Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

janasekh
13. led 2009

Ahojte, jaké kaše používáte na noc? Je nám 6,5 m. Večer před spaním kojím, ale chtěla bych ho nasytít víc, ať se mi tolik nebudí, prostě to chci zkusit dát mu třeba v 18.30 kaši a pak za hoďku třeba nakojit. Ale nemůžu se rozhodnout zda mléčnou nebo nemléčnou. Doma mám mléčnou obilnou Hami, tu jsem mu včera dala a chutnala mu, kámoška mi říká, že dává nemlečnou, do toho vodu se Sunarem a pak dokojuje. Není to jedno jestli mu dám mléčnou s vodou a pak dokojím nebo nemléčnou s UM a pak dokojím? Pochybuji že bych se přinutila každý den odsávat své MM a dávat ho do té nemléčné kaše. Nehledě k tomu, že odsávačku žádnou nemám, poradíte mléčná, nemléčná.........

Jo a jak mám poznat, že je malý na něco alergický? Začali jsme před 3mi dny na oběd mrkví a máme nějaké malé pupínky na těle, ale taky to může být z toho, že jsem vypila šťávvu z čerstvě vymačkaného pomeranče, že? ☹ tak nevím. dnes mu chci zkusit dát brambor.

Jinak toho masa prý polévkovou lžíci, jsem četla. 😵

cerstvamama
13. led 2009

Já jsem začínala s kaší Sinlac. Je nemléčná a bezlepková. Když jsme měli zmáknuté všechny druhy příkrmů tak jsem teprve začala dávat mléčnou kaši. Mrňous je potenciální alergik a tak jsem vždycky experimentovala jen s jedním druhem jídla, abych případně poznala, jestli se mi osypala např. po mrkvi nebo po lepku. Jinak teď baští od Sunaru kaši s banánem a může se ztrhat jak jí chutná.

kijonkova.k
13. led 2009

janasekh:nevím,nevím,jestli vám kaše pomůžou k tomu,aby se malý nebudil.U nás to nefungovalo 😉 Je úplně jedno,jaké kaše budeš dávat.Já teda dělám ze sunaru,protože si je můžu ochutit podle sebe.Malá má raději zeleninové,takže udělám sunar do misky,přidám instantní neml.kaši(rýžovou,kukuřičnou,pohankovou,jáhlovou...) a k tomu třeba zeleninku,co malé zbyla od oběda,nebo ovoce,jogurt,sušenku.Nebo jen tak holou 😉

andy80
13. led 2009

já mám teď Alanturu jáhlovou kaši a ta je fakt super a moooc dobrá. Dá se udělat buď jen z vodou a čerstvým ovocem nebo přesnídávkou, nebo jen s mlékem, nebo s mlékem a ovocem, prostě pokaždé jinak a pokaždé je to ňamka. Malá jí miluje. Taky dáváme obyčejnou nemléčnou rýžovou.

janasekh
14. led 2009

No, tak asi s tou kaší to bude opravdu jedno. A zkoušela jste některá dávat tu nemléčnou jen s vodou? A si to bude hnus, co? Ale nechci aby mi moc přibral, už tak máme v 6,5 měsících 8400 g, což je myslím dost, takže ani nevím, která bude pro nás lepší. A můžu třeba střídat mléčné kaše s nemléčnou? Třeba týden tu a týden tu druhou, no a když se pak bude i tak budit, je možno tu kaši úplně zrušit a jen zase kojit? Člověk by potřeboval vysokou školu na ty příkrmy, co? 😀 úplně se v tom plácám. A vy ještě dokojujete nebo už dávate jen kaši na noc? Omlouvám se, hodně otázek, že? Ale začala jsem v sobotu s příkrmy a se zeleninou problém nemám, jen ta kaše, ta mi nedá spát. řece jen člověk chce to nejlepší pro své dítě. A tu jáhlovou určitě taky zkusím, od kterého měsíce se můžou jáhly?

kacka.va
14. led 2009

jasekh, s kašemi ředěnými vodou se začíná, kaše dělané z mléka se doporučují až od roku. Jinak většina z nich mi teda chutná, protože to mléko v tom stejně je. jinak většinou pokud už dáš příkrm, tak se zpátky na kojení místo toho daného jídla nepřechází. koukni na kojeni.net, už to tu bylo několikrát psané a jsou tam docela dobré orientační tabulky, i když já se jimi řídím jen z části.

andy80
14. led 2009

janasekh: já tu nemléčnou jáhlovou dávám bez mléka, občas i s mlékem, občas s ovocem, dá se to různě kombinovat

kacka.va: jansekh myslela, jestli se může dávat samotná nemléčná kaše, tzn. ty kaše ve kterých není mléko

lucinecka
14. led 2009

Holky když jste u těch kaší, můžu ji začít dávat když jsme asi před 14 dny začali teprve se zeleninou? Nemám se bát že by po její sladké chuti (mám nemléčnou rýžovou s banány) pak malej nechtěl zeleninu?

janasekh
14. led 2009

andy: tak, tak, tak, tak jsem to myslela, a jestli do nemléčných můžu dát místo mlíka vodu, aby mi moc nepřibral, ale aby ho to zasytilo a pak bych ještě dokojila před spaním 🙂, takže je možno to různě kombinovat, i střídat mléčné, nemléčné a až začneme ovocné příkrmy dávat, tak tam můžu do kaše dát i ovoce, chápu to dobře, že?
Kacka.va: na kojeni.net kouknu, dík

xaverov
14. led 2009

Luci, ja myslim ze se kase maji davat, az kdyz se vystrili cely ten pocatecni zeleninovy arzenal. Na druhou stranu 14 dni je dlouha doba na to, aby si uz zvyknul na zeleninu, tak bych se moc nebala.

Ad kase: mam v tom sama slusnou kasi, takze to poradit nedokazu, ale je pro me novou informaci, ze mlecny kase se maji davat az po roce. To jsem nevedela.

A holky, vy co zamrazujete zelenin.prikrmy, to ji jako zamrazujete uz povarenou? A pokud neni ve skle, v cem a jak ji potom ohrivate?

radka.m.
14. led 2009

kacka-asi jsi to nejspíš špatně pochopila s těmi kašemi.začít můžeš s jakou kaší chceš,preferuje se začít nemléčnou,aby se do ní mohlo přidat mm,na které je už dítě zvyklé,ale pokud je dítě na um,tak je to úplně jedno,jakou kaší se začne,i u kojených dětí se klidně může začít mléčnou,pokud se nechce mamině odsávat mm.a třeba krupicová kaše se může dávat klidně už od 6měsíce,doporučovalo se déle kvůli lepku,ale ted se lepek může dávat od 6měsíce,tak se může dávat i krupicová kaše,ale do roka by se měla připravovat z um.po roce už se může dávat km do příkrmů.

xaverov
14. led 2009

Rady, tak s tema kasema to ted dava vetsi smysl nez mlec.kase az po roce. Jasne. To je presne to, co jsem nekdy nekde cetla.

xaverov
14. led 2009

A Rady, v cem (by) jsi ohrivala zmrazeny prikmy, pokud nejsou ve skle? Do mikrov.trouby to dat nechci, tak to mam dat treba do mikroten.sacku a ponorit do horky vody nebo co doporucujes? Diky

lucinecka
14. led 2009

Xav já teda neohřívám zmražené příkrmy, ale když chci skleničku rozdělit na půl, tak tu první půlku ohřeju v takovém kelímku plastovém ve vodní lázni, další den už zbytek té skleničky zase ve vodní lázni.

Jinak s těma kašeme, někde jsem četla že se mají začítat podávat až v 8.měsíci jako 3. příkrm, ale většina je snad dává už v6m tak nevím. Taky mám v kaších kaši 😀

xaverov
14. led 2009

Luci, zkus si projet dtb otazek a odpovedi na kojeni.net, tam je kasim venovana cela kapitola 😀
Ja jeste plne kojim, takze to teprve sonduju a v kasi budu plavat podle vseho jeste dost dlouho. Tyjo, fakt aby clovek mel na materstvi doktorat. Luci, jaky ze to kelimky mas? Jakou znacku a kolik jich je treba, tedy pokud jsou treba.. My mame z jidelniho servisu zatim jenom lzicku 😀 Dik

petka80
14. led 2009

Luci, je to tak, standardně se začíná s kašema v těch 8 m. Mně ale např. dr. na 8 m řekla, ať dávám jako 3. příkrm jogurt a až pak kaši.
Maminky ale dávají většinou kaši už dřív, když se jim děti budí v noci. Ale jinak v nich není nic, co by děti nutně potřebovaly 😉

kacka.va
14. led 2009

radka: mně se to vymazalo, já to myslela tak, že v té v mléčných je rovnou kojenecké mléko a prebiotické kultury, kdežto u mléčné člověk stejně musí koupit ještě UM, kterým to "zadělá" , protože kravské se do roka nemá. takže pro se začíná většinou mléčnýma, protože je to jednodušší na přípravu 😉 a nebo odsávat, což mi přijde zbytečné, když se snažím kojení omezit a chci aby se mi postupně dělalo mléka méně 🙂

kacka.va
14. led 2009

xaverov, klidně můžeš ohřívat v malé skleničce, nic speciálního na to nepotřebuješ, když nechceš investovat do těch drahých věcí pro mimča 😉

lucinecka
14. led 2009

Petko děkuji 🙂

Xav koupila jsem si mističky a kelímky Tomee Tipee nebo jak se to píše, sehnala jsem to normálně na MMB 😉

xaverov
14. led 2009

Jasne. Ja jen ze mam koupeny ty tvoritka na led, kam budu cpat uz uvarenou zeleninu, ale nebylo mi prave jasny, jak to bez mikrovlnky pak ohrat. Tak snad tam ty kostky narvu 😉 Dik

xaverov
14. led 2009

Totiz aby bylo jasno, proc mam tak blby otazky, ja jsem totiz antikuchta. Zatim. Neumim varit, a tak mi chybi ten spravnej kucharskej instinkt a llehkej tvurci pristup. No ale vim, kam chodit na rady 😉

Luci, mrknu na to.

radka.m.
14. led 2009

xaverov-já jsem zainvestovala do kelímků od aventu,jeden stojí 50kč,ale jsem s nimi fakt spokojená,nejdříve jsem do nich zamražovala mm a ted je mám na ty příkrmy,jinak taky ohřívám ve vodní lázni.na tom netu kojení v databázi otázek a odpovědí najdeš všechno,tak se na to určitě mrkni,já jsem si tam zezačátku taky všechno prostudovala. 🙂 🙂

muminek
14. led 2009

Radko ty máš čtyři děti to musí být mazec když se do sebe pustí. Ale jinak krása 😅
Holky od kdy se může dávat lepek

radka.m.
14. led 2009

muminek-je to docela v pohodě,oni holky jsou přece jenom starší od kluků,takže nějaké velké konfliktyu nás zatím nehrozí. 😀 jinak lepek se uvádí všude jinak,někdo doporučuje od 8m,někdo zase doporučuje od 6m.takže si můžeš vybrat 😀 ale já osobně si myslím,,že kolem toho 8-9m když ho vyzkoušíš,tak je to tak akorát,fakt to záleží na tobě.

evicka7
14. led 2009

ahoj,
opravdu nezvládnu přečíst přes čtyři tisíce příspěvků, tak jsem vás jen chtěla poprosit, jestli máte nějaké rady, když skoro sedmiměsíční mimáč odmítá obědvat
samotná mrkev ještě ušla, mrkev+brokolice taky dobrý, mrkev+brambor max 5 lžiček, mrkev+brambor+maso max 3 lžičky
máte nějaké rady???
děkuji

radka.m.
14. led 2009

evi-na odmítání jídla žádná konkrétní rada není,jsou děti,které si prostě na příkrmy zvykají déle.musíš se obrnit trpělivostí a zkoušet dál,co by jsi ale rozhodně neměla,tak s těma příkrmama ted přestat.prostě prcek se to musí naučit a nejspíš se to naučí jenom o trochu déle.zkus přidat do příkrmu trochu mléka,pokud kojíš,tak mm,nebo um,aby bylo jídlo řidší a mělo více mléčnou chut.ono se opravdu začíná od pár lžiček,málokteré dítě sní hned napoprvé celou porci. 🙂

janasekh
14. led 2009

tak konečně jsem to s těmi kašemi po vašich příspěvcích pochopila 😀. jinak já jsem si koupila taky mističky a kelímky od Tomee Tipee a jsem max. spokojená.mám od nich i lahvičky. a lepek prý od 6 m., včera to bylo v televizi, ale někkdy píšou od 8, jak píše radka.

andy80
14. led 2009

janasekh: jj třeba do jáhlové nebo rýžové nemléčné kaše můžeš přidat ovocnou přesnídávku nebo čerstvé ovoce a vodu. Bez mléka.

evicka: přesně jak píše radka, chce to trpělivost a můžeš ze začátku do zeleniny přidávat MM nebo UM. Pokud ti bude baštit mrkev a brokolici ne, zkus brokolici na týden vynechat a znovu jí podat po týdnu a dej mrkev třeba s bramborem. Bude to trvat, ale neboj, půjde to. Držím palečky.

A s tím lepkem je to od 6. měsíce pro děti na UM a od 8. měsíce pro kojené děti. I když někde píšou, že lepek se může podávat ihned se zavedením příkrmů, tzn. od 4. měsíce UM a 6. měsíce na MM, ale to bych asi neryskla. Už takhle je to pro děti změna ten přechod z mléka na tuhou stravu a hned to zatěžovat lepkem 😒

pavlina05
14. led 2009

Holky, chci se optat...máme 7 měsíců. Vařím, sem tam někdy skleničky. Ale už mi nějak dochází inspirace..
Mě to už připadne, že dávám pořád dokola to stejné....
Vyzkoušeli jsme - BIO¨
mrkev
brambor
brokolici
květák
cuketu+brambor
špenát
dyni Hokaido
....teď budu dávat první masíčko.
no zkoušela jsem v neděli kuřecí povařit s mrkví+brambor a on mi to vůbec nechtěl jíst!! Mám začít prve ze skleničky??
Holky a vepřové se může???
Jaké návody a receptíky můžete doporučit???

andy80
14. led 2009

pavlino, kuřecí masíčko povař hoooodně do měkka a hoooodně ho nasekej do toho, co byl zvyklí jíst. Vepřové můžeš, ale kvalitní a libové, stejně tak hovězí, králičí, krůtí, jehněčí. Prostě všechny druhy masa mimo ryb a uzenin. A koukni na www.varime-detem.cz