Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

vonkacka
3. lis 2011

@elana @arianka děkuji za odpovědi,tak já mu na zítřek přidám brambůrku 🙂 bude mít zas čemu se divit 😀

vonkacka
3. lis 2011

@elana a pan Bryndáček (moc mě to pobavilo) jí jednou denně a kolik mu toho dáváš? Koukám že máme kluky
+- stejně staré.

arianka
3. lis 2011

@vonkacka : 😀

kkomtesa
3. lis 2011

@tanja61 ahoj, můj manžel je alergik na dost věcí, takže já rozhodně malému cokoli z kravského mléka chci dávat nejdřív v jednom roce, ale kamarádka říkala, že někde našla, že se doporučuje taky až od tří let (nevím, kde to našla). Dřív se může kozí mléko. Kvůli alergii taky nejím teď med, tropické ovoce a pokud možno čokoládu. Váhám ohledně lepku, protože nová doporučení pediatrů říkají dávat malé množství lepku už od ukončeného 4. měsíce, že je pak méně pravděp. těžká celiakie, ale já tomu moc nevěřím, za chvíli udělají nové studie, a vyjde jim to jinak. Takže lepek zatím nedávám vůbec a chci se zeptat naší doktorky, jaký má názor. Dokonce jsem na vánoce na perníčky koupila bezlepkovou směs, ikdyž to asi už přeháním.

elana
3. lis 2011

@vonkacka já vím, šmírovávala jsem vás v termínové diskuzi když jsem byla těhotná, než jste se zamkly 😅 ...pana Bryndáčka máme proto, že je to hrozný blinkulín, takže je praktický celý den s bryndákem u krku 😝 (kupodivu příkrm neblinká, asi jak se mu to tam zahustí). Zatím mu dávám skleničky, než se naučí pořádně jíst a celkově než to zajedem, a to sní polovinu a druhý den zas polovinu. Zítra mu ale do té brokolice uvařím brambůrek a rozmačkám ho, aby v tom měl aspoň trošku kousíčky. Jí jednou denně, zatím jsme tím nahradili oběd. Další příkrm by dle naší dr. měla být svačinka-to bude ovoce. No a ještě zapíjí mlíkem (bohužel nekojím, takže UM z flašky, ale vyžaduje ho, já mám dojem, že si myslí, že příkrm je ňamka a to pravý jídlo je mlíko).

andelka
3. lis 2011

@tanja61 no, my jsme začínali s příkrmy v 6měsících, obědem, pak v 7měs. svačinka ovoce, v 8měs. svačinka dopo jogurt a v 9měs. kaše na večeři a v 11měs snídaně a takhle jí pořád. Taky spával docela slušně, kojila jsem pak nad ránem, kolem 4h, pak mezi 6-7h a pak měl kolem 9h jourt, kolem 12h oběd, kolem 15h svačinu, kolem 18h večeři, pak kojení před spaním - to je jídelníček asi z 9měsíců. kdy ještě neměl snídani. Jak jsem ji začala dávat, tak současně jsem zrušila to nadranní kojení, současně s ranním a měl hned kolem 7h snídani. A zůstalo jen večerní kojení.
a teď si vzpomínám, že jsem ještě chvíli kojila i když už jsme začínali se snídaní, tak v těch 4 i pak ještě v posteli po 6h a pak si dal něco se mnou, když jsem snídala. A jak jsem zrušila to nadranní a ranní, tak jen k snídani dostal UM.

kkomtesa
3. lis 2011

@michamicha Ahoj, tak doposud jsem to dělala tak, že jsem na dva dny namlela mouku, a tři lžíce povařila pět minut ve vodě. S kamarádkami se scházíme cca co 14dní na vaření, a budeme mít asi 14/11 s Lenkou Žákovou, která má např. pořad o vaření na ČB rádiu, tak jsem se jí ptala (doktorka mi řekla, že mám dávat do hypoalergenního mléka, ale to nechci) takže recept: jakékoli (bezlepkové) obilí 1 hrneček obilí na 6 hrnečků vody, na 3/4 hodiny vařit v papiňáku. Lze na tři dny - tedy ještě na zítra a pozítří uchovat v lednici. Taky když je potřeba lze zavařit - 20min při 80stC, ale čerstvé je lepší. Pokud děláte např. rýži celozrnnou nebo pololoupanou, tak ještě propasírovat. Já to budu dneska prvně zkoušet🙂 Jinak vaření bude i o bezmléčných kaších a krémech a cukroví pro děti, tak pak můžu dát nějaké recepty🙂

jankadudova
3. lis 2011

@kkomtesa Ahoj. Muj syn je alergicky na bilkovinu kravskeho mleka, tak o tom hodne ctu a zjistuju...s tim kozim mlekem to tak neni. Je to taky alergen. Pravdou je, ze kravske a jina "zvireci" mleko by dite do dvou let nemelo dostat. Je to zatez pro ledviny. a co se lepku tyce, nebudu ti vymlouvat nazor🙂 ale pokud je tvemu miminku uz pres pul roku, rozhodne bych po troskach zacala 😉

luthien.k
3. lis 2011

@kkomtesa , u dítěte s rizikem alergie je chybou vyhýbat se striktně všem alergenům, imunita pak nemá šanci si na ně utvořit toleranci, takže i BKM (vejce, ryby, celer, atd.) u rizikových dětí se doporučuje pomalu zavádět od uk. 6. měsíce věku (samozřejmě pokud by alergie byla, tak striktně vyřadit z jídelníčku alespoň na půl roku a pak znovu otestovat) a pokud nevadí, tak podávat v tzv. šetřícím režimu, tj. ne denně, ale dvakrát, třikrát týdně. I s lepkem: je třeba dávat zvykací dávky obilovin s lepkem také klidně před uk. 6. měsícem, ale samozřejmě malé dávky, lžičku ovesných vloček, krupičkové kaše atd. do příkrmu a až od uk. 8. - 9. měsíce pomalu najet na plnou dávku, také i proto, aby se případná celiakie projevila a neprobíhala nespecificky, nerozpoznatelně, protože taková forma (a že jí trpí hodně lidí, kteří to netuší) je dost nebezpečná, pro střeva atd.

luthien.k
3. lis 2011

P.S.: Je velmi rozšířený mýtus, že citrusy a kakao jsou silné alergeny, ale není to pravda, jsou to potraviny s rizikem histaminolibarace, což je jiný typ reakce a spouští se u disponovaných jedinců po konzumaci většího množství těchto potravin... Více v mém fotoblogu..

briketa
3. lis 2011

@tanja61 , to na "dokojenie: je podla mna vecou nazoru. v mojich ociach osemmesacne dieta nie je prefikane ani vypocitave. ked je hladne naje sa, ked nie tak nie.
je stale prikrmovane, takze hlavnym zdrojom je mlieko. na jedlo si len zvyka, na kazdu novu chut potrebuje cas.
dokojit ho materskym mliekom je podla mna ta najprirodzenejsia a najspravnejsia vec.
to ,ze dieta jest nebude ako doktorka hovori je blbost (nech mi prepaci) pretoze ziadne tak male dieta vedome hladovat nebude s tym, ze si "pocka na mlieko..."
ty si urob tak ako mas pocit je spravne. je to tvoje dieta a ty ho poznas najlepsie, nie lekarka.

briketa
3. lis 2011

@renatka100 nie nema problem s nafukovanim. miesam dva diely zeleniny s dielom vody. sem-tam si poprdkava 😀 ale nema s tym problem, ze by bol len zduty a uboleny, to vobec nie. podla mna si creva zvyknu na stravu.
napriklad my sa doma stravujeme velmi zdravo co sa tyka obrovskeho mnozstva surovej stravy - zeleniny, ovocia, orechov aj sushi a ked mi rodicia pridu na navstevu vzdy mi hovoria, ze su najprv strasne nafuknuti a potom po mesiaci si telo navykne (nebyvam na SVK takze navstevy mame vzdy dlhsie)

lucy222
3. lis 2011

Ahoj,
tak s příkrmy válčíme vcelku obstojně. Mám jen pár dotazů:
@andelka jak se sýry? Resp. co vím, tak cottage, mozarella, lučina - jaké žervé dáváš? Vše už obsahuje sůl, ale tomu se asi nevyhnu.

kkomtesa
3. lis 2011

@jankadudova Ahoj, díky moc za radu. Já o tom nejsem skálopevně přesvědčena, o tom lepku. Přemýšlím o tom. Takže Ty bys už teď začala? Když vařím v tlakáči 1 hrnek bezlepkového obilí, tak kolik bys k tomu přidala - mám doma dvouzrnku, kamut, žito, oves. A udělala bys zdobené perníky z bílé mouky (místo medu snad radši rýžový sirup?), když předpokládám, že je bude trhat ze stromečku?

andelka
3. lis 2011

@lucy222 nevyhneš, top je pravda. Asi i proto jsem se snídaní začala relativně pozdě, nechtěla jsem moc dávat pečivo. Na pečivo střídám většinou máslo a Lučinu obyč bílou, nebo kupuju v Intersparu Žervé v takovém tom alobalovém obalu, jak tvaroh, je levné a není v tom nic přidaného.

kkomtesa
3. lis 2011

@luthien.k Děkuju, takže myslíš dát aby to vyšlo jedna lžička lepkového obilí do skleničky a něco přesnídávkové větší (to mi zhruba sní k večeři) - když dám do tlakáče hrnek rýže a šest hrnků vody na 3/4 hodiny, tak z toho vyjde asi šest skleniček + něco pro mě k snídani, takže dát tam třeba tři lžičky dvouzrnky do toho množství vařit? (mám bio dvouzrnku, kamut, žito a oves). A co ryba - já od jisté doby jím maso jen rybí a mořské potvory a manžel je vegetarián, tak nevadí, když bych dala malému jednou za týden trochu ryby? Škoda jen, že u nás není na balení možné zjistit, jestli je to z volného moře nebo z chovu, táta ve Švýcarsku si kupuje zásadně jen z volného moře, takže pro malého snad raději nějakou naši rybu?

lucy222
3. lis 2011

@andelka jj, vím jaké - to v alobalu...Já dnes dala prvně tu mozarellu-dostala chleba s máslem a k tomu kousky sýra. No a teď se chystám na to žervé. Lučinu jsem dala min.týden a ta tedy jooooo 😅

luthien.k
3. lis 2011

@kkomtesa ježiš, počty, to na mně chceš moc 😀 Já bych to udělala jednodušeji, uvař to bez lepku dle uvážení a do hotové porce pak přidej lžičku povařených ovesných či jiných vloček. Určitě jednu obilovinu za sebou pět dní (ale jen tu lžičku), kvůli alergii, ona má každá "svůj lepek", takže alergie na oves ještě neznamená alergii na ječmen nebo pšenici atd.
Ryby - s těma je to těžký. Jedna moc dobrá výživová poradkyně říká, že z ryb jen ty malé a mořské, naše ryby dopadly v nedávných testech špatně co do obsahu různých sajrajtů, že to tak musím napsat a velké mořské ryby jsou také ze znečištěných moří často kontaminovány, hlavně těžkými kovy a toxiny. Takže doporučuje třeba sardinky, ale pro malého prcka je neseženeš u nás bez soli... Já osobně dám občas prckovi (staršímu, malej má zatím reakce na všechno kromě dvou druhů kaše) skleničku s rybou s pocitem, že je to kontrolované, zatímco ryba běžně na trhu koupená není.

kkomtesa
3. lis 2011

@luthien.k Aha, děkuju. Moc hezký článek🙂

kkomtesa
3. lis 2011

@luthien.k Děkuju. Moc hezký článek. Tak já se zkusím zeptat, jak chovají ryby na jednom místě u Lipna nebo koupím skleničku. A udělám si vločky na vločkovači nebo povařím pět minut trochu namleté mouky.

tanja61
4. lis 2011

vdaka baby za odpovede 🙂

abika26
4. lis 2011

Ahojte mamicky,mam taku otazocku-mozem davat svoju prave 5m dcerku do stolicky na krmenie ked este nevie sediet?alebo ako ju krmit?chcem zacat s prikrmami...

romcovaklarka
4. lis 2011

@abika26 Ahoj, měla bys mít takové to lehátko, nebo stoličku polohovací do "skoro-lehu". Úplně sedět ji nedávej, když to ještě neumí 🙂

trnka77
4. lis 2011

@abika26 podľa toho akú máš stoličku,je polohovateľná..???Ja mám obyčajnú drevenú a s príkrmami som začala v lehátku od F.. 🙂

andelka
4. lis 2011

@abika26 když se sama ještě neposadí, tak ji sedět nedávej, hroutila by se a z krmení by moc nebylo. Jestli máš lehátko, nebo polohovací židličku, tak ji krm v tom. MY jsme měli do 8měsíců takové klasické lehátko a pak jídelní židličku, která se dala dát do pololehu. Nebo se dá ještě krmit v autosedačce.

abika26
4. lis 2011

mame polohovatelnu stolicku aj kresielko aj autosedacku tak vsetko vyskusame 🙂 s prikrmami zacinas v 4-6m a to este dieta samo nesedi.niektore sedia az na 8-9m a co dovtedy nekrmit? 🙂

millka11
4. lis 2011

Skusene mamicky, prosim o radu:
1-mojmu 7m syncekovi chcem uz dat na olovrant aj ovocie. Ake ovocie mozem davat cely nasledujuci mesiac? Mam ho len troska podusit vo vode a popucit vydlickou??Cely mesiac mam davat na olovrant len tych par druhov ovocia a mliecko ci este k tomto ovociu aj nieco ine?
2-k zelenine co papame na obed chcem pridat maso. Ako ho pripravit?Mam to varit len vo vode a potom ku koncu k tomu pridat zeleninu??Ja zeleninu len pucim vydlickou. Staci, ked aj maso len popucim spolu s tou zeleninou?
3-Ja si zeleninu casto pripravim na dva dni. Mozem to takto robit aj ked v tej zeleninu bude pridane maso a na druhy den to potom len prihriat na plyne?
4-Poznate niektora zeleninu 'Kvaku'? Tu v Anglicku je to velmi rozsirene (vola sa to Swede) - mozem to dat 7m drobcovi?
Tisickrat dakujem za vase rady na moje otazky.

li_la
4. lis 2011

Ahojte, dámy,
poznáte nejaký receptík / overenú kombináciu zeleniny a ovocia? Okrem mrkvy a jablka. Synčekovi akosi prestalo chutiť ovocie, zje, ale nie s takou chuťou ako zeleninu, alebo napr. to jablko, ale s mrkvou...

kathy.skal
5. lis 2011

@li_la Ahojky, zkus banán, ten našim holkám chutná i v jogurtu 😀 Zatím jsem nenašla kombinaci, ve keré by banán dětem nechutnal 😉

makinka2
5. lis 2011

Ahoj holky 🙂 Ctěla bych se zeptat jakou dáváte rýži- normál, basmati, jasmínovou, ... a popř. značku.
A těstoviny můžou být třeba normální panzani? díky 😉