Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

zusma
29. srp 2008

Tak to asi těžko.

mkr
30. srp 2008

tak my moc nebaštíme k obědu sní půl masozeleninové přesnídávce a k svačině jeden kus ovoco a jinak je na kojení dr. říkala, že moc papat do jednoho roku nemusí, když ji to stačí, jinak jsem se chtěla zeptat, my dáváme jen přesnídavky, ale chtěla bych k tomu dát třeba žloutek, ale nevím jak, abych to neudělala špatně máte s tím některá zkušenost?

mkr
30. srp 2008

johanka - můžu se zeptat jakou soutěž to hraješ?
jinak holky co bydlí u německých hranic, tak by si mohli sjet koupit příkrmy do německa do DM mají je tam přímo od babylovu a jedna 190 gr stojí asi 21 Kč a je to bio, takže supr cena, nevím proč to neprodávají i u nás

janinininka
31. srp 2008

tak my zítra začínáme taky..dneska jsem dala na zkoušku kašičku banánovou, poloviční množství a docela jí chutnala, tak jí zkusím zítra dát na noc, protože špatně začala spát, řekla bych, že má právě hlad, tak to zkusím, jeslti nepomůže. a začnu dávat zeleninku, mám koupený lahvičky, tak nejdříve tu, a potom začnu vařit doma. chtěla jsem vás poprosit, nedaly byste mi nějaký recepty, co vaříte pro prťata? a masíčko tak za 3 týdny asi, že? a ovoce až příští měsíc zhruba? jsem na to zvědavá, pořád něco študuju atd.. objednala jsem z netu hrníčky na učení, ovšem zjistila jsem, že jsou až od roku, tak to asi nemám dávat, co? hlavně že máme rovnou 2..

clair
2. zář 2008

Ahoj holky, radily jste se s dr. když jste začínaly s příkrmy? Myslíte, že můžu začít bez svolení doktorky? Malý je na UM od 2. měsíce, tak bych už chtěla začít. Díkas za názory 😉

svoma
2. zář 2008

Clair ahojky,já se neradila,já normálně začala a dr. se mě akorát při půlroční prohlídce ptala,jestli jí dávám příkrmy a od kdy a jestli mi to malá jí. 😉

janinininka
2. zář 2008

asi je lepší se poradit s dr, ale je to tvoje věc. my taky začaly, ale my máme v sobotu 6 měsíců a začaly jsme včera.malá snědla třičtvrtě skleničky mrkvičky, tak mě potěšila, jestli takhle bude papat i nadále, tak to bude super!!
pak nevím, zda dělat jídlo doma, nebo kupovat, zeleninu bychom kupovaly, je to vyhnané chemicky, tak co je lepší? ale je to domácí strava, že? nemáte někdo nějaké recepty, co vařit takhle ze začátku, až si teda trochu zvykne? díky za rady!

radka.m.
2. zář 2008

ahojda,tak nám je 10měs.takže už papáme příkrmy dávno a četla jsem,že jsou rozhodně lepší kupované,protože na jejich výrobu jsou přísné podmínky,zatím co,když vaříš doma a nemáš zeleninu z vlastní zahrádky,tak vlastně nevíš,jakou zeleninu kupuješ,čím je hnojená a jaké chemikálie tam vlastně jsou...ale mohu doporučit jídla od Hami,prvně jsme zkoušeli od Hippu,ale ty nám vůbec nechutnali a když jsem je ochutnala,tak se ani nedivím,nemají vůbec žádnou chut,ale od Hami jsou dobré.třeba ovocné přesnídávky jsou dobré i od Hippu.

listicka20
2. zář 2008

Ahojky, já ze začátku vařila z bio zeleniny, vždycky bramboru + něco, (mrkev, brokolici, cuketu, po květáku se mi malá nadýmala, špenát...) a zamrazila jsem si to v tvořítkách na led. No, taky to nemělo moc fantazii, ale ty mrňata ze začátku tu pestrost nepotřebujou, spíš naopak, tělíčko si zvyká na nový věci postupně. Ke skleničkám mám trochu odpor, protože to moc dobře nevypadá ani nevoní, já bych to nejedla a mrňous se taky ošklíbala 😠 a i když je to přísně hlídaný, tak mám ke složení nedůvěru. Protože co není vysloveně zakázáno, je pro ně povoleno, a tak do skleniček od 6 měsíců dávají i alergeny typu celer, rajče, se kterými by třeba řada maminek radši posečkala. Nehledě na to, že jim nikdo nemůže nakázat, kolik který zeleniny do skleničky dávají, takže když jsem třeba koupila bramboru s brokolicí, tak jsem tam té brokolice našla jenom stopu (zato tam bylo spousta lacinýho hrášku). To se pak nedivim, že tam nejsou žádný dusičnany, když tam neni žádná brokolice 😒

kijonkova.k
2. zář 2008

Ahojky,tak my začali v neděli.Uvařila jsem mrkvičku ze zahrádky,ale byla špatně rozmixovaná,malou natahovalo na zvracení,šklebila se u toho.Včera to manža rozmixoval úplně na kaši,přidala jsem tam MM a to byla jiná bašta.Dneska bude mít ještě mrkev a zítra zkusíme brambor.Ale koupila jsem i nějaké skleničky brokolice a květák asi taky koupím ve skleničce.Budu to střídat.Ale masíčko budu raději vařit doma. 🙂

vlnka1
2. zář 2008

Ahoj holky, nevíte, kdy se může začít dávat jogurt? Malá už papá příkrmy skoro měsíc a půl, už má i ovoce, maso a kaše, ale s těma jogurtama nevím .... 😕

nara
2. zář 2008

Ahoj holky, taky se přikláním k vaření doma. Příkrmy ze skleničky jsme zkusili dvakrát. Poprvé, když jsme začínali a nechtěl jíst nic, tak jsem rezignovala a zkusila ze skleničky, ale nejedl taky. No a pak tenhle víkend, když jsme byli u našich, a to si dal pár lžiček a měl dost. Abych pravdu řekla, tak se nedivím, když mu udělám doma cuketku, brokolici, dýni, řepu, batát, květák a k tomu masíčko, tak bych mu to s klidem snědla, ale to co bylo ve skleničce mi obrátilo žaludek jenom při čuchu. Těžko mu budu nutit něco, co nechutná mně 😀 😀 😀 . A zeleniny ze supermarketu se nebojím. Máme sice spoustu vlastních zdrojů ze zahrádky, ale tam přece taky nemám jistotu, co v tom je. Naše půda je plná dusičnanů a mrkev vypěstovaná doma není vždycky to ideální a to nemusí být ani hnojená.

Jinak vařím stejným způsobem jako listička20, do mrazáku, do tvořítek a každý den něco nakombinuji.
Ale nic proti tomu, kdo dává kupovaný 😉

Jinak ze začátku mi nejedl, protože jsem dělala špatnou konzistenci, potřebují to fakt rozmixovaný a trochu tekutý, aspoň ze začátku....

listicka20
2. zář 2008

mně taky chvilku trvalo, než jsem vychytala konzistenci. Většinou jsem přidala trochu umělýho mlíka a kapku olivovýho oleje. Ale každý dítě je jiný, třeba teď v tom desátém měsíci už mi rozmačkanou zeleninu vůbec nechce, chce kousat.

ivulinda
2. zář 2008

vlnka jogurty se dávají až od ukončeného 8měsíce takže ještě ne,a kdyby sis projížděla diskuse na kojencích tak bys to tam našla... 🙂

janula34
2. zář 2008

Ahoj holky, potrebujem radu, mozno ste to tu uz preberali. Mozem dat 6,5 mes. dietatu uvarenu mrkvu s červenou repou? Nie je červená repa nejaky alergen alebo možno sa môže davať až neskor ale neviem tak si to chcem overiť. Dakujem

kijonkova.k
2. zář 2008

janula34:červenou řepu klidně můžeš,před chvílí jsem to četla na stránkách o kojení a zavádění příkrmů.Tak do toho!

janinininka
2. zář 2008

tak jsem z toho zase jelen teda, vařit či kupovat? každá máme na to jiný názor..
do tvořítek na led, není toho málo? když sní půl, třičtvrtě skleničky, to je na kolik tvořítek?
my druhý den měly dnes mrkvičku a spapaly jsme zase půlku, tak ještě zítra a pak dáme brokolici, tak jsem zvědavá 🙂

janula34
2. zář 2008

Dakujem Kijonkova.k, dufam ze mu to bude chutit lebo 1.týžden papal ukážkovo a teraz uz dva týždne odmieta lyžičku dať do pusy. 😠
Janinininka, mne doktorka povedal nech kupim tie prve lžičky a davam mu tie na začiatok, lebo oni toho zjedia sotva par lyziciek a ze potom uz mozem spokojne varit. Tie kupovane mam len ako rezervu alebo ked ideme niekde mimo domov, vačšinou varim. 😉

olivia.a
2. zář 2008

tak jsem si právě otevřela ten odkaz na kojeni.net a je to docela hodně v rozporu s tím, co píše p. Fořt - český dietolog. Na kojení doporučují pšenici už mezi 7. až 8. měsícem - je tam lepek a tomu je podle Fořta dobré se vyhýbat až do roku, také tam uvádějí maso od 7, měsíců - Fořt také doporučuje počkat až cca do jednoho roku. Vím, že Fořt je velice striktní, ale vzhledem k tomu, že jsme s manželem alergici, tak nebudu nikam spěchat.
Co se týká vaření nebo kupování - prozatím jen vařím, zabere mi to asi 5 minut, na cesty apod určitě něco koupím.

petrolejka
2. zář 2008

Ahoj, já začala kupovaným a teď kombinuju. Když seženu něco bio (mrkev, cuketa, jabka), tak si to uvařím, rozmixuju a naliju do tvořítek (nejlepší, ze všeho, co jsem zkoušela). Pak prostě vezmu třeba skleničku kupované mix zeleninky, půlku dám do misky, vyloupnu kostku krkve, kostku cukety, či jinou kombinaci, zahřeju a jí se. je to rychlé a vím, že pak nebude problém s přechodem na doma vařené jídlo. U ovoce taky, vlastní jabka jí připadala kyselá, tak do nich vždycky šupnu půl banánu a je spokojená. Časem se naučíte odhadovat tu dávku. navíc dcerka jí pořád víc a víc, a když trošku zbyde, tak to slupnu já, takhle doma povařené mi to moc chutná. 😀
O lepku jsme slyšela tolik teorií, že volím zlatý střed. Někdo dokonce tvrdí, že se má začít od 5. měsíce, že dřív se na to tělo naopak adaptuje lépe než když ho dostane až v roce. tak babo raď. Já jsem už asi třikrát do kyselého jabka přimýchala sunarku, abych vylepšila chuť. Obilné kaše začnu od 8. msíce, rohlík do ruky tak od 9.
Taky při mixování to nedělám úplně do hladka, i když nemá zoubky, nechávám v tom pár pidihrudek, aby se pak nedivila, až budou větší kousky. Zvládá to v pohodě.
O jogurtech a mlíku jsem slyšela taky víc teorií, Začnu s tím taky od 8. měsíce v rámci kašiček, nejdřív párkrát vytvořím s mým mlíčkem z mrazáku a pak přejdu na kupované mléčné kašičky. Odpoledne budu do ovoce přidávat jogurt nebo jáhly, prostě to zpestřím. 😀

makkyy
3. zář 2008

Ahoj,chtěla jsem se zeptat, jestli jste nějaká přikrmovala hned od toho ukončeného 4. měsíce.

kijonkova.k
3. zář 2008

Holky,jak děláte cuketu?Normálně oloupat a uvařit?Já jsem to jedla jen jednou jako dítě a to smaženou,no nic moc teda.Ale dneska jsem ji viděla v obchodě,tak myslím,že by to mohlo malé chutnat,ať má taky něco jiného.Zatim teda zkusila jen mrkev a dneska poprvé mrkev a brambor,to nám chutnalo.

luckahr
3. zář 2008

kijonková, přesně jak píšeš, oloupat a uvařit (a ještě vykrajuju prostředek). Malýmu to taky chutná, mně nee 😝 😉
holky, dáváte někdo už od 6 měsíců jáhly, kuskus a teď jsem koupila ještě quinoy. Máte někdo zkušenost?
Díky 🙂

makinka.1
3. zář 2008

Prosim,co je quinoy? 🙂

marfushenka
5. zář 2008

Tak jsme i my začali s příkrmy. Dáváme mrkvičku a malý sní asi tak 3/4 skleničky, pak začne brblat a šít sebou, někdy plakat a neuklidní se dokud ho nenakojím. Zkoušeli jsme dávat čajík (bylinkový) ale neuspěli jsme s ním (tvařil se opravdu znechuceně, co mu to strkám). Nevím zda je problém v tom, že jsme začali rovnou se savičkou od 6 měsíců či mu ten čaj nechutná. Dívala jsem se po jiných čajících, ale všechny jsou instantní a tedy slazené

kijonkova.k
5. zář 2008

marfushenka:nám samotný čaj taky nechutná,malou z toho natahuje na zvracení,tak jí tam přidávám šťávu z hroz.vína(doma odšťaveného).Ale jen trošku,tak na 80ml čaje 20ml šťávy.Nebo ji to chutná i s kojeneckou vodou.Postupně budu zkoušet šťávičky dávat ještě míň.Ale stejně ji to dávám tak 3x/týdně,jinak myslím stačí zatim kojo.

marfushenka
5. zář 2008

Odšťavňovač máme taky, takže vyzkouším, ráda bych aby si zvykal i na něco jiného než je MM. Navíc je teď pořád hladový takže kojíme cca každé 2 hodiny. Má už 8300 gramů, takže máme takového barokního andílka 🙂

kijonkova.k
5. zář 2008

Tak my odšťavňovač nemáme,ale vždycky ty hrozny rozmixuju ponorným mixérem a pak přecedím přes sítko.Šťávy je hodně,takže stačí pár kuliček.Hezky to ten čajík osladí,ale je to přírodní,takže mi to neva.To jste velcí 🙂 My máme 7750g a 71cm 🙂