Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

luciah.
29. lis 2010

ahoj, ja nemam problemy s papanim u maleho, vlastne nemala som, par dni mi pri papani velmi place. Ma sest mesiacov a papame uz vsetko, co mozme. Najprv som si myslela, ze mu asi viac chuti ovocie, lebo plakal len pri zelenine a mase, ale teraz uz aj pri ovoci. Uvidi tanier s jedlom a spusti plac, potom sa ukludni a otvara usta(je velky jedak), ale ako prehltne,spusti plac, nechapem preco. Zuby to asi nie su a ani hrdlo ho neboli, lebo mlieko z flase v pohode vypije a skusila som mu dat korku z chleba a spratal ju zachvilu. A ani afty v ustach nema, ja fakt nechapem. Nemate s tym niekto skusenost, prosim Vas?

valika_val
29. lis 2010

@stacinka sa pyta:
O par tyzdnov zaciname s prikrmami a vrta mi hlavou, ze ci mam zacat davat aj nejake cajiky alebo dojcensku vodu. Nejak sa v tom neviem zorientovat, pretoze mam pocit, ze ak jej dam na obed mrkvicku a doplnim mliekom, tak by jej nemali chybat tekutiny. Ale ak sa dostaneme k tomu, ze na obed spapa len mrkvicku bez mojho mlieka, mam jej ponuknut aj cajik? A ak ano, mam jej zacat davat napoje z flasky (bojim sa, aby potom neodmietala prsnik)? Dakujem za vsetky odpovede.

dobra otazka, tiez by ma presne to iste zaujimalo...
po prikrme musim mat dostatocny odstup, aby som mohla kojit, lebo skor nechce. a celkovo pije urcite menej, ako ked som len cisto dojcila. na sippy ho ucim, ale zatial nie velmi uspesne, flasu odmieta uplne. poradite?

cicimon
29. lis 2010

@valika_val po prikrmoch nakoj aj podla toho, kolko zje..a zas nemusis nakojit hned, mozes po par min... ale okrem toho jedls (obed) koj ako predtym, takze tekutiny dalsie netreba. Moja je tiez kojena, je malo a stale ju kojim ako predtym cca 4-5x cez den a v noci tak 2-3x, podla toho kolkokrat sa zobudi. a cka sa jej min 3x denne, takze aj vtedy jej dam cucnut

valika_val
29. lis 2010

@cicimon, dakujem.
predtym som kojila cez den kazde dve hodiny (!!!) - jeden prsnik, viac nechcel. pred spanim oba, v noci asi 3x jeden.
teraz, kedze papa doobeda ovocie, na obed zeleninku a poobede - podvecer ovocie alebo kasu, tak mliecko nevyzaduje tak casto. kojim asi kazde 3 - 3,5 hod. preto ma logicky menej tekutin ako predtym.
a preto sa pytam, ci je to ok, alebo mu mam davat vodicku - a kolko.
hm?
dakujem za odpoved.

cicimon
29. lis 2010

@valika_val a kolko asi zje? ja kojim 8.10, 10.00, cca 12.00 ma obed, potom kojim 13.40, ovocie olovrant 17.00, dalsie kojenie 19.30 (pred spanim)... zvycajne sa budi 22.30...tak kojim zas...a potom este asi 2x do rana... okrem toho sa jej min 3x denne cka, takze zas MM
takze pokial kojis zhruba tolko ako pred prikrmami resp pokial zje riadne velku davku prikrmov cca 150g, tak jej dalsiu tekutinu netreba, pri kojenych detoch staci zavadzat vodu po 8mes
kolko mes ma tvoje babo?

valika_val
29. lis 2010

cicimon,
maly ma 7m (akurat dnes). kojim menej, ako pred prikrmami, ako som pisala - predtym kazde dve hodky, teraz asi kazde 3-3,5-4 hod, medzitym davam prikrm.
pevny rezim este nemame, lebo nespi pravidelne od presnej hodiny.
po prvom spani davam ovocie, pred druhym spanim (zvycajne) obed zelenina (dnes prvykrat masko), pred tretim spanim (ak to tak vyjde) zas ovocie. ak tretikrat uz nespi, tak podvecer davam ryzovu kasu (mliecnu).
spocitala som, dnes som kojila nejak pomenej, o 2 v noci, o 5 rano, o 8, 12, 16 a 19,30. je to dost? viac ani nechce... s vodou cez sippy hrncek sa viacmenej len hra, ale za den vypije asi deci, max. deci a pol, ale to mu vyslovene musim hrncek pridrziavat.

doobedu spapa malu vyzivu (125g), na obed tiez a podvecer celu alebo polovicu. ak papa kasu, tak ju robim asi z deci vody. takze za den asi 250-300-350g prikrmu plus kasa.
maly necka, len velmi velmi vynimocne, to ma skor plnu plienku 🙂
dakujem ti velmi pekne za odpoved.

cicimon
29. lis 2010

@valika_val to uz davas 3-4 jedla? nie je to uz vela? moja bude mat o tyzden 8mes ale zvlada zaial len 2 🙂 ani casovo viac nestihame... ked som skusala davat desiatu, nechcela obed
ved podla toho co pises kojis dost, ma dost aj prikrmov a tie tiez obsahuju vodu a ak pije aj z hrnceka, tak pohodka. a popri MM je deci vody podla mna celkom dost...a ked cika dost, niet co riesit 🙂

moja je tiez len na MM, asi pred tyzdnom som jej dala ten hrncek, nech sa nauci z neho pit, tiez donho len kuse, aj ked obcas aj daco popije...ale dala som jej ho len preto, lebo na vianoce cestujeme na vychod a ked bude v aute chciet pit, tak nech nie je problem jej nieco dat... ono sa tiez neda hocikde zastavit a kojit.. ja jej ho davam asi len 2x denne, ked je vo vajicku... teda ked my ranajkujeme a ona pri nas sedi a potom pri obede

valika_val
29. lis 2010

neviem, ci je to vela... robim to nejak tak instinktivne. zle?
neodmieta, ale zas ani sa nehrnie, ze by chcel papat. tak nejak normalne to berie. pusu otvara, ale z lyzicky to perami este nevie zobrat. ked sa prilis obzera, alebo nejavi zaujem, tak donho netlacim.
maly je inak strasne strasne aktivny - nas den vyzera tak, ze na mieste posedi iba pri papani v stolicke a potom chvilu priputany v kresielku po jedle a kojeni (zapinam mu bebe tv, lebo inak neobsedi). vsetok ostatny cas, ked je hore, len lozi a stoji a niekam sa trepe, stvera, uz som z neho dost unavena )))))))
vazi cez 8kg a meria asi 69cm, primerane.

cicimon
29. lis 2010

@valika_val no apson co ja viem, tak by sa nemalo v priemere zavadzat viac ako 1 jedlo za mesiac...a ked zje cca tych 150 tak ani dokojovat netreba
moja ma strop asi 70-80 a aj tak jej dam mlieko az mozno za pol hodku a potom za hodku zas ale to preto, lebo ideme von...
ma 6500g a 67cm ale plazi sa ako diva, nestiham ju odnasat od kablov 🙂)

valika_val
29. lis 2010

cicimon,
ja som mala pocit, ze mu uz mleicko nestaci... kazde dve hodky (extrem bol aj castejsie), to sa mi zda dost vela. preto davam okrem obeda aj desiatu a podvecerna kasa bola jeho prvym prikrmom, lebo v noci sa mi budil tiez kazde dve hodky s placom. myslela som, ze je hladny. nocne kojenie sa nezmenilo, ale tu podvecernu kasu ma velmi rad.

cicimon
29. lis 2010

@valika_val moja sa v noci budi tiez, tak 2-3x, ale to mam dojem, ze skor od smadu... lebo to pocuca tak 2min a zaspi..
a tu kasu davas o ktorej? a budi sa po nej menej?

valika_val
29. lis 2010

kasu asi o 18 - 18,30 a nebudi sa menej. mne kojenie v noci nevadilo, ked bolo tych 2-3x, ale posledny mesiac bol katastrofalne zly, pisala som to aj kade tade do fora, ale nikto neporadil.
najprv bol nevysvetlitelne zly, potom mal zvysenu teplotu, pochodili sme vysetrenia, vsetko bolo ok. o tyzden na to chytil odo mna nadchu, sopliky, odsavanie... potom mal hlieny, ktore mu nechceli prejst. do toho zacal stvornozkovat a hned na to sa aj postavil a teraz ked moze, tak len stoji a stoji. cize uz dost dlhy cas bojujeme s prebdetymi nocami - zobudi sa, ide na styri, alebo sa rovno postavi a place.
pridem, dam ho lahnut, niekedy sa ukludni, inokedy mu dam cumel, niekedy ani to nepomoze, tak si ho dam na prsnik.
uz som ho vzala aj k nam do postele, ale bolo to to iste - chcela som vylucit to, ze mu chyba mama.
on sa len preberie, zbera sa niekam prec, place a kasle na to, ci ho utisim ja, MM alebo moj prsnik :(
zuby este nema ziadne. dufam, ze to vsetko sa deje preto, lebo s amu tlacia... 🙂

valika_val
29. lis 2010

inak ked kojim, tak cez den sa napapa extremne rychlo, mozno 2 minuty a dost. a prsnik je prazdny. v noci mu to trva dlhsie, aj mlieko sa dost dlho spusta, ked som tak nahle prebudena.

andelka
30. lis 2010

Tak my jsme dávali kaši 6 dní a skončili jsme. Na noční buzení to nepomohlo, spíš měl ještě pak potíže usnout, asi mu to nedělalo ještě dobře na bříško. Tak jsme od kaší na večer upustili a zavedeme je až později. Spíš chci zkusit koncem týdne zavést ovocnou svačinku odpoledne, to by mu nemuselo udělat zle. 😕

andelka
30. lis 2010

Jinak Dany odjakživa pije hrozně dlouho, 20 - 30 minut - dělá si mezitím přestávky. Večer je teda najedený rychleji. Pořád se budí aspoň 3x za noc. Takže spí se mnou v posteli, protože kdybych ho měla pokaždé vytahovat z postýlky, tak se nevyspím vůbec a ještě si odrovnám záda (má přes 8 kilo už), nehledě na to, že jakmile bych ho po kojení položila a zvedla, tak by byl hned vzhůru. Takhle po kojení usne a já většinou taky, ještě dřív než on 😅 Zoubky ještě taky nemá a ani se mi nezdá, že by se klubaly. To asi po novém roce budeme mít veselo 😅

valika_val
30. lis 2010

@andelka,
tak to dlhe kojenie teda nezavidim, to by ma porazilo. kolkokrat sa stane, ze mu musim dat ked sme vonku 🙂 napriklad minule som ho vybrala z kocika, lebo reval, a isla do kabinky, kde sa skusaju saty. dve minuty sme si posedeli a bol klud, mohla som si ist skusat nohavice 😀 😀 😀 😀 😀

andelka
30. lis 2010

@valika_val Tak to závidím, my naopak když musím kojit venku, máme půlhodinu klidu 😀 Ale byla bych radši, kdyby byl napitý za pár minut, to každopádně. 😅

valika_val
30. lis 2010

@andelka,
a nevies, preco tak dlho papa? teda pises, ze si robi medzi tym prestavky - akoze ake? davas ho z prsnika dole? ci?
este som nepocula o tak starom dietaku a takom dlhom kojeni 🙂 ale vahu mate peknu, ako my 🙂

andelka
30. lis 2010

@valika_val nevím proč. Ale když měl měsíc, tak míval častoí hlad, protože jsem si myslela, že po těch cca 10 minutách je najezený, pak všichni říkali, že pořádně nesaje, ale hraje si a má mě jako dudlík. Jenže v tom měsíci jsem několik dní musela vážit a zjistilo se, že na jedno kojení na svůj věk vypije málo. Takže prostě měl hlad a bylo třeba ho nechávat u prsu déle, nebo nakojit 10 minut, dát odříhnout a dokojit. Teď se někdy napije brzo a dobré, ale často pije, pak žužle, trošku poklimbá a za chvilku zase cítím, že opravdu saje a pije. No tak ho nechávám u prsa dýl, než abych jakože nakojila, chvilku počkala a za chvilku si sedala a vyhrnovala triko znova, je to pohodlnější.

p69majka
30. lis 2010

@lucinka02 ahoj. aj my milujeme Ovko a ešte Coop Jednota, sú podobné. 🙂

maryanna
30. lis 2010

@p69majka ovko a coop nie že sú podobné ale je to tá istá vživa, rovnaké viečko, sklenka, obal, aj zloženie a všetko takým istým písmom len vpredu nieje ovko ale coop.....coop tak funguje na viacerýh produktoch napr dru tyčinky, jogurty a podobne.....že vyrába tá istá firma len coop to predá lacnejšie a má tam svoje logo........a keďže ovko je drahšie ako coop tak načo preplácať:D ale jasné, ja kupujem čo príde🙂

p69majka
1. pro 2010

@maryanna o tých výrobkoch to chápem, to všade tak funguje. len som nevedela, resp. som si tento konkrétny výrobok nevšimla, že to vyrába ten istý výrobca. ja to až tak neštudujem, ale dobré vedieť. 🙂 Ovko kupujem aj preto, lebo ,majú lepší výber.

miska1981
1. pro 2010

baby, ako ste prvy krat dali keksi, ja som kupila sunarka keksiky od 6 mes. a dnes som ich dala malej olizat a lizala, tak chutili.
len ako mam dat pozor, aby jej nezabehlo. lebo potom dasienkami koncek odkusla, tak som sa bala ci jej nezabehne, tak som jej to vybrala.
ako to vy robite?

garonka
1. pro 2010

@miska1981 ja som tak skusila dať piškotu nestle do ručky ale sa mu v puse topila a kusok mu zabehol tak ich rozmrvim len do ovocia, kym nevie ich poriadne rozkusať tak do ručky nedavam 🙂

miska1981
1. pro 2010

@garonka ved toho sa bojim, aby nezabehlo, budem aj ja struhat a ako casto mam davat? vy ste predsa starsi.

garonka
1. pro 2010

@miska1981 ja som piškoty nestle dala okOLO 7M ale mrvim ich do ovocia, a tie piškoty sunarka neobsahuju cukor a vajce?

miska1981
1. pro 2010

@garonka pozerala som, cukor ano vajcia nie. a tie nestle su ake? mne tieto poradila kamka, ze obsahuju nejake vitaminy a mineraly dolezite pre deticky.
co si zavadzala po zeleninke a kedy?

garonka
1. pro 2010

@miska1981 ani nestle tušim neobsahuju cukor a vajce ale už ich nemam doma 😀 zjedli sa jedna radosť teraz mame myslim že sa volaju hero či tak nejako
po zeleninke šlo mäsko a neskôr ovocie 😉

miska1981
1. pro 2010

@garonka masko chcem dat v piatok a ovocie od 7mesiaca aj ty si tak?. tak preco tam davaju cukor ked sa nemoze? aspon mam dovod zjest ja obe balenia 😀

p69majka
1. pro 2010

@miska1981 ja do rúčky dávam len chrumky. Máme Nestlé keksíky a malá mi z neho kúsok odvalila a ledva som jej to vybrala. Odvtedy dávam len nastrúhané do ovocia, výživy, jogurtu. 🙂