Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

aannggiie
10. zář 2010

@jakelina šimon je plně kojený a dávám na radu dr od 7.měs. jogurt holandii nebo řecký.A na radu holek už i zakys. smetanu

martina149
10. zář 2010

Ahojte,dievčatá chcem sa opýtať v 5.mesiaci ste dávali asi aké množstvo príkrmu?lebo moja akoby nemala mieru a potom mám pocit,že je prejedená.Ja si to už tiež nejako nepamätám po 8 rokoch.A niekedy som z toho na nervy lebo si myslím či ju neprekrmujem.Mlieko mi pije po 160 a na noc 200ml.Pije 5x denne lebo celú noc spíme.Tak neviem či jej už mám z tých mliečnych dávok vynechať a asi koľko lyžičiek toho príkrmu.Mne zje malá aj pol výživky a nejak si nepamätám či to nie je už veľa nateraz.

maryanna
10. zář 2010

@aannggiie veď áno jogurt mu neublíži , ja len vravím že kojeným deťom iné mliečne výrobky netreba tak skoro, ale UM už nepokrýva alebo neviem tak preto je to tak...

@martina149 pol výživky nie je vôbec veľa, my sme jedli od 4tého mesiaca príkrmy a na tretí deň sme jedli 230 ml, čo sú dve malé výživky.....a mlieka sme pili liter 200 na deň...takže tak ale je to o tvojom pocite ak myslíš že ju prekrmuješ tak daj menej...

zuziatko
10. zář 2010

Ahojte

papáme od 4 mesiaca. Kedy možeme zaviesť jogurty a mliečne výrobky ??

zuziatko
10. zář 2010

@maryanna s tým množstvom mlieka neviem ako to naozaj je. Mne naša doktorka vravela že by mala mať okolo 400-500ml na deň.
Od kedy papá lyžičkou, tak nechce veľmi fľašku. Tak preto sa pýtam na tie jogurty. Proste viac mlieka do nej nedostanem. Preto jej robím mliečnu kašu, aby som zvýšila mliečny podiel.

V noci o 3 - 120ml, potom si vôbec nepýta mlieko. Niekedy je už 8 a nič. Tak jej urobím a horko ťažko vypije 20. Potom po hodine okolo 9 vypije 100-120ml. O 11 má zeleninový príkrm. Okolo 2 mlieko 120ml, okolo 5 mliečna kaša. Okolo 7 150ml a ide spať. Takže spolu máme okolo 520ml na deň.

maryanna
10. zář 2010

@zuziatko ako jasné ak nechce tak nenaleješ donej mlieko, ale na polroka aby dr povedala že pollitra? to je strašne málo......keďže mlieko tvorí največšiu súčasť jedálnička, až potom sú priíkrmy...
keď to nejde tak to nejde, že keď nechce, ja som len písala vo všeobecnosti...veď keď si všimneš tak aj na UM je písané žekoľko mesiacov a koľko sa má vypiť a tam je polliter až od desiateho mesiaca tuším......
tak keď ti nechce UM tak daj jogurt,.....kaše mliečne...

zuziatko
10. zář 2010

@maryanna takže sa nič nestane keď skúsim ten jogurt ?? Asi nejaký obyčajný biely smotanový - čítala som tu, že hollandia je dobrá. mohol by byť aj zvolenský, sabi.... smotanový ?? Do toho jogurtu môžem dať aj ovocie ??
A pribináčik asi ee, však ??

maryanna
10. zář 2010

@zuziatko jogurt neva, je to výnimočná situácia, a niekde som čítala že jogurt aj po 6tom sa môže....
Výstraha pred všelijakými pribináčikmi, sabináčikmi a neviem čím, sú to umeliny ktoré až naajskôr po roku...teraz dieťaťu nedajú absolútne nič.
Zameraj sa na klasický biely PLNOtučný smotanový jogurt napr HOllandia(ale je kyslejšia), SABI (má 7%tuku), Zvolenský (veľmi si pochvaľovali kočky tu na MK) COOP, CBA (klasické biele), tesco (taký modrý smotanový má až 10% tuku) tesco organic (neviem koľko ale je dobrý tiež).........jednak ušetríš keďže také jogurtystoja o polovicu menej ako pribináčik🙂
proste plnotučný musí byť, nízkotučné nie sú vhodné pre deti čiže žiadna activia a podobne.......
treba skúsiť nám napr SABI veľmi nechutí, tak idem skúsiť iný...najlepšie sú tie čo majú krátku dobu trvanlivosti, v tých je najmenej somarín, a treba aj zloženie pre istotu prečítať...

beruska24.9.
10. zář 2010

@zuziatko - v tomto věku by měl vypít tuším min. 500-600 ml mléka. Takže jste na spodní hranici.
Mně Dr. také říkala, že jogurty můžeme od 6m., ale malá měla ha mlíčko, tak jsem jogurty zkoušela až po 10m. kdy začala pít stále méně mlíčka a pak přechod na obyč. UM (vypije sotva 400ml za den a to má mlíčko 3x denně, takže celkem chápu, jak se cítíš).
Jinak pokud jí kaše (malá je nikdy nechtěla), dávej kaši. Ještě můžeš zkusit rohlík (ten může od 6m.) namočený do mlíčka, které pije. Ale nevím, zda to bude papat, malá to nechtěla.
Pokud budeš dávat jogurt, tak určitě bílý jak píše @maryanna, přidat do něj ovoce, přesnídávku. Ochucený nejdříve od roka, pribiňáček nemusíš dávat vůbec, pokud budeš chtít dávat, tak nejdříve po roce.

zuziatko
10. zář 2010

@maryanna díííky 😉 😉

a to ovocie do jogurtu môžem pridať ?
a ešte také, že maslo na chlieb sa môže kedy ??

zuziatko
10. zář 2010

@beruska24.9. ďakujem.

Skúsim kúpiť jogurt a vyskúšam.
Kaša jej veľmi chutí. Kupujem len mliečne.

maryanna
10. zář 2010

@zuziatko jasné ako píše beruska, ja som robila tak že popučila banán a naliala jogurt premiešala a bolo, to isté s broskyňou a podobne....jogurt môžeš dať aj do kaše, pridáš ovocie a máš mňamku...
maslo na chlieb tak od 8meho a vyššie....ale maslo klasické kocka masla, nie margarín

zuziatko
10. zář 2010

@beruska24.9. a pije obyčajné mlieko a nie HA. takže to bude asi v pohode potom 🙂 🙂

maryanna
10. zář 2010

@maryanna no do kaše môžeš jogurt ak robíš domáce, ale čítam že kupuješ takže to by bol asi blivajz, resp skúsenosť nemám

maryanna
10. zář 2010

@zuziatko to patrilo tebe nie mne:D

beruska24.9.
10. zář 2010

@zuziatko - ovoce určitě, hlavně jen to, které máš vyzkoušené, že malé nedělá problémy. Zrovna tak můžeš přesnídávku (100procent ovoce) pokud dáváš, jsou tuším od 4m.
Souhlas s @maryanna ohledně másla, také bych s ním počkala (já možná klidně do 9m.) a pouze kostku (např. čerstvé máslo) a navíc jen občas a v malé vrstvě např. na rohlík, chleba apod.

beruska24.9.
10. zář 2010

@zuziatko - pokud pije obyč. um, tak to už vlastně přijímá mléčnou bílkovinu. Takže by neměl být problém. Pro jistotu zkus min. 3 dny v menším množství a pak postupně zvyšuj. Ten jogurt 😉

martina149
10. zář 2010

@maryanna A to keď ti zjedol toľko výživy ešte si mu potom dávala mlieko?Ja vidím aj po mojej že by zjedla viac len ja som sa bála ale skúsim dať koľko chce.A ona to potom ešte chce väčšinou zapiť mliekom len včera mi nejako štrajkovala ale mám taký pocit,že sú to asi zuby lebo je taká mrzutá a niekedy keď pije z fľaše a poriadne stlačí cumeľ tak plače.My dnes máme len mliečny deň lebo včera sme mali aj teploty po očkovaní a aj dnes to ešte nie je v pohode tak sa nekrmime.A ináč neviem prečo,ale odkedy dokrmujem tak malú zapeká.Kaká každý 2-3 deň a ledva to zo seba vytlačí.

jakelina
10. zář 2010

@aannggiie
@maryanna děkuju za odpověď, tak máme ještě času spoustu, fak dáváte i zakysanou smetanu??? To mi přijde jako kalorická bomba, ale asi to dětem chutná. 😉

maryanna
10. zář 2010

@martina149 prikrmuješ mesiac?
no my keď sme začínali tak malý za príkrmom 230 ml vypil 200 mlieka.....ale po týždni sa naučil nepýtať mlieko. POviem to takto, ak je dieťa na plnej dávke príkrmu teda 180-250 ml mlieko by už nemalo pýtať, resp netreba dávať ale sú deti ktoré to vyžadujú tak im to treba dopriať. Vy papáte málo príkrmu takže mlieko za tým je nutnosť, ak budete papať pplnú dávku tak uvidíš ako ti malá naznačí či chce mlieko alebo nie....ak áno treba ho deťom dať...mlieko ukľudňuje upokojuje, preto deti pýtajú aj mlieko.
Nie, daj koľko chce, riaď sa ňou a nie tabuľkami, pretože sa ti nikdy nerozpapá poriadne......dáavaj kým chce a keď nebude chcieť prestaň, keď už papáte mesiac tak po mesiaci by mala byť tá plná dávka ale ak nie je nevadí, každé dieťa má svoje tempo.......keď už papáte mesiac tak môžeš pridať aj druhý príkrm (iba ak chceš, môžeš aj počkať) a to ovocie buď doobedu alebo poobede a taktiež ku zelenine sa pridáva meso a žltok......
nevadí že zapeká, niektorým deťom dlhšie trvá kým si črievka zvyknú na inú stravu, snaž sa nedávať často zapekajúce veci napr mrkvu varenú, ryžu, a dávaj veci čo poháňajú...ono sa to zvykne upraviť samo keď si telo zvykne, prípadne daj nejaké probiotiká, alebo kúp napr slivkovú šťavu od hipp, zrieď a daj.....

jakelina
10. zář 2010

@martina149 zácpu máme tady a to dáváme příkrm pár dní. Asi to chce víc čaje. ☹

maryanna
10. zář 2010

@jakelina áno jogurt, acidko, kyslá smotana.....
deti kalórie potrebujú, preto všetko plnotučné sa dáva, potrbujú cholesterol a tuk , čítala som aj odôvodnenie ale neviem ho presne interpretovať takže je to tak že nízkotučné veci nemajú miesto v jedálničku detí.....

zuziatko
10. zář 2010

@beruska24.9. @maryanna ďakujem za rady 😉 😉

jakelina
10. zář 2010

@maryanna no tak jsem zase chytřejší, děkuju 🙂

aannggiie
10. zář 2010

@zuziatko já dávám chleba s máslem od 7.m.Na poprvé jsem koupila BIO a baští.Jo a lučinu dávám taky od 7.samozřejmě přírodní bez konzervantů

misha_
10. zář 2010

Ahoj, opet se zapojuji do diskuze. Od zitrka zaciname prikrmovat, do ted jsme meli obdobi ochutnavani 🙂 Chtela jsem se zeptat, jak je to s kasemi? Na krabicich se pise, ze jsou od 4. mesice. Mala se mi porad v noci casto budi na kojeni a pry pak po kasi lip spinkaji. Funguje to? Abych do ni zas necpala zbytecne tezkou stravu na noc. Do ted jsem prakticky 100% kojila

pe3cka
10. zář 2010

@misha_ ahojky,no já jsem zkoušela od Hami rýžovou s banány, a budila se mi úplně stejně, jako když jsem nedávala...akorát pak měla problém s kakáním...3 dny nekakala (kaká mi každý den) a natrápila se chudák...(rýže zatvrzuje)...ale musíš si to vyzkoušet sama, možná to u vás zabere... 🙂

pe3cka
10. zář 2010

@jakelina nám na zácpu pomáhá odvar z vloček...vždycky ji do toho přimíchám trošku nějaké přesnídavky a zbaští to jedna dvě...

blumka
10. zář 2010

@jakelina ja som tu pred par dnami tiez riesila zapchu 😉 a uz 3 ci 4. den zabera odvar z vlociek 😉 klop-klop 😉

maryanna
10. zář 2010

@misha_ kaše nepomáhajú na spanie, sú ťažké a preto sa dieťa budí častejšie.....jedine ak chceš ale daj ju tak hodinu pred spaním.....
a kaše sú naj domáce robené, viete aspoň čo tam dávate a čo vaše dieťa naozaj papá.....tým neodcudzujem instatné kupované ale len píšem ako nápad niekomu komu to možno nenapadlo že aj taká je možnosť🙂