Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

bubelko
18. led 2011

@janulka21 ovocie som prve mesiace kratko podusila a mixovala. cerstve struhane mi zjedol az neskor. zalezi od dietata, co a ako. lukas mi napriklad jablko bez bananu nezjedol. jonasovi ho jedol aj ciste. lukas jedol surove jablka nestruhane, ked mal 11 mesiacov, jonas mi ich dodnes povypluva. skratka odhryzne si, pozuje a vypluje, neprehltne.
takze vyskusaj co ti najlepsie pasuje 😉

janulka21
18. led 2011

@dlabinecka Dneska zdlábla celou tu velkou skleničku pastinák s bramborem 🙂)) prý je v mléčné kaši kravské mléko a to se má až od 8 měsíce nejdřív tak proto.

janulka21
18. led 2011

Zelenina hladová? 😀 tak jsem zase tam kde jsem byla takže kaše nebo to mléko. Zkusím jí koupit ten Nutrilon, uvidím co na něj bude říkat. Snad jí bude aspon pro jednou chutnat 🙂

janulka21
18. led 2011

@bubelko Díky, zkusím 🙂)) To je děs jak je každý dítko jiný a přesto jsou obě vaše 🙂 a co teprve děti ostatních 😀

andelka
18. led 2011

@mimi21mimi my jsme s lepkem začali od 8měsíce, takže před chvilkou. Jednou měl na kousání kůrku od chleba a jednou v ovoci ovesnou kaši, dneska mu zas něco lepkového přihodím do svačinky. Prostě začít pomalu, trošku něčeho 1-2x týdně, postupně častěji, víc.

dlabinecka
18. led 2011

@janulka21 Ale prdlajs!!! kravský mlíko se může nejdřív od roka a těžko by ty kaše potom mohly být 4+!!! Kravský mlíko v tom určitě není. Je v tom UM. Podle mě jspou mléčné kaše prakticky to samé co nemléčné + UM... Ale fakt teda nepočítej s tím, že Ti po kaši nebude vstávat. Já dávám kaši v cca 7 hodin, a pak, před spaním o půl deváté ještě kojím. A když jsem to dělala opačně, tak malá vstávala uplně, ale uplně stejně! v noci to fakt nemá s hladem už mnoho společného, je to o očichání a ocumlání maminky 😅 hlad nehlad...

michamicha
18. led 2011

Ahoj, pomaloučku polehoučku začínám sledovat jak na to 🙂
@dlabinecka s tou kaší to má náš Vojtík stejně, když jí dam v 7, tak se v 9 vzbudí a stejně dávam ještě mlíko 😎 akorát u nás to neni o očichávání a ocumlávání maminky když je na UM 😀

mimi21mimi
18. led 2011

@andelka ovsena kasa sa ako robi s tych vlociek? to sa pomixuje? Lebo kupovanu mam len ryzovu.

dlabinecka
18. led 2011

@michamicha No, s tím teda zkušenost nemám, ale bude to možná o zvyku, nebo možná si ho bereš k sobě, takže to je pomazlení, ne?? Jééé-13.8.? To porodily dvě mé kamarádky 😅 Nebyl uplněk nebo tak něco?!? 🙂))

bubelko
18. led 2011

@janulka21 keby boli rovnake, nebola by to taka sranda 😉
zelenia u nas "hladova" bola, kym v nej nebol zemiak (len mrkva, cuketa), to bol schopny zjest aj 2x180ml. ale ako som pridala zemiak, tak uz ho to pekne zasytilo a zjedol podstatne menej a vydrzal rovnako dlho ako ked zjedol tie ciste zeleninove. 😉
nam napriklad kasa na veceru sadla. davala som a sem tam este davam 1,5 az 2 hodiny pred tym, nez ide spat a bolo to vzdy uplne bez problemov. spat v noci sa vsak naucil skor, ako som zaradila kasu na noc, a prispelo k tomu viac faktorov, ale to uz je mimo temy 😉

michamicha
18. led 2011

@dlabinecka to nevim jestli byl úplněk, ale byl to pátek 😀 a pak že pátek 13-tého je nešťastný dne 😀 😀

dlabinecka
18. led 2011

@michamicha 😅 Fakt? to jsem ani nevěděla. že by to byl spoštěč? No nevím? Ale vloni to pátek nebyl a narodila se mi neteř -teda předloni 😅

andelka
18. led 2011

@mimi21mimi já mám kupovanou taky je rýžovou a kukuřičnou, a pohankovou ještě. Ale ovesnou dělám tak, že koupím jemné ovesné vločky s klíčky (ty jsou nej) většinou ve zdravé výživě, namočím je do vody (tak na hoďku, prostě jak mám čas, po obědě když si vzpomenu to namočím, ať je to pak na svačinku) a pak v té samé vodě ještě povařím dokud to trochu nezhoustne na kaši. A pak jsem mu dala tři kávové lžičky do ovocného pyré (stejně bylo řídké) 🙂

@dlabinecka když se podíváš na složení mléčných kaší, tak tam bývá uvedené odstředěné mléko. Sice UM je upravené tak, aby bylo pro mimča lépe stravitelné, ale taky je z kravského. Někdo to nechce dávat z principu že nechce dávat brzy mléko, někdo proto že mléčné bývají slazené, někdo proto že je dítě jen kojené a tudíž proč mu přidávat umělé, někdo ho zas nechce "obrat" o mléčnou dávku, kterou by mělo z mateřského...Já zatím kaším taky odolávám a stejně budu dávat spíš nemléčné a pak kojit. Navíc na noční buzení to stejně většinou vliv fakt nemá. Počkám až budem zařazovat večeři a pak začnu s kašema, různýma. Ale mléčné z UM mléka se nemusí dávat vůbec. Kamarádka dělá nemléčné z rýžového mlíka. 😉

dlabinecka
18. led 2011

@andelka Jasně, pak se nchá použít sojové, či jiné "mléko"... Dobře, tak kravské mléko možná někde na začátku bylo, ale myslím, že to sním má pramálo společného. Ale pokud to někdo dělá z jakéhosi principu, tak budiž, aleže by to bylo nějak opodstatněné, to bych teda neřekla...

andelka
18. led 2011

@mimi21mimi ještě jsem zapomněla, že jsem to ještě mixla. Dělala jsem zrovna ovocné pyré z jabka ten den, tak jsem si trochu podušeného jabka nechala (zbytek mixnu a dám do mrazáku) a pak jsem to pomixovala zároveň s těma povařenýma vločkama. dá se to dělat i tak, že se napřed dá dusit jabko, ke konci se přidají ty vločky a pak se to mixne dohromady. Nebo se to dá umixovat třeba zároveň s banánem.

@dlabinecka no já právě nevím přesně z čeho je umělé mléko, Dany to v puse nikdy neměl, ale dvě mléčné kaše doma mám (omylem a dárek) a tam vím, že je to ze sušeného odstředěného mléka. Teď už jí Dany normálně jogurt, tak vím že ohledně mlíka to má snad dobrý, ale i tak se mi to nechce moc dávat. Jako obilovina je tam rýžová mouka (ale určitě se dá koupit i s něčím jiným že jo) a to vím, že rýže dost ucpává. Takže až začnem s kašema tak to budu dost střídat. A nevim určitě, jaká obilovina je ve složení jiných různých mléčných kaší /mám doma jen Hami a Nestlé)

dlabinecka
18. led 2011

@andelka Každému dítěti sedne něco jiného. My používáme mléčné. Bez problémů, kromě HAmi, po té mi v kombinaci s MM zvrací. Je to opravdu individuální. Ale nemléčnou bych nedala, to mi přijde.... no, nevím, divné... Pokud dítě nemá předpoklad k alergii na BKM, tak bych se tím asi moc nezabývala. S kašema jsem to dělala stejně jako se vším ostatním - po troškách jsem jí to dávala a čekala, co to s ní udělá. Dnes jí běžně ochucuji zeleninové příkrmy pár kapkami citronu, a jak jí to šmakuje 🙂

andelka
18. led 2011

@dlabinecka jasně, každý zkouší a dělá to jak cítí. Jsem zvědavá co Dany bude na kaše říkat, mám různé značky, různé druhy...no tak za měsíc +- uvidíme. 🙂 doufám že to bude bez problémů, jinak nevim co dávat k večeři 😅

andelka
18. led 2011

@dlabinecka a ty mléčné používáš od jedné značky? Já bych se třeba bála je střídat, že tam jsou různé mlíka. Občas tu zahlídnu diskuze jak maminky zkouší všechny možné UM na pití a často s problémy 😒

lublana1
18. led 2011

@andelka ...ahoj andelka, chcela by som sa ta opytat, ty mi vies vzdy pekne poradit... 😀 moj maly ma sedem mesiacov a chcela by som vediet, ci by som mu mohla davat bezlepkove piskotky, alebo nejake keksiky, napr, u nas na SK su take Sunarka sa to vola... neviem, ci aj u vas to je, ale u nas to maju v DM... a hlavne, ci sa mi tym nezadusi... na obed uz papame kusky, uz mu nemixujem...

dlabinecka
18. led 2011

@andelka Jo, já dávám různé značky. kromě té Hami, jak jsme zjistili, tak nesedí. Já si zase na druhou stranu říkám, že v rámci "pestré stravy" by se to střídat mělo. Ale opravdu všechno opatrně - vyzkouším a bud pokračuju nebo ne.... Jsou děti, které na to jsou víc citlivé, některé mín. Já razím "teorii", že pokud je vše v pořádku, tak by se dítě mělo setkat s co nejvíce surovinama. Např. někdo tu psal, že lepek až od roka, podle mě je to pozdě, nic se nesmí uspěchat, ale ani zbytečně oddalovat...

dlabinecka
18. led 2011

@lublana1 Ahoj, pokud můžu odpovědět i já. Určitě můžeš dávat!! Např. ty od té Sunarky dáváme taky, jsou jemné - rozpustí se, určitě se tím malý nezadusí (samozřejmě ho u toho musíš hlídat!!!), když se malá zakucká, dám jí to zapít. Ale myslím si, že tyto sušenky jsou s lepkem...

lublana1
18. led 2011

@dlabinecka ...dakujem za odpoved, budem si musiet pozriet zlozenie Sunarky, chcem este s lepkom pockat, kedze sa u nas v rodine z manzelovej strany vyskytuje celiakia ☹

dlabinecka
18. led 2011

@lublana1 ted jsem na to koukala -mám je doma a lepek opravdu obsahují. Ale v DM mají amarantové(tuším?!? ) piškoty a ty jsou určitě bez lepku 😉

zdeniii
18. led 2011

@lublana1 ahojky, tak mu kup křupky, kukuřičné, rýžové... ;o)
A co se týká toho lepku, je dobré ho právě kolem 7, 8 měsíce zařadit aby se tělo nastartovalo... Toť "nová" studie... Jelikož když bylo že lepek do roka nedávat tak dětí s tímto onemocnění přibylo.. ale to je zase věc názoru... Každopádně dokud se to nezkusí tak nevíš 😉
Sunarka obsahuje celé vajíčko a taky cukr... 😉

ivanka85
18. led 2011

ale tie keksiky sunarky v modrom obale na dobru noc, vajicka neobsahuju, len tie v ruzovom obale..

zdeniii
18. led 2011

@ivanka85 Aháá 🙂 to jsem netušila .-) a co v nich je, že se po nich dobře spinká? 😎

lublana1
18. led 2011

@dlabinecka ...budem sa musiet pozriet a prestudovat si to... dakujeeem... 😀
@zdeniii ...no, to som nevedela, myslela som si, ze s lepkom je potrebne zacat neskor, budem sa musiet opytat doktorky, ze co a ako... ale dakujem... 😉
@ivanka85 ...tie sumarky v modrom obale som u nas este nezaregistrovala, ale ked tam je lepok, tak asi este pockam...
asi skusim tie bezlepkove piskotky...

dlabinecka
18. led 2011

@lublana1 Jinak, pokud můžu říct svůj názor. Taky bych s lepkem zbytečně neotálela. (něříkám to do mimča cpát podtlakem, ale pomalu bych zařazovala 😉 ). ty křupky jsou taky dobrý nápad. Ani z cukru bych se nehroutila....

andelka
18. led 2011

@lublana1 já jsem začala s lepkem od 8měsíce. Taky jsem chtěla nějaké i třeba už lepkové keksiky co bych dala malému do přesnídávky, ale nenašla jsem bez cukru (v sunarce je, i v Hipp, Nestlé a Hami), bez cukru je Bio Hero, ale tam se mi zas nelíbilo složení, chtěla jsem co nejméně přídatvných blbostí. Takže mi zbyly akorát ty vločky ovesné. Jinak jestli v těch amarantových piškotech není cukr, tak by šly ty. A dokud jsem nedávala lepek, tak jsem mu dávala do ovoce trochu pohankové kaše, nebo rozdrobila kukuřičnou křupku.

slunicko76
18. led 2011

@dlabinecka no, je v tom to um.mliko, ktere obsahuje bilkovinu kravskeho mleka.