Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

susisus
30. bře 2010

avokado?? a to chuti dobre? spapaju to babenka?
skusim tu broskynu a tu tiez varit?

rimmel
30. bře 2010

jasne moj to miluje 😉 ano broskynu varit este...a avokado nie! musi byt ale makkucke ked ho podavas, tak makke aby salahucko vidlickou pretlacilo..a chuti ..mne ako cerstvy mlady prave olupany odtrhnuty bielucky vlassky orech 🙂

spalka
30. bře 2010

avokado malej chutilo, a dobre sa jej zuzlalo, lebo je makke 🙂, ja som v 6 mesiacoch davala malej mesiac iba zeleninku, dalsi mesiac ovocie (jablko a hrusku) prevarene v trosicku vody a rozmixovane a dalsi uz aj masko a ovocie surove, kvoli vitaminom 🙂, a aj chlebik, s jogurtami sme zacali az okolo 10 mesiaca a obycajny biely jej chuti naj 😉

susisus
30. bře 2010

Fuuha, dakujem baby, tak skusim to avokado !! Uz sa tesim na zajtra 🙂

ivkaivka
30. bře 2010

pozeram, ze rozoberate ovocie. Ja som z mojej zufala, ovocie nechce. Nema problem zjest spenat, maso, brokolicu, zemiak, mrkvu, petrzlen.....no ovocie ani za svet. Dnes som jej dala jablcko a hrusku z kompotu, vsetko som to zmixovala, no uzasne fajnove, sladucke a ju az triaslo a napinalo. Ovocie zje jedine vo forme vyzivy (Hipp),ale to za chvilu vyhlasim bankrot. Nemate nejake rady, ako ju naucit na sladke? Normalne sa cudujem tej vete..., ja mam asi divne dieta, co domieta sladke.

moravanka
31. bře 2010

ivkaivka, s ovocem bojujeme, nechce to. ani cerstve ani ve sklenicce. proste zadne. podle me ovoce zas tak sladoucke neni, spis mirne nakysle. jedine co me sni je meloun (coz je vlastne zelenina), nakrajim ji ho na male kostecky a davam do pusinky nebo si bere sama. tak potom zase zkusim treba cukrovy nebo medovy, coz ma vyraznejsi chut a pak zkusim zase to ovoce.

ockovelasky
31. bře 2010

ahojte... ivkaivka, môj drobec ovocie spočiatku tiež nemusel, vypľúval ho... Dala som tomu trošku pauzu, potom som podusila hrušku, pretlačila ju (môžeš aj pomixovať) a nadrobila do toho detské piškóty (Sunárka).. Nejako mu to zachutilo a teraz už spapá aj samotné ovocie..

maly_prcek
31. bře 2010

Díky... Takže dát, co si vezme a doufat že se to poddá... Už budem přidávat maso, tak uvidíme, jestli mu to třeba nezachutná víc... 😉

Akorát s tím dokojováním nevím - proč by to jedl, když bude vědět, že dostane za chvíli lepší??? Vodu mu dávám a váhově taky nemá problém... 😨

maly_prcek
31. bře 2010

Nad kašou jsem taky přemýšlela a ještě mě napadlo dát mu to v jiný čas(na večeři) - nemáte s tím zkušenot, jestli to pomáhá?

sunea
31. bře 2010

prcek, a preco nie dokojovat? Ako zakusok 🙂 My sice uz frcime len na UM, ale aj ked zje 200 g obed, alebo na ranajky kasu, presnidavku, proste hocico, tak potom vypije este 100 ml UM - vzdy, aj ked pije aj dost vody, papa pekne, ale viac tuhej stravy nezje, radsej sa "dopije".

jasminet
31. bře 2010

vsak nemusis dokojit hned po dojedeni, mozes o hodinku, dve... nasa sa tiez naje a niekedy o hodinku este stiahne um

maly_prcek
31. bře 2010

Jo, za hoďku dvě už to má logiku, ale hned, když nechce jíst mi nepřijde moc "výchovné" (taky nedostaneš zákusek, když se porýpeš v obědě 🙂 ) Až sní zas plnou dávku, tak klidně dokojím...

susisus
31. bře 2010

Jeeej, tak dala som malej na obed zltko z vajicka a veelmi jej chutilo ! Nam nam robila ako papala. No a zajtra skusime to avokado, dnes som nestihla kupit 🙂

jasminet
31. bře 2010

a zajtra uz zltko nedas?

susisus
31. bře 2010

A mozem? Ako casto sa to moze?

jasminet
31. bře 2010

2x do tyzdna

gloria78
31. bře 2010

susisus - tvoja maličká mál len 6 mes., tak jej stačí dávka železa zo 1/4 žĺtka raz v týždni

ivkaivka
31. bře 2010

ja som citala,ze 2-3x masko a 1x zltok- do tyzdna

betelgeuzz
31. bře 2010

Tohle je kopie z dokumentu o příkrmech ze stránek kojeni.net:

• Zhruba za 2-4 týdny po zavedení zeleniny je možné začít podávat maso
• Ze začátku se podává nejdříve 1x týdně, další týden 2x týdně, další 3x týdně až se dostanete k frekvenci podávání 6x týdně. Pokud nepatříte mezi rodiny, kde se maso konzumuje tak často, je možné zůstat i u frekvence 3-4x týdně.
• 1x týdně je vhodné maso nahradit natvrdo uvařeným slepičím žloutkem (vařit 10-15 minut, rozhodně nedávat naměkko či syrové, hrozí riziko salmonelózy a s ní spojených těžkých průjmů) – zpočátku stačí i půlka žloutku.

bobacik_29
31. bře 2010

Baby moja malá bambula nechce vôbec nič okrem mlieka ani presnedávku ani jablko ani banán ani kašu na noc zo všetkého ju naťahuje ako žabku mám doma tri deti ale všetky pučili čo som im dala iba táto parádnica mi robi problém neviete mi poradit ako ju naučiť jesť aj iné veci ako mliečko??

jasminet
31. bře 2010

nam lekarka vravela 5xmasko, 2x zltok 😅

ivkaivka
31. bře 2010

bobacik,moja tiez nechcela, davala som jej najprv do pusinky moj malicek, ponad lyzicku a islo to, no bez malicka ani za frasa. Tak som urobila asi tyzden pauzu a potom sa to rozbehlo, teraz nestiham davat lyzicky.
Mne sa zda vela 5x masko, to ani ja nejem tolko. Zltok musim vysadit, minule po nom cely den grgala, asi je na nu tazke, pockam aspon mesiac a skusim, no asi len 1/4.

susisus
31. bře 2010

Gloria - ahaa, dakujem 🙂

piska
1. dub 2010

Ahojte dievčatá.
Dobrá téma, takže aj ja sa pridám a podelím sa s Vami o naše skúsenosti. Malý bude mať o týždeň 5 mesiacov, ale prikrmujem už od ukončeného 4. mesiaca ( podmienky - pil okolo 1200ml denne, váha nad 6kg, sedenie s oporou, dobré držanie hlavičky ). Začala som zeleninou, ale mrkva ho veľmi nenadchla, okrem toho som zatiaľ dávala zemiak ( celkom mu chutí zmiešaný s mliečkom ), kaleráb, karfiol a brokolicu. Kupujem v obchode, uvarím, prepasírujem, nemixujem, zmiešam s mliečkom, aby to nebolo veľmi husté. To mu dávam na obed, ale aj tak sa potom ešte dorazí asi tak 130ml mliekom. Zeleninku už papá celkom v pohode, o týždeň - dva začnem pridávať aj mäsko ( myslím, že sa až tak nestrieľa z toho koľkokrát týždenne ) a raz v týždni mám v pláne dávať uvarený žltok. Okrem toho už asi tri dni na desiatu a na olovrant dávam uvarené a prepasírované jabĺčko alebo hrušku, veľmi mu to chutí. Dnes mal broskyňové pyré od Hamé a tiež chutilo. Kašu papá od 4 mesiacov a nemáme s tým problém, zo začiatku to bolo iba pár lyžičiek, ale teraz takých 130ml a potom ešte vypije 100ml mlieka, niekedy aj viac. Dnes som mu dokaše pridala aj uvarenú hrušku a bol z toho úplne hotový 🙂 Kašu dávam zatiaľ iba ryžovú od Nestlé od 4. mesiaca, potom prejdeme na ryžovo-kukuričnú, zo začiatku ju totiž chcem sama ochucovať ovocím. Surové ovocie ešte nedávam, ale keď to pôjde aj ďalej takým tempom, tak už to bude čonevidieť 🙂 Jediné, s čím chcem počkať je banán.
Možno sa Vám bude zdať, že je na to všetko priskoro, ale každé dieťa je iné a všetky by sme sa mali riadiť jeho potrebami a vlastnými chuťami. Tiež som bola zo začiatku úzkostlivá a všetko sledovala podľa tabuliek, ale už som sa uvolnila a vidím, že je to zábava, keď bábätku chutí a nerobí mu to problémy. Veď si len pomyslime na to, akým mliekom a čím nás prikrmovali naše mamy a tu sme 🙂 Takže Vám prajem veľa trpezlivosti pri zavádzaní príkrmov 😉

ivkaivka
1. dub 2010

piska, tak to mas doma riadneho papkaca 🙂
Chcem sa opytat, mozem davat do jedla olivovy olej? Aspon par kvapiek? Niekde pisu od 7.mes. a niekde od roka.

paulla
1. dub 2010

ivkaivka - já dávám pár kapek olivového oleje do každého zeleninového jídla od počátku, někdy to střídám se slunečnicovým.

ralanka
1. dub 2010

piska si môj človek ked som písala inde že som dala malému šťavu z mrkvy tak že je to skoro a bla bla reči ved o 2 týždne má 4 mesiace a aj tak začnem s príkrmmi tak prečo mu nedať 2 týždne ho nezabijú skúsila som koli tomu že nechce čajík ani vodu iba mliečko a to máme Ar proti grckaniu tak to je husté a ťažšie po nôm kaká tak som rada že aspon tu mrkvovú šťavu mi vypije

datkova
1. dub 2010

piska tak nejako to robím aj ja... aj ked my sa ešte trápime len s mrkvou a zemiakom... brokolica uspech nemala, karfiol bléé.. takže sme ostali len pri mrkvo zemiaku.. a kašu ryžovu už tiež asi 3 dni papá, ale nejako jej moc nechutí... skusim jej tam tiež pridat nejaké to ovocie, lebo sama o sebe to nie je nič moc... a prečo skoro?? ved detičky na um je dovolene prikrmovat od 4 mesiaca...

piska
1. dub 2010

ivkaivka
On je fakt poriadny papkáč, už keď sa narodil, mal 4750g, teraz má 8kg. Ani som nekojila, takže prikrmujem od ukončeného 4. mesiaca. Olivový olej mu tiež chcem pridávať, ale asi začnem až keď bude mať komplet menu aj s mäskom.

ralanka
Nášmu mrkvová šťava nechutila, nechcel ani malú lyžičku. Celkovo si myslím, že mu mrkva nie je pochuti v žiadnej podobe. A čo sa týka tekutín, s tým sme tiež mali a tak trošku aj máme problém doteraz. Malý nechcel ani vodu ani čajík, skúšala som dávať lyžičkou i striekačkou ( tá pomohla a presne som aj vedela, koľko vypil ), no a teraz sa nám už niekedy podarí vypiť denne aj 100ml vody alebo čaju ( HIPP pre spokojné bruško od 1. týždňa, keď dlhšie nekaká a HIPP jablkovo-medovkový na osvieženie od 4. mesiaca ).

datkova
Skús tú zeleninu zmiešať s mliečkom, keď to bude úplne riedke, tak by to malo mať úspech. A čo sa týka tej ryžovej kaše, zo začiatku to ani u nás veľmi nešlo a myslela som si, že mu nechutí - nechcel ani ústa otvoriť, boli to tak 3 lyžičky a dosť, no a teraz... je nervózny, keď mu ju nepodávam dostatočne rýchlo 😀 . Nenechaj sa odradiť.

ewwe
2. dub 2010

cauko, baby a neskusali ste teraz uvarit cervenu repu? cviklu? mojej to velmi chuti zmiesane so zemiakom, je to sladucke tak mozno tym nepapkacom zachuti toto 🙂