Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

radka.m.
4. lis 2008

mobina-piškoty můžeš přibližně od 8 měsíců,protože obsahují lepek.ryba je silným alergenem,ta se doporučuje od jednoho roku.

andy80
4. lis 2008

s tím lepkem je to trochu jinak:

Dobrý den pane doktore, znám Vaše doporučení dát dítěti potraviny s lepkem mezi 6.-9.měsícem věku, ještě při kojení. Platí to i v případě, že se v rodině vyskytla celiakie? (sesta manželova otce, diagnóza až ve věku cca 55 let). Manžel je alergik, ale ne potravinový. Naše dítě je narozeno předčaně (dle gestace 8měsíců, jinak 9,5 měsíce, řídím se gestačním věkem u přikrmování). Zatím jí zeleninu s masem (žloutkem), ovoce, rýž.nemléčné kaše s MM a kojení. Ta doporučení, kdy podávat lepek, se poměrně rozcházejí, v rodině na mě naléhají, proč už nedávám krupičnou kaši atd..Veselý

Dobrý den,

Doporučení se stále mění. Doporučení které platilo před 1/2 rokem: lepek od 6M u dětí kojených a od 9M u dětí uměle živených (nekojených) již neplatí. Minulý týden jsem byl přítomen na přednášce z které vzejde nejspíše nové doporučení pro dětské lékaře: studie ukázaly že lepkem je třeba začít již mezi 4-6M věku a to u dětí jak kojených tak nekojených. A ty studie byly dělány právě u dětí kde z rodinné anamnézy vyplývalo riziko celiakie. Vidím v tom problém: prakticky by to znamenalo od základu změnit postup zavádění příkrmů který je po mnoha let v pediatrii zaběhlý. Tedy zeleninovou polévku zahušťěnou jíškou nebo krupicovou kaši dát dítěti jako první příkrm. Určitě to bude dále diskutováno mezi námi pediatry, ale pro vás konkrétně to znamená, že je zbytečné dále čekat. Lepek již zaveďte.

andy80
4. lis 2008

to jsem našla tady, aby mi zase radka.m neřekla, že to mám z Betynky a že je to jen reklama:

http://www.porodnice.cz/node/38907

radka.m.
4. lis 2008

andy,názory lékařů se v tomto směru rozcházejí,je na každé mamině,jak se rozhodne.Ty jenom opisuješ články,ale jinak myslím že o podstatu se nezajímáš
Ano,pokud se 5měs.dítěti dá lepek(a je celiak-celiakem se dítě rodí),pak jeho reakceje bouřlivější a lépe vysledovatelná.Čili v době,kdy potřebuje nejvíce energie pro plnohotný rozvoj.Dokud dítě lepek nedostává celiak je se neprojevuje,dostane-li ho později dochází k slabým a pozvolným projevům nemoci.Pro lekáře je samozřejmně dát lepek,protože pak vědí na čem jsou.Pro dítě však rozhodně ne.Jestli pak víš,že v lekárně se dá zakoupit za 400Kč test biocard a tí sezjistí,zda v krvi je nebo není přitomno zvýšené množství antitransglutaminasi značící celiakii,pokud dítě lepek nedostane,tak nejsou projevy celiakie.Celiakie ve své podstatě způsobuje vyhladovění organismu,nedostatek živin pro stavbu kostí,mozku...Čili,kdo by chtěl nechat vyhladovět organismus v půl roce?
Lepek je také v kaši-spaldová,ječná...POZOR-oves neobsahuje lepek,ale avenín,takže je na každé z nás,jak se s lepkem rozhodnout.pokud opisuješ nějaké články,což ty ráda děláš,jak jsem si všimla,tak by jsi je měla také umět obhájit a hlavně se snažit pochopit alespon podstatu věci,aby jsi se mohla rozhodnout tak či onak a ne bezhlavě se řídit podle jednoho článku. 🙂 🙂 🙂

andy80
4. lis 2008

já jen neopisuju články, mám jich přečtené tisíce a zajímám se o nové věci. A já se bezhlavě neřídím jedním článkem, vůbec mě neznáš, tak jak mě můžeš pořád odsuzovat. Krm si svoje děti čím uznáš za vhodný a já budu ty svoje taky krmit tím, co uznám za vhodné já. A jak píšeš, je na každé mamině, jak se rozhodne. Já neodsuzuju tebe, že tvoje dítě nevědělo do půl roku, že existuje něco jiného něž mlíčko a ty laskavě neodsuzuj mě, že dávám některé věci svým dětem dřív než ty.

andy80
4. lis 2008

a na rozdíl od tebe já čerpám zkušenosti z mnoha internetových portálů, kdežto ty v každé diskuzi každému cpeš jen www.kojeni.net

radka.m.
4. lis 2008

samozřejmě,že nikoho neodsuzuji,to jsem taky ani nikde nepsajavascript:addEmoticon('🙂','vBody')la,asi špatně čteš,ale sem na diskuze bud hodíš článek,nebo nějaký odkaz,když máš přečtených tisíce článků,tak proč diskuzi nezpestříš svým názorem a taky svými poznatky z článků,které čteš a většinou hodíš přímo přepsaný článek????? 🙂 🙂

andy80
4. lis 2008

protože o začátku příkrmu jsem napsala svůj názor a tys ho začala vyvracet, tak jsem sem dala 2 články. Teď o tom lepku jsem rovnou hodila článek, protože nemá cenu tady něco psát, když bys mi to stejně vyvrátila a já bych sem ten článek musela stejně dát.

petka80
4. lis 2008

Holky, nechte toho 😉 Těch názorů je fakt milión, zrovna s tím lepkem, někdo radí ve 4 měsících, někdo až po roce...... a pak si vyber..... takže holt záleží na každé mamině, jak se rozhodne.....

Ty piškoty, zrovna dneska jsem koukala na složení, a obsahují jen mouku, cukr a vajíčko. Teoreticky je alergenem taky to vajíčko. Proto jsou možná lepší dětský sušenky, které ho neobsahují. Snad 😉

kijonkova.k
4. lis 2008

petka80:bohužel obsahují 😒 Máme sunarky a ty tam mají ve složení vajco,ale co nadělám.Jednou za čas...

kijonkova.k
4. lis 2008

A nemyslím si,že by stránky kojeni.net byly špatné,já to mám vytisklé a občas nakouknu.Všechno samozřejmě nedodržuju,ale je fajn,mít nějakou předlohu,něco,o co se můžeš opřít.I když raději teda spoléhám na svůj rozum,snad mi nějaký ještě zbyl 😀 😀 😀 😀 Ale ráda se dozvím něco nového. 🙂

radka.m.
4. lis 2008

andy-rozhodně ti nehodlám nic vyvracet,ale dnes myslím,že už ti někdo psal,že jsi asi nepochopila podstatu diskuze.je snad logické,když mám na něco jiný názor než ty,tak že ti budu oponovat,o tom ta diskuze je a o čem by asi diskuze byli,kdybychom si navzájem neoponovali a všichni psali to samé?

andy80
4. lis 2008

radka.m: ale já ti tvoje názory nevyvracím, píšu že každá mamina si to má dělat podle svého.

A vajíčko v dětských sušenkách není problém. Vajíčko, teda jen žloutek se dětem smí podávat ve 4. resp. 6. měsících. Taky jsem synovi dávala třeba do kyselejšího jablíčka ty dětské sušenky s medvídkem, tuším, že to dělalo Nestlé. Jsou asi od 6. měsíce, tak se je chystám taky koupit. Zrovna dneska jsem malé dávala jablíčko a bylo takové kyselejší. Sice dělala úžasný ksichtíky, ale statečně to spapala. Tak si myslím, že když se do jablíčka 2 ty sušenky rozstrouhají, tak je to menší zlo než piškotky. Taky jsem na ně koukala, že jsou od 3. let, ale zase nám je dávali v 8. měsících v nemocnici, tak nevím.

radka.m.
4. lis 2008

holky,tak my máme doma sušenky od nestlé,tak jsem se dívala na složení a vejce tam není,tak mě teda ani nenapadlo,že v sunarkách to vejce bude.

kijonkova.k
4. lis 2008

fakt tam je,já se koukala,ale asi je to malé množství.Žloutek je v pohodě,ten jsme měly dnes na oběd.Spíš ten bílek,ale asi je tam toho malinko.Já jsem piškot ještě nedávala,ale myslím,že by se taky nic nestalo.Taky dávám sušenku do jablíčka,ale že by nám to nějak chutnalo... 🙂

kijonkova.k
4. lis 2008

Holky a dávaly jste už těstoviny?Nebo třeba ovesné vločky?Ale ne kaši,myslím třeba k masu a zelenince?KUskus?

andy80
4. lis 2008

Těstoviny se smí dávat myslím od ukončeného 8. měsíce, pokud se to teda za ty 3 roky, co bylo synovi 8 měsíců zase nezměnilo. O kuskusu jsme se bavili v mé domovské diskuzi a ten se může dávat dětem od ukončeného 6. měsíce. Dokonce jsme s holkama našli na netu pár receptů pro kojence s kuskusem. Ty ovesné vločky netuším.

kacka.va
4. lis 2008

Nám naše Dr. řekla, ať klidně dáváme lepek a že se uvidí 🙂. Jinak ty piškoty mi přijdou hrozně sladké, takže je dávat asi zatím moc nebudeme.

andy80
4. lis 2008

kacka.va: no právě piškoty jsou sice sladké, tak jsem myslela přisladit s nimi jablíčko, ale to nahradí ty dětské sušenky, ale zase mi přijde piškot menší zlo než cukr nebo med.

mobina
4. lis 2008

Jo na těstoviny jsem se chtěla zeptat taky vlastně, takže asi bezvaječné. A co Cornflakes? Já to s těmi sunarkami dělám stejně. Nadrobím je do kyselejšího jablka. Tak asi přejdeme na piškoty. Ládovat od rána do večera se s nimi přece nebude 😉
Jinak já mám taky ten návod z kojeni.net vytištěný a jsem za něj fakt ráda. Hlavně ze začátku je to tam bezvadně popsaný. Později si už si stejně každý jede podle dítka.

kacka.va
4. lis 2008

jééé, tak cukr nebo med na to ani nepomýšlím 🙂, i když prý je pro děti nejvíc vhodný hroznový cukr.

andy80
4. lis 2008

no když jsme měli horečky, tak mi MUDra poradila přisladit čaj Glukopurem, když ho malá nechtěla pít hořký. Takže ho mám doma. Ale naštěstí nic sladit ani solit nemusím. Fakt nám šmakuje všechno co jí dám ťuk, ťuk abych to nezakřikla.

Těstoviny určitě bezvaječné. Cornflakes ty by se snad v pohodě mohli ne? Vždyť jsou to kukuřičné lupínky a vařenou kukuřici už dávám dávno.

radka.m.
4. lis 2008

TĚSTOVINY SE MŮŽOU OD 8MĚSÍCE-BEZVAJEČNÉ,OD ROKU SE MŮŽOU VAJEČNÉ.ZROVNA TAK KVŮLI BÍLKU BY SE MĚL ZAČÍT KNEDLÍK PODÁVAT AŽ PO ROCE.JINAK KUSKUS SE MŮŽE TAKY OD 8MĚSÍCE.

andy80
4. lis 2008

jéé tak na knedlík vůbec nepomýšlím. Ten jsem dávala synovi snad až ve 2 letech. Kuskus fakt od 8. měsíce? Jsme našli od 6. měsíce. Já ho teda ještě nezkoušela, taky nám ještě není 6 měsíců, ale jedna holčina ho snad už dávala. Tak to jí budu muset říct, že nee.

kijonkova.k
4. lis 2008

Tak to asi zítra půjdu s Karolínkou na nákup a koupíme všechno,co uvidíme 🙂 A jaké jste kupovaly ty těstoviny,jasně,že bazvaječné,ale myslím,jestli třeba nějaké lepší a ne takové za 10Kč balík,co jíme my s manžou 😀 😀 😀 Nebo je to jedno?

Andy:nevíš jaký byl ten recept s tím kuskusem? 🙂

radka.m.
4. lis 2008

my jsme kupovali ty lepší,ale mě je malý nechtěl ani tak,protože se mi je nepodařilo rozmixovat na kaši a v té době mi ještě kousky nechtěl.

sisstin
4. lis 2008

co vim, tak Hamánek ma kuskus od 10.měsíce..Hipp dodržuje ty bezvaječné těstoviny, Hami už ne 😕 ale dávala jsem je stejně 😕

andy80
4. lis 2008

kijonkova.k: já zítra pohledám u nás v diskuzi a ty recepty s kuskusem pošlu o.k. teď už jdu do peří číst a asi vytuhnout 😀

kijonkova.k
4. lis 2008

andy80:díky,nespěchá.Jen když si vzpomeneš a budeš mít čas 🙂

radka.m.
4. lis 2008

holky moooře receptů na kuskus je na -www.varime-detem.cz