Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

matysekasasenka
29. kvě 2009

pa a diky

petka28
30. kvě 2009

Smardik: myslím že jsme musely být spolu v porodnici 😀

mikulka
30. kvě 2009

ilionečka: s příkrmy bys měla ještě počkat, tohle je ještě vážně brzy. malá ti vypije dost mlíčka, tak buď ráda. Nepláče hlady, tak ji nech. Není kam spěchat. Opět musím říct, co tady často opakuju, že dnešní maminky na děti spěchají a je to jen k jejich prospěchu, snad k dobrému pocitu, ale rozhodně ne ku prospěchu dětí. V pozdějším věku mohou mít velké problémy. Tvé malé ještě nejsou ani 4 měsíce, trácicí systém rozhodně není připravený.
Vážně, proč to uspěchávat???

mikulka
30. kvě 2009

matyse: neboj, když ti neoláče hlady, mlíčku mus tačí, koj a buď ráda, že enmusíš vařit atd. 😉 MM vlastně pokryje denní dávku vitamínů do 9. měsíce. Máte čas. A za 14 dní to třeba zase zkus, on ti vyzraje. 🙂

ilionečka: toho čaje má moc. tekutiny navíc se dávají dětem ož od 9. ěmsíce a to do 200 ml. Pozor, ať nezatěžuješ ledviny. 400 ml, to je vážně hrozně moc, když ti tak pěkně pije mlíčko. 😉

tinka19
30. kvě 2009

ahojky...ked mrazite zeleninku do zasoby,tak predpokladam ze ju trosku najprv obvarite nie?.. a da sa zamrazit aj cukina?

tinka19
30. kvě 2009

a este jedna otazocka...ked mate navarene na dva dni...tak tu druhu davku ponechate len tak v chlade aleboaj tu uz rovno pomixujete? dííííík 😉

ilonecka
30. kvě 2009

ahojky, toho čaje už tolik nepijeme, bylo to v těch vedrech, jak pila těch 400 ml, asi dva dny. Teď od rána vypila tak desítku.
No, mrkev asi vysadim, teď dojedla zbytek ze včerejška a ještě vypila 166ml. Já jsem fakt zvědavá, co mi ta doktorka řekne. Jo a v těch třech měsících měla 62 cm a 6,5 kg. Kamarádky kluk měl ve dvou měsících 6 kg a měřil 54 cm. Dostala pěkně vynadáno, jenže on měl chudák pořád hlad a hrozně jí řval když mu dala jen těch 133 ml, tak mu dávala 150ml. Teď už to prokládají normálně převařenou vodou, čaj jí doktorka zakázala a zvládají to, prostě někdy ty děti mají jen žízeň nebo co.

shaula
30. kvě 2009

ilonecka - rozhodně bych s příkrmy nezačínala bez porady s doktorkou. A navíc souhlasím s ostatními, nemáš kam spěchat, malá prospívá, mléko jí stačí, tak ji zbytečně nezatěžuj příkrmy, na ty máte času dost. Chtěla jsem napsat i to, že 400 ml čaje je u tak malého mimina hroooozně moc, ale to už jste mě s mikulkou předběhly🙂

kisska
30. kvě 2009

tinka - zeleninka sa da krasne mrazit a obaram podla potreby. Je to najlepsia forma konzervacie a dokonca v chlade sa este tvori vitamin C 😉 . Vratane cukiny.
S tym varenym zelezi od toho, ako sa ti chce, mozes aj rovno pomixovat, odobrat davku na druhy den a sups do chladnicky. Inak zelenina sa za tepla lepsie mixuje, ale to je detail... Akurat nemozes dat do chladnicky to, z coho uz mala jedla (do coho si namacala lyzicku, ktoru mala mala v puse), kvoli kontaminacii. A ak pridavas par kvapiek oleja, tak az tesne pred papanim (po ohrievani). 😉

tinka19
30. kvě 2009

kisska dakujem ti 🙂

bereninka
30. kvě 2009

tinka: já dělám zeleninu na dva dny (podusím, umixuji) a nechám v lednici.
Pak jen přidám kapku oleje. CUketu dávám taky mrazit.

Holky, jdu pro radu ohledně kaší:

1) od kdy se může dát krupičná kaše? Zaujaly mne kaše dm babylove, ale jsou téměř všechny krupičné
2) když dám mléčnou kaši, nevadí to, když dotěď znal jen MM???
3) co dáváte na kaše jako třeba na jáhlovou, převaříte ovoce, a jaké teď v tomto období? Nebo přesnídávku? 😕
4) kolik kaše dát skoro 8 měs. děcku?

shaula
30. kvě 2009

bereninka:
1. od té doby, co chceš dávat lepek, já dávala cca od 8,5 měsíce
2. pokud ti ji bude jíst, nevadí. Jde jen o to, že může mít problémy ji přijmout (ale nemusí).
3. nic. Fakt je, že zatím jsem ale měla jen pohankovou z DM, včera jsem ve zdravé výživě koupila jinou pohankovou, ale tu jsem zatím nedělala. Obecně jsem ale do kaší bez příchuti někdy přidala přesnídávku nebo podušená jablíčka, ale podle mě můžeš dát jakékoli ovoce tě napadne (samo to, co už dáváš, pomeranče asi ne🙂
4. já dělám podle toho, jaký si myslím, že má hlad (jak se tváří nebo kdy jedl naposledy), takže z cca 90 - 125 ml vody pro jednoho. Ale je pravdou, že někdy ji pak musím dojídat🙂

shaula
30. kvě 2009

ještě doplním bod 1 - myslela jsem to tak, že lepek jsem dávala od 8,5 měsíce. Krupičnou kaši z DM jsem dala až teď, cca v 10 měsících, ale jen proto, že dřív jsem se k ní prostě nedostala, střídám různé druhy a značky kaší, vždycky mám otevřené cca 4 krabice, ať mají kluci změnu🙂

martina100
30. kvě 2009

Ahoj,
mám dotaz. Abi sní skoro všechno, co jí dám, ale jen v případě, že jí do toho přimíchám mrkev nebo červenou řepu 🙂 . Vím, že mrkev nemůže až tak často kvůli betakarotenu. Ale co červená řepa? Nevíte, jestli u ní existují také nějaká omezení?

shaula
30. kvě 2009

No já dávám mrkev skoro do všeho a zatím mi nežloutnou🙂

smardik
30. kvě 2009

berenika
1. něco s lepkem jsem nedávala ale myslím že už by mohl a uvažuju že dám
2. nevadí, uvidíš zda ji bude chtít nebo ne
3. malý mi jáhlavou, špaldovou apod. kaše nechce takže to máme vyřešené
4. ohledně kaší záleží jakou má dávám, nejraději má čokoládovou a té sní 180, ostatních mu stačí tak 120-150 a dávám podle toho jak se mi zdá že má hlad

mikulka
30. kvě 2009

Holky, nevíte, jestli řepa nestaví?

martina, já bych řekla, že když to sní enbudeš přehánět, dávat můžeš.

saska.t
30. kvě 2009

mikulka ma presne opacny efekt plena je plna 🙂

ditka1
30. kvě 2009

co mam davat 4mesacnemu???zacnem s kasickami od nestle alebo co vlastne?

shaula
30. kvě 2009

ditka - nejlíp ještě nic🙂 Probíralo se to tu už hodněkrát...

mikulka
30. kvě 2009

saska: 😀

Holky, od 8. měs. se může zelený salát, jak ho upravujete, to mám podusit s ostatní zeleninou?
A norlmálí hlávku mám koupit nebo jak? 😕

kisska
30. kvě 2009

ditka - este minimalne mesiac (ak nekojis) nemusis nic, ak kojis, tak este dva 😉 Ale ked budes chciet zacat, tak najlepsie zelenikovym jednodruhovym pyre - vacsinou je to mrkva, zemiak. Kase su prilis sladke, ovocie tiez...

martina - cervena repa je skor prehanadlo, ako stavidlo 😉 , ale davala by som ju len velmi po troske. pozri upozornenia dolu http://www.jurkovic.sk/files/cviklova_stava.pdf , je velmi zdrava, super, ale vo vacsich mnozstvach moze byt agresivna 😉

mikulka - surovu zeleninu az po roku, ak ho chces varit, treba ho nasekat nadrobno, lebo salat zostane "vechtovity" a neda sa pozut, skor by som sa orientovala na spenat... tiez je to prehanadlo 😉

berenika39
30. kvě 2009

ditka1: anebo nic. tak za dva měsíce. proč bys mu ted dávala cokoliv jiného? a sotva tu někdo bude vypisovat kompletní odpověď na otázku "anebo co vlastně". Zkus www.kojeni.net, super web, podrobný, spousty odpovědí.

shaula
30. kvě 2009

smardik - ale i špaldová kaše obsahuje lepek, špalda je druh pšenice. Nic ve zlém, jen mě pobavilo, že píšeš, že nic s lepkem jsi nedávala, ale špaldovou kaši jsi zřejmě dávala, když ji nechce🙂 (Jedině že bys to myslela tak, že ti ji nejedl vůbec, tak pak bys opravdu nic s lepkem nedávala 🙂 )
A čokoládovou bych asi radši ještě nedávala...

mikulka
30. kvě 2009

kisska, díky moc.
A špenát radši ze skleničky, nebo mohu vařit? A jaký, normálně mražený, nebo čerstvý?
Na salát se zatím vykašlu.

dítka: a proč chceš tak brzy začínat s příkrmama?

shaula
30. kvě 2009

mikulka, obecně se špenát doporučuje do 2 let ze skleniček, je totiž velká zásobárna dusičnanů a v těch skleničkách je to přece jenom hlídané. Někdo kupuje mražený špenát od Ardo, ti mají bio zeleninu. Ale myslím, že když ho nebudeš dávat často, tak můžeš mražený použít.

saska.t
30. kvě 2009

mikulka - davam mrazeny nasekany do guliciek vzdy dam uvarit a ked nemam cas varit tak sklenicku moc nam chuti a cerstvy az ked bude nan sezona 😉 ...

luca76
31. kvě 2009

a nevadí, když malej snědl hned napoprvé půlku lahvičky mrkve a ne jen 1-2 lžičky, jak se doporučuje začít? Ted po dvou týdnech klidně sní celou lahvičku - 125 ml. Jinak díky za rady ohledně té zeleniny...no já mrkvev dávala 3 dny, pak směs mrkev a brambor a pak tu zeleninovou , kde je i hrášek a květák.

shaula
31. kvě 2009

luca - osobně si myslím, že nevadí, já bych dávala tolik, kolik sní. Ale jiní zase mají názor dávat raději postupně. Tak si pak vyber 😀

saska.t
31. kvě 2009

luca - nevadi podstatne je ze mu chuti akurat pozor na hrasok nadyma a niektore deticky to spatne znasaju je odporuceny az po 8 mes. ale ak mu nic nebolo tak kludne davaj 😉