Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

katrenka111
7. črc 2012

@janulkan no moj vypije denne tak do 100ml mlieka asi, ale davam mu svoje odsate, lebo nechce vždy papat z prs a niekedy mu dam cez den tak 90ml Umele a na noc 180ml UM...ale niekedy aj koiíme.....
Teraz najnovsie hovoria, že treba co najskor aby sa predislo alergiám atd....tak neviem.....

katrenka111
7. črc 2012

@tanak a kolko ti važi???

janulkan
7. črc 2012

@katrenka111 alergiam sa nalepsie predide kojenim a zavadzanim prikrmov, kedze mamicky prestavaju okolo polroka kojit, preto vzniklo to ze sa ma zaviest lepok a ostatne okolo 6. mes 🙂 inak ked chces predist alergiam tak najlepsie je kojit (aj ked len 2x denne) a pockaj aj do ukonceneho 5.-6. mes s prikrmami..inak tych 1000ml som myslela za 24h. Tak si to skus zratat a uvidis sama co a ako. Je to fakt len na babatku a maminke

katrenka111
7. črc 2012

@janulkan No ja som atopicka, tak sa bojím, teraz najnovsie, že do pol roka je dieta chranené este protilatkami z matky a je mensie riziko vzniku alergie ak sa zacne skor....no a ja chcem kojit len pol roka, potom sa riziko ževraj zvysuje kedže mam atopický ekzem dieťa by ho mohlo tiež dostať, to som citala, ale neviem ci to je pravda, tiež si myslím že materske mliecko je to najlepsie.... 😉

beruska24.9.
7. črc 2012

maminky, jak vaříte červenou řepu?? když ji dám vařit nakrájenou na kostičky s ostatní zeleninou, tak je i po dlouhém vaření tvrdá 😝 (jen poprosím dávat @ abych dostala upozornění, nestíhám, tak ať si případnou radu přečtu, děkuji).

stanka02
7. črc 2012

ja som sa pripravovala, ako budem robit prikm pre drobca. Skoncilo to tak, ze sa mi vykaslal na moju snahu a asi do roka chcel jest iba hotovu vyzivu. Tak som sa na to vykaslala, teraz sa to obratilo a papa vsetko co navarim pre nas.

katyxq
7. črc 2012

@beruska24.9. Řepu je nejlepší uvařit celou neoloupanou, uvařenou oloupat a pak dál zpracovat 😉.

beruska24.9.
8. črc 2012

@katyxq - děkuji! a můžu ji pak uvařenou nakrájet a zamrazit? že bych pak jen přihodila do připraveného příkrmu....

vodni
8. črc 2012

Díky kočky. Já nemyslela mu dát zmrzku jako takovou 😀, spíš prostě něco na ochlazení dásniček (dávám cucat tu okurku, někdy meloun). Jen kdyby třeba olízl lžičku... Spíš mě zajímalo, kdy asi tak VÝHLEDOVĚ bude moct 😉 (jako že třeb a ve dvou letech? a tak...) ne že plánuju teď 😀

michamicha
8. črc 2012

Ahoj, určitě se tu o tom už psalo, ale jsem v časové tísni a neni kdy na prohledávání celé diskuze 😔 Ale potřebuju poradit jak zavařit do skleniček třeba nějaký omáčky nebo maso pro malýho na dovolenou. Manžel domluvil dovolenou se známýma, budeme bydlet na nějaké turistické ubytovně, je tam sice restaurace, ale radši si pro malýho (je alergik) povezu jídlo na týden než se pořád někde dohadovat a řešit s personálem jak co vaří atd. 🙄
Nikdy jsem nic nezavařovala, teda vlastně jednou jsem dělala marmeládu, ale to je asi jiný nebo ne?

katyxq
8. črc 2012

@beruska24.9. Já si myslím, že jo, takhle jsem mrazila už uvařenou mrkev, dýni.

ined77
8. črc 2012

@vodni ...my začali se zmrzkou v létě před druhým rokem, malý je narozený v září...ale pomaličku, pidi točená vanilková třeba 😉 .do té doby jsme frčeli na kornoutcích 😀

sipkova1
8. črc 2012

@beruska24.9. já řepu ještě nedala, ale už ji mám v mrazáku v kalíškách připravenou. Vařila jsem celou, do hrnce přidala trochu slunečnicového oleje. Po uvaření jsem oloupala a namixovala. Vařila jsem ji skoro hodinu, pořád se mi zdála tvrdá.

beruska24.9.
8. črc 2012

@vodni - nestíhám dočítat, u nás stejně jako u @ined77

beruska24.9.
8. črc 2012

@sipkova1 - já nikdy nemixovala a teď už asi 2m. krájím zeleninu na kostičky a maso na kostičky krájím asi měsíc. takže se připravím na dlouhé vaření, nakrájím a hodím do mrazáku. díky.

paja83
10. črc 2012

Ahojky, měla bych prosbu. Vím, že bych to tady někde našla, ale je to moc obsáhlé téma, abych to hledala a doufám, že se najde dobrá dušička, která mi pomůže.

1) Máme začít pomalu přidávát hovězí, a telecí maso. Kolik množství na jednu porci, jak často a jak to udělat, zda koupit kousek hezkého, navážit, dát zmrazit a pak jen vytahovat porci a uvařit? Nebo nějak jednodušeji?

2)Máme jet na dovolenou. Chtěla bych se vyhnout kupovaným příkrmům, protože od začátku jen mačkám vidličkou a nechce se mi jí dávat ta kupovaná "kašička". Když půjdeme na celodenní výlet, říkala jsem si, že bych si to uvařila ráno, ale jak bych to měla skladovat do poledne? Nebo to zkusit vymyslet nějak jinak?

Moc děkuji za pomoc. Jsme začátečnice🙂

hojda
10. črc 2012

@paja83 Tak zrovna na cesty bych asi ten kupovaný příkrm vzala, to je ideální. Myslím, že se nic nestane, když ho jednou dostene🙂.

hojda
10. črc 2012

Holky ,jakou formou a kdy jste daly lepek?

hojda
10. črc 2012

@paja83 Jinka já se budu snažit kombinovat kupované a domáci, ono není o to to uvěřit doma, ale z čeho, aby to bylo kvalitní¨, ty kupovené jsou alespoň trošku hlídané.

elana
10. črc 2012

@paja83 odpovím jen na otázku č. 2 (hovězí a telecí dávám skleničky, případně když se vaří polívka, tak z nesoleného vývaru odeberu kokusek)...ale co se té dvojky týče, tak bych vzala opravdu radši kupovaný příkrm, např. Hami dělá od 6+ už s drobnými kousky (asi tak jako to namačkané vidličkou), nevadí, že dcerka ještě půl roku nemá, tam nejde o skladbu potravin, ale spíš o ty kousky, takže toho bych se vůbec nebála.

mmiirrkkaa
10. črc 2012

@hojda Já jsem koupila sušenky od hami a nadrobila mu je do ovocné svačinky. Pak jsem začala dávat těstoviny a postupně i kaši s lepkem.

hojda
10. črc 2012

@mmiirrkkaa Od kdy, teĎ se to změnilo, tak nevím...

elana
10. črc 2012

@hojda už můžeš, jsi právě v polovině optima 😉 , měl by se zavést do 6 měsíců věku, ideálně pokud (dokud) je dítě ještě kojené. Já jsem začala tuším přesnídávkou Babydream (z Rossmanna), bylo to ovoce s ovesnými vločkami, později sušenky, těstoviny, kaše.

mahafi
10. črc 2012

@hojda já jsem lepek dávala takhle: napřed ovesné vločky (do oběda nebo do jablíčka ke svačině) první den lžičku, pak dvě, pak lžíci.. pak to samé s ječnými vločkami, pak s žitnými, špaldovými a nakonec jsem udělala jako přílohu k masozelenině pšeničný bulgur. Mělo by to být od potravin s mizivým množstvím lepku (oves) k potravinám s velkým obsahem (pšenice).. ale dr. mi radila dát ožužlat rojhlík nebo piškoty.. mně ta první cesta přišla přirozenější..

hojda
10. črc 2012

@mahafi právě rohlík je slaný, piškoty sladké a vajce díky zkusím vločky

mmiirrkkaa
10. črc 2012

@hojda Od začátku 6.měsíce, aby to šlo ještě současně s kojením.

mahafi
10. črc 2012

@hojda no.. přesně tak 🙂, taky se mi nechtělo dávat slaný rohlík (bůhví jaký kvality) nebo sladký piškoty.., tak jsem hledala jak jinak 🙂. A mělo by se začít ještě s kojením, jak píše @mmiirrkkaa ale já začala až po 8. měsíci (ideálně se má do devátého).

amymol
11. črc 2012

Mamči, odkdy může prcek kuskus? A s čím ho děláte? Malej měl 7m, tak to je asi ještě brzo, že? Přikrmy jí už od 4m, je na UM. díky

aemmi
11. črc 2012

@amymol kuskuks určitě může, ona je to v podstatě těstovina, já jsme ho dávala ještě dřív než těstoviny, je to rychle uvařený a má to fajn konzistenci i bez mixování 😉

amymol
11. črc 2012

@aemmi Tak super, já právě včera nemohla u nás v zapadákově sehnat nějaký malinký těstoviny, tak jsem místo toho koupila kuskus... A právě je super, že je to rychlě připravený, žádný dlouhý vyváření.. A máš nějaké oblíbené kombinace co k tomu? Tak to jsem ráda, že ho může.. Říkala jsem si, jestli v tom nebude nějaký háček...