Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ivkaj
5. říj 2011

@imzadi našla jsem tyhle recepty:
http://www.maminkam.cz/fenykl-s-mrkvi-a-bramborem
http://www.maminkam.cz/ryze-s-fenyklem-mrkvi-a-...

Dej vědět jak malému chutnalo. Taky jsem se na fenykl dívala, ale ještě jsem neměla odvahu.

imzadi
6. říj 2011

@lucy222 😀 ja asi na omacky pujdu jako na kasi, treba mrkev, cibule, petrzel a zjemnim to troskou masla a UM nebo ryzove kase, aby to bylo hladke...

@ivkaj dekuju, zkusim a dam vedet...zkusim ten prvni...

lucy222
6. říj 2011

@imzadi jsem si právě říkala jestli už není něco co bych jen neosolila/neokořenila a malá to jedla s námi 😉
Takže ještě asi néééé...
S fenyklem držím palce. 😉

imzadi
6. říj 2011

@lucy222 ja bych jeste pockala ty 2mesice, pak mam v planu zacit priblizovat jeho jidlo s nasim...uz tez nemixuju, jen rozmackavam...jinak jeste hami dela vlastni jogurt, co nemusi byt v lednici, pouzivam na cesty, malej miluje s broskvovou prichuti...doporucuju zkusit

lucy222
6. říj 2011

@imzadi a ten jogurt od hami je slozenim O.K.? My mame neco podobneho od Nestle a to je plne Ecek,tak to mala nedostane... 😝 u nas jen rozmackane v nejblizsi dobe nehrozi 😅 vcera mi udelala radost s tema kouskama-ono jak ji to nejede,tak proste neji-neplive, nedavi-proste neotevre pusu a konec.

imzadi
6. říj 2011

@lucy222 hele ja to moc nezkoumala, tak je mozne ze tam neco bude, mrkni sem http://www.hami.nutricia.cz/cs/nase-vyrobky/vse...

jinak ja se dneska varim na svacinu s mangem a jablickem a co? jedna lzicka a vic ani prd 😝

andelka
6. říj 2011

@lucy222 mně by tam vadil jen cukr a modifikovaný škrob. Ale sem tam na cesty, proč ne 🙂 Akorát Dany by sežral hned dva 😅
Jinak na ven, když náhodou jsme venku dopoledne, tak mám ráda jogurt z globusu Landliebe, je ho tuším 200g, a má fajný obal, že ten vršek alobalový není moc velký, takže je to lehké, nerozbitné a hne dtak se to neprorve. U těch klasických balení jogurtů se občas bojím že něco prorazí to víčko 😅 A hodně malých jogurtů má jen 150g. A super je jihočeský ve skle, ale skleničky se mi nechtějí tahat. 😅

lucy222
6. říj 2011

@imzadi dekuji, mrknu z PC 😉
jooo, to znam-ja posilnena vcerejsim uspechem jsem dnes dala vyvar s ryzi a neeee - cca 10 lzicek a konec 😅
@andelka myslis v tom Hami? Tak kdyby to bylo jednou za cas,tak bych to prezila 😅
Jinak jsem premyslela co ji dat na obmenu s tou Activii bilou sladkou - pak uz z jogurtu ji jen ochucene (zkousela jsem 1x Holandii boruvkovou). To by take mohla,ne?
@andelka na ten Landliebe jsem koukala a vypada O.K. - asi neco podobneho jak ta Hollandie... Jinak ja akorat dnes premyslela jak to delate s vetsimi jedliky nez je mala - ta Activie je 120 gramu a tu ona sni celou...

sova33
6. říj 2011

@lucy222 Já zatím kupuju jogurty 150g a ten sní celý, selský od Hollandie je dokonce 200g a ten dá skoro taky.
Jinak ochucené jogurty moc nedoporučuju, radši bych do bílého přidala nějaké ovoce. Ale ten náš zatím jí bílé, tak jsem ráda 🙂

lucy222
6. říj 2011

@sova33 nj, bílý je ideální, ale co dělat když nechce...já ho zkoušela smíchat s přesnídávkou a to také ne...ještě to budu zkoušet.

andelka
6. říj 2011

@lucy222 no dáme jim víc najíst 😀 většinou kupujem Hollandii 500g, tak to má nadvakrát a zbytek sním já. Ale ty malé fakt aspoň 150aby to mělo a to pak k tomu ještě něco má, třeba kousek housky, nebo jabko ještě, nebo tyčinku (od 1roku Alnatura, Hipp).

lucy222
6. říj 2011

@andelka nj,jenze Tobe ji tu Hollandii-u nas to jsou 2 Activie 😉 😅

andelka
6. říj 2011

@lucy222 Activie se nedělá ve větším balení?

lucy222
6. říj 2011

@andelka ta bílá jo, ale tu bílou sladkou jsem ještě neviděla.

millka11
6. říj 2011

Ahoj Kocky. Prosim o radu - v akej polohe ste mali svoje babatka, ked ste ich zacali prikrmovat? Ja som pred par dnami zacala davat mojmu 6m synovi Baby Rice, lebo v Anglicku sa vacsinou zacina tym. No myslim si, ze mu to velmi nechuti a nevie, co s tym ma robit,ked mu to dam na jazycek. Ako mu ukazovat, co s jedlom robit?
Posadila som si ho do rohu pohovky, ale tak s nim rozne kymacalo (on este sam vobec nesedi), hlava mu klesala dole, jedlo mu z ust vytekalo. Potom som mu dala trocha v lahu, no bojim sa, ci sa nezacne dusit.
Ked ste zacali pripravovat prve mrkvicky/zemiaciky, bolo to dost riedke? Staci, ak to len popucim, alebo musim mixovat? Ak mixovat, tak cim? Dik za vsetky postrehy.

bejata
6. říj 2011

@millka11 Ahoj millka. Nemáš kresielko, také polohovacie čo je pre bábätká (pozri si na bazáre), tam by si ho mohla dať do poloľahu. Ja som našťastie taký problém nemala, lebo synček sedel pevne od cca 5 mesiaca. Čo sa týka konzistencie potravy, tak urob papanie skôr redšie ako hustejšie (také vodové), pokojne pridaj do kúpeného príkrmu mliečko. Môj malý mal problém s papaním (je kojený, tak si myslím, že je to tým) a potom som zistila, že keď je papa redšia, tak je to lepšie. Teraz má 8 mesiacov a stále spapá len 3 až 4 lyžičky. A to, že mu vyteká z úst je myslím úplne normálne, bábo sa musí naučiť pohyby jazýčka a pusy.

hori
6. říj 2011

@millka11 moja mala zacinala ryzovou kasickou a bolo to take kasovito-polotekute... dala som ju do pololahu v polohovacom kresielku (v nudzi by som pouzila aj autosedacku - vajicko alebo sportovy kocik)... zeleninku som mixovala, riedla vodou - vyvarom alebo zemiaciky mliekom, ked je to redsie, tak babo skor pochopi, co s tym ma v ustach robit.

andelka
7. říj 2011

@millka11 v rohu pohovky syna nenakrmím ani teď, to není stabilní. Když ještě neseděl, krmila jsem ho v polohovacím lehátku a pak od 8měsíců jsme měli jídelní židličku taky polohovací. No a polykání se musí naučit, takže to chce trpělivost. Někdy tím děti i dávají najevo že ještě na příkrmy nejsou zralé. Ale postupně pomalu na to určitě přijde. Začínala jsem skleničkama bio, nesnědl toho moc, tak to nemělo cenu vařit. A ty jsou úplně hladké. Později, třeba ten brambor, jsem pasírovala přes sítko, ten rozmixovat nešel. Jiné věci jsem uvařila ve větším množství, rozmixovala ponorným mixérem, dala do tvořítek na led a zamrazila.
@lucy222 aha, tak to je blbý. 😒

florentina
7. říj 2011

@millka11 ahoj moje malá také ještě sama nesedí, takže krmím doma v jídelní židličce, kterou jsme koupila polohovací a na cestách v autosedačce. Rozhodně je potřeba, aby dítě bylo ve stabilní a pro něj příjemné poloze. Na té sedačce měl určitě víc starostí s tím jak se udržet, než se ještě zabývat jídlem. Co se konzistence týká, já vše mixuji a myslím, že to úplně řídké být nemusí. Jako určitě může, uvidíš co mu bude chutnat, ale když to bylo tekuté, tak to malé stále všude teklo, moc se nenajedla a ani vlastně pořádně nezkusila jak to chutná. Když to byla taková kašička, tak jí trochu zůstalo v pusince, začala testovat chutě a bylo. Rozhodě bych ale byla za hladkou konzistenci bez kousků, ať se ti právě nedusí atd. Jinak začít se dá asi různými potravinami. Ze začátku to dítěti nemusí chutnat, je potřeba opakovaně a trpělivě nabízet, ale pokud neuvidíš pokroky, tak klidně zkus začít nabízet něco jiné. Např. uvařenou a rozmixovanou zeleninu či totéž ve skleničce a uvidíš, třeba mu to pojede lépe. Tak hodně úspěchů.

sova33
7. říj 2011

@millka11 Taky bych zkusila krmit minimálně v té autosedačce, pokud nemáš polohovaci lehátko nebo něco takového. Já jsem na začátku slavila úspěch s dýní ze skleničky. Ale jinak jsem vařila a mixovala. Přidávala jsem tam trochu vody z vaření, aby to mělo takovou kašovitou konzistenci. Jednu dobu jsem to dokonce pasírovala přes sítko.

millka11
7. říj 2011

Mile mamicky, ktore ste reagovali. Dakujem za vase rady, ako na to. Mame doma Bouncing Chair= polohovacie lehatko, tak chlapca budeme krmit v tom. Tak to vyzera, ze ono to cele chce len vela trpezlivosti.

jitka213
10. říj 2011

Ahoj maminky, chci se zepta na vaše zkušenosti, dáváte dětem sušenky obsahující lepek? Jedná se mi o to, jestli můžu dát půlročnímu synovi sušenku, která lepek obsahuje. Sušenky jsem koupila pro mimča od 6 měsíců a právě že obsahují lepek. Tak teď váhám.

ivkaj
10. říj 2011

@jitka213 názorů na podávání lepku je několik;o) Ale myslím, že v půl roce se pár sušenkama nic pokazit nemůže.

ivkaj
10. říj 2011
hojda
10. říj 2011

Já slyšela, že zavádění příkrmů se teď totálně mění. Doporučuje se začít po ukončeném 4. měsíci a s alergeny se začíná mnohem dříve, protože se nepotrvdilo, že pozdní podání snížuje vznik alergie, právě naopak. Lékaři např. doporučují rozmixovat ořechy do jogurtu už v 5. měsících! Nevíte, kde by se dali sehnat aktuální informace, je to teď takové zmatené a tlučou se dva názory. A ty mámo si zase vyber, že jo 😠 .

hojda
10. říj 2011

@berenika39 Díky, tak se ten normální rozpis jen posune o 1 až 2 měsíce?

berenika39
11. říj 2011

@hojda no v principu bych řekla že ano. má to logiku, jak to všude ted píšou, ale stejně logicky vyznívaly i ty doted doporučované postupy. babo raď. zlatou střední cestu, ani neuspěchat, ani neodkládat...ale binec v tom je 😉

jitka213
11. říj 2011

@ivkaj Děkuji, zrovna včera odpoledne jsem na tento článek narazila 🙂 Takže všeho s mírou a myslím, že mu tím neuškodím.

sova33
11. říj 2011

Tak tento článek mě teď naprosto utvrdil v tom, že už žádné další články číst nebudu (teda číst možná ano, ale posluchat ne). Před měsícem je něco tak a po měsíci jinak. Před půl rokem studie dokazovaly něco a teď dokazují opak. Jednou je očkování povinné, najednou je pomalu škodlivé (TBC). Jednou lepek ano, podruhé ne.
Ale musím říct, že mi plné kojení do 6 měsíců naprosto vyhovovalo, takže jsem ráda, že tenhle "nový pohled" přišel až teď 🙂