Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ijetka
22. bře 2007

isacku ani jsi se nepochlubila, že sosánkujete z hrnečku 😅 gratuluju

isacek
22. bře 2007

ijetka,
děkuju 🙂 , je to šikula hned na to přišla.

ijetka
22. bře 2007

Malej byl taky v pohodě 😉 a lahev do pusy neveme ani za boha, uplně se mu ekluje 😕
Ale jsem ráda, že neni naučenej na flašku, jeho tatka bez ní neusul měl ji v puse furt 😝

isacek
22. bře 2007

Já ji teda v noci ještě dávam pít a to má dudlíka.

helabella
22. bře 2007

Holky moc díky za tipy 🙂 Dostala jsem se sem až teď, malá je na chvíli v klidu 🙂)

jita2
22. bře 2007

Ahoj holky,
myslím, že z toho děláte docela vědu 😀 😀 , samozřejmě že vám to pošlu, ale jinak zavařování třeba marmelád, je přece v každé kuchařce, tak já bych nerada chytračila, aby mě třeba někdo nesprdl, jak to dělám 😀 😀 , ale samozřejmě to zkopčím a hodím to sem 😉

jita2
22. bře 2007

ZAVAŘOVÁNÍ MASO-ZELENINOVÉ SMĚSI
Ahojky,
Všechny ingredience uvařím v tlakovém hrnci (např. maso, brambor, mrkev), asi 40 minut, pak vše dohromady rozemelu na masovém strojku, zamíchám, přileju vývar, aby to nebylo moc husté, on se ten vývar do toho vstřebá a pak to nebude tak suché, no a dám do skleniček, otřu dosucha okraje, i víčka a dám do hrnce, kde bude voda tak max. do půlky skleniček a vařím velice mírně asi 30 minut. Ta víčka, která nedržela napevno, když jsem to tam dávala na zavaření, se pěkně přicucnou a drží dobře... , pak to uchovávám na chladnějším místě..nemusí být v lednici
Hodně štěstí při kuchtění

Při vaření nechám zakrytou poklici, aby pára neunikala ven.

Víčka musí být při uzavírání naprosto suché! 😉

jita2
22. bře 2007

Tak jak poslouchám, jak jste šikövný, musíme taky začít pít z hrnečku, je to dobrý, páč to tolik nekazí zuby 😉

raculka
22. bře 2007

isacek,ijetka- a vaši drobci už si ten hrneček umí držet sami?? Mně už se občas napije,ale pořád hodně kojím,tak myslím,že ještě nemá tolik žízeň.Ale sám to tedy zatím neumí.😒
jita2- hm, tak to opravdu nevypadá tak složitě.Jak dlouho to asi takhle vydrží?To je vlastně stejná výroba jako u kupovaných,viď??

isacek
22. bře 2007

raculka,
no většinou už si ho drží sama.Na všech flaštičkách na čaj má uchyty, tak ji to nedělá problém.Ale někdy je líná a musim ji to držet 🙂 .

ijetka
22. bře 2007

Jíťo ty bys zasloužila metál, fakt 😀 😀

Taky jsem přemýšlela jak dlouho to vydrží?
Jo a prosím tě do jakých sleniček zavařuješ??? Ty dnešní od přesnídávek jsou na prd ☹

raculko
Kubina si ho hned čapnul sám 😅 čaj už jsem vzdala, tak šťávujem a to mu jede

Holky tak mě tak napadlo kdy se bude moc dávat prckům chleba s něčím 😕 ?
My jak pojedeme na tu dovču tak Kubíkovi bude 11měsíců a já nevím co bude jíst??? 😲

jita2
22. bře 2007

ijetka, raculka,
nevím jak dlouho, ale já jsem dělala dávku tak na 3 týdny nejdýl a v pohodě...
A dávám to právě do přesnídávek, co se kupují dnes...ale to víš, víčka jsou opravdu na prd, musíš to prostě správně zatočit, aby to zapadlo do těch drážek,nebo jak to mám říct...ono se to špatně nasazuje, aby ta víčka byla skutečně rovně ☹ 😉 , na to se musí dát fakt bacha, aby to pak drželo!!!!!!!!!!

ijetka,
no myslím, chlebík asi kolem roku, prostě až má dost zubů na to, aby to pokousal, si teda myslím, no ale některý mamky už dávají normálně v našem věku rohlík a děti ho nějak koušou, i s dvěma zuby...
Jéééé, a víš, jak se nám rozrostly zoubky?? Dole máme ty tři a nahoře je ten čtvrtý už celý venku a vedle něj leze pátý !!! To jsem teda paf, jak to jde teď naráz rychle !!! A všechny nás chce kousat!!!
Tak je to opravdu výhoda, u toho kojení, že nemá Kuba zuby, nemusíš se bát hroznýho kousnutí 😉 😉

prochi
22. bře 2007

Jiťo moc dík s tím zavařováním. Tak nějak jsem si to představovala, jen mě překvapilo, že to zavařuješ 30 minut, ale páč tomu nerozumim, tak to dodržim 🙂 Už takhle sonduju dopředu a hrozně mě to zaujalo - navařit a zavařit 😵 Počítala jsem, že si nadělám zásoby na mrazák, ale dočetla jsem se tady 😔 , že je to pak suchý, takže budu zavařovačka hadr.

Ijetka to jsem ráda, že jsem tě pobavila 😅 Ty přesnídávky ti klidně písnu, ale asi tě moc nepotěším, je to spíš pro větší děti a dospěláky, není to ta úplně klasická přesnídávka z obchodu. Ale my ji miiiiiiiilujem. Takže 2,5 kg ovoce (dělám hlavně z hrušek, jablek, hruškovojablečnou, broskvovou, jahodovou... každý rok máme obr úrodu jablek a hrušek a takhle se aspoň něco sdělá) a 250 g cukru (u sladkýho ovoce se nemusí tolik cukru dávat) uvařim v 1 litru vody. Pak vodu sleju a v ní uvařim jeden vanilkový puding. Rozmixuju ovoce, přimíchám do toho ten uvařený puding, naplním do skleniček a šoupnu do kastrolu s vodou zavařit. Vařim ale ca. jen 3 min., aby chytla víčka.

Jo a na to chytnutí víček, je nejlepší a já to používám teda u všeho - u marmelád, okurek, přesnídávek ..., po vyjmutí z vody (u okurek po nalití láku a uzavření) obrátit skleničky dnem vzhůru. A jak je to teplý, tak taky pěkně "dochytnou". Ty víčka 😵

prochi
22. bře 2007

Jo tak já už asi vím, který víčka vám dělají problémy. To jsou takový ty zamačkavácí ne? Prostě dneska skoro na všech přesnídávkách. Tak ty já zrovna vyhazuju, protože mě to pak taky nedrží. Já zavařuju jenom do těch starodávných, jak se pěkně nasadí, zatočí a je hotovo.

jita2
22. bře 2007

prochi,
už teď se mi sbíhají sliny 😉 , určitě si ji zapíšu a vyzkouším...ale třeba marmeláda se taky zavařuje tu půlhodinku..takže klasika 😉
Máš pravdu, jsou to ty protlačovaný...ale jsou tak šikovně malinký, jinak mám větší, a to mě moc nebaví, naštěstí mi to drželo, ale nemusí se to vždycky povést, to je pravda, ty klasický jsou aspoň jistý 😉

prochi
22. bře 2007

Jíťo jééé to jsem ráda, že se ti ta moje přesnídávka líbí. Jestli máš přístup k ovoci, tak se to fakt vyplatí. My máme obří zahradu a spoustu jabloní a jednu obr hrušku, takže jsme rádi, že se to aspoň takhle zužitkuje. No a je pravda, že všechny přesnídávky už jsme sežrali 😅, protože je fakt oba milujem.
Já ti to s tím časem zaváření věřim, že by se mělo půl hoďky, já jenom píšu, jak mě to učila mamka, možná je to nedostatečný, ale nikdy se nám nic nezkazilo. Ale prďolkovi těch 30 minut stopro dodržim!!
Teď jsem ještě halekala na manžu, jestli to nepletu a on na mě haleká z obýváku, že ne, že všechno zaváříme jen pár minut, říkáme tomu "jen aby chytla víčka" a pak všechno otočit dnem vzhůru. On je teď děsnej odborník, v den mýho porodu zavařil 30 skleniček feferonek, protože jsem musela ležet před porodem v nemocnici a držkovala jsem, že až se vrátim s miminkem, tak to dělat nebudu. Teda když zavařoval, tak ještě netušil, že navečer budem rodit 😀.

macejka
22. bře 2007

Ahojky

řekněte mi prosím vy co už máte starší dítka od kdy asi začali jíst větší skleničky,myslím ty 200g.Já zatím malýmu dávám ty menší,ale někdy mám pocit,že by zbaštil víc 🙂
Já když malýmu vařím tak většinou na týden-dva dopředu a šoupnu to do mrazáku.Pokud je v tom jídle rýže nebo brambory tak je fakt,že je to pak někdy kejda a musim to trochu zředit vodou,ale pak je to dobrý.A pokud je to zelenina kde neni ani rýže ani brambory tak je to úplně normální,řidší 😉
A k tomu hrnečku,malej už si dlouho sám drží hrneček i lahvičku je to šikula,ale na hrnečku má stále savičku z lahviček,protože to pítko mu nějak vadí,párkrát si z něj lokne pak se zakucká a už to nechce.asi přecijenom i to měkký pítko teče víc než dudlík.A na čaj má dudlík dvojku.

raculka
22. bře 2007

ijetka,macejka,isacek - tak to máte šikulky, asi se budu muset víc snažit 😅 . Ale je pravda,že teprve začínáme s pitím.Dneska se povedlo a vypil asi 1 dcl samotné vody,což je u nás zatím úspěch 🙂
ijetka- jakou dáváš šťávičku??
Ještě mě zajímá,když jedete někam ven,dáváte si tu lahvičku s čajem do termoobalu nebo jak to praktikujete když jedete někam na delší dobu?Vím,že na mléko to smysl nemá,ale kamarádka mi říkala,že čaj v tom teplý vydrží docela dlouho?! Dají se ty úchyty třeba u lahví od Aventu sundat,tak aby se vešly do toho futrálu? Já zatím lahviček moc nepotřebovala,takže nemám zkušenosti.Díky za tipy. 😎
macejka- četla jsem,že se dává cca 150-200 g, záleží prostě na každém dítku.U nás je to jak kdy,někdy sní 200g a někdy třeba 150g, já to tak přesně nepočítám.My ale zatím zkoušíme jen domácí.
TAky vařím občas do mrazáku,nebaví mě patlat se stím každý den.A to ještě zeleninu nemixuju,ale pasíruju (prý je lepší nezvykat na mixované).Jenže jak jsem začala dávat maso,tak jsem si pořídila ten ruční mixér,takže to vidím tak,že budu mixovat všechno. 😀

raculka
22. bře 2007

Prosím holky, jak to tedy máte s tou vodou-vaříte v kojenecké nebo obyč?

anavka
23. bře 2007

Ahoj holky,
tak už je to u nás lepší, teď dávám malý mrkev+brambor+brokolici a dokonce už otvírá i pusinku 🙂 Ale chtěla jsem se zeptat, od kdy dávat pyré z ovoce místo dopo kojení?

jita2
23. bře 2007

raculka,
mě se zdá, že jsi se na toto téma už jednou ptala, myslím, na ty termoobaly...jestli jsem si to teda nespletla s někým jiným 😀 , ale ty termoobaly stojí za prd, protože tam opravdu nic nevydrží teplé!!! Já jsem psala, že to dávám do té nerezové termosky, holou teplou vodu a sebou beru granulovaný čajík a mlíčko a pak to jen namíchám 😉

V kojenecké vodě jsem vařila do 7 měsíců, teď jsem začala už s normální, kterou déle převařuju 😉

Anavka, ovoce vždycky zhruba po měsíci, co jsi začala se zeleninkou 😉

prochi,
my taky máme zahradu, tak taky bude nějaké ovoce, dnes jsem to říkala manželovi a on říkal, že tyto přesnídávky zná, že je doma taky dělávali a byla to moc velká dobrota, tak se těším, až to vyzkouším...mňam 😉

carodkaa
23. bře 2007

Raculka-ja varim malymu v papinaku,tu zeleninu mam jeste na takovym sitku,ze se to vody nedotyka a dela se to jen v pare.Uplne na zacatku jsem pouzivala kojeneckou ale ted davam normalni,ale kdyz ten finalni vyrobek redim,ze to ma moc husty,tak tam prijelu trosku kojenecky 😉 moc sem ti asi nepomohla co 😅

jita2
23. bře 2007

carodkaa,
to sítko je přímo nějaké do papiňáku? To je určitě lepší, vařit to na páře, páč se neztratí tolik vitamínů...

kozenky,
na víkend jedeme za přátely na jižní Moravu, tak tu nebudu, tak pilně pište, ať mám co pročítat, až se vrátím, přeji krásný víkend všem !!!!!!!!!!! 😅 😅 😅

carodkaa
23. bře 2007

Jito no ja ti dam kozenky 😀 😀
Je to podobne tomu sitku jak se na nem naparujou treba knedle a bylo to myslim uz k tomu papinaku ale nejsem si jista 😉

anavka
23. bře 2007

Holky a ještě jeden dotázek, kolik toho musí mrňous přibližně sníst,abych ho už nemusela dokojit. A po jaké době se to kojení vypouští?

zevina
23. bře 2007

jita, síto se dá koupit i origoš, ale stojí majlant, kup si nerez pařáček třeba od tescomy asi za 100,- má i takové ouško na vytahování a je fajn, osobně vyzkoušeno 😉

zevina
23. bře 2007

anavka, my po měsíci dokojujem ještě pořád 😅 tu 150 mi celou slupl jen jednou, byla to dobrrrůtka (krůtí masino, brambory, mrkev, cuketa a brokolička) a pak se nám na návštěvě pěkně poblinkal 😕

dashak
23. bře 2007

zevi 😀 😀 😀

já to zavařování asi zatím vzdávám 😖 Jednak nemám teď skleničky, kupujeme hamé přesnídávky a ty mají blbé víčka, tak to vyhazuju.
Druhák mám fobii z tlakače. A treťák 😀 když to dělám v té mojí chytré mašině, tak to trvá jen 15minut a samo se to vypne, což já nutně potřebuju, protože mám v hlavě nas.áno 😀 a vždycky zapomenu, že něco vařím. A taky to neztratí vitamínky a můžu dělat každý den něco jinčího.

Jiťo, kozenko 😀 tak si užij výletek a aspoň jednou denně si za náma posteskni 😀

zevina
23. bře 2007

Dashak, nejsi sama, já už taky jednou zapomněla na mrkvičku, ta si vesele bublala na plotně a když už nemělo co bublat, já chodila po bytě a vyšetřovala původ toho zápachu 😀 😀 než jsem na to došla, kastrůlej byl v h...áji 😒

Jinak se musím pochlubit, jak proběhlo naše seznámení s kukuřičnýma křupkama, přivlekla jsem je z obchodu a hned nadšeně strkala prckovi do ruky a reakce žádná, koukal na ně jak puk, žmoulal v ručce a ani nápad zkusit to strčit do puseny (na rozdíl od všech možných i nemožných věcí, které tam rve) my s tátou mu předváděli jak se to baští, chroupali a mlaskali jsme o 106 😀 a dítko nic.
Zato dnes se je rozhodl prozkoumat sám, už se mu čím dál úspěšněji daří dostávat na kolínka a v kombinaci s plazením se docela obstojně přemístňuje, ach jo, ty oči na tý zadnici... 😉 jen jsem slyšela šustění pytlíku, než jsem přiběhla, tak sáček rozcupovaný, křupky rozfofrované po koberci a Jiřík v nich dělal hají 😀 😀 😀

dashak
23. bře 2007

zevi 😀 😀 😀
nejsou ty naše dětičky k sežrání??? 😀 😀 😀
Já dneska zkusila dát malé poprvé piškoty, sunarka sušenky nám došly, tak jsem to prubla, nakonec už má rok, tak snad už může 😝 Nebo nee? Lepek už normálně papáme, ale mám pocit, že je tam celé jajko, ne jen žloutek.

Chyba byla, že jsem si naivně myslela, že si bude sama brát z misečky po jednom piškotu. Na chvíli jsem odešla do koupelny a pak jsem našla taky Ivanku sedící v piškotech, polorozmočených 😝 😀

Prostě není dne, aby mě něčím nedostala 😀 😀 😀