, a to se může projevit klidně až za x let! (Kuřáci si tu rakovinu taky vypěstují až po letech...) Naprosto souhlasím s Berenikou, má velmi dobré informace a názory.
A že tebe mám přikrmovala od 2 měsíců... Ale vývoj jde dopředu a za těch 20 nebo 30 let se úplně změnily lékařské poznatky... Ale to zřejmě tvůj doktor nezachytil. Je mi jasné, že za dalších 30 let se bude doporučovat zase něco jiného, ale současný obecně uznávaný názor říká toto, tak proč to ignorovat? Chceš si dokázat, že jsi chytřejší než všichni ostatní pediatři? To je chabý důvod pro hazardování se zdravím svého dítěte... A nezlob se na mě, ale přesně to děláš... Možná to žádné následky nezanechá, ale možná ano a pak si to budeš vyčítat. Tak ti opravdu ze srdce přeju, aby byl malý zdravý i za pár let...

Andílek - koukni na www.kojeni.net. Začneš jedním druhem zeleniny (obvykle mrkev), dáváš 3 dny, pak můžeš zkusit jiný druh nebo už k vyzkoušenému přidat další. Nový druh dávej vždy 3 dny. Vše je podrobně popsáno na těch stránkách, mrkni tam.

Tinkaaa - musím souhlasit se Saskou... Holky, to fakt nic nečtete?!
Zuzik - četnost poraden tak trochu závisí od doktora, když chodíte co měsíc, je to jeho aktivita. Běžně se chodí po návratu z porodnice, ve 14 dnech, ve 2, 3, 4, 6, 8, 10 a 12 měsících.

Megi - nemám slov... Tady fakt nemá cenu pokoušet se podat nějaké informace...

zuzik_p
9. čer 2009

Megi, to je ta tva odbornice na vyzivu co ti doporucila smichat nutrilon s vanilkovym cukrem?? 😕 Pokavad ti jeji rady prijdou normalni, tak budes asi jedina. Dnesni studie totiz naopak doporucuji s kravskym mlekem pockat az do 1. roku.

saska.t
9. čer 2009

megi - na slov je najlepsi odbornik na detsku vyzivu Dr. Vicianova a je svetovo uznavana je z BA ak chces zozeniem ti cislo a porozpravaj sa s nou a potom uvidis co tvoja Dr. vsetko nepozna a este aj zle radi na skodu tvojho dietatka, pozor toto nie je provokacia ale dobre mienena rada ak chces naozaj svoje dieta zivit spravne 😉

zuzik_p
9. čer 2009

Opomnela jsem, valinkovy cukr a tvaroh.
Shaula, ale mel by tam byt jeste alespon ten 5.mesic na 3.davku hexavakciny, ne?

saska.t
9. čer 2009

kocky tu v DE je system prehliadok po 14 dnoch ,v 1 mes, 2mes, 3 mes a ak je vsetko ok tak v 6. mes. a potom az v roku 😉

gartneroval
9. čer 2009

Ahoj surynka, dříve jsem nestihla napsat. Já jsem dala rovnou přesnídávku od Hipp, myslím, že je to na začátek lepší, právě dnes jsem přemýšlela, že bych zkusila trošku podusit jedno jablíčko a rozmixovat, nebo banán..Kompotované ovoce asi ne, že? Maso jsem dala až po měsíci, ale myslí, že můžeš i dřív, ale já jsem začínala pomalinku, myslím, že jsem dávala jednu potravinu snad 5dní a pak přidala. A jak ti papá lžičkou? Mě jídlo spapá, ale připadá mi, že moc pěkně lžičkou ještě nejíme, sama mi pusinku neotevře. Dneska jsem zkusila uvařit svoje jídlo a spapala ho pěkně, dala jsem vařit cuketu, mrkvičku, brambor a brokolici a pomixovala. Ale fakt netuším jak to furt budu kombonovat. 😕

gingerlady
9. čer 2009

megi93: tak uz tu nejsem sama, kdo dela chybu, ze prikrmuje 🙂 vitej na pranyri 😉

shaula: prave ze v tech 2,5mesicich pil 1100 - 1200ml denne, jinak plakal hlady. Ted, co davame v poledne prikrm a vecer Nestle, pijeme 5x150ml denne a je spokojeny. Ja si vubec nic nedokazuju, jen delam to, co mi radi doktor

saska: my mame prohlidky stejne jako ty

matysekasasenka
9. čer 2009

gartneroval: ty sa mas ked ti papa jedno jedlo aj 5dni, to moj maly je nejaky vyberavy, prikrm zje asi len 3 lyzicky a aj to len jeden den a ked mu to ponuknem na druhy den tak uz to vobec nechce a vecer tie kase...skusam vselijake ale maaaaaaaaloco mi zje a stale by len cical niekedy si myslim ze mu tie jedla davam uplne zbytocne lebo moje mliecko mu uplne staci...ja uz neviem ci prestat alebo v tych prikrmoch pokracovat aj ked po lyzicke.

berenika39
9. čer 2009

ginger, snažíme se tu chovat k sobě slušně, tak to prorsím respektuj. ve všech odpovědích pro tebe byl dobrý úmysl, jak s tím naložíš, je tvoje věc. shaula je máma jako ty, ne holka z ulice, mě tohle vadí, i v anonymních diskusích snad jsme lidi.....

gingerlady
9. čer 2009

Takze par slov nakonec: Vsem maminkam, co mi tu kazou, jak ublizuju svemu malemu snad uz jen muzu rict tolik, ze svou neomylnost a dokonalou vzdelanost si muzou dokazovat na nekom jinem. Tady totiz clovek sice muze mit svuj nazor, ale stejne se musi ridit temi vasimi....

berenika39
9. čer 2009

...ostatní se tu ale můžou bavit dál, ne? doufám....

gingerlady
9. čer 2009

berenika: precti si to jeste jednou....nic o tom, ze se tu nekdo nemuze nebo muze bavit dal jsem nepsala. Tady to totiz neni o tom, ze si maminky popovidaji, tady se musi poslouchat jak ve skole a beda tomu, kdo neposloucha...Aspon, ze na jinych diskusich tady na konikovi se da normalne povidat s fajn holkama

blandik
9. čer 2009

matysekasasenka - určitě bych pokračovala v podávání příkrmů. Našemu malému to trvalo kolem měsíce než začal papat s "chutí", ale sousedce holčička bojkovala příkrmy asi do 9 měsíce. Stejně se to naučit musí. Nám pomohlo to, že jsem jako první dala rýžovou kaši (hipp). Má to podobnou chu''t jako mléko ve srovnání s mrkví..Pak jsem k té kaši přidávala další zeleninu - ta chu't se tím hodně zjemnila. a taky jsem měla na začátku problém s podáváním kaše večer - byl už unavený na novoty. Ale pak se to poddalo.

shaula
9. čer 2009

Zuzik, no ale můžeš jít přece jenom na očkování, to není poradna, my jsme tak byli v 7. měsíci na druhou dávku hexy (očkovali nás v 6, 7 a 8 měsících kvůli nedonošenosti).

Ginger, tak promiň, že jsem ti napsala názor ne svůj vymyšlený, ale VŠEMI odborníky doporučovaný... A svatá určitě nejsem, taky dělám chyby, ale já si aspoň nechám dobře poradit 😉
Hodně maminek se tady ptá, protože se chce něco dozvědět, takže to můžeš pochopit jako školu 😀 😀 😀

mikulka
9. čer 2009

gingerlady, přikromovat dítě od 2.5 měsíce hned zeleninou? Prosím tě, když mu nestačilo mlíčko, dává se přece mléčná kaše, to ano, ale zelenina, ovoce? A proč mu bereč mlíčko, to by bylo lepší neubírat, ne?

Ale každopádně, neblázni, kočko, a zastav to, dokud je čas. Orgány tvého děcka teprve zrají, je nebezpečné, co děláš. Může se mu to projevit klidně až v 50, 60 letech, kdy už bude mít vnitřní orgány tak unavené, že už prostě dál nepojednou a konec, když musely začít pracovat předčasně!
Tvůj pediatr je asi blázen, jinak si to nedovedu vysvětlit, já jsem jen děstká sestra,a le tohle je učivo 2. ročníku!!!

megi93
9. čer 2009

mikulka: Mlieko sa dieťaťu neodoberá, iba mu nestačí. A začína sa s príkrmami zeleninovými prípadne ovocnými, nie s kašami.... tie nie su vhodné. A najlepšie ako príkrmy sú varená strava, nie všelijaké hipp prípravky...sú umelé a domáca strava je predsa len lepšia.
A toto si zrejme študovala asi už dávno.... dnes je to už trošku inak...každý normálny pediater a odborník na výživu ti to povie.

A PS: Fakt je pravda, že len čo sem niekto príde s iným názorom či skúsenosťou, inou ako tu odporúča väčšina, je považovaný a označený za zlého rodiča, teda matku, ktorá takmer týra svoje dieťa a joooj....

Inak, vy si myslíte, že normálna strava dieťa zabije alebo čo?

shaula
10. čer 2009

Megi, nemusí se začínat vždy zeleninou, i když je to nejobvyklejší a nejvhodnější, to souhlasím. Kaše je taky varianta pro první příkrm, a když nestačí mléko, tak bych taky si začala spíše kaší.
Ale jinak s tvým názorem na výživu miminek nemůžu souhlasit... "každý normálny pediater a odborník na výživu ti to povie" - to se mýlíš, naopak každý normální pediatr a odborník na výživu ti řekne to, co píše Mikulka. Ale dělejte, jak myslíte, holky, jsou to vaše děti.

blandik
10. čer 2009

Tak se docela bavím - jestli kaše, zelenina, ovoce a co na to doktoří. O tom, že ve 2,5 měsících je na příkrmy brzy - o tom není pochyb. Jen je zajímavé, že u kojených děti, se vlastně neví, kolik toho vypijí - dá se to řešit jen u UM. Nám třeba na alergu řekla, když jsem tam byli v 4,5M, že pokud nám dítě pije 1100-1200UM, pak ho překrumueje a máme ubrat na 800-900ml (to se lehce poví než udělá - náš prcek je dlouhán a tlustý určitě není a nebyl). Taky říkala, začít v 6M (u UM) zeleninou, pak maso, od 8M ovoce, od 9M kaše a pak někdy lepek. Na gastru (gastroenterologie) opět něco jiného - nedávat syrové, raději vařené, klidně trošku přisladit. My jsme nakonec začali kaší v 5,5 měsících i když byl od 3M na UM, docela se nám to osvědčilo - ubylo ublinkávání a taky si lépe prcek zvykl na zeleninu, když jsme mu k tomu přimíchali kaši - chuť se zjemnila. A naše dětská? Ta je úplně mimo - ta mu chtěla dát ve 4M štávičku z jablička a mrkvičky /na to já, že jsem na mrkev alergická, že toto nedám/ - tak mi řekla, a't mu dám tedy jablíčkovoPOMORANČOVOU štávičku - když ještě napíšu, že již v té době se malému objevil atopický ekzém - asi to nevyžaduje komentář. Takže doktoři jsou fajn, ale je třeba filtrovat, co z nich vyleze. A dělat si vlastní názor a číst, číst, číst a pak se rozhodnout. My jsem po té kaši dávali asi 1,5 měsíce zeleninu - delší dobu trvalo, než mu začla "chutnat" a pak ovoce - zatím máme jen hrušku a meru'nku, protože po jabku a banánu se ekzém zhoršil. Nikam nespěcháme a je nám dobře. Lepek dáme v roce.

shaula
10. čer 2009

Blandik - "číst, číst, číst a pak se rozhodnout" - naprosto souhlasím!!! Dokladem toho, že se nedá vše slepě věřit jednomu lékaři, je i tvá pediatrička🙂 Bohužel někteří lidé si ty informace nezjistí (z pohodlnosti? Z nevědomosti? Těžko říct...) a pak se urazí, když jim někdo v dobrém úmyslu poradí něco jiného... 😕

mikulka
10. čer 2009

Samozřejmě, že se nezačíná kaší, ale zeleninou, ale pokud dítěti nestačí mlíčko dejme tomu ve 3., 4. měsíci, dává se kaše na noc, nikoli zelenina.
A ano, studovala jsem dávno, ale každý zdravotník je povinenn se vzdělávat dál, aby si průběžně "zaktualizoval" své znalosti.

Na zeleninu je v 2,5 měs. zkrátka brzo a konec.

shaula
10. čer 2009

Tak tak 😉

martina26
10. čer 2009

Ahoj holky,

jen jsem nakoukla a docela mne vaše diskuze zaujala. Já vzhledem k tomu, že jsem prodělala dost těžké záněty prsu jsem bohužel o mlíčko přišla. Obrečela jsem to jako asi každá máma která chce kojit. Teď jsme už půl měsíce na UM. Máme Nutrillon. Četla jsem, že u nekojených dětí se může s příkrmama začít taky až od 6 měsíce věku. Máte s tím někdo zkušenost? Nebo vy co jste na UM jste všichni přešli k příkrmu od dokončeného čtvrtého měsíc. Máme samozřejmě na tyto úvahy čas, zatím bumbá jen mlíčko ale chtěla bych znát Váš názor a názor že zelenina od 2,5 měsíce se může s tím tedy nesouhlasím jako většina tady. Ale je to věc každé mámy a její zodpovědnost a taky zodpovědnost pediatrů, jestli toto radí. Ale aby pak nebylo pozdě.

shaula
10. čer 2009

Martina, tak úplně osobní zkušenost nemám, naši kluci byli napřed na kombinaci MM + UM, pak už jen MM (ale celkem s problémy). Ale obecně i nekojené děti by měly být na mlíčku do toho ukončeného šestého měsíce. Je sice možné u nich začít s příkrmy už po ukončeném čtvrtém měsíci, ale dělá se to jen tehdy, pokud dítě neprospívá, nebo mu nestačí 1000 ml mléka na den.
Snad se ti ozve někdo s osobnější zkušeností🙂

smardik
10. čer 2009

marti malý byl na UM jen 2 měsíce, pak mu to nestačilo a do 5měsíce měl kombinaci MM a UM a od 5měsíce nekojím, moje mlíko odmítal a nechtěl ho - ani prso,ani odstříkané, ani v kaši a UM mi taky bojkotoval, prostě nechtěl a za den vypil 60 tak jsme v 5 měsících začli s příkrmy ale ty nechtěl taky, takže jsem ještě týden čekala a jen mi jedl tak 60 Um denně a i to jsem považovala za úspěch a za týden jsme zkusili dát příkrm a už v pohodě, takže je na něm kvůli tomu že mlíko nechtěl. Být to jen na mě počkám do 6měsíce

martina26
10. čer 2009

No já bych taky byla pro až od toho ukončeného šestého měsíce, však jsou i mléka pokračovací. Nechám si samozřejmě poradit od doktorky. První dítě jsem plně kojila, takž tam jsem začala s příkrmem až po ukončeném šestém měsíci. Takže s Um a příkrmama nemám zkušenosti. Děkuju za názory

blandik
10. čer 2009

ahoj Marti,

máme podobnou zkušenost - taky jsme se trápili do 3M s kojením a přikrmovali UM od narození - bohužel - žloutenka, příliš dlouhé intervaly na kojení a nalití prsou až 5 den a zrovna ho začali brát na ozářky. Do toho prostě stres a malý si zvykl na rychlý přísun potravy jednou za 4hoďky - jo a ještě ploché bradavky (to zase byla moje neinformovanost - bohužel) - hodně jsem to obrečela, od 1 měsíce už kojení nebolelo, ale malý moc pít nechtěl, tak jsme krmili přes stříkačku - a z toho zase asi bylo nesprávné osídlení střev a ekzém (ale kdo ví). každopádně jsem taky hodně řešila, jestli příkrm od 4 nebo 6M, opravdu záleží na tom, kolik toho UM vypije, náš pil od 4M kolem litru a nejvýš jsme se dostali na těch 1200/den. Začali jsme s příkrmy v tom 5 měsíci a asi dvou týdnech, ale myslím, že jsme mohli začít i dřív - dětem už pak chybí trošku energie (tedy náš je navíc nadstandardně velký - v době zavádění příkrmů měl velikost na 8M a stejně tak i váhu, te'd má 8M a je na 11M delkou i váhou - a na tom taky záleží). Naše pediatrička mě tlačila do příkrmů od 4M, ale ona neuvažuje a prostě papouškuje, co se říká.

nency
10. čer 2009

Ahoj holky!
Ctěla jsem se vás zeptat na váš názor ohledně příkrmů. Dávaly jste ze začátku kupované skleničky nebo
jste vařily svoje. 🙂

zuzik_p
10. čer 2009

AHoj nency, ja jsem urcite pro doma uvarene. Nedavno tu 1 maminka rekla, ze jeji dr doporucila na zacatek sklenicky, coz vubec nechapu. Vzdyt ty kupovane jsou sama chemie, uz jen ta 2 rocni trvanlivost ☹

shaula
10. čer 2009

Ahoj, Nency, myslím, že se to tu už probíralo🙂 Já to střídám, úplně na začátku jsem začala skleničkou, připadalo mi zbytečné vařit jednu mrkev🙂 Pak jsem začala střídat, většinou dávám vlastní vařené (vařím vždy na 2 dny, půlka se sní hned, druhou dám do ledničky na zítra). Občas se stane, že nestihnu uvařit nebo zapomenu, že ráno nebudu doma a musím uvařit už večer🙂 Tak pak dávám kupované skleničky. Nebo to někdy prostřídám jen tak, mám totiž pocit, že to moje jídlo je skoro furt stejné 😀
Skleničky kupuju podle složení, ne podle věku, který na ně výrobce píše, u těch Prvních lžiček je to celkem v pořádku, ale u těch pozdějších příkrmů (většinou od 8. měsíce) mi někdy zůstává rozum stát, co tam všechno cpou 😕

shaula
10. čer 2009

Ohledně kvality skleniček - já jim věřím, podléhají celkem přísným testům. Jasně, občas se stane malér (viz BioHamánek), jenže to jsou výjimky. A u vařeného stejně taky nevíš, kolik škodlivin, třeba dusičnanů, to obsahuje. Můžeš to mít i doma ze zahrádky, ale copak víš, co tam spadne s deštěm? Nebo co je v půdě?
A skleničky určitě nejsou samá chemie, naopak jsou bez jakýchkoli konzervantů. A že mají 2letou trvanlivost? To snad zavařované jídlo má - např. domácí marmelády a okurky můžeš jíst klidně i za 15 let🙂