Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

mirocka2000
10. črc 2009

klementina-Aj my mame domacu a samostatna neuspeje, ale v polievocke ano, uvar vo vode a rozmackaj vidlickou a pridaj vodu co sa v nej varilo asi 1 malú lýžicku....ved uvidis🙂

shaula
10. črc 2009

Holky, ze začátku mixovat musíte, na hladké pyré. Uvědomte si, že do té doby mělo dítě v puse jen tekuté mléko, najednou do něj cpete něco jiného a ještě by to mělo mít kousky? Néééé 😉 Teprve až si trochu zvykne jíst, můžete začít mačkat vidličkou (nebo mixnout nahrubo), a ještě o hodně později kousky. Kousky se začínají zkoušet obvykle okolo devíti měsíců, dříve je obvykle dítě nepřjme, a některé děti ještě mnohem později.

nency
10. črc 2009

Holky, používáte Glukopur? V podstatě to je hroznový cukr, tak by vadit asi neměl, alespoň doufám.
Já dávám lžičku do čaje nebo přidávám lžičku do Frutapury od Hami, která mi přijde strašně kyselá.

barbuc
10. črc 2009

Holky prosim o radu, tento tyden jsme zacli s prikrmy, male je 5 mesicu, zacinali jsme 3 dny s mrkvickou, ta ji moc chutnala, ted jsem uz pridala brambor a brokolici, ale to ji moc nejelo, no ale nevim v jakem pomeru ji to mam michat, jako jestli dat vetsi cast toho bramboru nebo te zeleniny nebo jak to je? Aby ji to taky trochu zasytilo, plnou davku jeste nesni, tak 30-40 ml a vzdycky se chce jeste dopit plnou davkou mlika, tak nevim, at ji zas neprekrmim 😨

saska.t
10. črc 2009

barbuc vzdycky sa dava väcsi pomer toho co pridavas ako nove 🙂 to zn. 50% nove co pridavas ostatnych 50% zbytok 😉

surynka ste maly na to aby ste nemixovali, shaula ma pravdu, ja dodnes mixujem aj ked hrozne nahrubo takze je to samy kusok ale tiez na to mame vek 😉

surynka44
10. črc 2009

Díky moc za vaše názory...budu mixovat dál, myslím si,že tím nic nepokazím 😉

shaula
10. črc 2009

nency - nepoužívala jsem. Ať je to jaký chce cukr, pořád je to cukr... I když musím přiznat, že jsem ho zrovna tento týden koupila a v případě potřeby už ho trošičku dám, ale jen v krajním případě (ale klukům už bude rok, tak to je o něčem jiném než u vás).

moda08
10. črc 2009

Holky, jednou už jsem zkusila dát maso, myslíte že už můžu dát vařený žloutek? Nebo se dává až budeme jíst maso každý den?

moda08
10. črc 2009

A ještě se zeptám, může se dávat i jogurt bílý smetanový (např. Choceňský)?

shaula
10. črc 2009

moda - můžeš a může🙂 Choceňský je dobrý, taky dávám, střídám ho s Olma Bio a Selským Hollandia.

moda08
10. črc 2009

shaula - díky, tak zítra rovnou vyzkouším ten žloutek, jogurt předpokládám až od 8. měsíce, že

shaula
10. črc 2009

Jo jo, od osmi měsíců.

jindri
10. črc 2009

klementina: obyč struhadlo 😉

dagina
11. črc 2009

Ahojky,
Jindri, takže říkáš, že malá nic moc 😉 , však ona si přijde na chuť.
Už se těším na zítřek a na naši malou, jak jí to bude šmakovat 😵 .
Dáváte do první mrkvičky třeba i kapku oleje???? Mudr něco říkal, že mám dát kapku řepkovýho 😕 ...

smajlik
11. črc 2009

holky můžu se zeptat jak příkrmy ohříváte? Myslím pokud není po ruce mikrovlnka :D. Bojím se aby mi nerupla ta sklenička :D ... trvá to dlouho?

saska.t
11. črc 2009

smajlik - bud v ohrievacke na flasky cca 5.min, alebo vodny kupel zohrejem v rychlovarnej konvici vodu nalejem do misky a vlozim sklenicku tam to trva dlhsie 😉 ale najcastejsie v mikrovlnke

rrenatkaa
11. črc 2009

Ahojky. Potřebuju nutně poradit, jsem zoufalá. Dnes jsme začali s příkrmy. Uvařila jsem malýmu řídkou kašičku z brambor, mrkvičky a petržilky. Nevěděla jsem, jak mu ji mám podat, tak jsem zvolila lahvičku, na kterou je zvyklý.Nebo je lepší lžičkou? Vypil asi 30ml, ale pak to odmítal a plakal hlady, tak jsem ho dopila mlíčkem, vypil 120ml. Udělala jsem asi kravinu. Je logický, že zelenina a mlíko moc dohramady nejdou, ale co jsem měla dělat, když mi brečel hlady.Teď má trochu bolení. Možná, že už jste to tady řešily, ale jistě mě pochopíte, že než bych to všechno přečetla, tak bych tu byla do zítřka. Předem moc děkuju.

shaula
11. črc 2009

Rrenatkaa - neboj, udělala jsi to vcelku správně, až na dvě věci: za prvé - láhev. Příkrmy dávej raději lžičkou, ať už si dítě zvyká na lžičku a na to, že jídlo se jí lžičkou. Za druhé - začíná se vždycky jen jedním druhem zeleniny, obvykle mrkví, protože má nasládlou chuť a děti ji dobře přijímají (haha🙂 A že ti poprvé sní málo, je naprosto normální, a proto pak taky musíš obvykle dokojit. Já jsem dokojovala hned, někdo ale radí počkat půl hodiny, než se trošku zatráví ta zeleninka (ovšem to by se mi kluci uřvali).
Ohledně techniky zavádění příkrmů si prostuduj http://www.kojeni.net/prikrmy.php , tam najdeš podrobný postup a rady.
Jen ještě jedna poznámka - proč začínáš s příkrmy tak brzo? I u nekojených dětí se doporučuje začínat v ukončeném šestém měsíci, dříve jen v případě, že dítě neprospívá nebo mu mléko nestačí...

moda08
11. črc 2009

smajlik - já ohřívám ve vodní lázni a když hodně spěchám a nebo malej chce ještě přidat, tak to ohřeju v mikrovlnce,ale jen na chvíli, aby se to nepřepálilo, pak to je hnusný

rrenatkaa - souhlasím se shaulou 😉

tin007
11. črc 2009

rrenatkaa ja by som este dodala, ze petrzlen teraz nedavaj, je to prilis skoro. velky skok z 1 chuti mlieka na vela novych chuti a skoro. a treba ucit papat lyzickou

rrenatkaa
11. črc 2009

shaula - já jsem si to také myslela,že až od šestého 😒 , ale lékař mi to řekl.Dostala jsem i podrobný návod na přípravu kašiček. Dandy prospívá docela dobře, na čtvrtém měsíci má 6350g a 62cm. Jen poznámka, jsme na UM (obyč. Sunar). S tou lžičkou a jen mrkvičkou to zítra zkusím a dám vědět. Takže to mlíčko po příkrmu je O.K.?

saska.t
11. črc 2009

rrenatkaa- Dr je len tvoj radca nie prikazovatel, min. este mesiac by som pockala nie je sa kam ponahlat a s tym mlieckom je to ok 😉

blandik
11. črc 2009

Naše Mudra taky pořád točila o polívčičkách už od 4M (taky jsme na UM), ale prostě je to stará škola a když mi ještě řekla, a't mu dám aspo'n štávičku z mrkvičky a jablíčka, když nechci ty polívky (já na to, že sama jsem na mrkev alergická, že jí nedám) - tak ona na to, ať dám tedy štávu z pomeranče - a to bylo v situaci, kdy se malému rozlej atopický ekzém - takže od té doby beru Mudru jako nástroj k očkování a všechny její doporučení ohledně stravy lustruji. Taky mi v 7M tvrdila, že dávám mlíčka moc (byli jsme přesně na dávce doporučené na plechovce UM) a prý mám dávat už jen dvě dávky mléka denně (tedy 400ml namísto tehdy doporučovaných 700ml) - takže naše doktorka je jak z jiné planety. A jen perla na závěr - napsala nám recept na Allergy Care (při alergii na kravské mléko) a vzápětí mi říkala, ať mu zkusím dát nějaký jogurt - a tyhle perly ze sebe vydává pokaždé, co tam dojdem... ach jo.

Chtěla jsem se zeptat mamin, které jsou na UM - kdy mléko podáváte? Malému je 9M a krmím 5x denně - z toho jsou 4x příkrmy+mléko a 1x jen mléko (ráno). Libí se mi, že je malý na 5ti jídlech denně, ale dumám, kdy se z mléka stane už jen "tekutina" - tedy jestli se někdy mléko dává mimo 5 denních jídel (např. večer kaše bez dokrmení mlékem a mléko třeba po ho'dce před spaním).

tin007
11. črc 2009

rrenatkaa moj maly mal taku vahu (mozno plus 100 g) ked mal 5 a pol mesiaca, takze ti syn urcite dobre prospieva. zbytocne by si mu teraz zatazovala oblicky aj traviaci trakt niecim, co sa mu bude tazsie spracuvat. ono je dost dolezite, aby bolo dieta zrele na jedlo nielen vekom ale psychicky, cize tym, ako napr. pozera na ludi, ked jedia, ci mimovolne pohybuje pusinou (akokeby zul a prehltal), nacahuje sa do taniera a pod. inak, spociatku necakaj ziadne zazraky, ked ma iba 4 mesiace, tak to mozno bude trvat aj dva tyzdne, kym zacne trochu papat lyzickou. ak ti zje - tak, ze premelie v puse a prehltne spociatku (napr. prvy tyzden) 2-3 lyzicky, bude to super, postupne toho bude papat viac, neboj sa, cize mliecko po prikrme bude urcite vyzadovat. a zeleninku pridavaj novu vzdy po par dnoch (3-4), aby si vedela, ze ak by mal reakciu - bolest bruska, vyrazky, hnacka atd., z coho to bolo. pozri si tu stranku kojeni.net, aby si vedela, ktore druhy su vhodne (ak teda chces).

jindri
11. črc 2009

holky, za jak dlouho se tak naučí papat ze lžičky?

zuzana030
11. črc 2009

ahojte maminy,
chcela by som pomaly začať prikrmovať, len neviem čím a kedy...teda nemám čas si to tu všetko čítať..
no chcem dať tak na večer takú redšiu kašičku cez flašku a postupne by som pridávala aj obedík a raňajky, tak neviem ako ste robili vy...hodte mi zopár skúseností.. prípadne ma niekam presuňte
ďakujem

aneta10
11. črc 2009

ahojte, viete mi niekto poradit odkedy mozem davat malemu kukuricne chrumky?

moda08
11. črc 2009

jindri - já myslím, že je to různé. My jsme s tím taky bojovali, vůbec to nechtěl, až jsem ho jednou nechala si tu lžičku vzít samotného a tak to nakonec přijal. Sice byl jako prasátko, ale zjistil, že je to mňamka a od tý doby papká pěkně. Trvalo nám to asi 1-2 týdny

zuzana 030 - já bych začala obědem - mrkví a postupně přidávala jinou zeleninu, jinak www.kojeni.net 😀

rrenatkaa
11. črc 2009

Přečetla jsem si ty webový stránky o příkrmech, tak asi bude fakt nejlepší počkat určitě minimálně ten měsíc. Dám i na Vás, jste přeci jen zkušenější a docela se shodnete. Což se o dokotorech říct nedá 😖 . Mooooooooooooc děkuju a dobrou

shaula
11. črc 2009

Zuzana - http://www.kojeni.net/prikrmy.php . Přesně, jak píše Moda - zeleninku k obědu. I když kaší k večeři taky můžeš začít, ale je lepší začít tou zeleninou. A lžičkou, ne láhev.

Aneta - v podstatě od začátku příkrmů, záleží jen, aby to uměl zpracovat ústy.

Jindri - u nás trvalo přijetí lžičky jednomu týden, druhému tři týdny.

Rrenatkaa - není zač, rády jsme pomohly 😉