Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

zuzkat1
6. říj 2010

@cicimon v pohode spolu... len ja zvyknem tak ze co je rychlejie uvarene pridam az po chvili... napr. ked varim zemiak a brokolicu tak dam zemiak a ked je do polky uvareny pridam brokolicu... ale ja este aj maso zvyknem k tomu dat do jedneho hrnca🙂

zuzkat1
6. říj 2010

@stipa jasne kojim🙂 kedy sa jej zachce... teda aj 8x za den a v noci aj 5-6x kedze casto vstava... ale ja tiez uz davam prikrmy,len ich nejak nechce..a cim dalej tym viac ich odmieta... zje mozno 5-6 lyziciek na obed a maximalne 1/5 bananu na olovrant a viac nic...

sussanah
6. říj 2010

@zuzkat1 tak jen bacha na to kojeni. Kamaradka taky tak porad davala, kdy maly chtel kojit a jidlo nemusel no a ted ma pres rok a chce jen prso, normalni jidlo jen pod natlakem 😔 Jakoze ano,jeste ma cas se poradne rozjist, ale uz bych asi vic na tvem miste tlacila normalni jidlo a kojeni pres den trosku brzdila 😉

zuzkat1
6. říj 2010

@sussanah no mne dr povedala ze to je v poriadku... ze do roka je jedlo len na to aby sa s nim zoznamila... ze do roka je to dojca.. 🙂 jasne verim ze su deti co nechcu moc papat..ale ja ju chcem kojit aspon do 2 (mozno aj 3) rokov tak snad sa este rozpapa...ona je inak drobec tak mozno jej aj staci🙂

sussanah
6. říj 2010

@zuzkat1 je fajn, ze chces tak moc kojit (uz sem si te vsimla v jinych diskuzich ;), ja taky kojim a rozhodne toho nechci nechavat brzo. Ale Ono to mimco zacina pekelne rychle pobirat rozum, takze at se ti nahodou nestane, ze v roce si rekne, proc se ma snazit s jidlem, kdyz ma mleko v dobrem baleni a kdykoliv pripravene 😀 Ono je jednodussi porizeni naucit jist 8-9m mimco nez presvedcit rocni dite, ze mlicko bude pozdeji ted je cas jist jako velka holka. Ja osobne si treba myslim, ze dite do roka by rozhodne melo chapat, ze hlavni zdroj energie je jidlo normalni, mlicko je jen navic na spestreni

ivana2301
6. říj 2010

@zuzkat1 ahoj,čítam,že aj ty máš problém,že dcérka Ti nechce jesť príkrmi..Ja len že.. aj moja Natália,ktorá má 9 mesiacov a 1 týž. tiež papá iba moje mliečko, noo zje pár lyžičiek na obed max 7 niekedy iba 2lyžky a poobede ovocný príkrm alebo pribináčik ..je to o tom istom,že tiež odmieta...Takže ja len že aby som Ťa potešila že nie si v tom sama 😉Tiež sa trápime ako môžeme...ale pokiaľ tie naše detúrence pijú naše mliečko-je to v poriadku..Čo už s nima ved hádam nebudú piť naše mliečko do osemnástky 😀

zuzkat1
6. říj 2010

@sussanah dostava papat uz 3x ale nenutim ju proste jej dam a ked nechce tak to do nej netlacim..podla mna to ma opacny efekt...ja doteraz neznasam veci ktore ma v detstve nutili jest

zuzkat1
6. říj 2010

@ivana2301 presne moje slova🙂

sussanah
6. říj 2010

@zuzkat1 ale prosim te, neber to jako kritiku, jen jsem napsala , na co bych si asi davala pozor 😉 Rozhodne bych taky nenutila, ma to efekt presne opacny, jak pises. Ja mam stesti, maly je primo pazravy.. Jen treba pokud nechce, tak bych ji nedala hned vzapeti prso. Proste bych zkusila, nechces, nejez. Za 20 min bych zkusila znovu. Proste at to neni nechce lzicku, no tak tu mas mlicko. Ony ty deti jsou totiz mnohdy fikanejsi nez by se mohlo zdat 😉
@ivana2301 jj taky myslim, ze nejpozdeji v puberte se toho prsa vzdaji 😉 Ono na tom rande by to asi to kojeni kazilo intimni atmosferu 😀

zuzkat1
6. říj 2010

@sussanah ja som to nebrala ako kritiku🙂 no ona nechce hned prso🙂 ved prave.. ona tak po pol hodine... a ked dam po pol hodine normalne jedlo aj vtedy zje jednu -2 lyzicky... takze ak na prvykrat nezje viac tak nema vyznam davat znovu to som uz zistila...

sussanah
6. říj 2010

@zuzkat1 v pohode, na kazde mimco se holt musi jinak 🙂 Tak at se vam podari brzo se rozpapat 🙂 Ja ted resim, jestli uz mu mam uplne zrusit denni kojeni nebo ne. Dr dneska na rocni prohlidce rikala, az uz to pres den utnu, ale ja nevim nejak se mi do toho nechce 😅

zuzkat1
6. říj 2010

@sussanah a to akoze preco? a ake mliecko mas davat cez den? ved rocne dieta potrebuje pit mlieko...

sussanah
6. říj 2010

@zuzkat1 no rocni dite potrebuje mleko, to jo, ale to si vypije vecer, v noci a rano. Pres den uz ma spoustu dalsich veci na jidlo. Ale asi to jeste chvilku necham, myslim, ze on to ma stejne uz spis jako mazleni, nez na jidlo 🙂

zuzkat1
6. říj 2010

@sussanah no my mame este od roka daleko (aj ked nie moc) ale takuto radu by som asi len tazko akceptovala🙂 moja zaspava na prsniku aj cez den a aj ju to upokoji ked uz je velmi unavena a tak... no a podla nej je jedle len to co je tam ukryte🙂 ja si aj myslim ze jej tie ine veci chutia ale ma ich ako spestrenie teda iste jej nechuti vsetko (co nechuti spoznam podla 2 zjedenych lyziciek a co chuti tak zje aj 40-50ml)... tak snad sa rozpapa... zatial kym je to aj podla dr v pohode tak asi nebudem riesit...

mirinda10
6. říj 2010

@zuzkat1 no mne dala moja dr dobru radu, ked som mala zacat s prikrmom, ked jej dam prikrm mam cakat najlepsie aj hodku aby si babo uvedomilo, ze toto je jedlo obed, desiata a ak nezje tolko kolko by malo mam dat mlieko ale musim vydrzat
ja som s tym problem nemala nakolko mala je velky papkac ale aplikovala to aj moja segra pri oboch detoch kojila ich do roka a krasne jedli prikrm do 2 tyzdnov uz mali normalne porcie a kojila iba rano, vecer, v noci a niekedy ak si pytali od smedu ale vzdy to bolo najmenej 2 hodky po jedle
tvoja mala vie, ze dostane mliecko, tak sa nemusi snazit jest, deti su extremne rozumne a zvolia si lahsiu cestu, nemusi prezuvat a je zvyknuta na tu chut
a po akom case po kojeni jej davas prikrm ak po hodke, tak ani nemoze byt hladna, ked ti zje tak malo ked ma uz 8mesiacov

mirinda10
6. říj 2010

@sussanah suhlasim, rocne dieta nemusi pit mlieko cez den ale malo by vypit aspon 500ml za den a nejaky mliecny vyrobok ako jogurt, ak chces pokracovat v kojeni tak koj aspon rano a vecer a ak pije aj v noci ale mala by si mat odhad kolko asi vypije ked ho kojis aby neslo pod 500ml za den
mlieko pre rocne dieta nie je hlavnou zlozkou potravy ale iba jeho doplnok, je to tak pisane nie len v nasej ale aj zahranicnej literature

sussanah
6. říj 2010

@zuzkat1 tak to u nas tak nema, on az ted pozdeji se zaca u toho kojeni mazlit, do ted to bylo jen jidlo. Jen se najedl a prso pryc 😀 Nikdy mi ani na prsu neusinal (pokud nebyl totalne KO) a ja jsem se snazila tomu i vyhybat (mame zkusenost kamaradky, ktere usina holka u prsa jeste v roce a pul 😔
S tim jidlem, jak pises, ze to ma jako spestreni. No ted bych to zasadne taky neresila, ale za chvili by melo byt na spestreni mliko a jidlo asi by melo byt hlavni. No vsak uvidis za chvili, behem par tydnu nebudes verit, kde se ten rozum v ni bere 😉 Ja uplne koukala, mela jsem pocit ze z maleho se stala osobnost s vlastnim nazorem (vetsinou neslucitelnym s mojim) snad behem tydne 😕

sussanah
6. říj 2010

@mirinda10 no a to je prave to, ono u toho kojeni fakt nemam prutokovy meric na prsou 😀 Kojim ho vecer (to jen pocuca), potom jednou nad ranem (to pije trochu vic) a pak rano (to tak v 50 %) a pak prave odpoledne (to pije nejvic). Tak si prave rikam, kdyz mu ustrihnu to odpo kojeni, jestli bude mit dost mlika. Dr rikala, ze v poho, pokud budu kojit 2-3 vecer->rano, tak zi si vytahne, co bude potrebovat.

mirinda10
6. říj 2010

@sussanah ja si myslim, ze ti dobre radi tvoja dr, deti su ucenlive

zuzkat1
6. říj 2010

@mirinda10 moja spi asi 50 minut niekedy 40 a pol hodinu po zobudeni...inak ja nemozem tolko cakat kym ju nakojim, lebo moja nepije nic ine len mlieko🙂 este som jej nedavala vodu...a mne moja dr povedala ze mam dokojit kvoli smadu,ale ona ani nechce hned po jedle...

zuzkat1
6. říj 2010

@sussanah to ona je uz teraz taka... len to co ona chce je dobre🙂 a to zaspavanie na prsniku mne nevadi🙂 a nemyslim ze bude tak skoro... ja mam tiez kamosku u ktorej to prestalo ked prestala kojit...mala mala 2 roky🙂 kym kojim tak mi to nevadi...mala si sama tak urobila rezim, ze kojenie je vlastne az ked ide spat🙂 to znaci ze vtedy sa aj napapa a potom sa chvilu este tuli zoberie si oblubenu hracku a s tou ide na prsnik a to uz potom zaspi🙂

zuzkat1
6. říj 2010

@mirinda10 som zabudla na slovko napapa sa🙂 teda ze sa napapa pol hodku po zobudeni🙂

mirinda10
6. říj 2010

@zuzkat1 no to chapem ale ako dlho ju kojis, od smade ma predne mlieko a to vypije rychlo potom uz pije od hladu, ako casto ju kojis lebo neviem po akom case ti ide spat, nasa vydrzi byt hore max 3 hodky
to je dobre, ze nechce pit hned po jedle
no nebudes to mat lahke ked teraz sa ukludnuje na prsniku a zaspava tiez, co bude robit ked nebudete sa kojit

sussanah
6. říj 2010

@zuzkat1 to te obdivuju, ze ti to nevadi. Me by to vadilo dost, to usinani u prsa. Obcas si vecer nekam zajdu s kamoskama a uspava tata a ten teda nekoji 🙂 Nebo i odpoledni spanek obcas uspava, kdyz potrebuju neco udelat, at si na neho taky zvyka. Ale pokud vam to vyhovuje obema, tak je to dobre 🙂

zuzkat1
6. říj 2010

@mirinda10 no mam v okoli priklad tohe ze ked prestala ta baba kojit tak to dieta akosi same pochopilo ze treba inak zaspat... a kedze planujem kojit naozaj dlho, tak si verim ze ona to potom pochopi😀 kojim kedy chce... niekedy kazdu hodinu a niekedy raz za tri... vydrzi byt hore 2 max 3 hodiny ale to uz je nervozna...

zuzkat1
6. říj 2010

@sussanah ja este nie som v tom stadiu ze nechat ju doma🙂 navyse ani nemozem lebo ona nie je taka ze zaspi a spi do rana.. ona sa hocikedy este 6x zobudi🙂 a nie je to nic obdivuhodne🙂 viacere to tak robia🙂 a hej vyhovuje nam to obom🙂

raketak
9. říj 2010

Ahoj holky chci se přidat mezi vás jsem tu nová a chci se zeptat skoušel tu někdo začít dávat příkrmi dřív než po okončenem 4.měsíci? Třeba na noc do UM mléka trochu kaše a tak?

maryanna
9. říj 2010

@raketak pred 4tým mesiacom je to veľmi veľmi skoro....zaťažíš oragnizmus bábetka, ktorého tráviaci trakt nieje vyvinutý na príkrmy.......najskôr až po 4tom ale pokojne aj neskôr, po 5tom stačí..........a kaša na noc zaťažuje aj staršie deti, je ťažká, deti sa viac budia kedže kaša v noci trávi, žalúdok pracuje, deti nemôžu spať........

stipa
10. říj 2010

ahoj holky, do kdy jste vařily prckům jídlo v kojenecké vodě?? U nás je tady prý voda z kohoutku o.k., že ani prý nemusíme vařit prcklovi z kojenecké, ale já mu z koj. ještě vařím. CO VY? DO kDY jSTE VAŘILY??? cca Do roka?

maryanna
10. říj 2010

@stipa nikdy........v kojeneckej vode sa nevarí, teda nemusí vôbec.......iba ak by ste mali nejakú vodu zo studne tak by som varila inak sa nevarí........