Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

kristufka
30. lis 2009

pilotkaanetka - já si myslím pokud jste na UM tak za týden byste už mohli (od ukončenýho 4), takže bych ten týden už neřešila, ale zatím bych jí dávala jen trošku a pak bych už dávala kolik bude sama chtít 😅

kristufka
30. lis 2009

Jo a holky, ještě jsem se chtěla zeptat - teď už nám je 7.měs tak co nového by měla začít jíst? Zatím dáváme zeleninku, 2x týdně masíčko a měla banán. Zatím jí tedy jen jako obídek. No jí... Jak jsem už popisovala. Prosím poradte. Asi už jste to tu určitě probírali, ale 308 stránek se mi číst nechce 😖 Děkuji moc.

iinuska
30. lis 2009

kristufka, uz aj jablcko, hrusku mozes davat.

ojo
30. lis 2009

kristufka, já dávám už vařený žloutek a už na dopol sváču dávám ovoce - jablko, hruška, broskev, meruňka, banán 😉 a dr. říkala, že od 7. měsíce už do toho můžu nadrobit piškoty nebo ty dětské sušenky 😉 klidně můžeš už dávat i rýži nebo těstoviny 🙂

a já začala s příkrmy, když bylo Tomášovi 5.měsíců..poprvé snědl ty 2 lžičky a hned druhý den snědl víc, tak jsem mu dávala kolik snědl a dokojovala, v téhle době jsem kojila jen na oběd a v noci, jinak UM 😉 ...pak asi za 14 dní už snědl celou skleničku a kojo jsem nahradila čajem 🙂 ...a když se stane, že sní toho docela málo, tak ho nechám, ať se dopije čajem...mlíko mu nedělám, aby si na to nezvykl a nezačal bojkotovat jídlo 😅

ojo
30. lis 2009

kristufka, já už teď Tomášovi vařím a když nevím, co mu ještě můžu dát, tak se inspiruju co dávaj ve skleničkach 😉

lamarika
30. lis 2009

a ten žloutek se musí dávat? Já myslela, že se dává pokud se nedává maso. . . 😅

Dneska jsme zavedli i dopolední svačinky (banánek, moc mu šmakuje) a následovalo to samé co u oběda. Pěkně spapal a pak se šel ještě ládovat k prsu. . . 😅

kiva23
30. lis 2009

Ahojte!
NO my sme tiez asi pred tyzdnom a pol zacali s prikrmami. Zatial len dva krat denne. Na obed zeleninka a na olovrant ovocicko... Zeleninku papat neche. To do nej nedostanem ani dve lyzicky. A to je mini lyzicka. Ovocicko jej uz zacalo chutit. Dnes zjedla celu davku. Uz napoly spinkala a este otvarala ustocka 🙂
Neviem ale ci jej tu zeleninu davam spravne. Varim mrkvu, petrzlen, pastrnak, kalerab aj zemiak spolu a potom to zmixujem. Ovocie tiez miesam dokopy... bananik, jablcko, surovu mrkvu zmixujem a este pridam zopar piskot. a to jej veeeelmi chuti. Ak viete nejaky dobry recept, ktory by u malickej mohol zabrat, velmi ma to potesi... Nechcem totiz prisladzovat...takze zatial tvrdy boj... ;)

dm1
30. lis 2009

kiva23 a zacala si naraz aj ovocko aj zeleninu? Sa mi zda ze akosi moc druhov papa nato ze papate len 1t a pol. ak si zacala naraz aj ovocie mozno mu viac chuti ta sladka chut ovocia a preto nechce zeleninu. Co sa tyka zeleniny ja davam max.2 druhy + zemiak aby to nebolo moc prekombinovane. nasmu najviac chuti mrkva+cukina a zemiak alebo este spenat a zemiak

helulicek
1. pro 2009

Čau holky,
tak jsme už začali taky s příkrmama. Zatím jsme teda jen na mrkvičce. Dnes zkusíme brambůrku...
Chci se zeptat, jestli kupujete zeleninu bio nebo normálni....myslím tím třeba brokolici, atd...

ava
1. pro 2009

helu - snazim se kupovat bio, ale je ted blbe rocni obdobi...na trhu jsem jeste sehnala mrkev a brambory, ale cukety atd.ne. V Intersparu jsem koupila mraz.BIO brokoli a hrasek, ale konci s tim, neprodavalo se jim to. Takze nevim, kde budu hledat zdroje. Jablicka a hrusky mam zatim domaci, ale jinak nevim...do lahvicek se mi fakt nechce...

helulicek
1. pro 2009

no mě se právě taky moc do sklinek nechce....my zatím máme doma mrkvičku, brambory, jablíčka svoje. Mě jde spíš o tu brokolici, špenát (ten mám sice mraženej, ale někde jsem četla že to není vhodný) atd....já moc možností koupit bio nemám, v nejbližším městě sice je zdravá výživa, ale bio zeleninu tam nemají...a do brna kvůli zelenině se mi nechce jezdit...

ava
1. pro 2009

tak tu brokolici zkus treba mrazenou, ta se da sehnat. Jinak jsem se tady uz ptala na totez, co ty a nikdo neodpovedel...mrzi me, ze jsem si v lete nezamrazila domaci cuketu, dyni atd. Pozde plakat...

zdeni400
1. pro 2009

Ahojte, chcem sa spýtam, malinkému by som chcela spraviť nejakú zeleninku so žltkom. Poradte mi niečo prosím.

rimmel
1. pro 2009

zdeni zltok mozes skombinovat s hocikakou zeleninkou..sprav nejake pyre ako robis klasicky a navrch to posyp na male kusky nakrajanym zltkom 😉

kiva23
1. pro 2009

Dakujem za radu. Ai som to naozaj dost prekombinovala... Skusim teda max dva az tri druhy... Uvidime.

luthien.k
1. pro 2009

Helulicek, ava, ač se snažíme žít ekologicky a stravovat se zdravě, bio zeleninu a ovoce nevyhledávám, a to z toho důvodu, že na naší v době komunismu hojně zatěžované půdě lze dneska jen stěží vypěstovat něco zaručeně bio. Ty látky, co se dříve používaly (pesticidy, hnojiva...) se pořád drží v potravních řetězcích 😒 Navíc, pokud se bojíte třeba dusičnanů, mrkněte sem: http://www.maminkam.cz/dusicnany-v-zeleninovych... Takže já se normální zeleniny bát nebudu. Ale domácí je domácí, to je jasný 😉

lamarika
1. pro 2009

holky, tak já přidám něco do diskuse "bio potraviny". Můj strýc dělá na bio farmě. Jak se setmí, tak rychle všichni vybíhaj hnojit aby je nikdo neviděl. Prý to takhle funguje skoro na každý bio farmě. . . Nevím kolik farem to takhle dělá, ale logicky vzato: Ta zelenina na pultech co je vydávána za bio nemůže být bez hnojení stejně velká jako hnojená 😉

bebe7
1. pro 2009

asi se teď budu za vola ale ja jsem s toho všeho jelen 😒 Vůbec nevím co mám dávat už máme za sebou brambory, mrkev, špenát, cuketku, ovoce už taky dávám a zkoušela jsem i masíčko ale absolutně nevím jak to mám zapojit do jídelníčku mám strach, že dělám něco špatně, pokaždé když totiž dám nějáký ten příkrmek tak máme takovou proplakanou noc.. Může to s tím souviset??? Opravdu budu vděčná za jakekoli rady. 😅

iinuska
1. pro 2009

bebe, skus tuto stranku www.kojeni.net 😉

ojo
1. pro 2009

luthien.k velmi zajímavý článek 😉 🙂

cka
1. pro 2009

ahojte...
tak pisem aj ja, nakolko mi nie je skoro vobec nic jasne 🙂
Dcerka bude mat v nedelu pol roka...chcela by som zacat s prikrmami, lebo sa akosi casto kojime, asi uz fakt mliecko nestaci. Chcela som to najprv odlozit, kvoli vianociam a cestovaniu, ale asi sa to nebude dat.

Takze sa chcem opytat. Mam zacat zeleninkou na obed, a to najpr napr. mrkvicku popucenu par dni, potom zasa zemiacik, potom tie dve zmiesat, vsetko par dni, potom zasa pridat dalsiu a tak dalej? A mam to pridavat s mlieckom materskym, ci vodou dojcenskou prevarenou ci len samu zeleninku?? Nie je mi to moc jasne. 😎

Potom po mesiaci mam zacat davat ovocie na desiatu, alebo olovrant, a po dalsom mesiaci kase na veceru??

Prosim, poradte mi, alebo ak niekde mate nieco, co je dobre zrozumitelne popisane, dajte vediet. Budem velmi rada.

iluss
1. pro 2009

Ahoj maminy,
dnes jsme byly na šestiměsíční prohlídce a doktorka nám řekla, že už můžeme začít s příkrmy. Ohledně příkrmů poradit nepotřebuji, to už mám vše nastudované. Ale chtěla bych se zeptat, co mám dávat malé k pití. Jestli obyčejnou kojeneckou vodu nebo čajíky (a které). Moc se mi nechtějí kupovat ty granulované, přijde mi,že jsou moc umělé. Radši bych asi nějaké pytlíkové, ale nejsem si jistá, které jsou nejvhodnější pro úplný začátek.

zdeni400
1. pro 2009

rimmel - dakujem veľmi pekne, zajtra mu to tak skúsim spraviť, to vždy mu mám ten žltok dávať iba takto?
(že dopredu ho uvarím a potom mu to k tomu iba prisypem)

luthien.k
1. pro 2009

cka, snad vše o zavádění příkrmů jsem našla zde: http://www.kojeni.net/prikrmy.php a zajímavé články a receptíky tady: http://www.maminkam.cz/prikrmy/ (teda jestli nevadí, že je to v češtině 😉)
Takže já pojedu základ podle toho a když mi něco nebude jasné, pozeptám se tady 😉

matja
1. pro 2009

iluss, ak dojčíš, nepotrebuješ dávať malej do takých 8 - 9 mesiacov ešte žiadne iné tekutiny. Je však dobré dieťa privykať na pitie z pohárika, preto som to ja osobne riešila tak, že keď si malý zvykol na tuhú stravu a mal asi tak 7,5 mes., začala som mu ponúkať po jedle trošku čistej vodičky z vodovodu. Niekto vraví, že by mala byť prevarená, ba dokonca dojčenecká, záleží na tebe, akú si vyberieš, ja verím tej z vodovodu 🙂
Voda je dokonca lepšia aj ako čaj. A máš pravdu, ak sa rozhodneš pre čaje, je najlepšie vyhnúť sa granulovaným.

zdeni, ja zatiaľ robím vajíčko tak, že ho najskôr uvarím a potom zmiešam s hotovým príkrmom. Dajú sa však urobiť aj haluštičky do polievky z kukuričnej krupice a zo žĺtka, ale ešte som ich nerobila. 6-mesačnému dieťaťu, ako máš ty, by som ich však ešte nedávala.

iinuska
1. pro 2009

iluss, ja tiez este kojim a malemu dam pocas dna Lucku.Vypije tak maximalne 60 ml.Ale on to ma viacmenej len na hranie.Do dudla len kuse, a niekedy je viac vody mimo ako v puse.To len tak, aby si pomalicky zvykal 🙂

rimmel
1. pro 2009

matja aj my davame iba vodicku resp my iba kojime stale, ja mam info ze az do roku staci mat.mliecko 😉 ale zacala som ponukat vodu z poharika nech sa nauci a najpr nic a ja aj tak ponukala i ked si iba chlipol a dnes na obed napr si dal aj 20ml 🙂 tak som bola taka happy ze nemusim cajikovat 😝

emanka
1. pro 2009

rimmel, ešte sa neteš, aj naša pijávala vodičku a zrazu nastal nejaký zlom a už iba čajík 😀 ....ale držím palce, to je super, keď deti lúbia vodičku, moja sestra má 2 vodičkové a nemusí im robiť žiadne čajíky a tak... 🙂

aponchie
2. pro 2009

dneska poprve chci dat na rano svestku od hippu sem zvedava esti nam pomuze k te zacpe.u nas caje ani vodu ee jen prso zatim 😖

rimmel
2. pro 2009

emanka zlom? 😀 no neviem, ak mi prestane pit vodicku tak bude pit len moje mliecko..cajik este nepozna, takze ani nemoze po nom tuzit 😎 ale ak tento zlom nastane po roku a vodu fakt nebude chciet tak budem holt musiet dat cajik 😀