Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

monik1
27. črc 2011

ahojte holky, přečetla jsem jenom tuto stránku, zbytek nestíhám... Máme půl roku a už týden papáme zeleninu - pořád jenom mrkve a brambor - malému to ale vůbec nechutná. Skleničky kupované u nás vůbec nemají úspěch. Když jsem doma uvařila domácí mrkev, tak to trošku snědl, ale taky to nebyl žádný zázrak.. zkusila jsem mu tam přidat i trochu ovocné přesnídávky ať to má trošičku lepší chuť, tak taky snědl asi dvě lžičky a konec... Odmítá mi také večerní kaši. Je to prostě PRSOmil a asi budu kojit až do jeho puberty. Nemáte nějaký tip, co mám dělat aby začal dobře papat??? Dr. radí vydržet a netlačit na něj, když to nechce - jenže s takovou budu fakt pořád jenom kojit. Jo a už jsem i zkusila do zeleniny odstříkat MM a taky to nemělo úspěch ☹ děkuji předem za rady 😉

@knedluska ahojky, to ti Dr. poradila zajímavě, že už po týdnu přidat maso... přeci jen se vždy začíná mrkví - ale tak sto lidí - sto názorů 😀 My taky teprve začínáme, takže bohužel neporadím jak s tím masem - ale asi bych ho jednou uvařila a pak dala do mražáků do těch kostiček na led a pak postupně vyndávala 😉

em_ka
27. črc 2011

@knedluska Zaujimava rada. Vacsinou radia na zaciatok jednodruhovu zeleninu, aby si mohla sledovat pripadnu reakciu. Ked uvaris polievku kde bude x druhov zeleniny a nedajboze malej bude spatne, ako dozvies na co reagovala? Potom radia tu zeleninu kasovitu, moja dcera ma 10 mesiacov ale polievky stale nevarim, to by bolo uplne vasde, len v pusinke nie. Hovadzie maso je celkom tazke na travenie, preto ako prve maso je doporucene bud kuracie, morcacie alebo kralicie.
Kasu chces uvarit s tvojim mlieckom? Potom pozor na to, aby si kupila take, ktore neobsahuju UM (babylove tusim je s UM, ale teraz neviem 😖 ). Bezlepkove su: ryzova, kukuricna, pohankova, jahlova.

knedluska
27. črc 2011

@monik1 jo, to jsem právě taky někde četla. Ale mě klasický tvořítka přijdou hrozně maličký, tak nevím.
A kolik se pak dává toho masa na porci?

knedluska
27. črc 2011

@em_ka -já jsem to špatně napsala, uvařit jako na polévku a pak rozmixovat do hustoty přesnídávky. Taky jsem to ještě neslyšela, všude vidím, že se začíná jedním druhem zeleniny a světlým masem.
A kaši už mléčnou, tolik bych asi neodstříkala. 😉 Díky.

zebra41
27. črc 2011

baby viete mi poradit co s drobcom, ktory odmieta mlieko? proste ho nechce a hned robi sceny. ale prikrmy mu chutia. viete mi poradit nejake recepty ako mu to mliecko "prepasovat"? dakujem

sjussi
27. črc 2011

@knedluska masa se dava tusim 20g to je tak jedna polevkova lzicka

sova33
27. črc 2011

@knedluska Tak ta rada tvojí doktorky mi taky přijde dost podivná. Hovězí maso? A více druhů zeleniny napoprvé? To je opravdu divné. Nechceš se raději ještě informovat a rozmyslet, jestli nezačít klasicky mrkví, pak brambor apod. ? A k tomu lepku, mně naopak doktorka řekla, že lepek se má co nejdřív, že se zase změnil názor odborníků. Takže se doporučuje zkusit lepek, dokud ještě kojíš.

sova33
27. črc 2011

@knedluska Ale promiň, to není odpověď na tvou otázku. Já myslím, že by se to maso asi stejně nemělo dávat každý den, ne? Takže asi zamrazit nebo jednou týdně prostě uvařit.

erinbrock
27. črc 2011

@emamca
s nadymanim u brambor zkusenost nemam ale stava se ze deti po pul roce se zacinaji vic v noci budit...muzou zacit rust zoubky nebo i to nadymani...my davali vzdy vecer kapky Sab simplex na noc... 🙂
@knedluska
s tim zavadenim bych zacala postupne...prvni dva dny jen mrkev...pak pridej k mrkvi bramboru...a pak vzdy po dvou dnech dalsi zeleninku...varis vse v jedne vode s trochou oleje...a maso bych pridala az tak nejdriv za tri tydny...ma se az od ukonceneho 7. mesice...nespechej...ja si vzdy hovezi a kralici navarila a vzdy po jedne porci do mrazaku na tyden zasobu ...pak jen rozmrazila a pridala k zelenine...nebo naopak..zamraz si vzdy po jedne porci zeleniny s masem a pak jen privar brambor...postupne ryzi a testoviny...
pokud kojis tak uz muzes zacit kase s lepkem ...pri kojeni je nejlepsi je zavadet...ale uvidis sama...nam kase na noc vubec nedelaly dobre...hodne nas zacpaly a maly mel pak vic zizen...mlicko mu bohate stacilo...uvidis sama... 🙂

erinbrock
27. črc 2011

@knedluska
jj 20g syroveho stavu to je polevkova lzice...a staci opravdu ze zacatku 2x3x tydne...postupne jak kdo nekdo kazdy den a jeden den nahradit maso zloutkem...nektere maminy jsou proti davani masa kazdy den...tady uz se musis rozhodnout podle sebe... 🙂 ja davala ty kousky normalne do zamrazovacich sacku...a pak vse do jedne krabicky...

erinbrock
27. črc 2011

@monik1
asi vydrzet spousta mamin tady psalo ze to trvalo i mesic...zkouset a zkouset...🙂 me malej zacal bastit pekne...ale vecerni kase teda vubec nechtel...tak jsme jen kojili...
@zebra41
a jake ti odmita mleko...kdyz ho chces nakojit...nebo kdyz davas UM? nebo hned po jidle???

zebra41
28. črc 2011

@erinbrock my sme na UM. proste mu ho dam ked pyta papat a nechce ho. dam mu napr. nejake ovocie alebo zeleninu a toho spapa kopec....

knedluska
28. črc 2011

Díky holky za rady. Já jsem začala pomalu, napřed mrkvičku, pak brambor, cuketa.....
A s tím lepkem teda fakt zatím nevím. 😒

erinbrock
28. črc 2011

@zebra41
to znam...moji sestrence to taky delala mala jak zacala prikrmovat uz UM nechtela...holt ji to staci ty prikrmy...proste zkousej davat jine tekutiny vodu, cajik a tak a nejmene tech 500ml mleka denne...to snad si da vecer a rano...no a kdyz zvladnete za den vice vic jenom dobre...je jeste maly a mlecko potrebuje...🙂)... pokud ma pocurane plinky a je spokojeny tak mu to holt staci...klidne to prober i se svoji pediatrickou... 🙂
@knedluska
lepku se od ukonceneho 6. mesice opravdu neboj...se zavadenim se ma zacit s kojenim...tak jak psala @sova33

zebra41
28. črc 2011

@erinbrock vdaka, k doktorke ideme buduci tyzden. on moc tomu neda ani rano ani vecer...ale tak po tyzdni mu zacali chutit kasicky...a este papa raz v noci - to ma mliecko...ale malokedy sa dostaneme na 500ml denne. doktorka je na dovolenke,tak mi cez telefon poradila,ze v tomto pripade mozem dat jogurt, snazit sa do neho dostat co najviac v noci ked mu je jedno co papa a skusit mu pripravovat prikrmy ktore maju v sebe mlieko...uvidime aj co povie doktorka buduci tyzden, len ma to dost prekvapilo,ze tak nahle odmieta mliecko. som nevedela co sa stalo...ale tak vidim,ze to nie je take ojedinele

erinbrock
28. črc 2011

@zebra41
ono se to mozna i utrepe...ja kdy odstavovala maleho, kojila jsem asi tak 14 mesicu a pak jsem z duvodu tehotenstvi a snahy se trochu v noci vyspat to proste chtela utnout.....tak nechtel UM ani za nic..a mesic jsem zkousela ruzne a nic, zacal mu chutnat az sunar bananovy...je ochuceny a teda chutnal i mne...a myslim ze je od 6. mesice v pohode, tak zkus zmenit mlecko...ted ma maly 2 roky a na noc jeste UM davam tu 200 a jsem rada, protoze mi jinak zase jogurty vubec nechce... 🙂 🙂

zebra41
28. črc 2011

@erinbrock no ja dufam,ze sa to utrasie a je to prechodne. zatial mliecko menit nechcem az po porade s doktorkou kam idem v pondelok. a tych par dni vydrzi. nastie ten jogurt co som mu dala mu chutil a nemal z toho ziadne problemy 🙂

erinbrock
28. črc 2011

tak pak dej vedet..a drzim palecky...🙂

vevon82
28. črc 2011

Ahojte 🙂 ...chcem Vas poprosit o radu...mam 5,5 mesacnu dcerku a zacali sme s prikrmami asi pred 3 tyzdnami...ako sme presli na tuhsiu stravu, tak sa nam zmenila konzistencia stolice...tento tyzden sme mali so stolicou pauzu dva dni a dnes ked to na nu prislo, velmi plakala a tlacila ako o zivot...je to len o zvyku, pokial si zvykne konecnik alebo nam nieco neprospelo 😨 ? Dakujem 😉

berenika39
28. črc 2011

@vevon82 jojo, zácpa při zavedení příkrmů je normální, musí si zvyknout, doted byla jen tekutá strava, ted husté....hodně tekutin, aby to šlo lépe....fajn je švestková štáva od Hipp, třeba naředit vodou...

weri1
28. črc 2011

@vevon82 tak já bych trápit nenechala, malej taky plakal, tak jsem mu dala přesnídávku švestkovou od Hippu 14 dní po zavedení příkrmu. A hned bylo dobře 🙂

weri1
28. črc 2011

@vevon82 měla si někdy zácpu??? já ano a svoje dítko jsem toho chtěla ušetřit 😉

weri1
28. črc 2011

@monik1 tak jako bych četla náš případ, malej se sice rozjedl docela, ale pořád nejvíc vyžaduje prso-je mu rok 🙂

weri1
28. črc 2011

@knedluska začni pomallu jedním druhem zeleniny, za 3 dny další a další...maso určitě krůtí, králičí, kuřecí, hovězí až nakonec

sova33
28. črc 2011

@vevon82 U nás to bylo podobné, malý plakal, když kakal. Ale jinak žádný problém neměl, přes den byl v pohodě, žádné křeče, bolení bříška apod., jenom to holt nešlo ven tak lehce, takže bych to za trápení dítěte nepovažovala. Pak ani mrkev nechtěl. Přešli jsme na dýni s bramborem a najednou už zase jedl a v pohodě kakal 😀 Druhý den jsem mu do toho přidala trochu mrkve a jedl to taky. Teď máme v repertoáru dýni, cuketu, mrkev a brambor a jsme úplně v pohodě.

vevon82
29. črc 2011

dakujem kocky za typ na slivkovy Hipp, urcite ho zaradime do nasho jedalnicka 🙂 ...weri1, nemyslim, ze to bola zapcha (ziadne krce, bolesti, aj vetry sme mali v priebehu dna a malicka bola ok), ale skor som mala pocit, ze nevie ako to ma vytlacit, kedze doteraz bola stolica riedka...ale asi ako pise berenika39 a sova33, musime si zvyknut na inu konzistenciu 😀

seginiatko
29. črc 2011

AHojte, viete mi poradit ? moja mala ma 7 mesiacov a tyzden, vcera som jej dala 1x detsku piskotku od nestle, be vajec a lepku, celu ju spapala, dokonca si to presuvala na dasienkach akoby mala uz zubky - ma iba 1 vpredu dole, ledva ho vidiet 🙂 . dnes som kupila cerveny melon - mozem jej ho dat ? nie je to skoro ? lebo vsak vsade pisu, ze nase ovocie sa moze , len tropicke nie, a melon sa pestuje aj unas ....tak neviem ....

sjussi
29. črc 2011

@seginiatko ja sem meloun zacala davat asi v 6,5 mesicich,byli zrovna horka a maly nechtel moc pit tak sem mu zkousela dat meloun a moc mu chutnal 🙂

seginiatko
29. črc 2011

@sjussi Dakujem za radu 🙂) tak jej dnes dam 🙂 Snad bude po mne a bude jej chutit, lebo tatino melon nema rad 🙂))

ivanka85
29. črc 2011

@seginiatko aj nasmu malemu melon velmi chuti, lepsie povedane , ide sa za nim potrhat🙂