Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

handm
19. dub 2011

ahoj, holky! chtěla jsem se zeptat, malej miluje ovoce, přesnídávky - děláte jim domácí? Já zatím dávám kupované Hami nebo sunárek ty 100 % ovoce (Hamé nikdy, je tam cukru jak blázen ☹) ale ráda bych mu i ovocko dělala doma, když děláme zeleninku a maso - ale bojím se třeba kupovaných banánů a u nás bio neseženu, jablka tedy máme ze zahrady, jenže ty se rozvaří a jsou děsně kyselé, broskve totéž (ty mi loni tchýně namrazila po čtvrtkách, ale taky jsou kyselé) a malej házel rozkošný obličeje.. 😀 Jaké máte zkušenosti s kupovaným ovocem?! Díky

andelka
19. dub 2011

@medyna jasně, výběr je veliký. Nemléčné kaše můžeš udělat do čeho chceš - do UM (jakéhokoliv), mateřského, do vody, do "jakožemlíka" (rýžové, ovesné..), později i do kravského. Takže když pijete Nutrilon, tak tam přidáš ten.

@handm já teď malému strouhám jabko syrové sladké, když je kyselejší přidám do něj banán. Taky jsem dělala hrušku. Jinak většinou kupuju taky přesnídávky, i Hami, ale jen to 100% ovoce, případně hodně čtu etikety - třeba 125g hruška banán nebo jabko mrkev jsou neslazené a včera jsme měli ovoce s cereáliemi 190g a taky bez cukru. dá se vybrat. spíš Hamánek je slazený kompletně.Ještě Sunárek bývá neslazený.

stvura
19. dub 2011

@medyna bez mliecka, len prevarena voda 😉 ...ja davam ryzovu Milupu, lebo ved mame este male deticky a mi sme zacali jest pred troma tyzdnami {dojcene dieta}, mliecne zacnem davat az od ukonceneho osmeho mesiaca. Zatial nemliecne s ovocim na zlepsenie chuti. Ale do kazdej nemliecnej sa da samozrejme pridat mlieko ak tak velmi na tom trvas. Skus si kupit v obchode normalnu kukuricnu krupicu a spravit jej ju...je vyborna, tiez bez chuti samozrejme...

handm
19. dub 2011

@andelka a kupuješ bio nebo prostě co v obchodě mají?! A není náš malej na syrové jablíčko ještě malej?!😲 to vůbec nevím, od kdy se syrové dává.. je fakt, že banán mu syrový dám, občas na lžičku trošinku rozmačklý... tak je to asi jedno, ze...🙂 Já taky právě Hamánek od Hamé vůbec, dostali jsme asi 5 přesnídávek na vítání občánků a když jsem si přečetla složení, tak jsem to snědla já 😀 protože tam byly fakt věci..

stvura
19. dub 2011

@handm ja som starsiemu nekupovala vyzivky, lebo su fakt otrasne, cest vynimkam...Vacsinou som dusila tie sladke jablcka, to su tie prve majove, su sladucke, netreba do nich cukor a zavarila som si na celu zimu. Jablcka co su teraz v predaji uz nemaju extra velku vyzivovu hodnotu, takze pohoda aj ked das vyzivky. Nam sa osvedcila vyzivka jablckova, hruskova, marhulova a slivkova. Vsetko zo zahradky, pripadne nakombinujes aby vyzivka bola sladucka...

andelka
19. dub 2011

@handm kupuju někdy bio a někdy co mají. Malej už je "velký" tak to tak nehrotím, často kupuju bio, ale ne výhradně. Mrkev kupuju bio, mraženou zeleninu taky, ale kupuju i klasickou Bonduelle třeba - jen musím hlídat aby ta zelenina nebyla nějak ochucená jako třeba Findus. A Bonduelle je fakt pěkná, má velké kousky. S tím ovocem právě přes zimu to je blbý, zahrádku nemáme. Tak dávám hodně ty 100% kelímky nebo přesnídávky ale čtu složení. Taky jsme dostali Hamánky dokonce Bio a dala jsem to do buchty 😀 Hamánci jsou děsní i normální. Sice se dají koupit neslazení, ale azs tam je modifikovaný škrob - takže tůdle 😝 Ale je dobrá Hamánek svačinka 130g v kelímku, tam je složení dobré - malý má rád hodně tu se švestkami.
Od půlky června bude mít malej ovoce a zeleninu z biobedýnky. A sem tam i z farmářských trhů - když už to nebude bio, tak ať je to aspoň místní a čerstvé.
Ad syrové jabko - někdo dává syrové hned - napřed lžičku, pak víc a hotovo. Já jsem zkusila dát trochu syrového jabka do přesnídávky asi v 8měsících a ok. Teď už ho přidávám víc, protože mám dost těch 100% kelímků co jsou jen 100g, tak tím naháním množství.

medyna
19. dub 2011

@stvura
@andelka dakujem dievcata ..... to je teda fakt veda, krmit nase ratolesti ........ 😝 . Ja som si fakt myslela, ze ked je nemliecna, tak tam musi ist zakonite mlieko... dokonca som to aj na jednej citala, uz si teraz nepamatam, ktora to bola ...... 😅 ....

handm
19. dub 2011

@andelka Bezva, děkuju! Já bych právě taky potřebovala nahonit množství, malému ted dávám tu 100 g kelímek, ale vidím, že by si klidně dal dva 😀 Tak asi budu přidávat vždycky něco domácího povařeného, třeba to jablko a ono se to v tom jejich sladším schová 🙂

aleskap
19. dub 2011

Ahooj, ja tohle moc neresim, protoze kdybych mela v obchode studovat kdejakou sklenicku, jestli je tam cukr nebo ne, stravila bych tam vecnost. Sem tam kupuju Hippy, jinak skoro vse, hami, hamanek, sunarek. Ted uz Matejovi ovoce spis delam sama, jablko, hrusku, banan, mrkev, mandarinky 🙂) Kdyz se mi to zda kysele, pridam sladsi ovoce a nebo trosku presnidavky, ono se to vyvazi. Kdyz si to vezmes, i my jsme na tom vyrostli a nijak nam to neuskodilo...

andelka
19. dub 2011

@aleskap tak já jsem taky strávila kolikrát u regálu hodinu - ale časem už vím co kupovat a jen vezmu a jdu 🙂 Občas nechápu co jsou schopní do těch skleniček dát. Cukr je úplně zbytečný, v ovoci je cukru dost. Dany může mít po mně a manželovi sklon k tloustnutí, oba milujeme sladké (taky jsme na tom vyrostli, že - sladká krupička, piškotky..), tak preferuju u něj co do složení nejjednodušší stravu a nejzdravější - na sladké cukrové bomby bez větší výživné hodnoty má času dost, až to nebudu moct ovlivnit. Dokud můžu, tak to dělám. Naštěstí se vybrat dá. 🙂

andelka
19. dub 2011

@handm jasně, člověk si musí nějak poradit 🙂 Já teď kupuju ve Sparu jabka jonagored, ty jsou slaďučké 🙂 Občas kupuju i bio jabka, mají krásnou barvu 🙂 a bio mrkev je úplně úžasná. 🙂

handm
19. dub 2011

@andelka Přesně právě náš Mareček už má dost "problémů" s genetickou výbavou od nás s manželem, že prostě sní 10 dkg a přibere dvě kila 😀 takže dokud to můžu ovlivnit, tak chci.. tchyně tuhle mlela něco o piškotech, tak jsem řríkala, že nevidím důvod proč mu je dávat...😝¨
JO vyrostli jsme na tom všichni, ale vidim, jak prostě jsme oba s manželem na sladký (já tedy obvzlášť po porodu 😝), u tchyně bez buchty či záskuků o víkendu nejede vlak a jak si nedá někdo, je uražená pomalu, takže to zatím chci hlídat...
dneska jdu do města, tak se mrknu, jestli budou mít něco dobrého bio 🙂 Paradoxně jsem tu zatím chytla jen bio citrony a to zrovna není to co jsem hledala 😀😀😀

andelka
19. dub 2011

@handm no, to zrovna člověk moc nevyužije 😀
Se přiznám, že včera Dany piškotky měl - byli jsme na návštěvě a zdrželi jsme se dýl než jsem čekala, byl už čas večeře a nic jsem neměla, tak jsem mu výjimečně naťapkala banán a do toho rozmočila 4 piškoty v čaji, že to bude jako banánová piškotová kaše 😅 ale byla to fakt nouzovka, jinak v nich nic moc dobrého nevidím.
Mamka vzpomínala jak jsem měla každý večer krupicovou kaši a já Danymu nic nedopřeju a dávám mu furt akorát rýžovou, kukuřičnou, pohankovou, ovesnou a nic "pořádného" 😅 no a co teprv když jsme mu je několik týdnů dělala jen do vody 😀 No, taky jsem byla pak odmala baculatá, napřed to byl Sunar nebo co tenkrát bylo, pak piškotky a krupice, pak pribináčky že, a už to jelo - a pak babička co výborně vařila a pekla a její nejoblíbenější jídlo byl bůček 😀 Tak dokud můžu ovlivnit co jí, tak to prostě udělám ráda, i když to znamená strávit nějakou chvíli u regálu.

paveronika
19. dub 2011

Maminky prosím s čím bych mohla namíchat dýni??koupila jsem malému ve skleničce co na to bude říkat.. 🙂

andelka
19. dub 2011

@paveronika já ji míchám s bramborem, ona je dost řídká jinak (teda já mám Hipp) 🙂 Někdy k tomu přidávám ještě mrkev.

handm
19. dub 2011

@andelka ták jsme přišli z procházky i z krámu, měli bio citrony opět 😝 a jablka (ty mam ze zahrady) - to je fakt k vzteku 😀 ale mam bio špenát mraženej, tak aspon něco... s ovocem holt budu zkoušet štěstí dál 🙂

julienka
19. dub 2011

@medyna Ahojky 😉 našej malej chutia najviac tie nutrilonové kašičky 😉)))

paveronika
19. dub 2011

@andelka Děkuju já jsem koupila taky hipp jinou neměli 🙂

lucia13.
19. dub 2011

Ahojky holky, potřebuju radu 😵
chtěla bych se zeptat..když se začíná s příkrmy po uk.6.měs.a stále se kojí, jak se tedy podává Sunar nutra defense, nebo jakékoli mlíčko když všude píší o nevhodnosti podávání mlíčka z lahve aby se nenarušilo kojení z prsu..? Díky moc 🙂
a omlouvám se asi za hloupou otázku... 😅

bubelko
19. dub 2011

@lucia13. mozes skusit normalny poharik pripadne lyzicku. ak sa mozem opytat, preco chces davat sunar (teda ak ide o teba) ak kojis?

lucia13.
19. dub 2011

nemám dávat..? takže když budu dál kojit tak mám dávat jen třeba kaše Sunarka nebo jiné a přesnídávečky..?
moc díky, já totiž v tom teď trochu plavu...a čas běží... 🙂 😵 😵

adelka89
19. dub 2011

@lucia13. urcite nemusis davate Sunar a kasicky muzes kupovat nemlecne a mlicko pridavat materske, ja jsem to ale delala tak ze jsem davala nemlecnou kasi jen s vodou bez mlika a pak jsem jen Lukyho dokojila 🙂
zacni proste mrkvi, mrkev brambora, postupne pridavat zeleninu po mesici ovocne presnidavky a maso a pak postupne prechazet i na kase a mlecne vyrobky 🙂
koukni na http://www.kojeni.net/prikrmy.php

lucia13.
19. dub 2011

jé holky děkuju moc za rady 🙂 🙂 🙂 díky ! 😵 😵

renny7
19. dub 2011

Ahojky holky, máte nějaký receptík s vločkama??? zítra bychchtěla ukuchtit zase něco jiného 🙂 Synovi je 6M 🙂 díky 🙂

medyna
19. dub 2011

@julienka ahoj 🙂 .... no my sme zatial ani ine nejedli.... ale nam teraz nejako prestalo chutit asi uplne .... ani usta mi pomaly nechce otvarat, len par lyziciek a konec 😒 ....... Chcem poskusat aj daco nove, ci sa nam chut nevrati ..... 😉

andelka
19. dub 2011

@lucia13. přikrmování přece neznamená, že máš dávat umělé mléko, když kojíš 😉 Začíná se zeleninkou na oběd a tou časem nahradíš polední kojení, pak ovoce na svačinku, tím nahradíš další, pak kaše, jogurt a tak dál, až bude kojení jen k příkrmům jako doplněk. Kaše můžeš dělat do vody klidně, nebo odstříkaného mateřského mléka. Já už teda umělé mléko používám (Hami a teď Babylove), ale jen do kaší, protože neodstříkám dost aby to bylo na to a mám pocit, že jen s vodou ho to tolik nezasytilo. No ale Dany už má skoro rok a pomalu bych chtěla s kojením už končit a on není kdovíjaký závislák. 🙂 Tobě nevysvětlila doktorka jak se začíná s přikrmováním?

@renny7 receptík nemám, ale dávám je do ovoce nebo zeleniny. Prostě zamíchám do čeho se mi to zdá vhodné (takže skoro dočehokoliv), namočené a povařené jemné ovesné vločky, ale to není žádný recept 😅

simkat
19. dub 2011

Ahoj maminy! Možná hloupý dotaz, ale když bych chtěla nahradit UM odpolední svačinkou (cca 14.30 hod.), čím můžu začít? Mohla bych mu začít dávat třeba ty kelímky 100% ovoce? Nebo jak ste to řešily vy?

mirip
19. dub 2011

@simkat ked už máte zuby by som dala radšej ovocie nastruhané na umelom strúhadle a nie kelímky

simkat
19. dub 2011

@mirip tak zuby máme zatím dva dole 🙂

mirip
19. dub 2011

@simkat aj tak čerstvo nastrúhané ovocie je vždy lepišie ako kelímky a ja som dávala malej do toho aj keksíky sunarka sa dobre rozmočili a neboli tvrdé