Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

jita2
4. čer 2007

No takže já jsem přesnídávky začala ředit bílým jogurtem, nevím, proč jsem to neudělala už dávno, páč jsou fakt všechny strašně přeslazený!!! Ale všechny! Sice mě to malá jednou vyplula, ale hned si to zamilovala i ředěné jedna ku jedné s jogurtem...že mě to nenapadlo dřív 😒

nomisek
4. čer 2007

ahojky mapris, my někdy taky papáme v noci 😠 ale řeším to buď čajem a když nechce čajík, tak jí dám třeba do 150 ml vody třeba jenom dvě odměrky mlíka. Malí stačí jenom když to po mlíku voní 🙂 Chci se zeptat, vy papáte po 4 hodinách???

isacek
4. čer 2007

jita2,
já taky ředím přesnídávky s bílým jogurtem.Většinou od holandie a to malé pak moc chutná.
Samotnou přesnídávku mi už taky nechce.

jita2
4. čer 2007

No mě by ji chtěla, ale nějak jsem si pozdě uvědomila, že je to zbytečné, páč je to fakt sladké až až 😉

jita2
5. čer 2007

KOZENKY,
jak je to s klasickou dětskou krupičkou, vím, že píšou, že prcka zatěžuje, že se má dávat co nejpozději, ale není to zase reklamní tah, aby prodali ty kaše?? Od kdy by se tak mohla dávat krupice?????

mapris
5. čer 2007

nomisek,
no, jak kdy. Většinou papáme po 3,5 hodinách. Jak si řekne.

Mně dneska spalo dítě celou noc díky homeopatiku na zuby ...

jita2,
taky chci zařadit jogurty, ale ještě počkám měsíc. Já nevím, myslím, že tak od roku. Teda aspoň já pro dítě zatížený alergií.

nomisek
5. čer 2007

ahojky mapris, tak to se teda máte, to my musíme papat po 3 hodinách a někdy i dřív ☹ ale snažím se jí už zvykat na normální jídlo. 😀 Nejsem moderní maminka, mám totiž školu od mé mámy a ta nás nevychovávala moc zdravě 🙄 ale trochu to koriguji. Když už někdy není zbytí, tak jí dám třeba žužlat celozrnej rohlík, ale většinou zůstane víc okolo ní, než v pupíku 😀

nomisek
5. čer 2007

jita 2, myslím si, že krupička může být od půl roku. Doktorka mi říkala, že je to kvůli lepku. Ale malí jsem ji už dávala ve čtyřech měsících, akorát teda mi přišla hůř stravitelná než ty instantní 😵

ijetka
5. čer 2007

Já se v krupici nějak nevyznám, ale koupila jsem Kubíkovi kaši v DM a píšou že je vločková s krupicí 😕 žádný problémy jsme po ní neměli a nemáme a myslím, že jako zavářka občas v polívce taky neuškodí 😉

dashak
5. čer 2007

Ahoj babky,
no teda u nás je to tak, že malá jí jak diravá. Sní i dvě přesnídávky na posezení, krajíc chleba, celý jogurt s ovocem, už ji do toho míchám i jahodky s broskví a banánek a nadrobí pár piškotů. Celé to zblajzne, ale přibírá tak málo 😠

Dneska jsme měli kontrolu na neurologii, naše doktorka odešla a je tam nová a je naprosto famozní, usměvavá, příjemná, vstřícná, k malé se chovala strašně hezky, pořád s ní vykládala a smála se na ni a i s náma pěkně mluvila. Ne jako ta předchozí pipina, která jen buzerovala a mluvila s náma jak s děckama ze školky

nomisek
5. čer 2007

dashak tak to závidím, naši malou já snad papat nenaučím. Nemáš nějakou radu, jak naučit dítě papat pevnou stravu??? pijete ještě vůbec mlíčko???

akcul
5. čer 2007

Ahoj holky,
snad se nebudete zlobit, že se vám sem pletu. My už se na příkrmy pomalu taky chystáme, tak sem občas načučnu, abych si přečetla pár chytrých rad. 😉 No a nedávno jsem viděla, že se tu bavíte o tavených sýrech, tak se chci s váma podělit o to, co jsem se o nich dozvěděla já: obsahují kyselinu fosforečnou (stejně jako třeba Coca Cola) a ta způsobuje odvápněná kostí. Proto by je malé děti a starší lidé neměli jíst. Takže to jen tak pro info. 🙂

ijetka
5. čer 2007

nomisek
neboj nejsi v tom sama můj kindér taky asi baštit nebude 😠

O těch sýrech nevím, že by je neměli starý lidi, ty jo to musím říct babičce ta je jí furt 😕

zevina
5. čer 2007

jita,
zrovna včera jsem na tu krupičku koukala a bylo tam, že pro děti od 3 let! tak nevím jestli kvůli samotné krupici, nebo kvůli mlíku 😕
každopádně my máme taky z DM tu ovesno-krupičnou a líbí se malýmu i mně 😀

jita2
5. čer 2007

ahojky,
dííík za radu, až někde objevím DM, tak na to mrknu...

ijet,
když babička ty sýry má tak ráda, tak jí je na stará kolena dopřej, chuděrce..já je kvůli tomu taky nepřestanu jíst, páč všude je něco 🙂 A zase piju hodně mlíka, abych se zas tak snadno neodvápnila...

akcul,
ale děkujeme za info 🙂

dashak
6. čer 2007

nomisku, to chce trpělivost, malá mi ze začátku taky mrkvičku vytlačovala jazykem. Ze začátku jsem to dělala tak, že jsem ji dávala do jídla mlíčko, třeba, do brambor, bylo to sladší a mělo to lepší konzistenci a jak si postupně zvykala, tak jsem dávala mlíčka méně a méně, až to měla řízlé jen vodou (dělám zeleninu na páře v nutr. centru, tak by to bylo moc suché), taky dávám větší poměr mrkvičky, aby to mělo lepší chuť a zezačátku jsem jí to mixovala úplně do hladka, aby ji to pěkně klouzalo do krku a nedusila se.
Mlíčko ještě pijeme ráno po probuzení a večer před spaním. Někdy ji dávám i odpoledne kolem 17h, ale střídám to s chlebem nebo s kaší.

akcul
ty taveňáky jsou prý vhodné až od 6ti let, takže jsem místo nich zařadila termizované sýry (lučina,fénix...) a musím říct, že jsou i chuťově naprosto výborné (už na nich taky ujíždím 😀 )a neobsahuje to žádné konzervanty, éčka atd, V taveňácích jsou ty tavící soli a asi 4 éčka a to i v dětském sýru Hajánek! 😝

Ad krupička
na té klasické, která se vaří z mlíka myslím není napsané od kolika let je vhodná. Na té instantní, která se už jen smíchá s horkým mlíkem je sice od 3 let, já jsem ji občas udělala, když jsme neměli zrovna kaši od Hami, ale malé moc nechutnala.
Taky jsem si nejdřív myslela, že je od 3 let kvůli mlíka, ale kravské mlíko na přípravu pokrmů (omáčky, pudingy, kaše) může dítě od 1 roku, a to plnotučné. Takže nevím, proč tam je od 3 let
Obyčejnou krupici jsem uvařila jednou a to ještě navíc do koj. mlíka a malá mi pak zvracela celou noc hotové gejzíry 😝 , bylo to asi pro ni moc těžké. A

ikuska26
6. čer 2007

Ahojte maminy, tak si vas zacinam citat od 1.stranky, pretoze sa nam blizi obdobie kedy chceme a uz budeme mat na case zacat s prikrmami...tak sletujem ako na to a tak,...mam aj taku tabulku a asi 18 recept ako na prikrmi,...a vidim zatial po precitani vasej 1.strany ze sa to zhoduje...mam pocit ze malemu uz moje mliecko nestaci a tak nechcem pokracovat umelym, ale zacat skor s prikrmami, ale naskor tak 2 tyzdne pred 6 mes....inak dnes mame presne 5.mesiacikov...chcem sa stavit u doktorky, neviem ci si mam od nej pytat povolenie, alebo co,...alebo jej zavolam a poviem jej... tiez chcem ist tak, ze prvy mesiac zeleninka na obed, dalsi mesiac ovocie svaca a potom treti tie kasicky na vecer...celkom sa uz tesim ale urcite to bude zaberacka, este mu to pripravovat...chcem najprv mu robit ja a ak niekam budeme cestovat tak presnidavky a tie hami praticky obidky v sklenicce 😀 😀 😀

mapris
6. čer 2007

dashak,
no, mně doktorka řekla, že kaše ne, protože Terka přibírá dobře. Tak si říkám, jestli jí je vůbec někdy mám dávat. Přišla jsem totiž na to, že po obědě (jak toho sní málo) a pak po odpolední přesnídávce je hladová, vydrží tak max. dvě hodiny. Tak nevím, jestli do tý kaše jít. Já jsem včera koupila tu kaši Sinlac (pro alergiky), tak jí chci dát trošku do odpoledního jídla, jestli by toho nesnědla víc.

jita2,
chci se ještě zeptat, když dáš malý dopoledne tu přesnídávku, jak dlouho ti vydrží, než jí dáš oběd?

Mně kamarádka psala taky, že jí dávala jídlo do lahve - tu zeleninu že rozmixovala .. Jenže Terka nemá problém s jedením, ale s množstvím.

mapris
6. čer 2007

holky já už jsem fakt někdy v koncích a tápu. Před chvílí mi malá snědla 125ml skleničku hrušky s jablkem. Do toho jsem jí dala dvě lžičky tý kaše a nadrobila trošku sušenky, aby jí to zasytilo. Jenže potom mi vypila 125ml mlíka. Myslela jsem si, že bude spát, a teď tu řádí. Nespala od půl 8. To zas bude den. Jsem zvědavá, kdy vyjde oběd....

jita2
6. čer 2007

mapris,
já bych teda zeleninu do flašky rozhodně nikdy nedala ☹
Jinak po přesnídávce jde spát, spinká asi ty dvě hodinky a pak jí oběd 🙂
Já bych taky kaši jinak nedávala vůbec, páč my přibíráme taky dobře, ale ona po ní začala lépe spávat, budí se už jen jedenkrát, tak jsem u toho už zůstala 😉
Terezka asi bude potřebovat toho jídla víc na zasycení...a to mlíko jsi jí dala po té přesnídávce proto, že ¨mrčela hlady???

nomisek
7. čer 2007

ahojky, tak jak koukám, tak skoro každý dítko nepapá tak jak má 😠 no musím se přidat k jita2. Malí jsem dala jednou do flašky rozmixovaný bramboro s mrkví, naštěstí mi to nechtěla moc papat, ale myslím si, že je lepší dítko toto jídlo učit lžičkou, pak možná nastanou problémy s odvykáním flašky. Já jsem toho důkazem, cucala jsem prý flašku až do 4 let 😵 😵 😵 😵 😵

mapris
7. čer 2007

jita2,
jo jo. U ní hned poznám, když má hlad. To totiž začně šíleně kňourat a pak to přejde v hysterák. Takže to byl opravdu hlad. No, dneska mi to vyšlo takhle: Vzbudila se ve 3 - 150ml, pak v půl 8 - 180 ml. Pak jsme byli venku (a světe div se, vydržela do půl 12tý!) - To mi snědla 250g brambor s kedlubnem (a trochou kaše) A to jela jak fretka. Pak ve 2 dostala mlíko - 150 ml, pak ve 4 měla přesnídávku - půl 190ml sklenice - a pak jí manžel prý v 6 dával 150 a večer měla 180. Není toho mlíka moc? Něco asi dělám blbě ...

nomisek,
souhlasím. Je lepší to učit na lžičku.

mikca
7. čer 2007

ahojky magris, já bych i dokonce řekla že vám tam chybí dopol jedna svačinka ajinak bych řekla že je to uplně v pohodě do toho jednoho roka by to měla být převážně mléčná strava, takže určitě nic blbě neděláš. a ze lžičkou taky souhůasím

jita2
7. čer 2007

ahoj mapris,
ty jsi tu dopolední svačinku dala odpoledne, páč dopoledne ti vydržela bez ní, že?
Jinak já se držím názoru, že jak píše mikca, mléčná strava je pro kojence vlastně nejdůležitější, což některé mamčy opomínají a snaží se zpestřit stravu různými jinými příkrmy, takže se neboj, že mlíčka dáváš hodně, popravdě ji dáváš tím nejvíc, co můžeš.A pokud dáváš jednou denně zeleninku s masem a jednou ovoce, tak je všechno v nejlepším pořádku 🙂 🙂

No a jinak to u vás vypadá zhruba stejně jako u nás 🙂 Taky když má hlad, docpáváme mlíčkem 🙂

mapris
8. čer 2007

jita, mikca
tak to jste mně potěšili. No, včera mi vydržela bez dopolední přesnídávky, protože jsme byli venku a tak jí nedostala. Nechtěla jsem jí zbytečně cpát. Jinak jí bude mít dneska tak kolem půl 9 - devátý. Ale to nedávám mlíčko. Většinou mi vydrží pak až do oběda. To jsou tak ty dvě hodinky.

zevina
8. čer 2007

mapris,
vždyť to jsou krásné porcičky, co ti Terka zbaští 🙂 a když chce hned po jídle mlíčko, nemá žízeň? psala jsi, že odmítá tekutiny...

nomisek, ijetka,
nezoufejte, my byli úplně ukázkový případ extrémních nejedlíků 😅 asi před 2 týdny se stal ze dne na den zásadní obrat a Jiřík najednou začal jíst 🙂 do té doby to bylo s velkým přemlouváním pár lžiček, a když úspěch, tak max. 50-70ml, na 9-ti měsíční dítě nic moc ☹ jen jsme dokojovali a dokojovali 😉 mudra říkala, že si z toho nemám nic dělat, nenutit, být trpělivá, důležité je že baští masozeleninku, i když miniporcičky 🙂

jita,
zapátrej v okolí, DM drogerka má fakt velký výběr různých papáníček pro dětičky, podle mě větší, než leckteré potraviny 😉

a zrovna dnes a zítra tam mají akční dny, dětské výživy o 25% levnější, jenže se do města neurvu ☹ páč nám tu řádí zedníci, obkládáme koupelnu 🙂

anavka
8. čer 2007

Ahoj holčiny,
chtěla jsem vás poprosit, nenapsaly byste sem nějaký receptík na jídlo, které vaříte prckovi? Já mám 9měsíční holčičku a nevim co mám pořád vymýšlet ☹ Včera jsem četla na netu (prý!!!) oblíbené jídlo u dětí, jmenuje se to falešná svíčková - celer, petržel, mrkev, podusit v koj. vodě, klidně s masem, poté přidat pár lžiček bílého jogurtu a rozmixovat - prý se po tom bude malá olizovat............Hm, ale chyba lávky, ona mi to prskala, skoro vůbec nic nesnědla, takže musim vyzkoušet zase něco jinýho 😎

prochi
8. čer 2007

Anavka, my jsme třeba dneska měli mrkev, kedlub, brambor a kousek kuřecího. Uvařila jsem to všechno v jednom kastrolu a pak jsem to trochu rozmixla. Už máme domácí zeleniku, tak to je hned veselejší, jít si nakopat, vytrhat čerstvou. Tohle bude mít ještě zítra. Včera a předevčírem měl špenát s bramborem a žloutkem. Špenát je u nás absolutní TOP, to nestíhám nabírat na lžičku, ale protože prý obsahuje hodně dusičnanů (či čeho), tak ho nedělám tak často. Jinak pořád kombinuju zeleninu (mrkev, květák, brokolice, kedlub, cuketa ...) s bramborem a masem. Rýži jsem zatím nedávala, protože máme problémy s kakáním a bojim se, aby ho ještě víc nezabetonovala. Na těstoviny my máme zatím čas. Žádný složitosti, ale jak už tady hodněkrát zaznělo, ty prckové nemají zatím moc vytvořený chuťový buňky, takže nám to může připadat, že mají "chudáci" furt to jedno dokola, ale oni vlastně nic jinýho nepoznali. Naopak u nás platí, že čím jednodušší, tím mu to jede víc. Takže vede mrkev+brambor, cuketa+brambor, špenát+brambor atd. To jen já mám pořád pocit, že mu to musim nějak obohatit 😀

anavka
8. čer 2007

No, tohle přesně vařim já 🙂 Zelenina - brambory, kedlubna, brokolice, špenát, růž. kapustičky, zkusila jsem i trochu kukuřice, no a samozřejmě základem je mrkev 😉 všechno uvařit a pak rozmixovat, ale teď už jí to zkoušim jen trochu rozmačkat. Rýži i těstoviny už taky dávám a v pohodě, kadíme každý den 😉

zevina
8. čer 2007

čau holky,
řekla bych, že teď je to ještě takové jednoduché vaření, všechno postupně házet do jednoho hrnce 😉
taky vařím, co mě zrovna napadne a co popadnu 😅 jen mrkev dáváme do všeho (i do špenátu) teď jsem začala dochucovat špetkou drceného kmínu, občas dávám pro navonění kousek petržele nebo pórku. A posledně měla velký úspěch "koprovka" (bez mléka, kojíme a když jsem viděla ceny dětského mlíčka, tak jsem šla do kolen- 😕 ale zkusím tu variantu s jogurtem 😉 maso, těstoviny, mrkev, cuketu, oloupané rajče a až do rozmixlého nakrájený kopr a malý se olizoval až za ušima 😀