Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

gabika7706
15. črc 2010

@jana776 petrzlen by som nedavala este, skus radsej pastrnak, to deti aj skor oblubuju. Ked vies, ze jej nerobi zatial zeleninka dobre (aj skrz kojenie), tak radsej este pockaj, kombinuj to, co zje a nerobi jej problem (mrkva, cuketa, maso...) No a ked si uz zacala davat masko, mozes dat jeden den zltko vajecne (staci 1/2 na zaciatok) so spenatom a s troskou zemiacika, ked to rozmiesas v materskom mliecku, mozno aj ten zemiak zvladne.

naty
16. črc 2010

a zkus třeba okurku, ta by jí mohla chutnat a nemusela by jí dělat problémy...a nebo zkus něco ze skleničky, jestli vaříš, prý jim to chutná víc...

k.jolanka
16. črc 2010

ahoj holky, měla bych jeden takový dotaz, začali jsme před 14ti dny s příkrmy, se zeleninou na oběd a týden nato s kaší nemléčnou rýžovou na večer...ale malý je po ní v noci neklidný, tak mi holky z vedlejší diskuze poradili dávat jí ráno, což je super, malý se nabaští a 3 hodiny po ní nemá hlad-je to výkon, já jinak kojím po hodině a půl 🙂 příští měsíc máme začít dopoledne s ovocem...jenže ráno v osm má tu kaši, pak 3 hodiny nemá hlad, což znamená že by v 11 dostal ovoce a pak v půl druhé, ve dvě oběd, to mi přijde trošku pozdě...dáváme oběd teď kolem půl jedné, myslíte, že mu tu kaši můžu dát odpoledne, třeba kolem čtvrté, páté? že by měl oběd, pak zase ovoce a potom kaši a mlíko a pak večer ještě mlíko? zajímalo by mě, jestli jste to někdo v tuto hodinu zkoušel s tou kaší a jestli byl pak prcek večer vpohodě, jestli mu nebylo těžko...já vím, že nejlepší to bude vyzkoušet 😅 ale i tak děkuju za názory 😉

gabika7706
16. črc 2010

@k.jolanka ved tu kasu nemusis davat vobec 😉 Tiez kojim niekedy aj kazdu hodinu, ale kasu ma veru nenapadlo nikdy dat, nevidim v tom ziaden prinos, zatial este urcite nie.

k.jolanka
16. črc 2010

@gabika7706 no mě to poradila doktorka, já jsem s kaší spokojená, malému chutná a hlavně ho zasytí...rýžová je prý lehká, dietní..já kojila přes 3 měsíce po půl hodině, pak po hodině, teď jsme se dostali na hodinu a půl a můžeme bez pláče venku objet i blok, aniž by měl malý hlad 😀 proto klidně uvítám to, co mi prodlouží pauzu mezi kojením a pro malého to bude chutné 😉

tatiana1985
16. črc 2010

ahojte dievcata, skusala uz niektora prikrm patizon??? vsade citam ze mozem dat, no nikde nemozem najst jeho pripravu...snad uz ste to niektora vyskusala a napisete mi vas recept priamo z kuchyne 🙂 😉
dakujem krasne

gabika7706
16. črc 2010

@k.jolanka my teda nekasickujeme, ale napr. ked mi zje o 11tej ovocie, o 12.30-13 sa kojime, o 14.30-15 jeme obed a potom uz len kojenie az do rana. V pondelok napr.mi plakal cele popoludnie (mozno zuby?) nejedol nic, tak dostal obed o 19tej. A kojili sme sa v noci takisto, ako keby nebol vecer nic jedol 😉

jasminet
16. črc 2010

@tatiana1985 ja davam patizon normalne varit s ostatnou zeleninou a masom. ziaden zvlastny recept nemam. pripadne dam zapiect zemiaky, maso, cuketu, patizon (co mi pride po ruku) s kyslou smotanou, ale tu tvoja mala este nemoze...

gabika7706
16. črc 2010

@tatiana1985 patizon som este ani ja nejedla, nejako ma to nelaka, ja tak maximalne cuketu z tohto druhu, ale robila by som ho asi takisto ako cuketu.

k.jolanka
16. črc 2010

no já zatím dávám jen kaši ráno pak ho hned nakojím, pak zase kojíme, pak oběd a pak kojíme až do rána a v noci kojíme po dvou hodinách, no podle toho jak se probudí 🙂 jo to mohli být zuby☹ malý taky naříká i přes den kůli zoubkům, ale jídlo mi ještě neodmítl 🙂
ona stejně asi pak praxe bude jiná že 😉 mě právě jen zajímalo, jestli když dám kaší o 2hodky dřív, než k večeři, jestli by ho tížila v bříšku..

gabika7706
16. črc 2010

@k.jolanka ked das o 2 hodky skor, asi by to nemalo vadit, ale to fakt budes vediet, az ked si to vyskusate.

tatiana1985
16. črc 2010

@jasminet no ja som ho este nikdy nerobilaa mam ho doma....no tak osupem ho..ani nevem aka hruba je ta kora..no ale snad z neho nieco bude, dakujem 🙂
@gabika7706 asi hej, nno zajtr ho robim, sama som zvedava 🙂

diduska777
16. črc 2010

Ahojte babulky, chcela by som sa spytat na cviklu... Moze mala cviklu? Zatial papame zemiacik, mrkvicku a cuketu. Toto jej chuti, ale ked jej robim, robim aj sebe (v parnom hrnci) a papame spolu a velmi sa jej cvikla paci a natahuje za nou rucicky (asi koli farbe 🙂 ). Co vy na to? Mozem to skusit? Zatial je plne kojena a zeleninku mame na obed. Dakujem za rady a prajem spokjne a plne bruska 😉

aannggiie
16. črc 2010

ahoj
Co to je cvikla??
Já se chci zeptat na lilek.....můžeme ho??
A ještě ...co řikáte na čerstvé koření? Zrovna myslím libeček do brambor nebo natovou petrželku?
Jo a kdy se má dát do jídla ten olivový olej?

děkuju 🙂

ewwe
16. črc 2010

@diduska777 cviklu moze, je sladucka tak jej bude urcite chutit
@aannggiie cvikla je cervena repa

maryanna
16. črc 2010

@diduska777 cvikla od polroka sa môže ale z obchodu kupovanú by som nedala určite keďže je to zelenina ktorá ťahá straašne veľa dusičnanov , napr sa vysádza aj medzi inú zeleninu aby od nej poťahala dusičnany...takže človek nikdy nevie ako bola pestovaná tá čo je v obchode, a žeby to nebolo ešte viac na škodu ako na zdravie...takže radšej domácu podľa mňa.......kupovaná cvikla je niečo ako špenát čerstvý....strašne veľa dusičnqanov....
@aannggiie ahoj, lilek môžete ale predtým ho namoč do solenej vody aby vyťahala horkosť..a potom umy poriadne a uvar, ale rýchlo mekne.....
korenie ako píšeš ešte by som nedávala , tak až oklo 9teho mesiaca sa môže pažítka, tymián, bazalka a všetky tieto prírodné......
olej sa dáva do príkrmu od začiatku, najlepšie je striedať teda slnečnicový, olivovým, repkový....tieto sa dávajú do varenia..a keď máš olej lisovaný za studena napr panenský ten sa dáva až do uvareného....

aannggiie
16. črc 2010

@ewwe děkuju.A tu mám jenom taky podusit a rozmixovat?

aannggiie
16. črc 2010

tak ta cvikla je špenát nebo řepa? 😀

aannggiie
16. črc 2010

juknu později

ewwe
16. črc 2010

@aannggiie cvikla je repa, spenat je spenat, zelene listky, cvikla je korenova zelenina cervenej az bordovej farby, normalne uvaris a rozmixujes a papať 😉

aannggiie
16. črc 2010

@ewwe 😀 jo jo rozumim-děkuju

aannggiie
16. črc 2010

a ještě.......nedává se špenát později? Myslím 7-8 měsíc

marketa137
16. črc 2010

Neni tady ěnkdo kdo příkrmy zavařuje? Zítra budu dělat zásobu pro malýho ale v mrazáku neni místo tak to chci zavařit, nemáte nějaké rady ohledně zavařování. budu zavařovat v troubě 😉

aannggiie
17. črc 2010

@marketa137 já jsem sterilovala v troubě jabka s meruňkama,ale prý když tam neni cukr tak mi to dlouho nevydrží..tak to budu muset narvat do mrazu.Moc jsem ti nepomohla 😔

marketa137
17. črc 2010

@aannggiie no uvidíme. ted se mě vaří zelenina tak snad se svaří, je toho nějak moc 😀 a prostě to vyzkoušim a uvidíme, zase to nechci schovávat moc dlouho když to budu mixovat na jemno tak za pár ěmsíců už bude jíst kousky ale problém je že v mrazáku neni vůbec místo 😒

maryanna
17. črc 2010

@aannggiie nie špenát je vhodný hneď od 4tého mesiaca ale nie čerstvý..len mrazený ten v guličkách čiže žiaden pretlak...

aannggiie
17. črc 2010

@maryanna ok děkuju.Hned koupim

aannggiie
17. črc 2010

@marketa137 rozmixuj a zamraž do těch kostiček na led

marketa137
17. črc 2010

@aannggiie tak už to mam zavařené 🙂 . zbytek dostal tomík na lžičku a teda asi mu chutná víc vařené doma než ze skleniček. To Viki zase jedl jenom skleničky 🙂 . jen manžel říkal že to má jedovatou barvu 😀 , je tam vysoký podíl zelené zeleniny tak je to fakt takový do zelena ale hlavěn že mu to chutná.

Jak je to s bramborama? Ty se mrazit nemají ne 😖 . Až bude větší a třeba bych udělala bramborovou polívku tak jak jí nejlépe uchovat 😒

helik007
17. črc 2010

Ahoj,chci se zeptat od kolikátého měsíce smějí nekojené děti těstoviny? A pak na jogurty a tvaroh??Délám prckovi jídlo doma,ale hodně se koukám na ty kupované a co v nich je a od kolikátého měsíce se co může...a tam je že -nevim jak je to přesně asi tvaroh s jahodama --a že od 6 měsíce a tady se vesměs dočítám,že mléčné výrobky nééé takhle brzo...
A já teda brambory mrazim a nic se neděje ani bramborám a ani prckovi?!Mrazim vše do těch malých skleniček od Hami,poněvadž to kupuju jako ovocné příkrmy a malej tu skleničku zbouchne k obídku jak nic.