Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

aponchie
12. říj 2009

dneska mi prisel nejakej vzorek prvni kase nutrilon obilno mlecna instantni kasicka od 4mes.je tamnapsane ze smichat se 115ml vody a dat lzickou..ja mam nutkani to zkusit jestli treba nevydrzi dele spinkat vecer ,ale neumim si predstavit ji to rvat lzickou..mam si to nechat jeste na potom nebo to mam zkusit pro jednou?a kdyz to zkusim co mam potom cekat?ja jsem uplne v pasti s tema dokrmama pac sem to delala az pozdeji,ale jako jrotit to nechci..jen mi lekarka rekla,ze mala je cvalik a ,ze mozna taha tak moc a casto pac ma hlad hodne a ze do mesice musime zacit prikrmovat prej kvuli mineraluma vitaminum ja jsem dost chudokrevna tak prej i to ma vliv na to

tin007
12. říj 2009

aponchie, ak nemas v umysle zacat prikrmovat uz teraz, tak kasu nedavaj, nechaj si ju na neskor. pises, ze je obilno mliecna, t.j. obsahuje lepok a tiez bielkovinu krav. mlieka. ty kojis? ak ano, tak tvoja mala zatial BKM vobec nepotrebuje poznat a na lepok ma rozhodne este cas. a co sa tyka spania, tak ta asi nepotesim,nie kazdemu babu sa po zavedeni prikrmov upravi (t.j. prespi celu noc, napr. moj akcnak je hore tak 5 a viackrat za noc). inak pri prikrmoch sa zacina zeleninou, je to tu v teme velakrat opisane preco, aj postupy a ake druhy.

aponchie
12. říj 2009

jj jen kojime prave..zkouseli jsme vazit a pije prumerne 80-100ml pres den a 150ml v noci cca v noci pije vydatneji a lepe ..LP rikala,ze ona pres den prave upiji po malejch davkach casto misto aby se napila poradne..toz co s tim nevim jako nevadi mi to nejak moc jen si rikam kdyby se aspon poradne napila na noc a spala tak do 12jenze ona se krouti mrci a dam ju k prsu ted casteji treba uz v 21,30 napije se tak asi 30sec a spi u toho tak ju dam zpatky ani nedavam brkat pac nebrka v noci skoro vubec a dam ju lezet a ted se zacala otacet poradne tak lezi na boku vyvracena a malem se otoci na bruch nacez se probudi no narocne toto 😀 ..no me jedna i druha jak lekraka tak LP rikali ,ze kdyz tak malo a casto pije at ji prave dam vecer tu kasi v lahvi coz sem jeste neudelala teda pac si rikam,ze vecerni kojeni by se melo odbouravat jako posledni ne?

shaula
12. říj 2009

Apon - obecně souhlasím s tím, co napsala Tin007, jen si dovolím ji doplnit. Kaše je sice mléčná, ale ty se dělají z UM, takže to nevadí, protože tam je ta bílkovina speciálně upravená pro kojence. Co se týče lepku, podle nejnovějších výzkumů se může u kojených dětí zavádět už mezi 4. - 6. měsícem, údajně je pak nejlépe snášen. Osobně s tím ale nesouhlasím, my jsme taky zaváděli v 8 měsících. Píšu to jen pro úplnost 😉 Příkrmy se obvykle začínají zeleninou, ale není to dogma, lze začít i kaší - ve tvém případě, pokud se opravdu rozhodneš začít, bych já osobně právě začala tou kaší (nějakou nesladkou) - nejspíš tak, aby se stihlo před spaním ještě jedno kojení (ale to je můj osobní názor).
Jestli ti ale večer pije 30 sekund a usne, tak to rozhodně nebude hladem, spíš to vidím na začátky separační úzkosti. Osobně bych proto ještě s příkrmy počkala, navíc jak správně píše Tin, kaše rozhodně není zárukou lepšího spánku (snad jen ty opravdu hladové? 😅 ), jen málo dětí po ní spí lépe, většina se budí stejně jako bez kaše.

shaula
12. říj 2009

Koukám, co jsem napsala za nesmysl - opravím poslední větu, aby dávala smysl: kaše rozhodně není zárukou lepšího spánku, jen málo dětí po ní spí lépe (snad jen ty opravdu hladové?), většina se budí stejně jako bez kaše.

Tak to dopadá, když člověk něco na poslední chvíli dopíše a vloží to jinam 😀 Pardon 😅

aponchie
12. říj 2009

a proc tak brzo ser.uzkost?navic je porad u me i v noci

shaula
12. říj 2009

U nás taky začala brzo 😀 Nejde o to, že by nebyla s tebou, ale děti si v určitém věku začínají uvědomovat, že nejsou s maminkou jedno tělo a jedna mysl, že jsou prostě samostatní jedinci, a to je děsí. Proto se i v noci častěji budí a hledají a volají mámu, proto se tak často uklidní u prsu, i když vlastně nepijí.

martinka1981
12. říj 2009

Ahojte žienky,tak my sme tiež už od 1.10. začali prikrmovať 🙂 ja som začala ryžovou kašou Nutrilon lebo pijeme aj take mliečko,aj ked sa teda odporuča začať zeleninou. Len škoda že tie kaše tak sladia 😒 Teraz už papame mrkvičku,no najprv sa netvarila nadšene pri tej mrkve ale teraz jej chuti a ked spapa okolo tych 70g tak sa začne rozčulovať že ma malo 🙂 ale potom dame ešte mliečko,vypije 160ml,myslite že to nieje vela???
Dnes bude mrkvička so zemiačikom. Myslite že jej mam zvyšiť davku a nechať ju spapať aj 100g ak bude chcieť? 😕

lyongirl
12. říj 2009

baby a vy jedlo deťom vážite? Lebo ja neviem, koľko mi toho zje, len viem, že málo ☹

icejane
12. říj 2009

baby a ako je to s prikrmovanymi detickami...lebo sa stale dotahujete kedy zacat prikrmovat kojene a kedy nekojene... ja svojeho dokrmujem 2-3 krat denne UM ked je uz fakt hladny skusali sme aj mrkvicku a spenatik kedze je chudokrvny ale dost som na vazkach ci to nesilim ...co myslite môzem uz po troske zacat davat jeden prikrm denne namiesto spominaneho UM ? 😅

tucica
12. říj 2009

Ahoj maminky, chtěla jsem se zeptat, zda-li oříváte příkrmy nebo mléčko prťatům v mikrovlnce nebo ne? A co si případně o ohřevu v mikrovlnce myslíte? 🙂 děkuju.

lyongirl
12. říj 2009

icejane - tieto články sa mi páčia. Treba si prečítať a zobrať z toho to, čo človeku vyhovuje. Môj názor je taký, že ak tvojmu drobcovi nestačí MM, tak lepšie je dať zeleninu ako UM. Ale závisí to aj od zrelosti dieťatka a keďže neviem, aký tvoj malý je, tak sa to ťažko pusudzuje...

http://zena.atlas.sk/prve-prikrmy-kedy-zacat/de...

http://kattom.blogspot.com/2008/03/deti-detiky-...

http://mamina.pluska.sk/mamina/zivotosprava/det...

tucica - ohrievam všetko v mikrovlnke, názor na ňu nemám žiadny, nakoľko sa toľko o tom popísalo, že sa potom vysomár, čo je pravda. Niekde píšu ako škodí, inde, že je neškodná... No je to moje pohodlie... 😉

lyongirl
12. říj 2009

ešte som našla toto:
Čas alebo vek dieťaťa, kedy zavádzame prvý príkrm do stravy určujú mnohé fyziologické a vývojové schopnosti. Predčasné zavádzanie nemliečnej stravy neprináša dieťatku žiadne výhody, naopak ohrozuje jeho zdravie, zaťažuje obličky, zvyšuje možnosť vzniku potravinovej alergie.

Príkrm sa odporúča podávať, keď dieťa vypije viac ako jeden liter mlieka, sedí s oporou, dobre kontroluje pohyby hlavy, je schopné hltať aj stravu, ktorá nie je tekutá. Čas podania prvej nemliečnej stravy nie je daný len vývojom funkcie tráviaceho traktu, ale aj dosiahnutým stupňom neuropsychického vývoja.

aponchie
12. říj 2009

tak budeme radsi dal jen kojit.ja sem myslela,ze se casto budi pac ma hlad a ji obcas v noci skrunda v zaludku..ona i hodne vyblije pac se prepije grcne si tak ,ze je toho polovina venku a smeje se jak trdlo tak ja nevim..ale ma pres 7kg je faldovita celkem dost jen me ta mudra rikala,ze kdyz me chybi neco v tele tak prej ji taky a prave to zelezo 😖

jindri
12. říj 2009

lyongirl: vážím, i když teď už vím od oka, takže pomalu přestávám.

fodorka33
12. říj 2009

ahojte chcem sa spytat mi mam Uz 7a pol mesiaca a doktoroka nam povedala ze po 7mesiaci mu uz mozem robit aj omacky ,privarky a pod.mohli by ste mi poradit co napr.?spenatik sme papali ten zboznuje uz som mu robila aj take s rajc.pretlakom a neviem akosi nemam fantaziu.a este jedna otazka rano na desiatu moc jablcko mu nevonia ale ked mu dam ovocne vyzivy tak mi zje skoro celu flasku.co mam robit?nevadi ked papavame z flasky a nie cerstve?dakujem za odpovede..

dm1
12. říj 2009

chcem sa poradit. maly uz papal spenat a dnes spapal tak 10-15 lyziciek a teraz vecer mal uplne zelene kako take tmave. moze to byt z toho spenatu?

tin007
12. říj 2009

dm1 bingo!je to zo spenatu

tin007
12. říj 2009

fodorka rajciny este nieeee, su silny alergen

dm1
12. říj 2009

tin diky. najskor som sa zlakla ale potom mi hned zaplo 😉

jindri
12. říj 2009

dm: ano ze špenátu. Mrkev, brokolice taky zabarvuje 😉

aponchie
12. říj 2009

kdyz pak budu prikrmovat tak jak presne?myslim tim je spravne pokud to udelam tak,ze ji rano nakojim a ona jeste dospava tak do 9,30 a pak ji ohreju tu mrkvicku a zkusim ji treba dat do kolibky a tam ji to dat do pusenky a kdyz bude chtit muze snist celou sklenicku a nasledne dokojit a tak to delat treba tyden nez pridam?

dm1
12. říj 2009

aponchie - ja by som este o tej 9,30 znovu nakojila /aj ja tak robim/ a az naobed mrkvicka - na zaciatku prvy den len tak 3-4 lyzicky a kazdy den trochu viac az pokial si sam povie ze ma dost. Kazdu zeleninu skusat tak 3-4 dni ci nebude nejaka aler.reakcia pribadne brusko a potom pridat dalsiu zeleninu. Dokojit vzdy pokial nezje plnu davku - ma to byt tych 150-200 ml.

my uz sme vyskusali: mrkvu, cukinu, zemiacik, spenat. Ale este nespapa moc tak max. 10-15 lyziciek ako kedy.

aponchie
12. říj 2009

tak ja jen abych pak mela prupravu a byla ready 😀 mam doma jeste obr cukety uskladnene ze zahradky tak to budu moc pouzit ne?myslim jako to je nealergeni a chutna jim to?potom treba spenat cukety nebo cukyna brambor?

dm1
12. říj 2009

aponchie - no mojmu cukina moc nechuti len ked mu to zamaskujem do mrkvy a to ju mam tiez v mrazaku. spenat som davala kupovany so zemiacikom - zevraj tusim do roka by sa mal davat len v poharikoch kvoli dusicnanom a cukinu som davala normalne + mrkva a zemiacik.

aponchie
12. říj 2009

jasne spenat dam ze sklenicky i tu mrkev nejak nemam energii se s tim ted patlat ..navic budou vanoce druha holka je sidlo budu rada z apar sklenicek,ale jak se rozji ma smulu to varim i ji potom..ja rada delam cuketu brambor mrkev rajce v zepteru jen na vode a je to mnam strasne dobre na dietku a chutne..tak to bude taky papat potom..sakris uz zase mrci to uz je podruhe od 20hodin 😝

tin007
12. říj 2009

aponchie ja som cuketu osupala, vydlabala, nakrajala na kocky a zamrazila. teraz iba vyberiem, hodim par kociek k inej zelenine a varim

dm1
12. říj 2009

aponchie aj ja mu rada varim len je to tazko take male porcie teraz tak kazdu zeleninku zvlast podusim pomixujem a v nadobkach na lad mrazim. Vytiahnem teraz 2 kocky mrkvicky 1 cukinky a mam obed. rychlo sa to rozmrazi ked je to take male a do pol hodky moze papat.

inak pozor potom na tu rajcinu to moze zevraj az od roka - alergen

matra
12. říj 2009

Holky ahojky a prosím o radu...
Je nám 8,5 měsíce, stále plně kojím, jednou denně jsem přikrmovala zeleninou, občas na svačinku přesnídávka, banán nebo ovoce, ale za poslední 4 dny nic. Malý nic nechce, jenom kojit... ☹ Ani kaši z láhve, co jsem zkoušela tak nechce a hystericky řve,to taky nikdy nedělal. Při představě,že bych najednou přišla o mléko...??? radši ani neuvažuju.
Stačí mu to MM, nebo je nutné do něho tu zeleninu a ovoce dostat?
Zkoušet to samozřejmě budu dále,snad zase začne baštit...
Děkuji za radu

aponchie
12. říj 2009

ja ti nevim asi bych uz zarazovala neco a co lekarka na to?