Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

aponchie
3. bře 2010

BÍLKOVINY - jaké množství tělu dodávat?

U běžné populace a rekreačních cvičenců, je to denně asi 1 gram bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Takovéto množství je reálné dodat tělu v denní dávce jídla. Nejkvalitnější z hlediska výživy je bílkovina obsažená v bílcích vajec, mléce, mléčných výrobcích (tvaroh), a mase. O kvalitě bílkovin asi nejlépe vypovídá tzv. PER (protein efficiency ratio) hodnota, která nám udává, kolik gramů svalové tkáně se vytvoří z jednoho gramu přijaté bílkoviny. Pomyslným vítězem dle tohoto hodnocení je syrovátková bílkovina. Bílkoviny by měly být obsaženy ve 2-3 porcích jídla denně.

U sportovců je doporučovaný příjem 2 - 3 gramy na kg tělesné hmotnosti denně - dle potřeby a také fáze tréninku. Takovéto množství ale již není příliš příjemné pro lidský organizmus zpracovávat formou přijmu v potravinách. Proto je vhodné používat potravinové doplňky. Pozor! - nadměrný přísun bílkovin nepřiměřeně zatěžuje metabolismus, zpomaluje proces regenerace po zátěži a zvyšuje riziko poškození ledvin. proto se při dávkování řiďte návody a příbalovými letáky. Zásadně NEKUPUJTE a NEUŽÍVEJTE žádné potravinové doplňky, kde není popsáno dávkování a složení výrobku! Každý přípravek obsahuje různé množství bílkovin. Výběr a množství přizpůsobíme podle příjmu dalších doplňků s obsahem bílkovin (aminokyselin) a podle fáze tréninku , abychom přijali celkové požadované množství bílkovin.

http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/nadbytek-bilko...

lamarika
3. bře 2010

Holky nemáte některá tip na knížku s receptama pro malý děti shruba od jednoho roku?

rimmel
3. bře 2010

lamarika ved uz potom ti bude maly papat v podstate to co vy 😉

lamarika
3. bře 2010

já vím, ale nejíme moc zdravě a nechtěla bych takhle kazit malýho. Manžela na zdravou stravu nepřesvědčím, tak kdybych měla alespoň nějaké recepty pro malýho, které bych pak uspůsobila i nám

arietiska
3. bře 2010

http://www.varime-detem.cz/ zadej si na netu vaříme dětem...najdeš toho spoustu

beruska24.9.
3. bře 2010

Také si říkám, jak to jednou budu dělat. No, ale na to je ještě čas přemýšlet takhle dopředu

shaula
3. bře 2010

Dobrý důvod ke změně životního stylu 😉
Ne, teď vážně. My taky nejsme vzorem zdravé výživy, ale právě kluci mě "donutili" začít vařit alespoň méně kalorická jídla - tj. už téměř nesmažím, většinou máme nějaké maso dušené i se zeleninou, trošičku více ryby, sem tam i méně obvyklá jídla typu pohanka, kuskus (ten tedy už dříve, chutná nám 😉 ). Ono v podstatě stačí méně solit, nesmažit, místo obyčejného oleje používat olivový a zařadit trošičku více zeleniny 😉 Teď se ještě musím naučit jíst i syrovou zeleninu a bude to 😀

lamarika
4. bře 2010

Tak syrová zelenina nám nedělá problém. U nás je problém dušený. . . 😝

macilaci
4. bře 2010

shaula, dakujem aj ja som tak myslela ale sa radšej opýtam skúsených 😀

senja
4. bře 2010

Nam prave take nase doktorka rika, ze mimi dostava vsechno z masa z materskeho mleka. Tak ted nevim kde je pravda 😒

kocicinka
4. bře 2010

Tak určítě věřím tomu, že jsou i pediatři, kteří maso do roka doporučují 🙂
My takového ale nemáme. Do ničeho nám moc nemluví, spíš mi řekne, že záleží na mě, jak se rozhodnu.
I kdyby ale maso doporučoval, stejně mu ho nedám dříve, než v roce a půl a jednou týdně.Vždyt mám taky svoje rozhodování a instinkt, nemusí se člověk řídit vždycky tím, co mu někdo jiný řekne. Kdyby moje máma dodržovala důsledně rady mého pediatra, mám už pravděpodobně velmi vážně poškozené zdraví. Dával mimo jiné ATB na každou rýmu, kašlík, proto, že to byl prostě tehdy trend.
Taky mám zdravotní vzdělání a doktory v rodině, jen mě přišlo poněkud blbý se tady tím holedbat
😝
Senja- řiď se svojí intuicí 🙂

senja
4. bře 2010

kocicinka Asi mas pravdu, intuice je dulezitejsi. A ted se mi maly uz 3. den nevykakal, takez o zavadeni masa dokud se mu neupravi traveni nemuze byt ani rec.
Jo, take se hlasim, ze jsem z lekarske rodiny!!! 😀 😀

kocicinka
4. bře 2010

Jonáškovi na úpravu trávení pomohla šťáva ze švestkového kompotu(domácího) 🙂

aponchie
4. bře 2010

M ma problem s evykadit ,ale fest teda..nepomuze lautr nic cerstve jabko vic vody svestka nic proste ..je mrzka tlaci obcas knoura nechce jist jak neni vykajdena po trech dnech ji mackam nohy rve u toho jak blazen az vytlaci bobaka jak kralik ulevi se ji a jedeme na novo nechapu to.... 😲 lektacni mi dneska rikala,ze bacha na vlakninu jako treba ovesne vlocky kase ,prej mnoho vlakniny ucpava a dela paseku ,ze prej kdyz decko sni pul rohliku za den tak uz ma zcela pokrytou davku vlakniny tudiz dalsi veci jako kase jablka uz ma navic a muze ho ucpat..sem ani nevedela,ale me stejne ovesne kase neji

tymothy
4. bře 2010

Apon, já zase slyšela úplný opak s tou vlákninou...naopak prý napomáhá rychlejšímu trávení a při nadbytku způsobuje průjem....tak si vyber. 😕

blka
4. bře 2010

Senjo, na kakání by mohla pomoct ta švestková šťáva nebo i hrušková. Prodává ji myslím hipp nebo kdo, v takových skleničkách. Ale musíš hledat, aby v nich nebyl cukr 😠

kocicinka
4. bře 2010

Anebo Alnatura bio švestkový kompot(výborný), ale jak to má s cukrem, to nevím....
Jonáš té štávy vypil asi 40 ml na zapití večerní kaše a hned večer se po... 😀

aponchie
4. bře 2010

no vidis me rikala tohle ze to prej nemam prehanet s vlockama a pecivem moc ,ze clovek si rika,ze da pul rohliku jablicko a jeste to a tamto a uz ma decko ten den potrebuje jako na 3dny 😀

nam nezabere lautr nic svestka voda cipek projimadlo v sirupu mame nejake laxativum a prd..

blka
4. bře 2010

Apon, tak je teda odolná 😅

aponchie
4. bře 2010

no to je super ..pred chvili sedela v sedacce tlacila rudla vztekala se mela tam bobek ale ne uz moc tuhej ,nakojila sem usnula mi v ruce dam ji spat a rev asi 10min,obcas prdla v postylce jakoby se ji ulevilo..ja uz nevim co s tim..prej je to z kojeni mi jedna rikala. 😀 😀 ale ja jim porad stejne

beruska24.9.
4. bře 2010

aponchie - a nebylo by lepší zajít k Dr. Nebo už jsi tam byla??
Jinak já jsem ještě zkoušela malé pomáhat tak, že jsem jí vzala nožičky za lýtka, pokrčila v kolínkách, přitlačila na bříško, natáhla, pokrčila a přitlačila na bříško a tak chvíli opakovala. Pomáhalo to, ale jen na prdíky...

kocicinka
4. bře 2010

Nevíte proč vlastně nesmí mimi cukr? Co by se stalo, kdyby vypil/pozřel něco oslazeného?

beruska24.9.
4. bře 2010

Nepřemýšlela jsem o tom, ale napadá mě, jestli to není i kvůli zoubkům.

petka035
4. bře 2010

tak to aby sme si založili nejaké sanatorium 😉 😀 A cukor je aj v tej hipp slivkovej šťave a tá je od 4M 😕 a keby vypil cukor,tak sa mu nič nestane,ale časté pitie by už následky malo, od návyku,zubného kazu až po neviem čo všetko.neviem,či fruktoza alebo čo sa má používať ako náhrada 😝

petka035
4. bře 2010

alebo teda trstinový či hroznový,ale tiež určite až v nejakom pokročilejšom veku 😉 biely cukor obsahuje prázdne kalorie(som sa to práve dočítala 😅 )

petka035
4. bře 2010

A chcela som sa spýtať,či môžem dať malej baklažán?, prikrmujeme 4tý týžden 🙂

blka
4. bře 2010

Apo, a nepomohly by kapky na prdíky?

Kocicinka, taky nevím 😅 . Ale moje mamča mu dá občas piškot, tak zavírám oči a říkám si, že jednou za čas...

Petka, laktoza.

dm1
4. bře 2010

pri cukre ide podla mna o navyk na sladke a kaziace sa zubky ale ze by sa malo stat nieco vazne to si nemyslim. ved vela presnidavok je s pridanym cukrom a o sladenych cajoch ani nehovorim

add piskoty - najskor som kupovala tie detske ale ked som si pozerala zlozenie ze kazde co som objavila maju nieco co by mat nemali - vajce, cukor, med.... tak davam obcas aj normalne piskoty. ale nas ich moc nechce az teraz ich zacal trochu papat v presnidavke. vacsinou si zuzle tie kukuricne chrumky to je super vec pre mrnusov

petka035
4. bře 2010

blka tak to som sa sekla, dakujem za opravu 😉 a ja som si dnes pozerala tiež zloženie nejakých detských sušienok a tam mi príde,že je vela tých umelín, že obyč.piškoty vyzerajú byť napriek cukru,vajciam a muke zdravšie 😅

blka
4. bře 2010

Dm, já právě kupuji ovocné přesnídávky ze 100% ovoce, takže bez přidaného cukru a čaje taky nekupuju granulované.
Já doma taky dávám ty kukuřičné křupky, ale mamče asi přijde, že jsou lepší ty piškotky nebo co, tak mu je dává. Ale složení je teda jen mouka, cukr a vejce, žádný med. 😒

Petko 😉