Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

cicimon
25. kvě 2011

@awalancha3 moja v pol roku mala 5,5kg, dr. sa tiez zdalo malo, ale nic jej nie je.. proste je to male decko co sa furt hybe a malo je... a neda sa povedat, zeby vdaka kasiam nejako extra priberala, ma vyse roka a stale nema 8kg a stale kojim..
a dr. mi nekazala ani dokrmovat ani dat UM... spravili jej testy, nic jej nie je, tak je to proste fakt ze je mala

sofia2008
25. kvě 2011

@awalancha3 moja ked mala 6 mesiacov tak vaha bola 6,5 kg..priemerna vaha rocneho dievcatka je priblizne 8,5kg + - to mi povedala dr., takze je to v pohode..dnes je vela deti pretucnetych, kym nasa mala 6,5 kg dievcatko kamoskine o mesiac mladsie malo 9kg!!!

velrybous
25. kvě 2011

Ahoj maminy, začaly jsme před týdnem přikrmovat a mám pár dotazů na zkušenější 🙂
1) Mrkev nám chutná, hezky papal ( ze skleničky ), brambor po tom se dávil, ani brambor s mrkví nechtěl ( ze skleničky) - mám chvíli počkat a zkusit znovu?
2) dneska jsem uvařila batáty na páře a mrkev, chci to zamrazit, v čem??? skleničky nebo plastové mističky?
3) rozmrazování - četla jsem, že by se mělo přivézt k varu, nestačí ohřát ve vodní lázni? a jak vyndat z mražáku ráno nebo den předem ( v mikrovlnce nechci ohřívat ani rozmrazovat)
4) vyplatí se ohřívačka příkrmů?
5) v jakém pořadí nabízet jakou zeleninu? máme atopický ekzém
6) jak ohříváte, když jste mimo domov a není po ruce žádná restaurace apod..vzít si termosku a plecháček?
Předem moc děkuji za odpovědi...

andelka
25. kvě 2011

@velrybous
1) chvíli počkat, nebo k skleničkové mrkvičce přivařit normální brambory. Skleničkové prý nejsou nic moc.
2) lepší jsou plastové, ale i sklenička může být. Já mrazím v tvořítkách na led a pak sesypu do sáčku.
3)vyndávám ráno. A varem to většinou chvilku projde, neuhlídám to 😅
4)pochybuju
5)obecně myslím je dobrá mrkev, brambor, dýně, cuketa, pastinák, četla jsem že i avokádo je v pořádku...vždycky trošku nového a delší dobu jeden druh, klidně týden. Víc by měl asi poradit Dr, nebo na AE doporučuju napsat @luthien.k
6) jo, termoska a plecháček a dlouhá lžička 🙂

luthien.k
26. kvě 2011

@velrybous, dnes se nedoporučuje se zaváděním i potenciálně alergizujících přírkmů otálet, naopak, už od půl roku se doporučuje zavádět BKM, vejce, ryba, lepek... Podle posledních studií nebyl prokázán potitivní efekt pozdního zavádění těchto potravin. Důležité je zavádět jednu novou potravinu od malých množství a dostatečně dlouho, aby se dal jasně identifikovat nežádoucí efekt na ekzém, trávení atd., takže aspoň pět dní v kuse jednu novou věc, lépe týden, jak píše @andelka aneb není kam spěchat. Pokud chceš znát potraviny s relativně nízkým alergenním potenciálemtak mrkni sem:
http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...
Doporučuju zavádět střídavě třeba - jednu, dvě věci "bezpečné", další věc "rizikovou". BKM ve formě jogurtu, lepek v pořadí oves - špalda - ječmen - pšenice, rybu hejk (štikozubec) nebo z českých štika, vejce klasicky žloutek a pak bílek. Zeleninu dle libosti 🙂

paveronika
26. kvě 2011

Maminky jdu opět pro radu 😅 Chci malému udělat kuskus a někde jsem tady četla že ho normálně zalít vroucí vodou z konvice???A jakou zeleninku k tomu můžu přidat?? 😅

andelka
26. kvě 2011

@paveronika jo jo, zalít vroucí vodou asi 2cm nad to a zadělat pokličkou. Když by se ti to nezdálo ještě měkké a bylo tam dost vody, tak ještě trošku povařit to můžeš. Však uvidíš, já to někdy neodhadnu 😅 a zeleninu jakoukoliv.

awalancha3
26. kvě 2011

@sofia2008 ....no ano, vidim to naokolo, take napuchnute velikanske deticky, ani to pekne nie je, ale nedá sa mamičke povedať, že má nejaké velké bábo, že vyzerá ako brojler...... to by sa strasne urazili, mne sa pacia take jemnejsie, drobnejsie ziovsie detičky...... a napokon myslím že aj teraz sa rozhoduje o tom či mala pri vyske 170 cm v dospelosti bude mat 60 alebo 110 kg.......

sofia2008
26. kvě 2011

@awalancha3 presne tak, moja mala sesternica ma 11 rokov a 63kg! a pchali do nej od 3 mesiacov a bola velke tucne babo..a teraz mi vravia, ze moja je aka chuda..pokazili jej travenie a teraz sa trapia..

paveronika
26. kvě 2011

@andelka Děkuju a ještě se zeptám malému dávám 2 den dopoledne bílý jogurt, co jiného bych mu mohla dát aby měl změnu??Odpoledne mu dávám ovoce, pokaždé jiný druh tak změnu má ale co s tím jogurtem?? 😅

andelka
26. kvě 2011

@awalancha3
@sofia2008 též si myslím. Proto Danymu oproti většině jiných dětí nic moc "nedopřeju" 😅 On byl do 8měsíců oplácané mimino, ale pak se začal hýbat a od té doby přibírá jen malinko. Ale kvůli tomu, aby měl faldíky mu dopřávat teda nehodlám. čím později se na sladkosti naučí tím líp. A dokud to můžu ovlivnit, tak to budu hlídat. Jasně že sem tam, ale velmi velmi s mírou.

@paveronika a proč změnu? Dany jí od 8měsíců každý den dopoledne bílý jogurt 😅 ovoce na svačinku taky střídám. Od roka teda má malinko změnu, že mu do něj dám sem tam trochu tvarohu, ale to je tak všechno.

dana3262
26. kvě 2011

@andelka
@paveronika ja na svacinu pridavam do jogurtu ovoce (banan, mango, zl.meloun, broskev..) k snidani ma totiz jogurt bílý s nejakýma cerealiema. A nebo delam tvarohovou pomazanku: tvaroh s pazitkou, ale pozor!! Priprava je nesmirne narocna! Musi se do tvarohu zamichat pazitka 😀 a ten ma bud s kouskem chleba, bramborou nebo jen tak kdyz chce.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
paveronika
26. kvě 2011

@andelka Děkuju tak budeme nadále dávat jogurt 🙂

andelka
26. kvě 2011

@paveronika určitě. A později můžeš dát do něj to ovoce, to už bude pěkné čerstvé. A pak ten zbytek jak psaly holky. Kolem toho roka je už větší výběr.

letenka
26. kvě 2011

ahoj dievcata...kedy ste zacali davat detickam jogurt a aku znacku? dakujem

vivien6
26. kvě 2011

@andelka presne ako pise estrellita,on ti bude cucat stavu z melona,moja to robila tiez,ale ona odkusla z dasnami a pozula...melon sa prisposobi..ked sa bojis cerveny,tak skus zlty melon,ten je este mekksi,mne sa zda aj cerveny melon velmi makky...moja uz pozuva vsetko,ma 8 zubov,sice len v predu,vzadu nema ziadny...aj mäso..

berenika39
26. kvě 2011

@paveronika ahoj, nedá mi to, zrovna včera jsem dala do svého fotoblogu takový textík, o tom, jak můj petr od osmi měsíců jí denně ráno choceňský jogurt - bílý. dala bych mu i jiný, ale nechce...spočítala jsem, že jich snědl cca 840 do teď..den co den, at jsme kde jsme, pořád ho chce....ted teprve začal snídat něco jiného 😀 😀 😀 . takže neřeš svoje pocity, že by to chtělo změnu, ale nech to na prckovi - dokud bude chtít vhodný bílý jogurt, at ho jí 🙂 když budeš hledat něco "pro změnu", nejspíš najdeš něco, co bude obarvené, ochucené bůhví čím..

vivien6
26. kvě 2011

@letenka od 8. mesiaca sa odporuca..na zaciatku sa ma davat biely jogurt...aj probio jogurty su fajn.. znacka neviem,myslim,ze je to asi jedno,neviem presne ake su na slovensku.. poznam grecky,ten sa predava aj na slovensku,ten je fajn,lebo je tam vela % tuku...po mesiaci mozes napriklad aj ovocne zaradit,take ovocie ktore samozrejme moze..a tvaroh po roku..

katus123
27. kvě 2011

@letenka ja som prechadzala na mlieko postupne...kedze sama mam laktozovu intoleranciu, vyskusala som to najprv s ovocnou vyzivou...inspirovalo ma ovko, kt. ma druh aj s jogurom. Znasala to dobre, tak potom som skusala samostany obycajny biely slovensky jogurt...

letenka
27. kvě 2011

@vivien6
@katus123
dievcata dakujem 🙂

mona777
29. kvě 2011

baby prosím ako často sa ma davať biely jogur? dakujem

dana3262
29. kvě 2011

@em_ka nevsimla jsem si, ze Honzikovi je jen 6.m. To ja nedavala nic..ani ten jogurt se mi nezda moc.

andelka
30. kvě 2011

@mona777 já dávám od 8měsíců každý den na svačinu. Malej ho miluje. Vím, že někdo tvrdí, že se má dávat tak obden,obdva, ale malej už je tak zvyklej, že dopo má jogurt a odpo ovoce. Na snídani pečivo, na večeři kaši - já nevím co bych mu dávala dopo ve dnech bez jogurtu. Tak to řeším tak, že má furt to samé a nestěžuje si. Jen trochu prostřídávám značky.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
julienka
30. kvě 2011

@em_ka My sme mali tiež takéto obdobia... niekedy nechceme mliečko, niekedy jogurt, niekedy ovocie... Jogurt papáme aj bielu aktiviu sladkú, tá deťom celkom chutí a kľudne môžeš pridať aj ovocíčko. A na mliečko som vymyslela jednu fintičku, že keď štrajkujeme, tak do fľaše pridám za malú lyžičku nemliečnej ochutenej kašičky (banánovú, jablčkovú,..) tá pridá mliečku trošku chuť a vôňu a po fľaši sa len "zapráši" 😉))

julienka
30. kvě 2011

Mamky, odkedy sa vaše detičky same krmili?? A ako? rovno lyzickou alebo si brali do rucky male kusky jedla? alebo ako? my zatial papame mixovanu stravu, ale uz strkame rucku do misticky a mam pocit, ze je to signal, ze je cas prejst na samostatne krmenie, ale netusim ako.... poradite?

bubelko
30. kvě 2011

@julienka starsi ked mal asi 13mesiacov, mladsi asi mesiac-dva dozadu. neratam banan v ruke, ci chlieb pokrajany na kocky. myslim ked pouzil prvy krat sam vidlicku. ja som totiz zacala vidlickou a cestovinou. az potom som presla na lyzicku. ruky sice tiez strkali uz skor do misky, ale konkretne za lyzickou sa nehrabali. skor chceli otestovat konzistenciu toho, co jedia 😉
starsi jedol pekne, mladsi si stale pomaha rukami - co je hlavne pri jogurte velka zabava. ale skratka mi odmietol jest, ked som ho krmila ja. teraz je ako je (zaspineny az za usami a jedno jedlo=jedno oblecenie), ale naje sa normalne 😉

janulka21
30. kvě 2011

Ahoj holky, jsem tady opět pro rady 😀 tady mi vždycky poradíte dobře 🙂 Jaké koření, bylinky už můžu malé dávat? Co jí můžu dávat k večeři, když mi bojkotuje kaši? Nechce jí už týden tak jí dávám Sunar, protože Nutrilon nechtěla pít, ale přeci nemůže být živá jen z UM? Můžu jí dávat do ruky uvařený těstoviny Panzani? Má je hrozně ráda. A co jí třeba udělat rajskou? V příkrmech je taky protlak, ale nevím jestli normální, který kupuju pro nás. Díky za odpovědi 🙂

stvura
30. kvě 2011

@janulka21 ako bylinky mozes dat petrzlenovu vnatku, troska kopru, rozmarin, bazalku, medovku. Neviem ci pouzivas aj daco ine...oregano, tymian, zeler az po jednom roku. Ked kasu nepapa, mozes dat ryzovy nakyp s ovocim, cestoviny s ovocim alebo maskom, piskotu s vyzivkou, roznu zeleninu. Neviem ake su cestoviny co spominas, no moja 8 mesacna si pekne je cestovinu, klasicku spiralu v ruke (samo bezvajecnu este). Paradajkovu polievku moze ak tam nedas vela soli a cierne korenie s krupami, ryzou alebo so syrom. Moje starsie mi paradajky neje, asi najlepsie ked si kupis 100 percentnu paradajkovu stavu, pripadne ak ti niekto v rodine robi pretlak doma (aby si tam nemala prilis vela konzervantov). 🙂