Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andy80
28. črc 2009

sloto, buď můžeš zkusit přidat mrkev nebo můžeš zkusit podat za pár dní znovu

mousunek
28. črc 2009

sloto - tos zkousela poprve? pokud ano tak zadne mimco napoprve nezbasti celou mistitcku chce to postupne davat ochutnavat jeden den treba tri lzicky a nechat at si zvykne...mrkev do toho klidne dej, ale necekej zazraky ze ti zbasti celou misticku

sloto
28. črc 2009

no papame od minuleho tyzdna. minuly tyzden sme zacali mrkvou, potom mrkva a zemiak no adnes som chcela vyskusat zemak a cuketa

mousunek
28. črc 2009

sloto - a nebo moznost ze to proste nechce ja davala malymu brambor s cuketou a ten se chudera tak oklepal a nechce to dodnes

dvojka
28. črc 2009

přidávám se.malá cuketu taky odmítá 😖

tin007
28. črc 2009

ahojte, skuste dat iba mrkvu a cuketu (mrkva je sladsia) kvoli vyrovnaniu chuti a tiez kvoli stolici (cuketa urychluje, mrkva spomaluje, takze by to malo byt vybalancovane 😉 )

alias313
28. črc 2009

ahojte ja sa len chcem opytat-malemu mixujem mrvku, aby to mal riedke, lebo musi len z flase pit, ale ked uz bude mat nahradit mrkva, alebo ina zelenina plnu davku mlieka, kolko ml by to asi malo byt?ci mam malemu spravit viac a ked bude mat dost, tak prestane pit?

tin007
28. črc 2009

alias preco ides davat malemu/davas tak skoro prikrm? prikrmy by mali deticky papat pekne lyzickou a nie cez flasu, ak lyzicku nezvlada, tak este nie je pripraveny na tuhu stravu.

alias313
28. črc 2009

tin007
prikrm mi povedala doktorka ze mu mozem davat od 4m, tak som mu zacala v piatok ked mal 4m-neviem co je take divne na tom, ze ked je dieta na umelom mlieku zacina sa s prikrmami od 4m, vsak sa to vacsinou vsade pise...maly nebude jest lyzickou zo zdravotnych dovodov, takze to nie je o pripravenosti, alebo nie.

katka008
28. črc 2009

ja tiez prikrmujem od 4.mes, aj z flasky aj lyzickou. a co je na tom ze od 4.mes? ved je to normalne! hlavne ked vidim ze malinkemu tak chuti.. ci mam cakat do vted kym mi to knizka dovoli? halo!!! alias ja davam malemu kolko si vypita a potom mu dam este zapit trochou mliecka, tiez kolko chce! 🙂 nemozes sa riadit podla tabuliek, ved kazde babo je ine! 😉

mikijana
28. črc 2009

tak na tu mrkev si budu muset koupit asi tyčový mixér, jinak nevíma.zítra jdu do kupované🙂jinak nám šmakovala, ale to rozmělnění nebylo úplně ono. ještě mám dotaz, teď už můžu k mrkvi zkoušet brambor a další druhy zeleniny zvlášť a po jaké době začít s ovocnými příkrmy?a kdy maso?koukala jsem na kojeni.net, stáhla tabulku a tam je maso a ovoce až od 7.měs,takže teď jenom zelenina a brambor? a ještě mám dotaz k čaji , vůbec nevím jaký a kdy začít dávat, když ještě kojím,ale chtěla bych postupně přestat...

moda08
28. črc 2009

mikijana - přesně tak maso a ovoce tak po měsíci od zeleniny. Můžeš dávat i rýži nebo bezvaječné těstoviny (pokud už chceš dávat lepek). Já taky všechno mixuju, malý mě propasírované odmítal. Jinak já používám čaj od Hippu směs anýzu, heřmánku a fenyklu pro dobré trávení.

tin007
28. črc 2009

alias a katka napisala som svoj nazor, vy tiez, rozhodnut sa ako matky musite same. ide mi o to, ze sa snazim vzit do 4 mes. dietata, ktore zo dna na den nabehne z tekutej stravy na tuhu. v 4 mesiacoch maju deti este nevyvinuty (resp. nie poriadne vyvinuty) traviaci trakt, takze cokolvek okrem mlieka je pre nich zatazou, nehovoriac o tom, ze musia byt v polohe (v skoro sede, ci sede, aby mohli byt nakrmene), v ktorej by este namali byt (ak su krmene lyzickou). dieta by malo (podla mojho nazoru) dozriet na tuhu stravu fyzicky (jeho traviaci trakt, svaly chrbta) aj psychicky (zaujem o ludi, ked jedia - tak,z e sa za jedlom nacahuje, mimovolne prezuva, otvara pusku atd). teraz sa um robia plne vyhovujuce az do 6. mesiaca, zda sa mi to byt zbytocne zatazovat dieta uz o dva mesiace skor (a to, ze pediatri odporucaju prikrmy od 4. mesiaca si myslim je v tom, ze uz roky funguju v zitom stereotype). viem o com pisem, pretoze sme nutriton od 3. mesiacov davali lyzickou, maly nevedel ako to papat, preco je to take huste, ked mliecko nie, mal jednoducho problemy a pod.

dnk25
28. črc 2009

my sme začali zeleninou - mrkva nám ide, dokonca aj cuketa - čistá, keď jej pridám zemiačik, tak to proste nechce. Papá mi len mrkvičku so zemiačikom. Ideme pekne pomaličky už dva týždne a cuketu sme spapali malinky poharik až na tretí deň celý. Ale špenát so zemiačikom, či brokolica so zemiačikom ju napína na vracanie .. i keď čistú brokolicu spapá. Skúšala by som také tri dni po lyžicke a uvidíš...

alias313
29. črc 2009

tin007jasne v pohode 😉 nam malicky je vo vajci a je to pre neho pohodka mrkvicka mu velmi chuti, tak nech si da, a nic zle mu z nej nie je, tak preco nie...on by papal aj lyzickou, asi tri dni sme papkali len tou aj vecer ryzovu kasicku, velmi dobre mu to islo, ale potom som mu musela davat radsej z flase, lebo by sa mohol zadusit...a za jedlom sa uz natahuje poriadne-ked jeme tak je to pohroma, tak plieska po stole 😀
babi len mi napiste ktora davate cez flasu-ked bude mrkva mat nahradit celu jednu davku mlieka, kolko jej ma byt-v ml?

shaula
29. črc 2009

Holky, naprosto souhlasím s Tin007, není kam spěchat... Dospěláckou stravu budou jíst celý život, proč jim už teď zbytečně zatěžovat trávicí trakt?

Alias - já jsem sice přes lahev příkrmy nikdy nedávala, ale vezmi to logicky - plná dávka mrkve dávané přes lahev bude asi tolik, kolik bys dala mléka - předpokládám, že ta mrkev je hodně tekutá, aby ji mohl tahat přes lahev.

Brambor s cuketou mi nepřijde jako vhodná (respektive chutná) kombinace - oboje je dost nevýrazné chuti, nedivím se, že to dětem nechutná... Zkuste cuketu přidat k nějaké chutnější zelenině - mrkvi apod.

tinka19
29. črc 2009

ahojky, chcem sa opýtať ako resp. s čím dávate cestovinky okrem polievočky...dííííík 🙂

shaula
29. črc 2009

Se vším🙂 Prostě jako jakoukoli jinou přílohu.

tinka19
29. črc 2009

vďaka shaula ...tak to dnes vyskusame 🙂

alias313
29. črc 2009

nezastavam nazor, ze sa mu zatazuje traviaci trakt, to je vsetko vec nazoru...ked sa pise ze od 4m tak od 4m, ak chce niekto neskor je to jeho vec, ja som zacala v piatok ked mal 4 m a ziadne negativne vysledky som nezaznamenala, takze v tom budem rozhodne pokracovat.
shaula: no ved nad tym som rozmyslala, ci to porovnat s mliekom, len som si nebola ista..no veru ma to take ako taku trosku hustejsiu polievocku...vdaka

shaula
29. črc 2009

No ono je právě WHO doporučováno i u nekojených dětí začínat až v 6 měsících, dříve jen v případě, že dítě neprospívá nebo mu mléko nestačí. Ale samo jak si to kdo udělá, tak to má. Ale pozor, že teď nemá problémy, neznamená, že se v budoucnu neobjeví... Samozřejmě nemusí, to je jasné🙂 Přeju hodně štěstí s příkrmy 😉

misutovo
29. črc 2009

Shaula,

mam taky dotaz mala mi uplne odmieta kasu ktoru robim z ryzovej muky, alebo kukuricnopohankovej muky. Myslim ze jej vadi ta konzistencia- normalne ju z toho napina.

Myslis ze by som mohla uvarit kasu normalne z kukuricnej krupice? Nie muky ale z krupice.
Mohlo by ju to pripadne nafukovat alebo tak? Este som myslela ze tu ryzovu spravim na sposob mliecnej ryze ze uvarim ryzu a pak mixnem. Co ty na to?

katka008
29. črc 2009

shaula, ale kazde dietatko je ine a tabulky su orientacne!!! - nezabudat na to. suhlasim s alias, mne malinky uz v 3,5 mesiaci vypil okolo 1200ml denne. takze hned ako dovrsil 4.mesiac zacali sme davat mrkvu-zemiak a velmi mu chuti a ziadne zle vysledky. a uz mu obcas dam aj ryzovu kasu s mlickem- ta co je od 4. mesiaca- tu zboznuje 😀 alias a ja by som dala malinkemu tolko kolko si tej mrkvicky cez flasu vypyta 😉

alias313
29. črc 2009

katka008 ahoj, no mne tiez maly dost mliecka cez den pije a predtym mi spinkaval celu noc a asi posledny tyzden sa zacal v noci budit od hladu-tak som mu tiez tu ryzovu kasu kupila a davam mu ju na noc a zase spinka celu noc..len aj na tej kasi je tiez ze sa dava 3 lyzicky na 120ml-ale ja mu musim redsiu aby mu cez ten cumlik tieklo-tak mu davam tak lyzicu a pol. no lebo vlastne mrkvicku ma na obed od piatku, niekde sa zase pise ze 4 dni skusat jeden druh zeleniny a potom zase iny druh (karfiol/brok.)... a ze plnu davku nahradit az okolo 2-4 tyzdnov odkedy sa zacne s prikrmom, ale teraz mi doktorka dala aj nove a tam je ze 5 dni dajme tomu mrkva a na konci tyzdna nahradit plnou davkou..a zase dalsi tyzden s jednodruhovou zeleninou takto...

sloto
29. črc 2009

no takze ja som dnes k varenej cukete so zemiacikmi pridala hipp mrkvicku a mala mi taaaak krasne papala. zjedla asi 100 ml. az ustocka otvarala 🙂 takze jej asi vazne kombinacia zemiak cuketa nechuti samotne. este zajtra jej dam toto tiez a potom by som chcela uvarit brokolicu len neviem s cim? ci s mrkvou? alebo zemiakom? ako to chuti vasim detickam?

dvojka
29. črc 2009

naší malý chutná brokolice s čímkoliv 😀 .Dělám brmbor,mrkvičku i brokolici.

dvojka
29. črc 2009
shaula
29. črc 2009

Misutovo, neporadím, kaše nevařím. Ale selský rozum mi říká, že by to nemělo mijak vadit 😉

U nás taky brokolice s čímkoliv, dávám ji skoro do každého příkrmu 😉

dagina
29. črc 2009

Ahojky,
maminy, které vaříte příkrmy doma..., kde sháníte špenát?? Mrazený špenátový protlak může být 😕 ??? Čerstvý asi těžko seženu... 😖
A co kapusta, kedlubna..., dělala jste některá z této kupované zeleniny???

Sloto, jj, já jsem k cuketě též přidala brambor a mrkev, malá dlabala jak o kdyby týden jedla 🙂 . Jen mám dojem, že se ji po cuketě zhoršil atop. ekzem 😖 .
Brokolice malé též šmakovala 😵

denisa31
29. črc 2009

Dagina já jsem zatím jen teoretik, ale co jsem si načetla, tak špenát by se měl do 1 roku dávat výhradně ze skleniček kvůli dusičnanům