Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

beruska24.9.
8. kvě 2012

@vodni - jogurt jsem začala také dávat v 8m.

tinik888
8. kvě 2012

baby neviete mi poradit ako pripravim cuketu ? s prikrmamy zaciname mame zasebou prvu mrkvicku ,zemiacik a teraz ideme na cuketu len neviem ako ju mam pripravit nekdy som ju nevarila -dakujem za rady

baklik
8. kvě 2012

@tinik888 osupes a pokrajas na kocky (duzinu v strede vyberies, tu nepouzijes) a das naparit na naparovacie sitko spolu s mrkvou. potom zmixujes s uvarenym zemiakom. moze byt? 😉

falca1
8. kvě 2012

@vodni já zatím dávala rýži jen ve skleničce ale brzo koupím a uvařím doma. Teď se mi malá osypala nevím zatím z čeho - před 3ma dnama měla jídlo ve skleničce a byl tam pórek tak možná z toho, ale projistotu jsem dneska vynechala jogurt (ten měla zatím jen 2dny) a zkusím ho za týden.

evusaa
9. kvě 2012

ahojte mamicky chcela by som sa poradit a opytat ci niektora mate takuto skusenost.. Zacali sme s prikrmami po ukoncenom 5 mesiaci teraz maju dvojicky 8 doteraz papali bez problemov ovocie,zeleninu,mesko....a teraz mi odmietaju na obed zeleninovy prikrm. Len pre zaujimavost som im ho skusila dat doobeda namiesto ovocia a vtedy ho zjedia a ovocie na obed bez problemov. Viem ze to nie je spravne poradie ☹ ale ked aspon tymto sposobom do nich tu zeleninku dostanem tak som rada. Mate prosim niektora takuto skusenost ? dufam ze je to len docasne a znova zacnu papat zeleninu na obed

elana
9. kvě 2012

@tinik888 já cuketu neloupu-prošla jsem x internetových stránek a skoro u žádného receptu ji neloupou, jednak je to potom vlastně jen voda, druhak ve slupce je nejvíc vitamínů a co jsem si všimla, tak v příkrmech kupovaných (Hipp Cuketa s bramborem) je taky vidět, že loupaná nebyla, jsou tam ty zelené hoblinky ze slupky poznat. Takže pořáááádně umyju, nakrájím na kostičky a uvařím (s další zeleninou, cuketu přidávám spíš ke konci, jak říkám, vnitřek je měkoučký) a mixnu, hotovo.

amymol
9. kvě 2012

Holky, prckovi bylo 5 měsíců a já mám pocit, že jí pořád to samé... Zelenina mu opravdu chutná. Ale je to pořád dokola - mrkev, brambor, cuketa, dyně, špenát... Teď měl i pastinák.. Co by ještě mohl z té zeleniny? Brokolice mu nechutná. Jednou týdně zkoušíme masíčko, teď jsme začli k dopolední sváče pár lžiček ovoce...

elana
9. kvě 2012

@amymol řepu, květák, hrášek, cuketu, kukuřici...když si budeš hrát s různýma kombinacema, tak to zas tak na jedno brdo pořád není. Místo bramboru jako přílohu klidně semtam rýži, tak za měsíc i bezvaječné těstoviny.

jarkalada
9. kvě 2012

@elana jsem líná si to najít, tak se ptám takhle 😝 - kolik toho masa na jednu porci můžou mít? A když dělám rýži, chci už taky zkusit ty těstoviny - těch kolik? Třeba té rýže dávám tak jako "akorát",aby to zahustilo tu zeleninu, do které to míchám.. ale přesně nevím, kolik toho můžou.?

elana
9. kvě 2012

@jarkalada přiznám se, že s tím taky pořád tak trochu bojuju...jako ve skleničkách bývá toho masa cca. 10-12%, takže to tak nějak odhaduju od oka, určitě nevážím 😉 Prostě si vezmu talíř a na něj vyskládám to, co hodlám do příkrmu dát (i tu přílohu, s tím, že rýže a hlavně ty těstoviny hrozně nabydou) a když mi to přijde tak nějak intuitivně vyvážený, tak to udělám, případně něco přidám/uberu. Rýži a nudle vařím zvlášť, takže nejdřív mixnu s vývarem tu masozeleninu a tu přílohu tam dosypu postupně, takže do rozumný konzistence.

jarkalada
9. kvě 2012

@elana aha, takže to děláme stejně, to jsem ráda 😀 taky vařím podle intuice a oka 😀

amymol
9. kvě 2012

@elana Nojo, květák vlastně 🙂 Můžu dát řepu jako jednokombinaci nebo je lepší ve směsi? Rýži jsem ještě nezkusila, díky za tip. A jakou? A tu také rozmixovat, že?

elana
9. kvě 2012

@amymol asi bych řepu zkusila nejdřív samotnou (jestli ji bude jíst vůbec) a potom do směsi. Já ji teda samotnou nedala, rovnou směs, ale můj prcek jí rád všechno 😅 Rýži pro začátek určitě bílou (ta hnědá je sice zdravější, ale malé děti z ní hůř získávají prospěšné látky), uvařit zvlášť a pro 5m dítě bych mixovala...já už nemixuju, je měkká a ty zrníčka nejsou velký. Tuhle jsem četla, že někdo dává rýži Arborio (do italského rizota), protože se rozváří téměř na pastu...můžeš zkusit taky. Ale mě vyhovuje ta obyčejná víc, přijde mi to takový "lehký".

baklik
10. kvě 2012

@amymol
@elana na kasu sa dobre rozvari gulatozrnna ryza.
anymol, a preco davate maso iba raz za tyzden? zatial co som citala, tak vsade odporucali maso 6 x tyzdenne a raz za tyzden nahradit zltkom

euka210
10. kvě 2012

@jarkalada ja dávam tolko, kolko malý zje....tiez od oka, trochu toho, trochu toho, viem kolko mi zje, takze ked som na zaciatku citala uvarit 1OOg mrkvy, tak dnes viem, ze sa na to mozem vykaslat, lebo ked som si raz dala tu namahu a som odvazila prikrm tak mal cca 40g, dnes uz je to viac, ale neviem kedy sa mame dopracovat k tym 150g prikrmu na jeden obed 🙂)

jarkalada
10. kvě 2012

@euka210 já to teda dětem vážím. Asi to zní blbě, co 😀 Ale mně to fakt nic neudělá, protože jim to stejně dělím napůl, aby toho měli stejně. Tak holt tu misku dám na váhu a je to. Tak vím, že mi sní dopoledne ovoce v posledních dnech už těch cca 200g a na oběd zeleninky cca 170g.

baklik
10. kvě 2012

@euka210 my sme sa dopracovali za 2 tyzdne

amymol
11. kvě 2012

@baklik Právě jsem to četla na:
http://www.kojeni.net/prikrmy.php
je tam zavádění příkrmů pěkně popsané a hodně maminek na tyhle stránky odkazuje...
CITUJI:
"• Zhruba za 2-4 týdny po zavedení zeleniny je možné začít podávat maso. Je důležité díky obsahu železa, které se lépe vstřebává z potravin živočišného původu.
• Maso podávejte libové, důkladně uvařené, velmi jemně nakrájené či nasekané – kuře, krůta, kachna, husa, hovězí, jehněčí, králičí, telecí. Kupujte nejlépe chlazené maso, u mraženého nikdy nemáte jistotu, v jakém stavu bylo před zamražením.
• Ze začátku se podává nejdříve 1x týdně, další týden 2x týdně, další 3x týdně až se dostanete k frekvenci podávání 6x týdně. Pokud nepatříte mezi rodiny, kde se maso konzumuje tak často, je možné zůstat i u frekvence 3-4x týdně.
• 1x týdně je vhodné maso nahradit natvrdo uvařeným slepičím žloutkem (vařit 10-15 minut, rozhodně nedávat naměkko či syrové, hrozí riziko salmonelózy a s ní spojených těžkých průjmů) – zpočátku stačí i půlka žloutku."

Takže se držím tohoto.. Začla jsem jednou, teď 2x a postupně zvyšuji... Ale nevím, jestli je to takto správně...

baklik
11. kvě 2012

@amymol zaujimave, tak som to este nikde nevidela uvedene...

amymol
11. kvě 2012

@baklik Já vím, že by se každá nová potravina měla zavádět několikrát za sebou (víc jak 3 dny za sebou), ale tady nevím... uvidíme, co na to holky tady 😉

katyxq
11. kvě 2012

@amymol Já bych jeden druh masa otkoušela 5 dní po sobě, pak pauzu a pak bych otestovaný druh masa dala třeba 1-2x týdně.
Děti nemusí mít maso každý den, naopak jsou kojenci se zavedenými příkrmy a batolata obvykle bílkovinami překrmována (hlavně ty na UM), prostě když srovnáte doporučené množství bílkovin ve stravě s doporučením masa každý den a k tomu jogurty (o vhodnosti výrobků z kravského, kozího i ovčího mléka pro děti i dospělé by se dalo spekulovat vzhledem k vysokému obsahu sodíku a bílkovin, špatné vstřebatelnosti vápníku a naprosto nevhodnému poměru vápník-hořčík-fosfor, vysokému alergennímu potenciálu a špatné stravitelnosti bílkovin) plus kojení nebo UM, tak to prostě tak vyjde.

baklik
11. kvě 2012

@katyxq tak ale maso sa odporuca kvoli tomu, ze dieta v obdobi okolo 6. mes. zacina mat zvysene naroky na zelezo...

baklik
11. kvě 2012

maminy, a kedy ste maso zaviedli? dali ste ho az po vyskusani vsetkej zeleniny, ktoru v prislusnom veku moze alebo ako? my uz mame vyskusany zemiak, mrkvu, spenat a kalerab. mam uz skusit tuto zmes s masom alebo mam este skusat cuketu, tekvicu, brokolicu,... a az potom?

katyxq
11. kvě 2012

@baklik Jenže vstřebatelnost železa z masa je nejvýš 10% a z mateřského mléka 50-70% 😉, čili pokud má kojící maminka železa dostatek, tak miminko taky (a UM jsou železem obohacené).

pallacinka
11. kvě 2012

@baklik Je vela inych zdrojov zeleza aj bielkovin. Ja som sa u malej tiez drzala pravidlom 6x maso a 1x zltok, no pri druhom babatku budem davat masko max. 1-2 krat do tyzdne, toto je hadam jedina vec, ktoru dnes ohladom jej stravovania lutujem. Maso je tazko stravitelne, dlho "hnije" v zaludku a podla mna neobsahuje nic, co sa neda nahradit.

baklik
11. kvě 2012

@pallacinka
@katyxq pravda je, ze maso je tazsie stravitelne. ale ak mozem sudit podla seba, ja som kedysi bola dost chudokrvna a ziadne pripravky mi velmi nepomahali. ked som zacala jest maso 3 - 4 krat do tyzdna, tak som sa zacala hned lepsie citit.
ale pravda je, ze ta frekvencia 6 x tyzdenne, ktoru vsade uvadzaju, prekvapila aj mna...

katyxq
11. kvě 2012

@baklik Ona ta chudokrevnost může být i ze značné konzumace mléčných výrobků - kravské mléko obsahuje dost málo železa a navíc dětem se cpe horem dolem a na jiné potraviny (bohaté na železo) už moc prostoru nezbývá, čili jestli u vás zvyšili podíl masa na úkor mléčného (což je pravděpodobné, někde se množství ostatní potravy ubrat muselo a zelenina, ovoce to asi nebylo), tak chudokrevnost ustoupila ... Ale jen spekuluju 😉.
Maso obden (za předpokladu, že to není k obědu i večeři) mi přijde jako celkem rozumné množství 🙂.

baklik
11. kvě 2012

@katyxq nie, nie. ja mlieko ako take vyslovene neznasam... skor som predtym mala stravu len cisto ryza, cestoviny, zelenina, soja a tak podobne. maso raz tyzdenne. to bolo pocas studia na VS. ako som nastupila do prace a zacalo stravovanie vo firemnej jedalni, ktora bola na vysokej urovni, tak aj moja chudokrvnost pominula. ale pocas tehu sa vratila, no teraz neviem ako to je.... ale to je v podstate jedno.

katyxq
11. kvě 2012

@baklik Záleží jaká zelenina a kolik sóji (omezuje totiž vstřebávání železa) 😉.

moen
11. kvě 2012

Ahojte mamičky.Mám prvé bábätko a začínam s príkrmom. Dnes som skúšala mrkvičku a chcem vedieť, koľko lyžičiek alebo aké množstvo má bábätko zjesť, aby bolo nasýtené? Ja viem, že je to individuálne, ale aspoň približne. Po príkrme ponúkam samozrejme ešte mliečko.