Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

kaciak
4. srp 2009

Ahoj mamičky. Poradte mi prosím. Moja malá má 3 mesiace a tri týždne, takže ešte nemá ukončený 4 mesiac, úspešne kojím. No rozmýšľam prikrmovať a to hlavne kvôli tomu, že cez deň jej stačí papať každé štyri hodiny ale v noci sa budí každé tri, niekedy aj menej. Rozmýšľala som nad nemliečnou kašou Nestle, kde sa dá pridať aj materské mlieko. Mne ide len o to aby sa vyspala. Čo vy na to? Nechcem niečo pokaziť ☹ Alebo jej mám dať cez deň kúsok mkrvy? Ale cez deň je pokojná, tak neviem.... V pohode vydrží 4 hodiny aj keď je hore.

dagina
4. srp 2009

Ahojky, Kaciak, nevím 😖 , já osobně bych ji nic jiného než mlíčko nedala, si myslím, že je normální jak se ti budí v noci, není to tak hrozný. Ale přes den krm každé tři hodiny, je ještě malinká, déle bych ji nenechávala, obzvláště v těch vedrech, a třeba v noci bude lépe spát....

Maminy, a jakoupak by jste mi doporučily kaši??? Měla jsem vzorek od nutrilonu, tu jsem zbaštila sama 😀, sice umělina, ale to jsou asi všechny

dagina
4. srp 2009

Kaciak, i teď někdy kojím třeba po dvou hodinách...

4 hodiny je opravdu hodně, se "bojím", aby nebyla dehydrovaná ☹ .... . Podáváš jiné tekutiny???

kaciak
4. srp 2009

ano dávam jej čajík. kojila som po troch hodinách, ale nenajedla sa poriadne, po 5 minutách bola najedená a citila som, že prsník je ešte dosť plný. a tiež mala zelenú stolicu, tak preto som to posunula na 4 hodiny. vtedy sa naje poriadne úplne vypradzni prsník. a tiež už nezvracká, veľa zvrackala.

tin007
4. srp 2009

kaciak este neprikrmuj, je to velmi skoro, kedze kojis, bde sacit od ukonceneho 6 mesiaca. to, ze v noci papa viac ako cez den je ok, moznjej v tom teple az tak nechuti, iba si cucne od smad a v noci to dohana. kasou by si spanok mohlazhorsit, nehovoriac o tom, ze traviaci trakt nie je pripraveny na tuhu stravu

zuzana030
4. srp 2009

shaula,
myslela som kašičky v krabici...nie pohárikové, tie viem, že sa musia spotrebovať za cca 2dni a teda tie sa dajú v pohode miešať s varenou zeleninkou?
tie kašičky som si aj myslela že nie..
lebo tie v krabici sú všeliaké aj brokolicové, s kukuricou a tak...len sa mi to zdá, že tie dlho vydržia a mať v zásobe veľké množstvo...aby mala malinká všetky chute..no je to dosť a či by to aj spapkala
a nevadí, že som v podstate začala trošku skôr? no chcela som až po ukončenom 5 mesiaci, no ale sa mi zdá, že si ona už pýtala, všetko bolo o.k, je spokojná a bruško ju vôbec nebolelo, tak dnes by sme skúsili nejaké 4-5 lyžičiek tej kašičky

jitulka
4. srp 2009

Ahoj, můžete mi někdo poradit. Mám 10-ti měsíčního syna. Se zaváděním přkrmů jsme neměli problém, jedl všechno. Pak nám začali růst zoubky a Kubík přestal jíst obědy. Sní pár lžiček a pak odmítá jíst. Ale když mu dám mléku ve flašce, tak to sní. Nevím co s ním. Bojím se, že pokud bude jíst jen mléko, trochu zeleniny a trochu ovoce, tak nebude mít ty správné živiny. Nemáte s tím někdo zkušenosti? ☹ ☹ ☹

bereninka
4. srp 2009

jitulko, pokud to bude trvat jen třeba 14 dní, nestane se nic, tak neboj. 😉
A mléíko je beztak nejdůležitější.

shaula
4. srp 2009

Zuzana - asi nevadí, že jsi začala o něco dříve, já osobně sice zastávám názor, že až do 6 měsíců není nutné přikrmovat i děti na UM, a začínat dříve jen v případě, že dítě neprospívá nebo mu mléko nestačí k výživě. Že předčasné zavádění příkrmů zbytečně zatěžuje trávicí trakt tak malého miminka. Ovšem to je můj názor a někdo má zase jiný.
Pyré ve skleničce je čistá zelenina, takže tady není opravdu problém míchat s bramborem nebo čímkoli jiným, sama to někdy dělám.
Ale nejsem si jistá, jestli ti dobře rozumím, mám pocit, že mícháš dvě věci dohromady - k obědu se podává zelenina - tj. vařená nebo ta ve skleničkách. Krabicové jsou KAŠE a ty se dávají obvykle později (tak 2 měsíce po zavedení zeleniny) - a většinou k večeři, někdo dává k snídani. A tyhle rozhodně nemusíš mít všechny příchutě najednou 😀 Můžeš dávat klidně pořád jednu, a až spotřebuješ krabici, tak otevřít další. Já to dělám tak, že mám otevřené obvykle 4 krabice a ty různě střídám, aby měli kluci změnu.

zuzana030
4. srp 2009

no ja som malej šupla kašičku z krabice...to som nevedela, že sa môžu až po 2 mesiacoch po pohárikoch...no tak to stopnem, aby som malej nejak neublížila a nakúpim poháriky,
ja som z praktického hladiska kúpila krabicu...že pohárik nespapáme na začiatku a keďže to treba tak rýchlo spotrebovať, tak by som to asi vyhodila potom a to mi bolo lúto,
a z krabice urobím len tak trošičku na 5-6 lyžičiek a nevyhadzujem toho potom...
tak ďakujem za radu a teda pôjdeme tak ako treba
príp. možno ešte teda počkáme, uvidíme čo bude zajtra...dnes zase pohodička..sa to malinkej strašne páči, že môže papkať lyžičkou,

shaula
4. srp 2009

Asi jsem to nenapsala přesně a dostatečně jasně - ne že by se nesměly, ale nejobvyklejší a podle mě i nejvhodnější model zavádění příkrmů je tento: začíná se zeleninou v době oběda, po měsíci se přidá maso a ovocný příkrm (obvykle v době svačiny - buď dopolední nebo odpolední), po dalším měsíci kaše (obvykle k večeři). Není to ale dogma - někdo kaší začíná.
Jestli v těch příkrmech tápeš, tak se mrkni sem:
http://www.kojeni.net/prikrmy.php
http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=450901

meri
4. srp 2009

kaciak, zkus dělat menší pauzy přes den a pokud přibívá, určitě počkej do ukončeného 6. měsíce.
Já kojím skoro pořád, teď ve vedrech i po 1,5 - 2hod

mikijana
4. srp 2009

mám takový blbý dotaz, ještě jsem nevařila cuketu 😅 to se oloupe a vybere i ten střed a pak uvaří?

zuzana030
4. srp 2009

pochopila som ťa shaula...už študujem aj inde na nete a brožúrky...a práveže na tých brožúrach hipp sú tie kaše aj na obed...tak preto som dala...a teraz som vykoľajená teda...že nie..ale tak dám na radu skúsených.. 🙂

shaula
4. srp 2009

Zuzana - kaše na oběd mi přijde nezvyklá, ale ne nemožná🙂

Mikijana - já ji jen oloupu a povařím i s tím středem - přidám ji k ostatní zelenině pár minutek před koncem vaření, ona je hotová za chviličku.

mikijana
4. srp 2009

aha,uprostřed byla totiž taková malá semínka

bereninka
4. srp 2009

zuza: cuketa se vaří celá pro děti bez slupky, pro dospělé se slupkou. 😉

mikijana
4. srp 2009

díky🙂a ještě mě napadá jaký je rozdíl mezi cuketou a cukínou?

petreva
5. srp 2009

Zdravím všechny maminy i miminka 😉
Asi se zeptám dost blbě, ale jak se pozná ten "pravý" čas na to začít s příkrmem?? Prostě čekáte až na ukončený šestý měsíc? Nebo jak? Elenka je teď dost uječená, hodně neklidně spí...je ještě brzo,já vím, ale jak se to pozná? Jdeme na kontrolu k Dr. až v půl roce,t ak ani nevím, jestli břibírá?? Od začátku bojujeme s kojením a nejprv jsem si říkala, že jeslti vydržíme 3měsíce budeme dobří...tak nevím, jetli to držet až do půl roku??
A ještě jednu otázku...jaké druhy zeleniny se nedoporučuje zpracovávat doma kuli dusičnanům?? Myslím, že špenát a ještě nějaké? Díky 😉
MIKI, já myslela, že je to to samé 😅

jindri
5. srp 2009

cuketa - já tedy střed se semínky vyberu 😉

Chci se zeptat, začnu dávat maso - kuře - mám ho nejdřív uvařit a naporcovat, či naporcovat syrové? To si ale nedokážu představit, jak porcuji syrové s kostmi na 20g porcičky ... 😕 díky.

shaula
5. srp 2009

Mikijana - je to to samé.

Jindri - tak to porcuj bez kostí 😀 Já jsem si nakrájela syrové kuřecí řízky na třetinky nebo poloviny, takhle dala zamrazit a pak už jen vytahovala porce. Nikdy jsem nevážila, kolik to má gramů, maso dávám od oka.

jindri
5. srp 2009

shaula: když já mám bio kuře - celé a budu mít králíka 😎 - tak jak 😅 ? Asi nastříhat nůžkami a pak nožíček odřezávat? To je děsná piplačka.
Uvařené maso jsem nikdy nemrazila - asi má pak jinou chuť, že?

shaula
5. srp 2009

Jindri, netuším vařené nemrazím. No tak to naporcuj syrové, to přece není problém? Aspoň u křídel a stehen, tam se to dá krásně naporcovat v kloubech. Hřbet bych asi vykostila. No a pak to uvaříš i s kostmi a uvařené obereš.

petreva
5. srp 2009

Holky nechci být dotěrná, ale mohly byste se juknout na můj dotázek výše 😅 dík 😉

berenika39
5. srp 2009

jindri, ahoj, já jsem si z kuřete i králíka vykrájela pár porcí pro malého, které jdou dobře vykostit. z kuřete prsa, nebo maso z horního stehna. z králíka kolem hřbetu, ze zadní nohy, prostě ty kousky, kde stačilo jen ukrojit masíčko....zbytek jsem dala péct pro normální lidi 😀 😀 😀 .
Mrazím syrové porce, velkej mikrotenák, dám kousek masa, zatočím, dám další, zatočím, dokud se vejde. Pak si ustřihuju na vaření jednu, dvě porce.

shaula
5. srp 2009

Petreva - já jsem čekala do půl roku. Začali jsme asi týden po šestém měsíci. A pokud vím, tak se nedoporučuje jen ten špenát...

mikijana
5. srp 2009

díky za cukíny a cukety 😉

petreva
5. srp 2009

Shaula...moc dík 😉

petreva
5. srp 2009

Jindri, taky díky 😉

meri
5. srp 2009

Petreva, já jsem začala s příkrmy, když měla asi 6 a půl měsíce.
Když ti nepřibíva, poraď se s doktorkou.