Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

pavlina05
27. led 2009

dnada ...koukni na www. kojeni. net, já se řídím tímto postupem 😉

barusha
27. led 2009

Ahoj holky,tak hlásím první úspěchy s příkrmy! Podle vašich rad jsem na pár dní vysadila a dnes ukázkově malej dlabal mrkev! Nádhera. Večer si dal kaši ze lžičky. No, mám radost. Jen se chci zeptat, jak dlouho mám dávat mrkev - za jak dlouho dát jiný druh zeleniny? A jak to je s jiným pitím než MM? Zkoušela jsem z hrníčku s pítkem kojeneckou vodu, ale dělá s tím blbosti, neví jak na to, s lahvičkou teda taky kraví, i když z té občas zatahá, ale na tu ho zase nechci učit já, radši bych rovnou z toho pítka... Tak jaké máte zkušenosti, jak a kdy se děti naučily pít něco jiného než MM?

petka80
28. led 2009

barusha, tak to je super 😉
No mrkev dávej tak 3 dny a pak zkus něco jiného, třeba brambor. Můžeš buď samotný nebo ho smíchat s tou mrkvičkou. A tak pořád dál......
Z vlastní zkušenosti bych doporučovala zkoušet ten hrníček s pítkem, kojenecká voda je ideální. Chce to trpělivost, ale ze začátku nejde ani tak o pitný režim (MM bohatě stačí), spíš aby si zvykl. Moje dcera moc neuměla z toho netekoucího hrníčku, ale krásně jí to šlo z tekoucího - firma NUK. Chce to zkoušet. Prostě vždycky po příkrmu nabídni hrníček a uvidíš, že to půjde 😉

barusha
28. led 2009

petka80: díkymoc za rady, chvíli vydržím s tím hrníčkem od Aventu a když to nepůjde, koupím tekoucí 😉 S lahvičkou začínat ani nechci, ať nemusím pak odnaučovat a jdeme rovnou kupředu 😵

petka80
28. led 2009

barusha, paráda. Ono se říká, že kojené dítě vůbec lahvičku poznat nemusí 🙂

barusha
28. led 2009

petka80: no, právě 🙂 Stejně se k ní nestaví, že by z ní pil, měl ji jen jako hračku, tak jsem ji uklidila a máme jen hrníček 😉 Tak ať se snaží!

kacka.va
28. led 2009

mně z netekoucího nechce pít vůbec, pořád se to nemůže naučit, a často odmítá i flašku a chce pít normálně ze skleničky.
Petko, tak to zkusíme taky koupit ten tekoucí

radka.m.
28. led 2009

kacka-my z toho netekoucího neumíme pít doted,já jsem to zkoušela a dá to fakt práci,aby to člověk z toho vycucnul,tak se ani nedivím,že to prckům nejde,koupila jsem ten netekoucí od nuku a hlavně,že stál 200kč,ted si ho můžu dát vystavit,pijeme z obyčejného z lékárny za 60kč. 😀

andy80
28. led 2009

já mám Avent magic cup a malá z něj taky neumí pít, ale teď jsme koupili Baby Love Nuby, ten je taky netekoucí, ale je dělaný na úplně jiném principu, nemá žádné ventily nebo tak něco a z něho pije malá v pohodě. Na mlíčko máme Nuk, kde je normálně tekoucí pítko, ale s tím nedělá blbiny jako s čajem, tak mi to nevadí.

kijonkova.k
28. led 2009

barusha:tak gratuluju,já jsem si myslela,že když na chvilku vysadíte,tak mu to nakonec zachutná.Chtělo to jen čas,prostě nebyl asi připravený.A určitě ještě budou dny,kdy nebude chtít jíst,to znám velice dobře 😠
Malá nejdříve pila z tekoucího hrníčku,to jí hrozně bavilo.Časem jsem ji ho vyměnila za netekoucí,aby si ho mohla sama brát a v pohodě.Na léto jí chci pořídit takový ten s brčkem.Jsou větší,tak ať jí pití déle vydrží,až budeme jezdit po výletech 🙂

jitrulka
28. led 2009

ahoj holky, chci se zaptat... jak rozmnělňujete jídlo, hlavně ze začátku? Může se to mixovat, třeba ponorným mixérem? Někde jsem četla že ne, ale ostatní postupy mi příjdou že vytváří hrubší směs... jak jste postupovali vy? Díky...

petka80
28. led 2009

jitrulko, já jsem teda mixovala, protože jinak by mi to nepozřela 😉 A musela jsem to dělat takový hodně tekutý. Pokud ti sní rozmačkané, tak jen mačkej, ale já si to nějak nedovedu představit, že by to takhle malé mimi snědlo. No ale třeba jo.
Nemusíš se bát, že když budeš mixovat, tak pak bude odmítat kousky, to se časem naučí, až k tomu dospěje.

flor1
29. led 2009

Ahojky, chtěla jsem se zeptat, dávate od Hippu skleničku jemný špenát s brambory??? Všimla jsme si, že je tam plnotučné mléko a smetana 😖 Tak nevím, jestli to můžu dát, díky

kopcik
29. led 2009

flor: dávali jsme, když malý začínal s příkrmy. teď mu už špenát vařím čerstvý nebo zmražený. ale dávali jsme několikrát a nic se mu nestalo 😉 jen mu to moc nešmakovalo

barusha
29. led 2009

kijonkova.k: díky 🙂 Mám fakt radost.Dneska baštil mrkev s bramborem. Zatím mi teda nic nepije,ale věřím,že i to se časem poddá. Nebo zkusím ten tekoucí hrníček... Uvidím, dám tomu ještě chvilku 😉

radka.m.
29. led 2009

flor-špenát se doporučuje dávat spíše ze sleniček,protože lehce pojímá dusičnany a pokud není ze skleniček,tak určitě alespon bio.a smetana se doporučuje až od roku.

radka.m.
29. led 2009

ale pokud je psaná smetana ve skleničce,tak to určitě bude zanedbatelný množství,takže bych to dala,ale kdybych dělala špenát bio doma,tak do toho určitě ještě smetanu nedám,teda já ted už jo,ale myslím tvého prcka,protože jste mladší. 🙂

barusha
31. led 2009

Ahoj holky,chtěla jsem se ještě zeptat, kdy se začíná s druhým příkrmem?Teď mi k obědu zbaští půl malé skleničky zeleniny s něčím, večer trochu kaše - cca 50-70ml ze lžičky. Mám začít dávat příkrm i třeba dopol.nebo odpol. jako ovocný?Po přikrmování v poledne mi to už ani nechce zapít MM...Jinak pořád kojím, pít mi nechce nic ☹

pavlina05
31. led 2009

barusha...já kojím stále ikdyž přikrmuji. Dítě nepotřebuje do 9 m nic jiného 😉
první příkrm - zeleninu jsem dávala postupně od 6 do 7 m. Další příkrm - maso-zeleninový od 7-8 m, + ovocný. ten dávám odpoledne. Teď od 8-9 m budu dávat kaše na noc a jogurt.
Vše najdeš na www.kojeni.net

barusha
31. led 2009

pavlina05 : děkuji 🙂

maleva
31. led 2009

Ahojky! Malý má ukončené 4 měsíce. Je na UM .Včera jsme začali s prvními 2 lžičkami mrkvičky ("první lžička do Hami") a mělo to velký úspěch. Dneska toho dostal o něco více a opět mu to moc chutnalo. Takže 3. den bych mu do té mrkvičky mohla přidat uvařený brambor? A za jak dlouho už by mohl mít k obědu jen tu zeleninku?Píšou tak 2 - 3 týdny. A kdy jste začali s ovocnými příkrmy? Až tak měsíc po zeleninových? A jak jste na tom s brokolicí? Taky bych jí pak chtěla zkusit, ale tchýně pořád povídá, že ho bude bolet břicho.
Díky a omlouvám se za hodně dotazů. Už si vůbec nepamatuju, jak jsme to měli u prvného syna. 🙂

petka80
31. led 2009

ahoj maleva, mrkni na www.kojeni.net, je tam celá sekce věnovaná příkrmům 😉

Jinak se doporučuje testovat každou novou zeleninu zhruba 3 dny a teprve pak zkoušet další. Pokud budeš mít zdatného jedlíka, nemusíš čekat tak dlouho a můžete mléko nahradit příkrmem dřív než za ty 2-3 týdny. To se doporučuje hlavně u kojení, aby spotřeba mléka klesala pozvolna (kvůli laktaci, případně zánětům a tak).
Ovoce dej až za měsíc, není kam spěchat. No a brokolici budeš muset zkusit a uvidíš 😉

Možná bych ale ještě zvážila, zda již s příkrmy začínat, ani u nekojených dětí není potřeba začínat tak brzy, pouze v případě, že mlíčko už nestačí.

pavlina05
31. led 2009

Holky já stále kojím. chci kojit co nejdéle, takže pokud má malý chuť tak mu prso nabídnu vždy!! Hlavně na žízeň. nedávám žádné čajíky ani vodu!!!ZAtím.

My zkoušíme zeleninku vždy 4 dny.
Vyzkoušeli jsme tuto:
mrkev
brambor
brokolice
květák
cuketa
špenát
fenykl
dyňe Hokaido
petržel
...
pak zkusím hrášek a zelené lusky a červenou řepu 🙂

maleva
nám brokolice chutná moc. Včak vyzkoušej postupně a v malých dávkách 😉 Uvidíš jak budete reagovat 🙂

Holky, nám malý teď špatně spinká. Myslíte, že by ten fenykl mohl dělat neplechu??? myslím ale že prdíky nemáme!!! tAk možná zuby??

kacka.va
31. led 2009

holky, jak tu bylo psané o tom tekoucím hrnečku Nuk, já ho nikde nemůžu sehnat, všude jen netekoucí. jak to prosím vás vypadá 🙂

martimarti
31. led 2009

kacko, já ho dnes koupila v drogerii DM, cena nehorázná 229 Kč /oranžový s krtečkem/. Nemá uvnitř tu membránu, takže slabě teče a má měkkou tu savičku. Tak doufám, že jsem koupila dobře, protože už jsem koupila lahvičku na učení od Aventu za 229 Kč a s tou nám to zatím moc nejde ☹ Další výhyje do lahviček bych těžko vydýchávala 😒 Ještě jsme to nezkoušeli, tak uvidím.

martimarti
31. led 2009

...výdaje do lahviček /opr./...

petka80
31. led 2009

marti, myslím, že to bude on. V DMku ho každopádně mají. Zkusím najít odkaz.

petka80
31. led 2009

Myslím, že je to tenhle:
http://www.kasa.cz/baby/koupit/795177/lahvicky-...
My máme teda trošku jinej "dizajn", alw vypadá to stejně. Důležitá je ta měkká savička.
Snad vám to půjde, ty ceny jsou fakt děsný.

dnada
31. led 2009

tak teda malej se na brokolici tváří příšerně,trošičku zbaštil,celej se oklepal a málem i poblinkal... takže po asi 3dení přestávce sem mu zkusila dát znovu mrkev s jablky,nejdřív ani nechtěl otevřít pusinku a pak když zjistil,že mu nedávám to nedobrý zbaštil půl skleničky 🙂 zatím mu přidávám do skleničky mrkev s jabky mrkev navíc(brambor vůbec nechtěl),teď sem koupila skleničku mrkev s bramborem,tak pár lžiček smíchám s mrkví s jablky a uvidim,jestli to bude baštit. Už 3x sme začínali od začátku,tak sem zvědavá kolikrát ještě budem začínat 😅

petka80
31. led 2009

dnada, z toho si nic nedělej, u nás přesně naopak, já zas když chtěla, aby moje dcera snědla jablko, tak jsem jí k němu musela vařit mrkev......
Klidně dávej to, co má rád, není to o tom, kolik druhů zeleniny vyzkoušíš. Dětem nevadí, když se to pořád točí dokola, naopak.
Jinak možná by mu mohla chutnat cuketa, je taková sladší a není výrazná, jako třeba ta brokolice.¨
Hodně zdaru 🙂