Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

aannggiie
29. srp 2010

@lucinenka001 byli jsme na tom stejně.Zkoušela jsem i ukopané.a do dneška sníme tak 4 lžičky.Pořád dokola zkoušim a zkoušim,Nevadí,že ti toho moc nesní

lucinenka001
30. srp 2010

ahoj,

vcera som kupila aj kupovane tak uvidime ci bude chciet, ale ja si myslim, ze urcite nebude chciet. takze vy sa trapite?

misha_
30. srp 2010

Ahoj, male si blizi pul roku, takze zkoumam, jak je to vlastne s temi prikrmy. Uz bych ji nejradsi dala neco ted 🙂 . Jak muze, dava si do pusinky lzicku, ocumlava sklenice atd. Proste jak to vidi u nas. Uz jsme zkouseli ji nechat ocucat nejake ovoce a vypadalo to, ze ji chutna. Nevite, jestli mam napoprve koupit hotovy prikrm nebo neco uvarit? A jak je to s kasemi. Chtela bych, aby Beatka jedla "normalni" jidlo a ne nejake umelotiny. Do ted jenom kojime.

jasminet
30. srp 2010

@misha_ ci uvaris alebo kupis je len na tebe. ja som striedala, teraz varim, ale ked nestihame, alebo sa mi faaaakt nechce, tak mam v zasobe aj kupene. na zaciatku budes davat len mrkvu, to zas tak moc sa nenavaris 😉 s kasami mate kopec casu, zacni zeleninou a postupne sa ku kasam prepracujete, ale tie byt vobec nemusia.
zacala som prikrmovat v 5,5mesiaci, takze ak naozaj po tom tak tuzis, tak mozes dat, ale ja na tvojom mieste by som si este uzivala casy bez prikrmov, este na to s laskou budes spominat 😀

gabika7706
30. srp 2010

Ahojte,
@janicka006, @orionka1 bola som na dovolenke, nasla som tu otazky priamo na mna ale uz su asi bezpredmetne 😉
baby, ja urcite nie som ziaden vystudovany odbornik na vyzivu (ako ste ma tu nazvali, co sice potesi 😉 ), no ak to niekomu vadi, ze tu prispievam a mam vacsinou iny nazor ako vacsina mamiciek, tak sa ospravedlnujem, komu to vadi, nech necita moje prispevky 🤐

vivien6
30. srp 2010

odkedy by mohli deti papat uz aj kusky jedla ? teda nemyslim kusky,ale trosku vecsie kusocky nez kasa. ja jej robim z rucnym mixerom kasicky a bojim sa ze o par mesiacov ked budeme prechadzat na inu stravu ako ma teraz tak to nebude jest....lebo bude zvyknuta len na pyre.

bubelko
30. srp 2010

@vivien6 ja som presla na kusky, ked mu narastli prve 2 zubky. u lukasa to bolo v 9 mesiacoch, u jonasa v 7 mesiacoch (len ja som zacala prikrmovat skor). my sme s prechodom na kusky nemali problem. teraz mu roztlacim vidlickou alebo pokrajam na drobno. jedine maso este mixujem, pretoze to nevie pozut a potom ho vypluva. 😉

maryanna
30. srp 2010

@vivien6 na kúsky môžeš od polroka prejsť lebo keď bude dlho papať kašu tak nebude chcieť kúsky, deti majú silné ďasná vedia požuť, rozhrýzť, my nemáme ani jeden zub a jeme kúsky od polroka...a teraz vie pekne odhryznúť z chrumky, aj požuť meso...proste vie na čo sa používajú ďasná.....tak pokojne pomaly dávaj....🙂

vivien6
30. srp 2010

@bubelko aj my prikrmujeme uz od 5 mesiaca.. ale zuby este nema vobec... a co tlacis vydlickou ? ovocie alebo zeleninu?a papa este z lyzickou alebo uz papa sam ? lebo my este nesedime nic...raz som jej mixovala a troska tam boli mensie kusky z mrkvy tak uz sa dusila...
@maryanna hej chrumky dostava aj ona tie kukuricne a to tiez si odryzne a pocmula.. 😉 takze mozem napriklad skusit zemiak zo zeleninou len tak na husto s vydlickou roztlacit ?alebo tam musim dat troska vody alebo mlieka aby to mala trosku riedsie ?

bubelko
30. srp 2010

@vivien6 vidlickou jej tlacim dusenu zeleninu a aj varene ovocie, ci banan. jablka a hrusky struham. krmim ho, sam sa este nevie a ani sa nesnazi mi po nej sahat. sam si nesadne, ked ho posadim, tak sedi, ale nedavam ho. len do stolicky kym sa naje alebo ked nutne potrebujem pod nim povysavat, lebo akosi sa mi nepaci, ked sa hra s elektrickym kablom. 😉
ked sa dusi, davaj je kasu. raz za cas skus znova a uvidis. ja nedavam chrumky ale zuje chlieb. ked mal 6 mesiacov, tak zul len korky. chrumky sme teraz skusali, lebo ich doniesla kamoska, ale zial skoncili na zemi. takze u nas su bez uspechu 😉

orionka1
30. srp 2010

ja by som sa rada spytala, moja Lilinka ma 7 a pol mesiaca mozem jej dat papat do rucky cerstvu jahodu?

radushka
30. srp 2010

@vivien6 ahoj, já všechno mačkám jenom vidličkou a mlíčko jsem odstříkala jedině tehdy, když jsem měla suché brambory.Teď co už dávám mrkev, špenát, ... tak to úplně stačí a je to dost "řídké" a malé to jede 😉

vivien6
30. srp 2010

@bubelko my nesedime ani v stolicke lebo ked sedi nechce jest len ked lezi alebo na vankusi 😉 ale moja sa dusi aj ked pije vodu aj mlieko leniva je tahat...zasa z lyzickou papa pekne len ako som povedala nekedy sa dusila ked tam boli male kusky..a raz komplet vsetko vyzvracala...a dokedy mam davat este kasicky ?
@radushka a robila si to odzaciatku alebo si davala najprv kasicky ? a nedusila sa ti alebo tak ?

radushka
30. srp 2010

@vivien6 nikdy jsem nemixovala.Od začátku (5,5m) jsem to jenom rozmačkala (pořádně) vidličkou. Malá se mi nedusila, akorát úplně poprvé házela xichty, jakoby to chtěla vyzvracet.Podruhé už to bylo lepší a potřetí už baštila úplně v pohodě.
Dokonce jí teď už dávám i masíčko a to taky "rozmačkám" vidličkou - prostě natahám z toho ty nitě.
Myslím, že je to pro ni určitě lepší než kašičky.Zvyká si na kousky a pak nebude mít problém 😉
Občas se mi zakucká, ale to jenom když pije (mlíčko nebo i vodu), asi jak jí to někdy rychle teče 😉

Zkus jí to nabídnout víckrát za sebou.Určitě si zvykne

radushka
30. srp 2010

Holky co je pravdy na tom ,, že švestky nadýmají ? Mně dr. řekla, že je malé nemám dávat, že nadýmají.Tak nevím.Mi nikdy nepřišlo, že bych byla po švestkách nějakíá nafouklá.Nebo se můžou ,asle až později? Máme 6m +2 týdny

maryanna
30. srp 2010

@orionka1 jahody sú silný alergén, nedoporučuje sa ani výživy nie to čerstvé jahody, pretože ak aj by nemala reakciu tak jahody sú alergén že vedia spustiť mnohé iné alergie aj do budúcna takže určite nie...

maryanna
30. srp 2010

@radushka my sme jedli slivky ako prvé ovocie a nikdy problém nebol, skôr slivky urýchľujú stolicu zmekčujú.....inak myslím že nenafukujú.

orionka1
30. srp 2010

@maryanna dakujem , som si myslela , vies niekto na mojom facebooku hodil videjko kde 6mesacne dievcatko papa jahodku , som bola prekvapena tak preto sa pytam lebo som vedela ze by sa nemali 😉

maryanna
30. srp 2010

@vivien6 ja uvarenú zeleninu nahádžem do vysokej nádoby na mixovanie, zoberiem ten pučiak na zemiakovú kašu a raz alebo dvakrát ním prejdem po zmesi.....a mám....napr ryžu netreba vobec...ani mrkvu ....su mekkučké.....a keď sa ti bude zdať že je to suchšie tak daj trochu vody a zamiešaj......

betelgeuzz
30. srp 2010

@vivien6 vůbec se tím netrap a dělej, jak vyhovuje malé. Já jsem taky podle různých rad zkusila nejdřív mačkané jídlo s kouskama a malá se u toho dávila. Když jsem zkusila mixovat, tak začala jíst. Kamarádčina holčička jedla od začátku mačkané jídlo. Prostě každé dítě je jiné. Nedávno začala jíst křupky, pak jsem zkusila banán a ten si už ukusuje sama, tak jsem jí nechala v jídle pár kousků a najednou to jí.

vivien6
31. srp 2010

@radushka dnes som jej prevarila jablcko a rozmackala vidlickou..troska tam boli kusky a uz sa dusila..po par lyziciek som jej to uz nemohla dat...mam skusat dalej ci mam s tym seknut ? a mam skusat aj nieco ine ci ostat stale pri tom istom ???

@maryanna ja mixujem aj ryzu... 😖 lebo pozorujem ze ona jedlo len polyka..nekuse,necmula nic..
@betelgeuzz ale tvoja ma uz 10 mesiacov.. 😉 uvidime..ona papa vsetko zmixovane..len tie kukuricne chrumky papa ze si odkusne a to jej ide 😉

radushka
31. srp 2010

@vivien6 a dusí se ti (jako, že nemůže popadnout dech) a nebo se jí navaluje (jakože na zvracení)? Mně malou taky nadavovalo, ale jak jsem psala po asi dalších 2 krmení to bylo úplně v poho.Akorát, když tam má teď větší kus, tak ji zase natáhne.Asi bych jí teďka zkusila párkrát za sebou dát něco stejného (třeba jenom to jablíčko) a uvidíš.Určitě teď nezkoušej další a další chutě.Na každou novinku se mi malá dost xichtí, ale papá (jenže my nemáme s papáním problémy a zbaští všechno 🙂)

betelgeuzz
31. srp 2010

@vivien6 však právě, že má 10 měsíců a teprve teď začala tolerovat kousky. Já bych to na tvém místě nelámala přes koleno, když se nadavuje, tak klidně mixuj, občas zkus přidat trochu kousků a uvidíš. Jednou ty kousky jíst začne, žádné dítě nejí věčně mixovanou stravu 🙂

maryanna
31. srp 2010

@vivien6 to nevadí že len hltá, môj na začiatku tiež len hltal....ryža nevadí ak pohltá.....ani iné kúsky len nesmú byť veľké a tvrdé ale zas také by ti hltať nechcela...

vivien6
31. srp 2010

@radushka dusi sa ze na zvracanie a potom ked ju napne tak nemoze dych popadnout... ale nema velke kusky. len tak ked mixujem a nekedy ostanu take malicke kusky kde mixer nemoze zmixovat.. tak skusim teda to jablcko urobila som jej viacej takze uvidime...
@betelgeuzz tak budem davat znova a uvidime... ona je leniva aj jest... najradsej by len z flasky pila.. ked jeme tak jej musim vzdy dat zapit lebo to drzi v ustach 😀
@maryanna skusim jej dat zajtra ryzu a nezmixovat a aj tie jablka este.. som zvedava..
dakujem inak.. 😉

bubelko
31. srp 2010

@vivien6 skludom mixuj, ona je este mala, nic tym nepokazis. uplne staci, ak jej zacnes kusky davat az okolo 8-9teho mesiaca. ja som donedavna vsetko pekne mixovala ponornym mixerom. a presne ako pise @betelgeuzz ziadne dieta neje vecne mixovane 😉

radushka
31. srp 2010

@vivien6 zkus a uvidíš.U nás právě trvalo, než si zvykla na tu chuť a vůbec.Tak fakt zkus dávat úplně to samé - třeba 3 dny po sobě a uvidíš, jestli se to lepší.Když ne, tak budeš prostě mixovat.Z toho se taky nestřílí 😉

marky27
1. zář 2010

ahoj holky, poraďte - malá má ekzém, proto chci za pár týdnů začít dávat nemléčné kašičky. Je lepší je dělat s vodou nebo HA mlékem? Do ukonč. 6měs. byla malá výlučně kojená, i teď, co jsem začala s příkrmy, stále kojím. Dávala bych MM, ale mám strach, že ho tolik ručně neodstříkám. Četla jsem totiž různé názory - jednak s vodou, že to nezatěžuje organizmus, a druhý s HA mlékem, aby se zas mimčo neochudilo o mléčnou dávku. Tak nevím.

exupery
1. zář 2010

HA mliekom urcite,ak nie teda svojim...

betelgeuzz
1. zář 2010

@marky27 Záleží, kolik kojíš. Já jsem kojila hodně i v době, kdy jsem začala dávat kašičky, tak jsem koupila nemléčné a dělala je jen s vodou. Jak se kojení omezilo, tak už jsem začla dávat mléčné.