Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

latvia
9. črc 2010

@pia22 ja varim na 2-3dni,kedy ako. vacsinou vydrzi na 2 dni, ale ked zostane aj na trweti a nieje to pokazene tak davam.zatial sme hnacky ani nic podobne nemali

evamarcel
9. črc 2010

@sisinka76 - bud rada ze ti aspon cicikuje cez den lebo on prijama tekutiny z tvojho mliecka v mliecku je tiez dost vody, ale moj je na ciciku minimalne cez den lebo vzdy ho vsetko ine zaujima len nie aby sa poriadne napil a potom je taky zapeceny ze az neviem co robit. 😢

latvia
9. črc 2010

@evamarcel skus mu dat nektarinku alebo slivkovu stavu - kludne primiesaj trochu do prikrmu, hoc aj zeleniny, trosku. a velmi dobry je aj melon, zlty, cerveny, obsahuje vela vody

maryanna
9. črc 2010

odkedy môžeme čerešne normál čerstvé, surové-.....som čítala že už v poho môžeme že medzi prvými môže ísť čerešňa ale nejako mi to nereže takú surovú dať.....či môžem? nieje nejak ťažká alebo...

zuzuza
9. črc 2010

Ahoj holky, poradíte mi? Mám syna 6 měsíců a začala jsem s příkrmama, dávám asi 5 dní mrkvičku, ta mu moc jde, sní fakt celou vařenou mrkev, dnes jsem zkoušela bramboru, ale když jsem to rozmixovala v sekáčku, tak z toho byl hnusný sliz, jedl to taky, ale moc mu to nelezlo. Tu mrkvičku můžu dávat k tý bramboře každý den? Aby třeba neměl pak nadbytek karotenu, nebo jak? A za jak dlouho asi můžu začit vysazovat další kojení? Teď když mu dám ten obídek, tak už moc kojit nechce... chci mu taky na noc začít dávat kaše, není tu některá maminka, co má dítě s atopickým ekzémem, která by mi poradila, které papání může, aby se neosypal??

bibione
9. črc 2010

@zuzuza zemiak nemusis mixovat,potom je to fakt blivajz,staci ked ho roztlacis vidlickou,supnes troska mlieka do toho a zamiesas a podavas...ked ti uz trebars spapa obed,tak mlieko samozrejme uz nemusis davat,ono aj tak nebude chchiet,jedine,ze by malo malo a kasicku? snad nieco dietne,napr ryzovu bud s mliekom alebo len s vodou,na kazdej krabici to je napisane co mas dat

jasminet
9. črc 2010

@zuzuza mozes mu davat mrkvu so zemiakom aj kazdy den a kludne po par dnoch pridat k tomuto dalsiu zeleninu - napriklad petrzlen, kalerab, hrasok.... samotny nesoleny zemiak je hnus, tiez by som to nejedla 😉 aby mal nejaku znamu chut + nieco nove.

zeleninu by som davala par tyzdnov (mesiac) a az potom postupne zacala pridavat dalsie prikrmy (napr. ovocie na desiatu alebo olovrant) a do zeleniny masko. daj mu cas aby si zvykol na nove jedla, chute.

s kasami mate este kopec casu, a ak je atopik tak o to viac.
nasa mala ma tiez diagnostikovany atop. ekzem, takze naozaj velmi opatrne treba skusat nove druhy zeleniny a hlavne sa nikam neponahlat. ktore jedlo moze alebo nemoze je velmi individualne, u nas nevieme co to spustilo, moze to byt naozaj cokolvek

bibione
9. črc 2010

@zuzuza ja osobne chute striedam,aby nemal stale to iste,tak uz aspon viem co mu chuti a co nie...zatial nastastie spapa takmer vsetko,len jahodovu vyzivu mi vypluva...ja prikrmujem cca mesiac a tedam maly mlieko nechche ani vidiet...len v noci, ked sa nahodou zobudi,tak vypije 200ml,ale cez den ani za svet

jasminet
9. črc 2010

@zuzuza jaj, vidis, este ze to bibione spomenula - ak zacnete s ovocim, tak naozaj iba domace (jablka, hrusky, broskyne, banany opatrne, marhule, urcite sa do roka vyhybajte jahodam, malinam, resp. cervenemu ovociu.
ziadne granulovane caje detske typu hipp, to je tiez pri atop. ekzeme tabu. radsej cista voda. ziadne kamilky a tak.

zuzuza
9. črc 2010

Holky, takze ted když týden jí jen zeleninku tak ještě 3 týdny budu zkoušet teda tu další zeleninku ne? A pak mu začnu dávat dopolední svačinku zase třeba 2 týdny a po těch 2 týdnech zase přidám pak třeba odpolední svačinku.... jinak tu kaši jsem koupila rýžovou hypoalergení od nutrilonu a k tomu taky mlího alergy care od nutrilovu, do kterého mu tu kaši budu dávat, chci to zkusit, pač mě v noci strašně špatně spí, bude se po hodině a půl až dvou:(

jasminet
9. črc 2010

ano, ked uz tyzden davas zeleninu, tak tri tyzdne davaj dalej zeleninu na obed, skusajte nove druhy a potom mozes na obed k zelenine pridat masko (kuracie, morcacie, kralik, jahna) a napr. na desiatu daj jablcko alebo jablko +mrkva, potom dalsie druh ovocia atd atd. vzdy ale az po par dnoch aby si videla reakciu - hnacky, nejake vyrazky....

alebo ked chces silou mocou tu kasu davat, tak namiesto ovocia na desiatu skus tu kasu vecer, ale najskor by som ju vyskusala skor pred spanim, aby mu nebola tazka na zaludok a to uz sa nevyspite vobec 🙂

jasminet
9. črc 2010

inak ja davam hypoalergennu bebu mlieko, ale kase nedavam, pridu mi strasne umele, uz podla vone su citit umelinou a sladkostou. ja davam do toho ha mlieka krupicku instantnu. je kukuricna alebo ryzova a su uplne bez chuti, takze ich ja dochucujem ovocim alebo vyzivou ovocnou.

zuzuza
9. črc 2010

Díky moc holky za rady, ta kaše je jen rýžová, taky asi neslazená a neochucená, má se dávat hodinu před spaním, takn zkusím a uvidím🙂

ketkous
9. črc 2010

@bibione len tak mimochodom Tvoj maly uz stoji na vlastnych???ty kokso...sikovnik 😀 😀

mia1111
9. črc 2010

@sisinka76 - ahoj, ani mne Miško nechcel vodu, odmietal tak dlho, až kým sa nenaučil z flaše piť...aventku neznáša, tak má takú z Tesca - Disney, je fajn, sám si ju chytí a rád sa s ňou hrá. A veru po mesiaci každodenného skúšania už prišiel aj na to, že sa dá z flaše piť, takže pije. Nie veľa, ale pije. Keď sú veľké horúčavy, tak vypije tak 70-80-100ml (popri kojení na požiadanie, čo je cca každé 3hoďky 😵 ), čo je super. Keď nie je taký hic, vypije menej (viac porozlieva okolo seba, keď sa začne hrať a ja mu nestihnem flašu zaštopliť 😀 ). Ale dôležité pre mňa je, že sa naučil z flaše ťahať. Čaj nemá rád, toho vypije vždy oveľa menej, aj keď som mu kúpila taký fajný Megafyt - čerešňový, strašne je dobrý....ale vypije kojeneckú vodu a je mu jedno, či je teplá, alebo studená... tak skúšaj každý deň, uvidíš, že sa naučí. Alebo skús z pohára...Sirup od kašla som mu dala zapiť z pohára, aj to mu šlo... Držím palce moja 😵

bibione
10. črc 2010

@ketkous tiez sa cudujem 😀

matula1194
10. črc 2010

ahojte maminky,dnes by som chcela zacat dcerku prikrmovat,doteraz plne kojim..po akych davkach mam zacat? 2tyz pred kojenim alebo ako? viete mi poradit?

jijitka
10. črc 2010

@matula1194 - doporučuje se začít několika lzičkami, ona ti napoprvé stejně asi víc nesní 😉 A před kojením, potom ji dokojíš. Dávku jídla postupně zvyšuješ, jak si mimčo zvyká.

jijitka
10. črc 2010

@matula1194 - ještě doplním, na stránkách www.kojeni.net jsem našla docela rozumě vypadající informace ohledně přikrmování, dost podobné. Tak koukni 🙂

jijitka
10. črc 2010

oprava - informace jsou podrobné (ne podobné 😀 )

luciferova
10. črc 2010

@bibione
@ketkous mimo temu, ale nas sa tiez postavi a stoji. rano v postielke sa postavi (uz je asi mesiac matrac na najnizsej polohe) a vyblakuje na nas, aby sme ho vybrali a neprestane, dokedy ho naozaj nevyberieme 😀

danielaviki
10. črc 2010

ahojte, dnes som davala prvy krat varenu mrkvicku mojmu malemu, samozrejme nezjedol ani pol lyzicky, nevyzeral, ze by mu to vyslovene nechutilo ale nevedel co s jazyckom...chcem sa spytat ako casto mu mozem skusat davat mrkvicku, kym sa to nenauci, ci len raz za den alebo mozem skusat aj viac krat....dakujem

maryanna
10. črc 2010

@danielaviki môjmu trvalo tri dni kým sa naučil s lyžičkou, tiež nevyzeralo že mu nechutí len to nevedel spracovať..a nie iba raz denne stačí v pohode, aby si zvykol že raz denne je zeleninka....skús zajtra pozajtra a naučí sa neboj....a potom daj zemiak mrkva a tak...

bibione
10. črc 2010

@luciferova to je presne 😀 aj my sme rost na postielke davali uplne dole,az mam pocit,ze ani to nestaci 😀

sussanah
10. črc 2010

@bibione @luciferova ja vim, ze je to mimo tema, ale to vam mimca stoji jakoze bez opory jen na nohou? fiiiiha 🙂

bibione
10. črc 2010

@sussanah ale to nieee 😉 to by uz bolo,keby sam stal...kdzeze...este sa musi drzat,ale rad sa ukazuje,ze mu staci aj jedna ruka 😀 ale ked ho drzim za ruky,resp on sa drzi 😉 tak si veselo vykracuje...ja neviem pokom to dieta je,ja som vstala az v 15mes 😀

bibione
10. črc 2010

inac k teme: je nejak extra dolezite aby jedol vsetko samostatne? akoze mrkvu zvlast,samotny zemiak...lebo po pravde,ja som mu to supla z mixovane 😅 ale zas maly fici na papani uz vyse mesiaca

sussanah
10. črc 2010

@bibione ja myslim, ze ani ne, teda alespon my to zati nijak exra neresim. Obcas mu dam neco zvlast, ale treba samostane brambory nesnasi, takze ty musim vzdycky vmichat do neceho 🙂

maryanna
10. črc 2010

@bibione nie kľudne všetko mixovať spolu.....až neskôr oddelene, aspoň tak že mesko osobitne a prílohu, zelenina...ale nieje to podstatné teraz až tak

bibione
10. črc 2010

@maryanna diky, esteze tak,uz som si myslela,ze robim nieco zle 😉 citala som par stran dozadu a teda som celkom prekvapena,,,asi moja nevedomost 😔 to sa ake chrumky mysleli,ked tu bola debata o rozkoch?? lebo ked bol krpec dychavicny,tak sa ma dr pytala ci nepapal chrumky...som sa na nu zadivala,ci sa nezblaznila 😕 a rtu pozeram,ze uz moze??? to ma dostalo... a aj ine veci...musim zacat citat podrobnejsie tuto temu 😀