Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

dara9402
22. kvě 2009

a ty mas problemy s ladvinami??????????

shaula
22. kvě 2009

chiwule - jsem ráda, že máš na to jídlo takový zdravý názor, solení fakt není cesta, to Dara nemá pravdu. Dítě žádnou slanou chuť nezná, tak mu tam sůl nemůže chybět. Zná jen to, co mu dáme, a až později, když těch chutí bude znát více, si může být vybíravější. Do té doby je to nesmysl.

shaula
22. kvě 2009

Dara - nikdo netvrdí, že ty problémy mít URČITĚ BUDE, ale že je MÍT MŮŽE. Ale nechápu, proč to zbytečně riskuješ? 😕

chiwule
22. kvě 2009

daro - myslíš mě? no i když je to trochu mimo téma - ano, klasická těhotenská preklampsie, do té doby žádné problémy, po porodu jsem se snažila nebrat žádné léky ale právě v 4,5m jsem už musela - zas mi nebezpečně vyskočil tlak....
mmch, jen taková vtipná vsuvka ohledně zavádění příkrmů - jsem se o tom bavila s mamkou a ta mi říkala, že jí pediatrička poradila v mém měsíci věku pomerančovou šťávu abych měla dost vitamínů. Což za hlubokého totáče bylo nedostatkové a exlusivní zboží - mamka vystála frontu na pomeranče, udělala mi šťávičku, dala mi jí a já se osypala po celém tělíčku 😀 takže dělat se do dá různě, v minulosti se dělali různé věci, třeba se děti koupali v lavoru ve studené vodě 😀

dara9402
22. kvě 2009

tu nejde o pomaranc tie by som dietatu skor ako v roku nedavala lebo je to ovocie ktore pre nase pasmo nieje prirodzene, a tie pesticidy cim sa striekaju mozu vyvolat nepeknu reakciu ale pokial som si dobre vsimla tvoje mimco je dojcene, a verim tomu ze si pocas dojcenia nejedla jedlo totalne bey soli, totalne bez cukru a akeho kolvek korenia. ako dojciaca mamicka by si mala vediet ze vsetko co zjes ti ide do mliecka takze ked si mala na obed maso tak malo mliecko inu chut ako ked si mala cestoviny alebo zeleninu, prosto stale chutilo inac a ty sa teraz snazis nanutit mu rychlenu zeleninu bez chuti co uznaj nechuti ani tebe. ked nechces davat sol skus topinambur miesto klasickeho zemiaka a do mrkvy trosku jabka ked myslis ze cukor bude lepsi ako sol a po roku uz fakt budes moct trosinku osolit mate uz skoro 8 mesiacov tak to do roka zvladnete 😉

chiwule
22. kvě 2009

daro, máš pravdu, že vše co sní mamka, jde do mlíčka. Ale my už od 4,5měsíce máme umělé hypoalergenní mlíčko, takže já si můžu jíst co chci. A konečně jsem si mohla zeleninu dát, tu jsem v těhu vůbec nemohla, protože mi z ní nebylo dobře - nadýmání 🙂 ovoce jsem taky nemohla, protože jsem hned šla zvracet - možná prostě malá už od pupíku nemá ráda určité věci...mrkev s jablkem taky odmítá, zkusila jsem jak kupovaný tak doma ručně nastrouhaný na jemno na struhadle...je to naše potvůrka...
jinak mě ty její přesnídávky bez chuti chutnají, ani si teď nemusím vařit oběd, protože když dám malé a ona si vezme lžičku, zbytek dojím já... jen manža trochu brblá, že to leze do peněz, když tím krmím sebe a né malou 😀 😉 😎 to samozřejmě myslím jen v legraci 😉

megi93
22. kvě 2009

Konečne sa našiel niekto rozumný, DARA 9402 ďakujeeeeem 🙂 Ja sa tu popravde chodím baviť na tých veciach, keď tu riešiť od kolkého mesiaca dať kukuricu, alebo hrášok. Hlavne že hipp alebo hami, neviem presne robia príkrm s názvom prvá lyžička - kukurica a ten je určený deťom od 4 mesiaca. Moja malá v pohode spapá pór, kukuricu, hrášok, zemiak, rajčinku a kuracie, morčacie a králičie mäsko. Má 5 mesiacov a už takmer sama sedí. Príde mi divné dávať dieťaťu, ktoré ten nutrilon takmer vybehá iba mlieko. Teraz napríklad zjedla 200ml kaše a je v pohode...kedže ráno mala iba nutrilon, celé doobedie premrnčala...až teraz je v pohode a kludná. Jej prvá kaša bola marhulovo broskyňová a prvá výživa bola tak´tiež broskynová a prežila to. A prirovnávať výživu k dorgám mi príde fakt trošku moc. Ved ten výrobca si nevezme na triko, že vyrobí niečo, čo dieťaťu bude škodiť nie? Asi v tej firme pracujú aj nejakí odborníci na výživu. Neviem čo by ste robili, kebvy prídete do Irska a uvidite v McDonalde 6 mesačné dieťa, ktoré si ledva trafí presolenú hranolku do úst. Je to extrém, ale aj tie deti prežívajú a nie sú aní obézne ani alergické.
PS: Keby ste vedli ako takému 4,5 mesačnému drobcovi chutí čokoláda.... 🙂

dara9402
22. kvě 2009

chiwu prave som mrkla do tvojho albumu, okrem toho ze je mala rozkosna tak je to taky drobcek, moj ma 4 mesiace a ma 70cm a 8,5kila, netrap ju s krmenim ona sa rozpapa podla vsetkeho jej to zatial staci, papajte po lyzickach ona si najde co jej bude chutit a v prvom rade to chutnaj a miesaj nevyraznu zeleninu s niecim aromatickejsim a mrkmi ako je to s korenim u takzch deti akoze bazalka petrzlenova vnat, zelerova vnat, por ten je doslova zazrak a este jedna vec prasok z hlivy ustricovej je hypoalergenna a moze sa podavat aj kojencom je to celkom chutne a mozno to pomoze, rovnako medovka byva v cajoch pre deti rovnako ako mata len to fakt neviem od kedz sa to moze

dara9402
22. kvě 2009

no co moje dieta papa aj ine veci, akoze podbradniky a platene plienky nohu z dupaciek a pod a co 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅

chiwule
22. kvě 2009

hihi dara, to jsi mě pobavila, prej drobek 😀 v 7,5měsících je velká, jako roční dcera mojí kamarádky a to jsme s manželem vzrůstem malí a kamarádka s manželem jsou opak - velcí a vysocí 😀 myslím, že je akorát, mlíčko jí stačí, nic jiného nechce a to je ten problém, protože by už mohla a měla jíst něco jiného než pít mlíčko a večer si dát instatní kaši...

dara9402
22. kvě 2009

no voci mojmu je mala 😉

zuzik_p
22. kvě 2009

megi, kdy jsi zacala s prikrmama, to muselo byt asi hodne brzo. A stou cokoladou to myslis vazne?? Napada me jedine....ze ne kazda matka chce pro sve dite to nejlepsi ☹

shaula
22. kvě 2009

Zuzik, souhlasím 😉 Ale nemá to cenu, někdo prostě rozumné argumenty nechce slyšet. 😕

smardik
22. kvě 2009

já zrovna dočetla a nechápu, fakt ne

megi93
22. kvě 2009

Zuzik_p s príkrmami sme začínali postupne od 3,5 mesiaca. A s tou čokoládou to myslím vážne. Nezjedla celú tabličku, ani celú kocku. Zjedla možno kúsok veľký ako hrášok. A chutilo jej...a nemá problémy. No a k tomu tvojmu vyjadreniu, že nie každá matka chce pre svoje dieťa dobre....tiež si to myslím, keď čítam čo tu vypisujú niektoré maniačky do odbornej literatúry. Nemienim svoje dieťa vychovávať podľa knižiek. Je to človek, živý tvor a nie robot, aby jedla a robila to, čo odporučia podla návodu ludia, ktorí možno nikdy nemali deti. Neexistujú výskumy, ktoré by ti povedali, čo tvojmu dieťaťu chutí a čo mu škodí a čo nie. Všetko sú to iba domnienky. Vela detí vyrastá s normálnou stravou pre ludí a sú v pohode...by som povedala, že sú na tom lepšie ako tie, čo žijú na umelých neprirodzených akože výživných sprostostiach. Viem to porovnať. Naša malá sa narodila vtedy, kedy aj jej sesternica....obe boli asi rovnako veľké aj váhu mali priibližne rovnakú. Dnes, po takmer pol roku, (sesternicu kŕmili celý čas len nutrilono HA) je jej sesternica maličká, chudučká, takmer podvýživená a s vývojom je minimálne mesiac pozadu. Nesedí, nepretáča sa na bruško, nerozpráva, proste nič. Naša má normálnu vekosť, váhu, vie sa pretočiť, presunúť, sedí a snaží sa stavať na nohy...a rozpráva (samozrejme nie zrozumitelne, ale aspon si džavoce a už má určité výrazy na niektoré veci...vie si povedať čo potrebuje). Takže len preto, že mám iný názor nie som zlá matka. Ja si totiž to isté môžem myslieť o tebe.

zuzik_p
22. kvě 2009

Megi, ale to vis, ze ji to chutilo, jeste aby ne, je to sladke. Ale proc tak male dite zatezujes takovymi "svinstmi" jako je cokolada??
A rozhodne nesouhlasim, ze tve dite je vahove v poradku ci primereny vyvoj diky tomu, ze jsi ji zacala tak brzy davat normalni stravu. Ja svoji holcicku vyhradne kojila do temer 7 mesicu, coz je to nejlepsi, co jsem ji mohla dat, a poprve bez pomoci se na brisko pretocila v 5.5 mesici a sama sedet zacalia az ted. Zato se na brisku umi dost dobre pohybovat svym vlastnim zpusobem. Tim chci rict, ze kazde dite je jine, vsechno zvladne ve svem vlastnim case bez ohledu na typ stravy.

zuzik_p
22. kvě 2009

Jedna mamina tady zacala svemu diteti davat jakesi nestle kase uz od 3.5 mesice. No maly zacal mit tezke zazivaci potize, takze se za chvili vratili k mleku. Ostatni deti si "stezovat" nemusi, ale v dospelosti uz tomu tak nemusi byt. Jasne, muzes procist prirucky, ale nazor si udelas vzdy svuj. Ale vyrobky typu tvaroh, cokolada ci varecha od spenatu atd - to prece nemuze dat nikdo kdo ma zdravy selsky rozum!

zuzik_p
22. kvě 2009

Varecha od gulase, pardon.

dara9402
22. kvě 2009

ja si budem davat svojmu decku co ja budem chciet a mozme sa tak o rok stretnut ze kto sa bude vyhadzovat od zeleniny a kto nie

mali by ste sa trosku porozpravat s niakym imunologom

evitkamalicka
22. kvě 2009

moj maly tiez papa kase od 3,5 mesiaca 😲

laetti
22. kvě 2009

Pěkný den všem, potřebovala bych poradit se zavedením ovoce jako dopolední svačinky. 1. Mám taky první den nabídnout jen pár lžiček a postupně to navyšovat? 2. můžu střídat jeden den ovoce, jeden den jogurt? 3. Jak přesně se ovoce dusí? počítám, že např. jablko oloupu, nakrájím a s trochou vody šoupnu do hrnce. a až je to měkké rozmixujuto? 4. To ovoce mám malé dávat ještě teplé, nebo až schládne?
Snad nevypadám jako úplnej hňup, ale radši se zeptám, než bych něco dělala blbě. Díky 😅

petka80
22. kvě 2009

dara, jasně dávej, co chceš, na to máš plné právo. Akorát bych ráda podotkla, že zajímavější setkání než za rok by bylo tak za 20-30 let - ono důsledky stravování v dětství se mohou projevit až v dospělosti, a nejen jako "pouhá" alergie, ale mnohem závažněji..... 😔

kacka.va
22. kvě 2009

megi: moje známá nekojila a začali tím pádem dávat příkrmy mnohem dřív, obě holky jsou váhově na to skoro stejně, ale naše je stejně ve vývoji napřed, takže ani v tomhle fakt souvislosti ani trochu nevidím, každé dítě je prostě jiné a jede si podle sebe.

dara9402
22. kvě 2009

petka neni problem kedy kolvek aj o 100 let

kacka.va
22. kvě 2009

laetti: naše malá ovoce snášela dobře, takže jsme rovnou dávali čerstvé, ani jsme ho nedusili. Jinak střídat to určo můžeš, ale spíš, jestli ještě není zvyklá na jogurt, tak bych zkusila pár dní ovoce a pak dala teprv jogurt jako další druh papání. A pár lžiček nejedla nikdy, vždycky mi rovnou snědla víc, když jí to chutnalo.
petka: souhlas, ne nadarmo se říká, že předpoklady k nadváze v dospělosti se budují do 3 let věku dítěte.

megi93
22. kvě 2009

No len teda mne to tu pripadá ako keby mám dieťaťu brániť aj v tom, aby sa len preboha neotočila na bruško keď na to ešte nemá čas...lebo tak to nepíšu knižky.
Okrem toho ma napadlo, neviem kto to tu spomínal o tom, že keď má človek problémy, je chorý, že nezačne hneť jesť neviem čo všetko. Samozrejme, to je pravda, ale keď sa na to zdravo pozrieme, tiež po nejakým problémoch nejše iba sucháre s vodou rok...alebo pol roka. Väčšinou (ak teda aj v tomto nemám šialené nápady) si myslím že do mesiaca najneskôr normálny zdravý človek je všetko ako pred chorobou. A jasne...dieťa nie je dospelý človek, ale prečo by si za pol roka nemohlo zvyknúť na normálnu stravu?
A čokoláda nie je jed.... keď jej je s mierou. Určite jej to menej uškodí ako nejaký umelý nutrilon alebo nedajbože beba. Ved to je väčší humus ako to, z čoho sa tu všetky chytáte za hlavu.

Shaula, tiež myslím, že rozumné argumenty tú idú bokom. Kŕmite svoje deti umelinamy a chcete, aby boli normálne a nealergici..... Veď už to ti ide proti zdravému a logickému uvažovaniu. Sedliacky rozum ti to napovie. A keďže viem, že si to myslela proti mne a dare, tak len tolko.... čo je dne rozumný argument? Kedysi bol brutálne rzumný argument, aby deti spávali na brušku....potom to bola absolútna hlúposť a brutálne rozumné bolo aby deti spávali na chrbátiku....tak čo z toho je rozumné a čo nie? A okrem toho, nenapadlo vás, keď to tu tak rozoberáte, že je to marketingový ťah výrobcov umelých mliek? Že aké je to zdravé a výživné a vhodné a neviem čo....ale fakt je zdravé dávať dieťaťu umelé veci? So zvedavá, či keď začínate s prírkrmami, tiež by ste dieťaťu kúpili mrkvičku v prášku, doma zarobili s vodou a dali mu to jesť...asi hej, lebo to je určite zdravšie, keď to hovoria a píšu ludia, ktorých ste nikdy nevideli. Aj tí, čo napísali tie knižky možno doma dávajú svojim deťom normálne jedlo ako pre ludí.... 😉

megi93
22. kvě 2009

Petka 80: z toho čo si napísala usudzujem, že buď ťa rodičia napchávali sunarom do roku, alebo ak nie, tak máš pravdepodobne velkéééé tráviace problémy, alergiu, prípadne neviem čo. Ktorá je to teda varianta?

kacka.va
22. kvě 2009

megi: jakékoliv fyzické aktivity dítěte se nechávají na dítěti, takže i kdyby ti samo od sebe ve 4 měsících chodilo, tak pokud se k tomu dostalo samo, tak je ať si chodí. Ale stravu si asi řešit samo nemůže. a s tou čokoládou... určitě jsi mu dala tu zdravou např. 80 % kakaa, ne?
a opět nechápu, co za uměliny myslíš, jak jsi teď psala Shaule. A myslím, že pokud dítě je normálně kojené, tak mu nikdo nutrilon a podobné věci nedává, takže za marketingový tah bych to viděla spíš tehdy, kdyby firmy hlásala "nekojte, kupte dětem naše výrobky".

petka80
22. kvě 2009

megi, já mám to štěstí, že mě moje maminka kojila dlouho + potom dávala zeleninové polívky a ovoce. Takže naštěstí žádné problémy nemám. A také rozhodně nehodlám hazardovat se zdravím svého dítěte.
Já tedy také nejsem velký zastánce UM a dětských kaší v prášku, ale zase názor, který zastáváš ty, mi také přijde dost extrémní....

petka80
22. kvě 2009

laetti - já bych zavedla jen ovoce, třeba dopoledne, no a jogurt až později jako odpolední svačinku.
Jinak se doporučuje zvyšovat dávky postupně kvůli kojení, aby si prsa zvykla, už jsme to tu řešily myslím včera.
Já se tedy taky přiznám, že jsem ovoce nikdy nedusila, dala jsem hned čerstvé jablíčko, hrušku, banán. No ale pokud to chceš dusit, tak bych to chvilku povařila ve vodě a rozmixovala a asi nechala vychladnout.