Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

lyongirl
24. únor 2012

Ahojte, chcem sa spýtať na váš názor 🙂. Máme 2 týždne do začiatku prikrmovania a malý je celý vyhádzaný, má aj exém. U kožnej sme ešte neboli, takže neviem, ako rýchlo sa toho zbavíme a zatiaľ neviem ani čo to je, ideme až v utorok. Tak by ma zaujímalo, či by ste začali s príkrmami a vyhádzaného dieťatka, alebo je lepšie začať až keď mu nič nebude, lebo takto asi ťažko spozorujem nejakú reakciu na dané jedlo...ďakujem 🙂

euka210
24. únor 2012

@lyongirl no ak je exemik, tak asi idealne to bude ktovie kedy...ak vies, ze to nie je z jedla a trochu mu to ustupi, tak by som davala dalej prikrmy. Aj nas je slaby exemik, no taky zemiak ci mrkva mu nemozu podla mna uskodit.

beruska24.9.
24. únor 2012

@lyongirl - pokud je to z jídla, nechala bych 10-14 dní pauzu. do té doby by se měl ´´vyčistit´´. pokud je to ekzém, tam neporadím.

kachen
24. únor 2012

@iv123 Kupovana nebo uvarena, to je jedno. Muzes uz i s lepkem. Mlecnou nebo nemlecnou. Na mlecne ale usetris mliko.

kachen
24. únor 2012

Nasla jsem recept na tu cervenou repu, ale asi pro trosku starsi deti. Snad se nekomu bude hodit. Pro mimina patram dal.
2 salky nakrajene na platky uvarene c. repy
3 salky hnede ryze
1 mala nakrajena cibule - nechat zesklovatet
1 salek uvareneho kureciho nebo krutiho masa, nadrobno nakrajeneho
1/2 salku kureciho vyvaru
3 zloutky
jogurt nebo plnotucne mleko
koreni dle vyberu a prani

Vse smichame, nalejeme do pekacku a peceme asi 50min az 1hod. Pri 350stupnich (je to ve Farenheitech, nechce se mne to prepocitavat, tak si kazdy najdete sam 😵 )

Vypada to zajimave, ale jak rikam, asi pro krapet starsi deti, ktere uz aspon trosku kousou a nepolykaji vsechno jak ta moje kracmera.

iv123
25. únor 2012

Prosím vás, jaké těstoviny můžu uvařit 8 měsíčnímu miminku?

elana
25. únor 2012

@iv123 jakékoli, ale raději nevaječné (je v nich bílek, který by mimčo do roka nemělo). Já koupila BIO těstoviny ve Sparu, normální nevaječné. Ale v DM jsem viděla i různé špaldové atd. Ty zkusím časem taky, teď mi přijdou tyhle takové nejmíň zátěžové. Zrovna dneska je vařím poprve (jinak už je měl ve skleničkových příkrmech).

beruska24.9.
26. únor 2012

@iv123 - vařila jsem bezvaječné polévkové těstoviny

ildici12
26. únor 2012

Ahojte maminky, potrebovala by som vasu radu. malej davame cca 2 tyzdne na obed uz tuhu stravu, zeleninove kasicky. vy kedy ste zaviedli/planujete zaviest druhy tuhy prikrm, nejaky olovrantik? a kedy ste prvykrat davali maso do jedla miminka? a kedy ste zacali im davat taku hrudkovitejsiu kasicku? ja jej zatial davam uplne hladku, ale vsade sa pise, ze by sa to nemalo dlho davat, lebo zlenivie. ked sa v tej kasicke obcas najde hrudka, tak ju z toho napina. dakujem velmi pekne za vsetkx odpovede 🙂 🙂

catharin
26. únor 2012

@ildici12 : ahoj, já začala už v pátém měsíci a začla jsem zeleninou, pak s bramborem a teď střídám tři dny rýži se zeleninou, tři dny zase těstoviny se zele. a pak bramboru se zele. A maso až od 7 měsíce. Dávám to tak, že jednou je to hustčí- i hrudečky a jednou zase nee. Střídám a dávám to jen na oběd. Na svačiny dávám jogurty, přesnídávky apod. 🙂
@lyongirl : ahoj, právě že by se mělo jedno jídlo tři dny po sobě, aby se zjistilo, zda dítě na něj reaguje zle či ne. 🙂
@iv123 : já používám bezvaječné těstoviny 🙂

cicimon
26. únor 2012

@iv123 do roku bezvajecne, maju bezne v obchodoch

hlasil
26. únor 2012

Ahoj, za jak dlouho od začátku přikrmování můžu dát rýži? Zatím malý měl mrkev, brambor a cuketu.
A jak ji připravujete - myslím, že jsem ji kdysi zkoušela mixovat a teda vůbec to nešlo. Zatím vše mixuju, tak aby tam nebyly kousky a jedl mi ji. A může být pro mimi parboiled rýže, nebo mám koupit obyčejnou?

beruska24.9.
26. únor 2012

@ildici12 - u obou dětí v 5m. zelenina, asi 14 dní potom maso (u mladší zatím jen kuřecí), ovoce asi měsíc od začátku příkrmů. mladší bude za pár dní půl roku, takže chci zkusit kousek žloutku, a pak zařadit ovoce na svačinu. zeleninový/masozeleninový oběd papá hezky. od začátku pouze mačkám vidličkou, jen maso jsem uvařila najednou, namixovala a nadělala balíčky do mrazáku (přimíchám do uvařené zeleniny. u starší jsem postupně mačkala méně a méně, pak jsem zeleninu krájela na maličké kousky a když si zvykla, tak jsem začala i maso krájet na maličké kousky (syrové nakrájela, nadělala balíčky, dala do mrazáku, pak vařila maso a ke konci přidala zeleninu). to ji bylo kolem 9m. kolem roka už jedla s námi (připravené bez soli a koření). tak nějak to plánuji i u mladší, budu řešit dle dané situace.

lyongirl
27. únor 2012

@euka210 ďakujem za odpoveď, je zatiaľ len čisto kojený, takže neviem z čoho to je/či z mojej stravy/, zajtra ideme kožnej, tak budem múdrejšia, tiež si myslím, že zemiak, či mrkva mu nemôže uškodiť, ale predsa len, má aj exém a je aj celý pupáčikový a ak začneme s prikrmovaním, tak neviem, ako zistím, či mu niečo nie je aj z jedla...

@beruska24.9. z jedla to asi nie je, jedine, že by z môjho, zatiaľ je kojený...

@catharin ja viem, že by sa malo jedno jedlo dávať 3 dni, ale on je teraz celý vyhádzaný, takže ak zaradím jedlo a náhodou naň zareaguje, tak to nebudem mať ako zistiť, tak rozmýšľam, že počkám, až nebude vyhádzaný a s príkrmami začneme až po tom...

cicimon
27. únor 2012

@lyongirl jj, radsej pockaj, ked je kojeny a nema este 6mes tak kludne moze byt len kojeny aj dalej

catharin
27. únor 2012

@lyongirl : tak to jo, tak to bych asi taky počkala 😉 snad se to, bobkovi, spraví 🙂

nety88
27. únor 2012

Ahojky, mám problém s 6,5 měsíčním miminkem. Začínala jsem s příkrmama už v 5 měsících protože začal míň přibírat. Hned ze začátku je začal jíst hezky, tak 3-4 týdny snědl tak okolo 70-100 gramů. Jedl všechno ovoce, zeleninku, maso a občas večer kašičku. Ale poslední 1-2 týdny všechny příkrmy odmítá Maximálně sní pár lžiček. Chce jenom pít z prsu.. Zkoušela jsem mu dát do jídla i mateřský mléko, ale to taky odmítá. Snažím se ho taky naučit pít z lahvičky od těch 6 měsíců. Vyzkoušela jsem už 3 různé lahve a různý pití (i mateřský mléko), ale prostě zatne pusu a odmítá se napít. Nevím, jestli to taky může být tím, že jsem mu předtím nic z lahvičky nedávala a jenom ho kojila. Taky se začal budit v noci. Dneska jsem ho kojila přes noc snad pětkrát. A to už od 3 měsíců spal celou noc, občas se jednou vzbudil na kojení a hned zase usnul. Poslední dny se v noci vzbudí a je ještě třeba hodinu vzhůru Nemáte s tím někdo zkušenosti? Nemůže to být třeba z toho, že mu začínájí růst zoubky (v puse jsem mu tedy zatím nic nenašla)? Nevím jestli mám zavolat doktorce a nebo se to prostě občas stává. Předem děkuji moc za každou radu.

euka210
27. únor 2012

@lyongirl ono to moze byt v pohode aj z tvojho jedla...svagrina tiez este nepresla na prikrmy a vie, ze ona nemoze kakao, lebo maly sa vyhadze. Ja mam u nas podozrenie na mak...dnes som si dala, tak uvidime 🙂 ...pozor na citrusy, orechy, mak, kakao, kapustu, korenie...

careamell
27. únor 2012

@nety88 Myslím, že by si si nemala robiť starosti. V prvom roku dieťatka sa striedajú obdobia, kedy bábo papá viac, niekedy menej. Môže to byť aj zúbkami. Stále je pre neho najdôležitejšie MM. Ponúkaj mu ho vždy ,keď bude chcieť, čaje mu samozrejme môžeš dávať tiež, aby sa pomaly oboznamoval aj s pitím a používaním hrnčeka, savičky, alebo fľašky. Mne malý pije napríklad len z hrnčeka, nikdy sme fľašu nepoužili.
S tým spaním je to podobné, možno ti doteraz pekne spinkával, no v tomto prvom roku bude mať takéto obdobia. Bábätko rastie, vyvíja sa, idú mu zúbky, alebo spracováva podnety z celého dňa, preto sa aj jeho spánok bude vyvíjať. 🙂

lyongirl
27. únor 2012

@euka210 no viem, že si treba dávať pozor a posledne som si nedávala, máme to komplikované, najprv mal seboreu, aj v hlave, aj na tele, zbavili sme sa toho po pár mesiacoch a teraz sa z ničoho nič komplet vysypal a ešte sa mu spravil exém, zajtra ideme na kožné, som zvedavá, čo nám povedia, len na to jedlo som chcela vedieť názory aj iných, ale začnem až po preliečení, veď mu nič neujde, je to valibuk aj z môjho mlieka a keď bude mať peknú kožu, tak skôr zistím nejakú alergiu na potravinu, takže počkáme 🙂
Ináč neviem na čo mohol zareagovať, lebo vtedy sme mali rebierka s medom, takže aj med je alergén, mudr. mi zakázala mliečne výrobky, že aj z toho to môže byť, aj koláč s orechami som robila, pomelo som jedla, to je citrus, no posledne som si vôbec pozor nedala, lebo som mala pocit, že mu nič neškodí...a pomelo som jedla dlho a nič mu nebolo...

mkr
27. únor 2012

@nety88 malá skoro do roka neznala lahev, stačilo ji na pití jen moje mléko, takže s tím bych si hlavu nelámala 🙂 malému taky nedávám pít

zkoušela jsem teď dávat malé přesnídávky od hami jablko-hruška a calý se osypal, takže ovoce na nějakou dobu vynecháme, ale co mu dát k snídani místo toho? udělala jsem mu kukuřišnou kaši od nestlé, ale s vodou bez UM, nemůže to něčemu vadit? nechci mu zbytečně dávat UM, když kojím a k večeři má kaši a tam už taky je

mkr
27. únor 2012

@lyongirl s malou jsem začala až po ukončeném 7 m, nějak neměla potřebu a dr. říkala, že je pěkná, že to stačí až od 8m, za to s malým jsme začali od ukon. 5m už byl hladový, sama jsem to na něm viděla, pokud pěkně přibírá a není neklidný, tak bych počkala, nic mu neuteče 🙂

pajoslava
27. únor 2012

Ahoj maminky,
chci se zeptat - chtela bych zacit davat male trosku ovoce, ale vubec netusim, kdy ho zaradit.. Napisu Vam priklad, jak to u nas je 😀 Vetsinou je to kazdy den stejne +- pul hodinka. Takze rano vstaneme dejme tomu v 7:30- mala dostane mlicko. Kolem 10:30 dostane opet mlicko a jde spinkat. Budi se kolem 12:30.. ve 13:30 dostane obed - zeleninku. V 16:00 dostane mlicko a jde spinkat. Probudi se pred 18 hod, v 19 dostane misku kase, v 20 hod jdeme koupat a pak nejak v 20:45 dostava mleko a jde spat. Kam prosim to ovoce zaradit 😀 Spinka pres den 2x a prave je to takovy ritual, ze to mlicko uz jdeme vypit do postele, ona uz u jeho piti usina, dam odrihnout, do postylky a spi jak dudek.. Obavam se, ze kdybych nahradila to mlicko pred spanim, tak mi potom tak krasne neusne. Jak byste to udelaly? Dekuji za tipy 😉

hlasil
27. únor 2012

@pajoslava Máte úplně stejný režim jako my. 😉 Ale my zatím máme ještě jen zeleninku a ani ne plnou porci. Co mám načteno, tak ovoce by měly být ty svačinky před spaním. Ale mudra mi říkala, když jsme začínaly, že je to takový úzus dávat masozeleninu k obědu, kaši večer, ovoce na svačinky... a že je to úplně jedno, že se tím nemusím vázat.
Tak co dát trochu ovoce na svačinku a zapít mlíčkem, a pak pomalu měnit poměr, než si postupně zvykne, že mlíčko už před spaním nebude? Jinak bych ho dala k snídani, nebo do večerní kaše.

Ještě bych znovu poprosila zkušenější, jestli mi neporadí s tou rýže, je to o pár dotazů nahoře. Díky. Brambor náš malý moc nemusí a taky teď nejsou nic extra, tak by mi to ta rýže asi vyřešila.

careamell
27. únor 2012

@hlasil Ahoj, ryžu by som uprednostnila naturálnu, má najviac vitamínov a je ľahko straviteľná. Môžeš ju aj pomixovať so zeleninkou. Ja používam na varenie len tú.
Zaradiť do jedálnička môžeš tak mesiac po prikrmovaní zeleninkou 🙂 Ale po troche môžeš aj skôr.

lensta
27. únor 2012

@hlasil co jsem vyčetla, tak rýže se může od ukončeného 6.měsíce,jako "příloha" takže rýže plus zelenina (já zatím zkoušela ve skleničce)
a co zkusit k obědu zeleninovou kaši- 100ml zeleninového vývaru, cca 5lžic Moje první kaše a zelenina (jeden nebo i více druhů) to jsem zkoušela dneska a mělo to úspěch (ale u nás má úspěch vše 🙂)

Ale taky bych ráda věděla, jakou rýži koupit-ví někdo?

careamell
27. únor 2012

@pajoslava Ovocie sa zaraďuje mesiac po prikrmovaní zeleninkou. Nie je kam sa ponáhľať, pokiaľ stále kojíš, tak je pre malinkú stále najdôležitejšie mm. Potom ju môžeš dať na večeru. Pred obedom sa sladké, alebo teda ovocie neodporúča, lebo po sladkom príkrme ti môže odmietnuť ,,nesladký" zeleninkový obed. 🙂
Vo vašom veku stačí jeden príkrm, aj tá kaša je snáď zbytočná, nie je nijak výživovo hodnotná. 😉

lensta
27. únor 2012

@pajoslava a co dát ovoce po vyspání odpoledne? Nám to teda vychází časově tak, že kolem půl jedné oběd pak kolem druhé spánek (po kojení) a když se vyspí dostane "přesnídávku"...

careamell
27. únor 2012

Inak mamičky, ja varím len domáce kaše, kupované malinkému vôbec nedávam, pozrite si môj fotoblog, mám tam článok o kašiach-recepty, ako ich pripraviť+ iné recepty s kašami

lensta
27. únor 2012

@careamell díky za inspiraci na kaše 🙂