Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

fatima30
24. únor 2011

baby aj vam zo zaciatku tak malo jedli deti,my sme vyskusali mrkvu,zemiak,brokolicu,ale zo vsetkeho mi zje par lyzic okrem mrkvy tej zje viac ale normalnu davku to tazko ma 5 a pol mesiaca.je to normalne.dnes idem zaviest cuketu,tak uvidime .zemiak mu nechutil musela som miesat s mrkvou,to iste brokolica teda skor horsie,no neviem kedy sa my dostaneme na normalnu porciu. ☹ ☹ ☹ ☹

fatima30
24. únor 2011

a ozaj je nutne davat jablko az ked bude jest maso?co mam davat ked skusi cuketu???poradte.

apollo11
24. únor 2011

@fatima30 Nikam nespěchej, v 5,5 měsících má na plnou porci ještě dost času, je úplně normální, že sní jen pár lžiček 😉 nezaváděj příliš mnoho nových potravin najednou, spíš až si zvykne na jednu, přidat další..
Ovoce nemusíš dávat až po mase, oboje tak asi po měsíci od zavedení zeleniny.

fatima30
24. únor 2011

ok tak mu mam davat stale iba mrkvu,zemiak a brokolicu do toho 6 mesiaca?

fatima30
24. únor 2011

ja sa v tom nevyznam mam prve babo.zacala som s prikrmami ,lebo sa mi zacala budit raz za dve hodinky kojila som obcas za jednu a pol hodinku,zacala som mu najprv davat ryzovu nemliecnu kasu ale to zje max 60ml.

cicimon
24. únor 2011

@fatima30 moja ani teraz nezje plnu porciu a to prikrmujeme skoro 5 mes... ani dnes nezjedla viac ako 100g... ale vy v 5,5 mes mate plno casu

fatima30
24. únor 2011

ved ja viem len apollo 11 mi povedala ze nemam skusat vela chuti tak mi skus poradit ty ci mam skusat iba mrkvu zemiak a brokolicu do 6 mesiaca alebo?

mishad
24. únor 2011

Chci se zeptat, zda nějak Nikolce neubližuji tím, že jí pouze vařím doma zeleninu kupovanou ted v supermarketech?Slyším hodně názory, že je to spíš více škody než užitku....Jenže malá mi kupované skleničky nechce a i kdyby chtěla, tak to stejně úplně nenahradím, je to dost drahé....A ještě jeden dotaz, když jsem na nákupu, tak hromadně nakoupím zeleninu (mrkev, cuketu, brokolici, špenát atd. ) a doma to vše nakrájím a takto nakrájené a syrové dám do pytlíku zamrazit. Potom je v dalších dnech vytahuji a vařím denně čerstvé. Neměla bych spíš ihned vše uvařit a zamrazit až uvařené ve skleničkách? Děkujííí 😉

gumimaci
24. únor 2011

@mishad ahoj, ono to je dost diskutabilne, ze co je lepsie... ja tiez robim 90% doma, ale tak, ze si spravim napr. mrkvove pyre a dam zamrazit do avent poharikov, rano vyberiem, na obed je to rozmrazene a iba trochu ohrejem 🙂
jedine co nemrazim su zemiaky, alebo ked mam nieco zmixovane so zemiakmi, lebo to ma po rozmrazeni taku divnu konzistenciu 😝

cicimon
24. únor 2011

@fatima30 no ked uz raz zacnes tak uz riadne s odporucanymi zeleninami... mrkva, zemiak, mrokolica, cuketa...postupne kazdu novu 3 dni k tej predtym skusanej

fatima30
24. únor 2011

dakujem nevedela som,ze co a a ko a mozem napr.tu novu zmiesavat s tymi uz skusanymi,napr,ked mu cuketa nebude chutit.?

cicimon
24. únor 2011

@fatima30 ano...3dni nieco nove kvoli zisteniu alerge a kombinuj s niecim "starym"., nedavaj ciste jeden druh

mimi21mimi
24. únor 2011

Prosim Vas, odkedy mozu babatka tvaroh? Pretoze Hami ma od pol roka taky prikrm ze banan s tvarohom. Moja mamina to kupila malej a neviem, ci nie je na tvaroh skoro.
Dakujem.

cicimon
24. únor 2011

@mimi21mimi tvaroh az od roka...
ja by som to dala do skrine a pockala..
moja mama tak kupila malej vyzivy s paradajkami a tiez cakaju v skrini

vivien6
24. únor 2011

a co hovorite na rybie prsty?od kedy by sa mohli davat?

jasminet
24. únor 2011

@vivien6 tie nejem ani ja 😝 to rybu ani nevidelo. radsej skutocnu rybu na masle urobit alebo doma si ich spravit z file a obalit....

piacere
24. únor 2011

@mimi21mimi to je len dôkaz toho, že poniektorí výrobcovia výživ nemajú ani šajn, čo deti od ktorého mesiaca môžu... len škoda, že capnú na etiketu neoverené informácie... a tak neznalé mamičky dajú deťom tvaroh od 6. mesiacov... veď tak je to na fľaštičke....
Určite do roka nedávaj.... ono ti to postojí, má to dlhú trvanlivosť 😝 😀

mimi21mimi
24. únor 2011

@piacere dakujem..... do leta odlozime 🙂 aj niektore prikrmy s rajcinami mame odlozene..

vivien6
24. únor 2011

@jasminet ja ryba nemam rada,len tie rybie prsty zjem.. a zijem v nemecku,tu su vecsinou ryby dovazane z inych krajin a tie by som este nechcela dat..

jasminet
24. únor 2011

@vivien6 ale v nemecku urcite mate pstruha, toho mozes v pohode urobit a dat. nasa mala miluje lososa.
neviem, rybie prsty moja mala asi ochutna prvy krat az v skole alebo skolke, doma to nerobime, je to rozomlete kadeco, o rybe to ani nechyrovalo, cize dietatu urcite nie + je to treba vysmazat, takze uz duplom nie 😅

vivien6
24. únor 2011

@jasminet a normalna ryba sa robi ako? tiez vysmaza ci? a moze mala na 100 percent rybu keby sme doma mali? niekde som pocula ze v roku by sa nemalo tak neviem.

jasminet
24. únor 2011

@vivien6 pstruha mozes len na masle oprazit alebo v rure upiect... ziadne smazenie v litri oleja. po roku uz mozes s rybkami pomaly zacat...

vivien6
24. únor 2011

@jasminet ja nesmazim vobec v oleji 😉 urcite trosku neskor vyskusam,vdaka ti.

nina222
24. únor 2011

ahoj,moc moc prosím!!jak je to s miminkama a kravským mlíkem?? dostává se mi tolik rozcházejících se názorů,že vůbec nevim! Malému bylo 9.2. půl roku, včera jsme zkusili jogurtík od Nestlé 6m+ a strašně moc mu chutná!!! ale prý mimča nesmí kravské mléko,v tomhle je plnotučné... jinak zatím kojíme + zavádíme příkrmy (od 17.1.),už jsme se dostali i k masozelen. , zatím nesní celou,ale něco jo.. ovoce mu šmakuje.. a co ty jogurtíky teda?? díky moc

cicimon
24. únor 2011

@nina222 ked ma len 6mes na jogurty je este skoro.... staci po 8-9mes... a urcite nie nestle s plnotucnym mliekom... ked tak uz plnotucne zvolenske a pod..
a ak to su tie nestle v tych malych plastovych kelimkoch, to s jogurtom vela spolocneho nema... plnotucne mlieko, cukor a ine.. a ak sa nemylim asi sa to ani v chladnicke neskladuje..
kludne s jogurtmi pockaj a ked je kojeny tak ani nic kde je UM nedavaj radsej... teda mliecne kase

apollo11
24. únor 2011

@nina222 pokud není alergie na BKM nebo nesnášenlivost, tak jogurt je naprosto v pořádku, ale spíš až tak od 8.měsíce (nevím, někdo dává i dřív?). Nevhodnost se týká mléka syrového, které je pro kojence a děti do 2 let špatně stravitelné, obecně se uvádí, že po roce je možné ho podávat, ale spíš na vaření, samotné až od těch 2 let. (Samozřejmě názory na toto se velmi liší, jako na všechno..) Jogurt je kysaný, tam ta bílkovina je trochu pozměněná, takže jeho stravitelnost je o mnoho lepší, má ty "potvůrky" prospěšné na střevní mikrofloru a dětem se určitě dávat může, dokonce by měl.. Já jsem začala dávat jogurt cca od 8m a malé hrozně chutná 😉

apollo11
24. únor 2011

@nina222 jo a samozřejmě jen bílý plnotučný 😉

nina222
24. únor 2011

@apollo11 moc děkuju za radu... a jakou značku teda dáváš,že malé chutná????

nina222
24. únor 2011

@cicimon ano,skladuje se při pokojové teplotě,díky termizaci.... a přijdou mi právě sladké.... ok,zkusím vynechat a na doporučení kamarádky mu zkusím dát jako jednu ze svačinek spíš nemléčnou kaši, rýžovou... anebo budu jen kojit odpoledne.. máme to tak,že ráno kojení, 9-10h ovocná svačinka, 12-13.30 oběd+dokojit,páč to ještě nesní celé... odpo tedy zkusím jen kojit a na večer normálně kojíme..a v noci se budí jen 1x na kojení.... děkuju taky za Váš názor 🙂

cicimon
24. únor 2011

@nina222 kukni zlozenie... ja som to raz pozerala a prave to mlieko a cukor sa mi nezda a skladovanie mimo chladnicky tiez nie... ked sa raz rozhodnes pre jogurty - po 8mes... tak hladaj tie tucne - hollandia, tesco, coop - biele a do toho daj ovocie napr
ked ma maly 6mes, tak staci 1 prikrm za mesiac.. takze kludne ho nechaj mesiac s obedom, dalsi mesiac napr olovrant ovocie, dalsi mesiac zaved desiatu a pod... ale mozu byt aj dlhsie intervaly ako mesiac..