Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sussanah
9. únor 2011

@ja.na81 no ja mam teda normalni parak na knedliky za 30KC 😀 a teda tycovy mixer, to jo, bez toho si to predstavitneumim. Me osobne prijdou tyhle vymozenosti zbytecne, protoze to co jde do pary, hodim dohromady na parak, co jde do vody, hodim dohromady do vody a vsehovsudy je to jedna nadoba na mixovani navic a usetrene 2tisice 😉 osobne v tom proste nevidim smysl 😅

cicimon
9. únor 2011

@janulka21 v kupovanych olej vacsinou je... a ak nie, ja davam po zohriati

evlyn
9. únor 2011

@ja.na81 přidávám se k ostatním, co si vystačí s pařákem na knedlíky (jenom ze začátku, teď už vařím normálně v hrnci v trošce vody), hrncem a tyčovým mixérem...

@sussanah no já na ně narazila poprvé před pár lety u kamarádů v Londýně a jako bramborový maniak jim okamžitě propadla - brambor bych se mohla užrat. Dokonce jsem si je párkrát nechala i přivézt z Anglie, když k nám jela návštěva. Pak jsem na ně ale s jásotem narazila v tom Tescu - vůbec tam mají i jiné věci, které jsem si nechávala vozit z Anglie - například moje milované Dorset Cereals - jejich ovocné musli jsem zatím nenašla konkurenci....Myslím, že v Brně by se měly batáty dát sehnat docela dobře, spíš že to člověka nenapadne se po nich dívat - mívají je dost schované.

ja.na81
9. únor 2011

ok, tak ja take zustanu verna knedlikovemu paraku 😉 Pristi tyden to s prikrmy pomalu rozjedem, tak se tu pak budu asi ptat casteji 🙂

sussanah
9. únor 2011

@evlyn no urcite je nemaji bezne mezi ostatni zeleninou, to bych si vsimna a fakt je, ze vylozene jsem po nich nepatrala. Tak zapatram 🙂 Taky jsem je prave ochutnala poprve v Anglii. Ale nejvetsi radost mi tesco udelalo, kdyz zacali prodavat original Marmite, na tom tezce ujizdim ja 😀

evlyn
9. únor 2011

@sussanah budu ji muset ochutnat 🙂 zatím jsem si ji vždycky jenom prohlídla a zamítla s úvahou, že stejně nejsem marmeládová - prd jsem samo věděla co to je 🙂
V tescu na zličíně je mají normálně mezi mrkví, obyč bramborama a tak...ale jenom jednu bedýnku a ještě někdy ne celou....Já šla vyloženě po nich a "neobvyklé" zelenině - pastiňák, dýně, lilek a tak...

evak99
9. únor 2011

@fatima30 to nevím. jen že občas smrdí, ale snad by nemělo být zkažené. 😉

sokyrka
10. únor 2011

Zdravím vás, chtěla bych se zeptat jestli náš jídelníček je správný. Synovi je 6. měsíců, od 4. měsíce je plně na UM a to jsme i začeli s příkrmem. Teď náš jídelníček vypadá takto:
snídaně 8-9h: UM, svačona 10-11h: přesnídávka ovocná, oběd 12-13h: maszeleninový příkrm, svačina 15h: UM, 1. večeře 17h: kaše, 2. večeře po koupání 19-20h: UM a poslední večerní krmení 2-3h UM. K tomu vypije za celý den cca 200-250ml dalšíéch tekutin, většinou vody a nebo hodně ředěné štávy.Čaj odmítá
Teď jsme měli zácpu, dle paní Dr je to špatným stravováním, moc masa a málo polévek, doporučila nám dávat místo maszeleninovém příkrmu polévky,ale já moc velký rozdíl mezi tím nevydím, připadámi to stejné,až na hustotu,ale přesto jsme začali podávat na oběd polévky.
Je jídelníček aspoň trošku správný a nebo bych ho měla celý změnit, moc děkuji .

evlyn
10. únor 2011

@sokyrka Řekla bych tak standartní, neměl tu zácpu spíš z něčeho z jídla? Malej vždycky hůř kadí po mrkvi, po rýži, po borůvkách (po těch teda extra těžko, to bobkuje jak králík). Zkus třeba dát dopoledne půl na půl ovcnou přesnídávku s jogurtem, to by mohlo trávení taky upravit. A do té kaše taky ovoce - třeba jablka (ty u nás taky na bobky pomáhají) nebo švestky. A maso třeba dávej dva tři dny, pak ho jeden den vynechej....

janulka21
10. únor 2011

Ahojky 🙂 jsem tu opět pro radu 🙂 Včera jsem nakoupila v Globusu ( batáty měli normál mezi zeleninou a stály 50kg ) a chtěla bych se zeptat, jak si připravujete jídlo pro mimča do mrazáku? Uvařím zeleninu, maso, rozmixuju zeleninu už i s masem a dám do skelniček zamrazit? Brambory přidám až jako čerstvý. Když pak skleničku v v určitý den vyndáte tak ráno a necháte pomalu rozmrazit a pak to ohříváte ve vodní lízni nebo v mikrovlnce? Omlouvám se, ale zatím jsem příkrmy jen kupovala a dva krát jsem uvařila, ale měla to hned k obědu. Díky 🙂

janulka21
10. únor 2011

A ještě jedna otázečka, jak poznánte pastinák a petržel? U jednoho košíku měli napsáno pastinák a hned vedle byla petržel kořenová s natí, po zvážení mi paní na pytlík nalepila cenu s názvem petržel. a co když je to opravdu petržel a já to malé uvařím? nic se nestane, ne? Ten pastinák je jen mín aromatický? Asi už to moooc řeším, co? 😀

evlyn
10. únor 2011

@janulka21 tak s pastiňák a petrželí neporadím, mám to taky zafixované jako víceméně totéž, jenom pastiňák míň výrazný - uvařila bych a ochutnala 🙂
A do mražáku vařím stejně jako ty, jenom maso většinou přidávám až před podáváním - používám většinou malou skleničku z Alnatury (kuřecí, hovězí - vyjde akorát pěkně natřikrát), nechce se mi vařit takové pidi množství. Teď mám do zásoby navařené vždycky různé zeleninové směsi - cca 160g, vždycky večer vytáhnu z mrazáku a strčím do ledničky, v poledne uvařím přílohu - brambory, vločky, kuskus - a zamíchám i s masem nebo žloutkem do zeleniny, tak abych měla potřebnou dávku (u nás těch 220g).
Co se týče teploty jídla, tak u nás se jede spíš na pokojovou teplotu, na teplé jídlo se malej ošklíbá. Tímhle smícháním docílím přibližně dobré teploty a můžu to hned hrnout do malého 🙂
Jinak když nestihnu (nebo zapomenu) vyndat jídlo večer předem, tak rozmrazuju ve vodní lázni - mikrovlnku nemám a jak to tak vidím, tak ani mít nebudu - není potřeba.

mystique
10. únor 2011

@janulka21 když čuchneš k pastináku je jakoby sladší vůně a je opravdu min vonavý než petržel. Prodavačky v supermarketu v drtivé většině nepoznaji rozdíl a hrozně se diví když jim řekneš, že to není petržel. Jinak pastiňák chutná trochu jako mrkev. Je sladký. Jestli uvaříš petržel nebo pastinák nic se nedeje. Ani jeden není alergen.

jasminet
10. únor 2011

@janulka21
@mystique mne prave pastinak pride viac aromaticky ako petrzel. a nasa mala to zarucene pozna ze som namiesto petrzele dala pastinak - vtedy mi polievku nezje 😅 😀 ale inak je to iste. je trosku vacsi nez petrzelka a viac vonavejsi.

andelka
10. únor 2011

@janulka21 mamka říkala, že prý pořádná petržel už se snad ani nepěstuje, že i když mají napsané petržel tak je to pastinák 😀 No já jsem koupila, na lístku napsané petržel, tak jsem se byla druhý den zeptat co to vlastně je a říkala prodavačka že je to pastinák, ale že jim to cedulkuje jako petržel 😀 Jinak je to snad jedno, dávám to v kombinaci s jinou zeleninou. Mám to navařené a namixované a zamražené v kostkách. Ráno vyndám třeba 3 kostky mrkve, 3 pastináku, nechám venku, do oběda to rozmrzne, dovařím brambor nebo dneska pohankovou kaši, smíchám a podávám.Maso normální jsem zatím nedělala, ale asi budu kupovat bio prsní a nakrájím si to na kostky a zamrazím na tácku a pak sesypu do sáčku a dám pak vařit jednu kostku. Zatím dávám ze skleničky.
A ohřívám v mikrovlnce. Už vím na kolik vteřin jakou teplotu.

mystique
10. únor 2011

@jasminet no mě ta vůně u petržele přijde taková výraznější. Pastinak je prý nenáročný na pěstování, tak se často vydává za petržel. Petržel je doporučovaná do omáček a polévek a pastinak spíš pro ty děti 🙂 ale já myslím, že do těch dětských příkrmů je to fakt asi jedno 🙂

jasminet
10. únor 2011

@mystique tak mozno my s malou mame zvlastne cuchove bunky 😀 alebo je to tym, ze nam to pestuju svokrovci 😅 😉

mystique
10. únor 2011

@jasminet tak to já mám u králika 🙂 taky ho nejím protože ho máme od babičky.
Mě ten pastinak docela chutná, ale dávala jsem ho jen malé do příkrmů. Jinak by mě asi nenapadlo ho použít.

jasminet
10. únor 2011

@mystique mne osobne nevadi,zjem ho, ale mala nie. prvy krat to zjedla, potom to uz nechcela. ale ked tam dam petrzel, tak to zje, zvlastne. ja by som to nekupovala, ale svokrovci to nahodou nasadili...ale tento rok uz len klasicky petrzel 😉

marianas
10. únor 2011

Ahojte, vidím, že tu rozoberáte petržlen / paštrnák. Ja malému dávam paštrnák a veľmi mu chutí, je fakt sladučký. No petržlen som ešte nedala, lebo som čítala, že je alergén. Tak ako je to vlastne? Môže sa dávať aj petržlen? Od kedy? Malý má 8 mes. a 2 týždne.

apollo11
10. únor 2011

Ahoj vespolek, jaké dáváte množství masa? Já myslím, že 6x týdně, jak se někde uvádí, není nutné, dávám tak 4x. Nebo co myslíte? Jde mi ale spíš o množství na jednu porci. Má to být 20-30g, to jsem si tak nějak zamrazila do porcí, ale občas dávám rovnou masozeleninové skleničky a tam bývá masa tak 10-15g i míň (na 190g sklenku), čili to není asi celá dávka masa.. nebo to stačí?

evlyn
10. únor 2011

@apollo11 já se na to ptala doktorky, malému maso zezačátko vůbec nejelo, říkala tak polévkovou lžíci - dneska jsem to vážila a vychází to cca na těch 30g... To dávám do doma vařeného, tak jednou dvakrát týdně má kupované, tam nic nepřidávám.

sussanah
10. únor 2011

@apollo11 ja davam od zacatku (cca 7m) maso asi 2x tydne + 1x tydne zloutek. Myslim, ze to bohate staci. Obcas jeste delam i omacky a polivky, kam pridavam vyvar z masa, ale vetsinou to neprekroci davku 3x tydne maso. Ale je urcite dobre mit stravu ruznorodou, aby byl dostatek i zeleza (cocka, repa, pohanka atd). No a davka taky tak ta polevkova lzice, ted uz tak nejak od oka, aby toho bylo akorat k priloze 🙂

sussanah
10. únor 2011

@marianas je pridavala petrzel do polevek a vyvaru tusim od toho 9m

apollo11
10. únor 2011

@sussanah tak to je ok, mně to právě přijde divný 6x týdně, taky přece nejím maso každej den 😉 ale je fakt, že to musí vyvažovat ostatní strava, já jsem se ještě nedostala k těm čočkám a pohankám a vůbec trochu rozmanitějšímu jídelníčku, všechno nám trvá hrozně dlouho, než si na to malá zvykne. No jen mě napadlo, jestli toho masa je dost, tak asi jo 😉

sussanah
10. únor 2011

@apollo11 ja treba maso nejim skoro vubec (asi tak od 9 let) a taky ziju 😉 Nedostatkem zeleza jsem trpela jen v tehotenstvi, jinak zasadni problemy nemam (snad jen neco malo s kloubama, coz by mohlo taky souviset, ale mame potize i v rodine, takze tezko rict). Male deti se samozrejme rychle vyviji, takze maji i jine potreby na stravu, ale me osobne 6x tydne prijde opravdu opravdu prehnane 😉

apollo11
10. únor 2011

@sussanah Od 9 let? fiha 😅 já myslím, že v pubertě je ještě dost potřeba, ne? Ale nutit se k tomu nedá.. já měla kolem cca 15-18 let taky období, kdy jsem byla téměř vegetarián a i pak jsem tomu moc nedala.. zlomilo se to dost v poslední třetině těhu a nejvíc teď při kojení - pořád se láduju vařeným hovězím 😀 ale vím, že to je jen období a zas to přejde

sussanah
10. únor 2011

@apollo11 no u me to moc vegetarianske rozhodnuti nebylo, me to proste prestalo chutnat 😅 Mamka mi to jeste nejakou dobu mixovala do omacek, ale pak jsem prestala jist i to a bylo vymalovano 🙂 Jedla jsem ale hodne ryby, od asi 20 jsem zacala jist i kureci, v tehu jsem na nem dooost ujizdela. Ale teda veprove nebo hovezi, to bych teda do pusy nevzala, brrrrr... no abych uplne nekecala, obcas dostanu chut na parky (pokud mozno hodne korenene), ale tam toho masa stejne moc neni 😀 Jakoze urcite bych nechtela, aby to mel syn taky tak, rozhodne z neho vegetariana nechci mit, ale zase 6x tydne maso mi prijde prehnane. Proste nejaky zlaty stred 😉 Jo a nedavno jsem mela docela sok, kam az muze zajit jezeni prilis mnoho masa a malo zeleniny, kamarad dostal ve svych 36letech dnu! 😔

jaruska8
11. únor 2011

Ahojte, mojej malej mäsko chutí, asi najviac zo všetkého, dokonca predbehlo aj ovocie. Papká len kuracinku. Minule sme mali poplach, ona sa napapkala (asi 70g) a dosť rýchlo na to zaspinkala, čiže sa jej to nestihlo poriadne stráviť a grckala, chúďa. 😢 😢 😢 Bolo to strašné, sme sa už aj báli, že má črevnú chrípku či čo. 😲 😲 Ono to mäsko je predsa ťažšie stráviteľné, takže sa podľa mňa nič nestane, ak sa nedáva každý deň, ešte tie žalúdočky sú také háklivé. No, nechcem už také grckanie zažiť. ☹ ☹

julienka
11. únor 2011

maminy, aku velku porciu by mala spapat 6mesacna slecna, ked je uz 3 tyzdne prikrmovana? cca na gramy alebo ml?? dakujem za rady 🙂