Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

motylek
11. pro 2008

Lucy prodávají např. cuketa s bramborem (tuším Hipp), jarní zelenina, jemná zelenina atd.. Je teda fakt, že máloke mají všechno, já jsem na největší výběr narazila v Globuse a v lékárně lloyds. To V praze máte taky, a my tu lékárnu máme v globuse, tak vy možná taky, už si to nepamatuju. Tak vždycky nakoupím v globu a pak vlítnu do lékárny a nakoupím co v globu neměli 😉 😉 😉 .

kijonkova.k
11. pro 2008

lucy,zkus uvařit doma,když nebude chtít,tak někde sehnat a koupit.Já vařím od začátku,problém nemáme.V DM mají ještě dýni 🙂

lucy..
11. pro 2008

diky holky, ja jsem z Rican a zrovna Globus tu nemame ☹ Je tu ale drogerka Rossman - tam jsem jeste nebyla, tak se tam asi mrknu. Jinak premyslim, ze bych mu zitra zkusila uvarit treba bramboru s hraskem a MM....myslite, ze ho ten hrasek nebude moc nadymat?

dajahu
11. pro 2008

Zdravím tu všechny. Začala jsem si tady vše pročítat od začátku, pár rad jsem se dozvěděla, ale zkusím konkrétní otázku. Myslíte si, že když malý má 3 a půl měsíce, je brzy začínat s příkrmy? Zatím jsem mu dala jen banán (2 dny po sobě), tak čtvrtku dopoledne, zblajznul jej hned, ani lžička mu nevadila 🙂. A pak křičel asi že chtěl ještě, tak dostal čajík a bylo dobře. Jsme na UM. Myslíte že to je brzy? Nic mu ale po něm nebylo. Co dát dál? Uvařit mrkvičku nebo brokolici nebo brambor? A všechny tyto suroviny, jak připravujete? Pomačkáte vidličkou? A různé příkrmy od Hami a tak, ty jsou od ukončeného 4. měsíce, ty pak můžu dávat taky? A míchat třeba věci povařené doma (co jsem jmenovala), nebo některá dáváte jen ty příkrmy ve skleničkách? A dávat vše třeba dopoledne, nebo odpoledne nebo navečer? Poraďte mi prosím, dík.

kacka.va
11. pro 2008

dajahu: u nekojených dětí se začíná s příkrmy až od dokončeného 4. měsíce, takže mně to u vás přijde teda brzo.

andy80
11. pro 2008

dajahu: před 4. měsícem života dítě nesmí dostat nic krom mlíčka. A rozhodně se nezačíná banánem.

kacka.va
11. pro 2008

dajahu: že mu po tom nic nebylo, ještě neznamená, že je příkrm v tomhle věku správný 😉.

lucy..
11. pro 2008

dajahu: ja si take myslim, ze je to moc brzy....i kvuli pripadnym alergiim, zvlastne kdyz jste na UM.

verunda
11. pro 2008

holky odky se dávájí těstoviny, jsou bezlepkové???

kacka.va
11. pro 2008

verunda: mám dojem, že od osmého

kijonkova.k
11. pro 2008

dajahu:určitě bych počkala,jestli přibíráte hezky,tak klidně i dýl.A taky bych nezačala banánem 😖

verunda:já dávala těstoviny asi od 8 měsíce.Bezvaječné.Lepek už můžete.

dajahu
11. pro 2008

No já mu dala 2 dny po sobě čtvrtku banánu. Snad jsem tím teda nic nepokazila. Dnes už nedostal nic a do konce 4. měsíce ani nedostane 🙂. Pak začít asi zeleninkou, že? Až potom sladší jídlo, jak tady čtu.. Dala jsem mu ten banán proto, protože on má pořád hlad, když má jen mlíčko. Snažíme se držet tabulek, ale je to těžké, proto jsem si myslela, že jej banán víc zasytí. Zvláštní ale, že známá mi radila, že malému dává banány normálně, i hroznu prý už snědl, a to je stejně starý jak my! A potom tu zeleninku - jak připravit? Pomačkat vidličkou, nebo rozmixovat?

kijonkova.k
11. pro 2008

Já mixuju,ale je prý lepší mačkat vidličkou 🙂

daluri
11. pro 2008

Kijon, Ty ještě mixuješ? Já už začala jen mačkat, máme dva zuby, tak už pomalu zvykáme na kousky. 😉

kate77
11. pro 2008

Dajahu..nemá se sice začínat dřív,ale kdysi taky už ochutnávali kolem 3.měsíce..raději bych počkala i když nejsem zrovna ten příklad,protože my začali když ji bylo 16 týdnu( jsem si řekla tak už má 4 měsíce)..ale nebyl jěšte ten datum..kdy se narodila..chybělo něják 1,5 týdne..začli jsme i s dovolením Mudr,protože nechtěla svoje mlíko UM na alergii krav.mlíka..Jenže stejně jí až tak nechutná...

radka.m.
11. pro 2008

dajahu-pokud by jsi začala na tom 4měsíci,tak bych určitě ještě jídlo mixovala,jste ještě hodně malinký.jinak opravdu s těma příkrmama nemáš kam spěchat,pokud ti malý přibývá na váze,tak určitě nestrádá.horší to pak je,když takhle malé děti začnou bojkotovat mléko.jinak kolem toho půl roku se už může klidně začít pomalu jenom příkrmy piomačkávat vidličkou.

zoubek
11. pro 2008

dajahu: Já jsem byla také tak netrpělivá,stále jsem ještě 14 dní. Jsme od 2.měsíce na UM-nutrilon. Doktor nám nepovolil příkrm. Prý pokud dobře dítko prospívá, není nutné začínat dříve než od 6.měsíce. Vydržela jsem to a 21. dostane první mrkvičku. Ze začátku jsem se řídila tabulek jako ty,ale malej měl hladík.Řekla jsem to u doktora. Odpověď byla, že se toho nemám až tak držet, prý je to jen orientační. Počet dávek jsem tedy dodržela,ale jinak mi pije o 30ml více než v tabulce na nutrilon. Ale také ne pokaždé. Někdy mu stačí méně. To tu flašku vystrčí jazykem a nechce. To poznáš. Takže už také vím, že není kam spěchat. Jen jsem mu od 4. měsíce občas místo čajíku dala zředěnou šťávičku. Třeba švestka. Ta je dobrá na stoličku. Aby byly nějaké vitamínky. Přeju štěstí. 🙂

micanek
11. pro 2008

Ahojky Holky.
Potřebuju zase radu. .... malímu jsem začala dávat zeleninu .. teď bačtí už mic třeba mrkev z bramborem .. jak začnu masíkoví, tak ty se dávaj jen 1x denně? Třeba k obědu a k večěři zas zeleninu .. nebo můžu tu stím masem dát ráno i večer? ... co je na tom pravdy, že z masíkem se dávaj jen 6 dnů a né 7?
Díky zase za radu.

andy80
11. pro 2008

Micanek, maso přidej do té zeleniny a dávej jak jste zvyklí, nejlépe v poledne. A maso se dává 6x v týdnu, jeden den v týdnu vyměníš maso za vaječný žloutek, ale jen žloutek.

Dajahu: ze začátku je rozhodně lepší mixovat, ale postupně mixovat méně a méně a během měsíce můžete pomalu přecházet na kousky. Teda aspoň já jsem to tak dělala. Kousky už papáme měsíc a půl naprosto v pohodě a zuby nemáme. A tabulek, těch se nedrž, my jsme byli totálně mimo tabulky. Ve dvou měsících mi podle tabulek jedla jako čtyřměsíční dítě.

micanek
11. pro 2008

Andy ... já dávám skleničky ... takže masovou v poledne a zeleninovou večer? ... no a ten žloutek .. asi vařenej ... to mu bude místo jídla stačit? Proč se ten žloutek dává?

andy80
11. pro 2008

Micanke, tak vyměníš masovou za zeleninovou. Ještě jste dost malý, abyste vyměnili další mlíčko za příkrm a ten žloutek se právě taky přidává do jídel. Tak ho můžeš dát do té zeleninové skleničky třeba.

many
12. pro 2008

ahoj holky 🙂 tak nám už kašička jede pěkně a včera jsem poprvé dala ovoce - trošílilililinku banánečku 😀 a jel mu 😀 😀

many
12. pro 2008

jinak jste řešily kde kupovat příkrmy ve skleničkách,u nás např. mají největší a nejlevnější výběr v rosmanu 😉 i v lékárnách to mají pěkně drahý,dívala jsem se,že jdu nakoupit i přes net z lékárny,ale taky to nemají teda levný 😉 u nás fakt hodně seženu v rosmanu a něco v tesku 😉

lucy..
12. pro 2008

Many, tak super, no to je malej sikovnej, ze basti kasicku...a spi po tom lepe? Rossmanna tu mame taky a jeste jsem tam nebyla, tak urcite zajdu.

many
12. pro 2008

micanek - já začala dávat ty zeleninový příkrmky a jak jich pár ozkoušel tak jsem mu začala dávat už s masem a to dávám furt jen na oběd,třeba kuře se zeleninou a nebo králík se zeleninou,... no a koupila jsem teď zeleninové rizoto,tak do toho mu přídám tu půlku žloutku poprvé 😉 jinak mu už začnu dávat i to hovězí maso,..to červené maso,si myslím,že už po 3 týdnech můžu určo a na skleničkách je to vlastně 5 měsíc 😉 a kašičku mu dávám kolem té 18.00 a včera jak jsem dala poprvé ovoce,tak to jen tak odpoledne trošku,jsem si dala banán a napadlo mě,už můžu zkusit dát i Ladíčkovi,ale poletím do rosmanu nakoupit ovoce ve skleničkách 😀 a to mu teda budu dávat třeba kolem té 16.00 zatím než se to vše rozjede,nechci mu hned chudáčkovi patlat žaludeček,když byl zvyklý na mlíčko,tak pěkně po troškách,nikam nespěchat 😀

many
12. pro 2008

lucy - no spánek už má lepší,ale dnes to byl horor,každý dvě hoďky vzhůru a někdy i po hoďce a vždycky ho uklidnilo a uspalo prso,ale mám za to,že budo úplněk a ten na něho vždy působí tak blbě,že se furt budí,co jsem teda spozorovala 😒

lucy..
12. pro 2008

many a kolik mu uz davas na obed? Celou sklenicku?

lucy..
12. pro 2008

no covece, u nas uz to bylo taky lepsi..cca po 3,5h a dnes teda taky furt knoural a usinal pak u prsa 😒

many
12. pro 2008

jinak se už budí třeba jen 2x za noc,no parááda 😉

many
12. pro 2008

lucy - zatím mu dávám půlku,ale vlastně jak dojí ten 5 měsíc,tak od 6. jsou už větší,tak tu mu budu dávat na půl,takže už mu zvýším dávku,ale možná bych mohla už teď,protože sní půlku a chce ještě,to mu pak dávám prso,že,ale tu sklinku by zbodl,ale nevím,jestli můžu,jestli to není brzo 😒