Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

iwca
19. únor 2008

lendy: na kojeni.net už jsem koukala, ale stejně se rači dozvím jak vaří ostatní maminy doma. Přece se každej neřídí jenom podle tabulek 😉 🙂
O špenátu a jeho obsahu železa jsem už slyšela ale stejně moje mamča,babičky a ostatní starší příbuzní věří že je to neobyčejná zelenina 😀

lendy1
19. únor 2008

iwca, no jo, Pepek námořník 😀 😀

hanzuli
24. únor 2008

Holky, mám dotaz ohledně čaje. My začali s příkrmy před pěti dny, doma vařené Káti moc nejelo, ale kupované Bio od Hippu jo, to spapala s chutí půl skleničky. Takže si říkám, jestli by neměla dostat už nějaké tekutiny navíc (kojím). Kdy jste začaly s čajíky vy?

reruna
24. únor 2008

hanzuli, pokud kojíš, tak bys s tekutinama měla začít od ukon. 8. měsíce, aspoň tak to píšou v chytrých knížkách, někde píšou, až od 10. měsíce, ale myslím, že můžeš zkusit i dřív - kojeneckou vodu, neslazené čaje, ředěné ovocné šťávy. Já jsem začala přikrmovat včera, protože prý málo přibíráme, zkusili jsme Hami první lžičku mrkev, ale malej se na to tvářil kysele, moc toho nedal a pak to všechno vyblil. On je blinkací od narození. Tak ještě zkusím doma vařenou mrkvičku, jestli mu bude chutnat víc. Chtěla jsem se zeptat, dáváte příkrmy před nebo po kojení?

androna
24. únor 2008

reruna urcite prikrmy pred kojenim a ked je velmi blinkaci tak by som potom dokojila asi az po hodine.pretoze to blinkani sposobuje mlicko aspon u nas to tak bolo.prikrmy to blinkanie spravili.a vecsina deticiek samotnu mrkvicku nechce. 😀

nissanek
18. bře 2008

tak my se taky už chystáme na příkrm..teda v neděli jsem dala rýžovou kaši s MM, padalo to do ní jak němci do krytu 😀 , ale ta noc... 😝 , buzení 23.00, 0.00, 2.00, 4.00, 6.00, 7.30, 9.00. Jelikož měla takovýhle noci i minulý týden, tak si ale nemyslím, že to souvisí s tou kaší. Jaké jsou výhody/nevýhody začínání s kaší/zeleninou? Já teď nevím, jestli mám zkoušet dál tu kaši na noc, nebo radši zeleninu přes den. Většinou čtu, že se začíná buď zeleninou nebo kaší...no a vyber si 😅

dendisa
25. bře 2008

holky, malá mi nechce domácí příkrmy, ale ze skleničky jí to jede. Co dělám špatně? Normálně rozmixuju mrkev, brambor, brokolici, květák - vše, co jí chutná ze sklenky. Už teda ani nepřidávám olej, nenechávám hrudky (i když to radí nemixovat na kaši a zvykat dítě), snažím se o stejnou konzistenci, jako má kupovaný příkrm. Jenže ty kupované jsou takové hladší, brambor udělá takovou škrobovitou hmotu a jakmile jí to dám na jazyk, začne jí natahovat, jako by se chtěla poblít a vzteká se. Nepomohlo přidat ani mateřské mlíko, střídat s kupovanou, přimíchat kupovanou, různé hustoty, dokonce jsem dala to svoje do skleničky, aby to vizuálně nepoznala, prostě jí to nechutná. Jak mám postupovat? Nechci ji krmit konzervami.
Přikrmuju třetí týden, byla z toho nadšená a jedla ukázkově, ale tou domácí stravou jsem jí to asi začala znechucovat, nebo co. Už se na lžičku nedívá tak radostně a skepticky očekává to nejhorší, když otvírá pusu, páč u toho přivře oči a je připravena to vyplivnout.
Poradíte? Děkuju.

dendisa
25. bře 2008

jo, a kaši jsem začala dávat na noc týden po zelenině a spí mi lépe (cca minus jedno až dvě kojení). Jenže budu muset tu jednu střídat s jinými, už se jí to taky začíná přejídat.

ikis
25. bře 2008

Ahoj,Dendis,mám úplně stejný problém.Radeček chce pouze jídlo ze skleniček a to však pouze do 5.měsíce.Ty skleničky od 6.měsíce mají totiž už kousky a on se mi pokaždé pozvrací 😝 Dnes jsem zkusila dát do hladkého jídla mnou uvařená brambor,který jsem hoooodně rozmačkala a zamíchala do jídla.chvíli jedl a pak mi to vše vrátil i dopolední přesnídávkou ☹ tak mi také prosím poraďte,jak z hladké stravy přejít na hrubší??? díky 😅

nissanek
25. bře 2008

holky, já jsem zkusila dát bramboru s MM a taky to plivala...jóó to takhle s mrkvičkou ze skleničky to je jiná...tak jsem se podívala na obsah a oni tam u těch míň sladkých věcí přidávají jablečnou šťávu (a ve všem je rýžová mouka, ale to asi jen na zahuštění), jo kupuju hami. No tak jestli tohle nebude ten jejich fígl 😉

dendisa
25. bře 2008

no jo, ale přece nebudu malou živit pořád ze sklínek? Nebo to tak fakt máte? Mi to moje rozmixované přijde normálně hlaďoučké, žádné cucky tam nejsou, akorát to fakt jinak chutná a má to trochu jinou konzistenci. I když je na skleničce jenom voda, brambor a mrkev, má to jinou chuť, než to moje. Přece mají povinnost uvést celé složení, ne? A to jsem důležitě kupovala bio zeleninu, ponorný mixér, který mám jinak na prdlajz.
Dám teď týden pauzu, budu ji ládovat sklínkami, a pak to zkusím znovu. To je blbé, že jí nemůžu říct: "nechceš, nejez. Nedostaneš nic!" 😖 Takhle nemám šanci ji naučit na domácí.

nissanek
26. bře 2008

dendisa- no naše mámy to řešily přislazováním, a pak nám to šmakovalo...to se ale dneska nesmí, všude slyšíš nesladit, nesolit...tak já fakt taky nevím jak to do ní dostat...ale upřímě já se tolik netrápím, že budu otrokem kupovaných příkrmů...prostě to tak beru a vařit jí začnu třeba v roce.

petraluk
26. bře 2008

Dendisa a zkoušela jsi to půl na půl? Postupně můžeš ty kupovaný ubírat a malá se postupně chytne jen na to domácí. Já to takhle zkoušela se zeleninou vůbec. Měsíc malej nepozřel vůbec nic kaši, zeleninu ani ovoce. Pak se chytil na kupovaný přesnídávky. Tak jsem mu do nich míchala i zeleninu a postupně jsem ovoce ubírala a teď už tý zeleninky něco málo pozře samotný. Ovoce jí 200g a zeleniny jen 50g, ale lepší něco nežli nic.

dendisa
26. bře 2008

Petraluk, jojo, zkoušela.
Lituju, že jsem nezačala přikrmovat rovnou vařeným.
Ještě zjistím, jestli mi snese jablko a jestli jo, budu mixovat zeleninu s tou jablečnou šťávou. Ovoce jsem jí ještě nedávala, tak nějak mám strach, že jestli jí zachutná to sladké, nenacpu do ní už ani kupovanou zeleninu. A děsí mě představa, že bude malá jíst jenom ze sklínek taky proto, že i když nejsem ekologicky založená, toho vyhozeného skla... prdel jí balím do bavlny a živit ji budu konzervou, to je paradox.

petraluk
26. bře 2008

😀 Mě malej nechtěl domácí nikdy, takže zatim taky kupuju 😒 Ale pořádně mě jí tu zeleninu třetí den, takže zatim jsem to samotný domácí nezkoušela. Míchyný s ovocem to jedl, ale jinak vůbec 😒

niega
27. bře 2008

My jsme s tím dost bojovali, po asi 3 týdnech už do docela šlo, takže Edík snědl asi 5 minilžiček. Pak rostly zuby a Edík odmítal cokoli na lžičce. Po čase vzal na milost ovoce a kaši, ale masozeleninový blafíky už ne. Navíc objevil "prdění" pusinkou, takže byly všude kapky od mrkve, brokolice atd. No děs. Pak jsem se nakrkla, přendala mu to do flašky s dírou jak vrata od chlíva, no a baští to dobře. Už druhý týden si pochutnává na těch blafíkách, sní 150-200 ml masozeleniny (bez vody, tu mu k tomu až pak přidám - to jde, ne?). Ale musí to mít strašně moc hustý, aby to skoro neteklo - jakmile to má konzistenci polívky, zase mi to vyprská. Takže náš oběd je hodinový dudlání, ale sní to. Možná mě některý mamky za tohle budou odsuzovat, ale já jsem ráda, že jí a že u toho nedělá scény.
Jo a k těm kupovaným - nikdy jsem to nezkoušela, pořád vařím. Prostě buď domácí, anebo nic. Nic samozřejmě znamená, že ho nakojím 😀 .

niega
27. bře 2008

Dendi, ještě jedna věc u nás pomáhala (než jsem definitivně sáhla po flašce) - do mrkvičky jsem rozmačkala lžičku rozvařených jablek (ze zahrádky) - vonělo to tím a Edík to jedl (ale na kvantitu nic moc, jak jsem už psala výše, na to pomohla až flaška).

viona
27. bře 2008

Ahoj,mám dotaz,nevim,jestli to tu už někde není psaný,ale celou diskuzi jsem nečetla,malej mi taky nechce moc jíst doma uvařený,má rád skleničky od Hami,četla jsem složení a píšou tam,že do toho přidávají rajský protlak,napadlo mě to zkusit dát do jídla.co mu uvařim doma,nevíte,jestli je pro něj normální protlak vhodný,klasickej v plechovce 😝 😕 ?

niega
27. bře 2008

Viona: Hmm, to jsem nevěděla, já to nekupuju. A jaký složení má ten rajčatovej protlak, co se dá koupit v plechovce? Je tam sůl? Je to zahuštěno škrobem? A co dál??? A nemají se dávat rajčata až od roka, páč je to alergen? Lendy, poraď nám, ty víš všechno 😀 .
No já nevim, mně ty skleničky moc sympatický nejsou. Třeba složení Hamánka s jablky (co Edík dostal a já mu to sežrala 😀 ): jablečná dřeň (jen 60 %), voda, cukr (proč proboha?), kukuřičný modifikovaný škrob (no jo, když tam dávaj tu vodu...), kyselina citrónová (proč proboha?), antioxidant vitamin C. A to je, prosím, od ukončenýho 4. měsíce... Však to má pak taky naprosto jinou konzistenci, než rozmixovaná jablíčka - nedivím se, že dítko zvyklé na toto bude domácí odmítat 😝 .

lendy1
27. bře 2008

niegra 😀
trošku mimo téma: četla jsem co si psala do diskuze o tom, jak naučit lézt a normálně až teď mi docvaklo, že takhle to je u nás: dokud se mu to v hlavičce nesrovná, co má udělat, tak to neudělá, i kdybych s ním dělala kotrmelce jak v cirkusu 😀

viono, s tím rajčatovým protlakem nevím, nevím, to bych raději svařila samotné rajčata a dala je taky déle-je to alergen. Nebo zkus to nastrouhané jablíčka nebo k tomu přidat šťávičku - Hami mají takovou hustčí jablíčkovo-meruňkovou.

my naštěstí s jídlem potíže nemáme-co mu dám-tak sní (skleničky, domácí, samotný bílý jogurt, jakékoliv ovoce...), ale zase bych mu ráda zpestřila stravu a nevím, kdy mu můžu dát právě to rajče (teda až od roka? a v přesnídávkách ho mají snad už od 6.měsíce 😠 ), sýr a jaký a šunku.

viona
27. bře 2008

no já si právě říkám.že když to dávají do dětský výživy,tak to ty děti snad můžou.Jsem z toho jelen 😕 Teď jsem koukala na složení rajčatovýho protlaku a jsou tam rajčata a sůl 😔 .Ještě taky často kupuju loupaný rajčata v plechovce,ale ty zrovna nemám doma,tak nevim,co přesně obsahujou 😝
On je s Vítkem pořád problém s jídlem,on totiž nechce skoro ani ovoce,banán jen když mu ho dám do ruky,to kouše sám a tak polovinu rozpatlá okolo,Frutapura mu nechutná,přesnídávky sní tak třetinu na sváču,víc ani ťuk.
Jediný,co má rád,je kaše,ale tu má jen na véču.
Jediným,čím nikdy nepohrdne,jsou moje prsa 🙂
Moje dr říkala,že mám vydržet,pořád mu jídlo nabízet a prý po roce,až bude mít i víc zubů,začne upřednostňovat normoš jídlo před mým mlíkem,tak to jsem na to zvědavá.

lendy1
27. bře 2008

viono, mrkla jsem na krájená rajčata v plechovce od velfruty a tam je: rajčata bez slupky, rajčatová šťáva a kyselina citronova - tak to by mělo být o.k. (ta kys. je i ve skleničkách) jen by to asi chtělo dát nějak odhadem to samé množství, jako je ve skleničce...
nebo mu zkus dát ovoce do té kaše, jestli by to zdlábnul a zvyknul si víc na to ovoce.

viona
27. bře 2008

Lendy děkuju.Na těch skleničkách je to psaný i v gramech,tak to by neměl být problém 🙂
Dnes ráno jsem mu dala půl na půl přesnídávku s kaší,dal pět lžiček a konečná 😠 Ale díky za radu.Koukala jsem na kojení.net a tam je zpousta otázek a odpovědí ohledně příkrmů,tak to večer nastuduju.

leni96
27. bře 2008

Ahoj holky, začínáme s příkrmem, ale lžička je pro nás velký problém, už to zkoušíme docela dlouho, ale malá se furt nějak nechytá. Chtěla jsem se zeptat, co když jí to zatím budu dávat ve flašce, vadí to? Naučí se pak jíst i se lžičkou? Nemáte někdo takovou zkušenost? zatím dík Lenka 😉

kalo
27. bře 2008

leni96: to nevím...a je problém jíst lžičkou nebo s tím, že jí neleze zelenina? Jestli s tím, že jí to nechutná, tak do zeleniny zkus "začarovat" UM. Ono se to tím zjemní a je to známá chuť...

niega
27. bře 2008

Leni, u nás byla lžička taky problém, ale pomohla nám s tím večerní kaše s MM, která Edíkovi natolik chutná, že ho to donutilo lžičku "pochopit". Ale masozeleninový blafíky mu moc nejednou - viz výše. Takže my obědváme flaškou, ale ovoce nebo bílý jogurt nebo večerní kaši papká lžičkou. Co bych Ti doporučila - kombinace lahvička + lžička. Dát lžičku, pak nechat potahat z flaštičky, pak zase lžičku a tak střídat. To se u nás docela osvědčilo (než Edík objevil to prskání, pak mi pukly nervy).

lenkazdenek
27. bře 2008

holky,dotaz,malou přikrmuji a moc ji to chutí,zatím máme jen kupované,ale pomalu už bych ji ráda sama vařila,chtěla bych se zeptat jestly sde pak ta zelenina musí vařit v kojenecký vodě? Já vím asi vám to příjde jako blbá otázka,ale já sem myslela,že bych tím pak třeba trošku tu zeleninku zředila 😅

niega
27. bře 2008

Lenko, jojo, vezmu kus mrkve a hodím ji do kojenecké vody (Aquila, Dobrá voda, Toma Natura apod. - neperlivé). Zatím jsem obyčejnou kohoutkovou vodu nepoužila, v tý se Edík jen myje.

leni96
28. bře 2008

Díky za rady, zkusíme to s střídat s flaškou a s lžičkou. Třeba co malé nechutnalo vůbec, tak jsou brambory, ty jsem dávala s UM, aby to bylo chutnější a dávila se mi u toho ☹ , ale mrkvička a květák docela ok, no uvidím, musím se obrnit trpělivostí a zkoušet, snad to brzo bude papat všechno jen lžičkou 😅 .

frnda
28. bře 2008

mi taky jime kašičky 🙂