Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

zlatka
27. pro 2010

Tak já slavím první úspěchy, naposledy jsem tu psala, že mi měsíc příkrmy úplně odmítá,teď už sní takový čtyři lžičky, jak jste na tom s množstvím vy? Kaši jsem zkoušela rýžovou dát na noc a byl to děs, budila se, plakala, bolelo ji bříško, takže jsem ji vysadila a jen kojím.Jinak s kakáním problémy nejsou, spíš stále řídko. A přidávám taky olivový olej, ale máslo zkusím, asi to bude líp chutnat. Dáváte ovocné přsnídávky?
@jani80 Já jsem kupovala skleničky na začátku,teď se mi osvědčilo, protože sní tak málo, použít "kostkovej způsob", zamrazím si zeleninu, maso- dám do obalu na led- a pak jen vyloupnu po jedné tu kostku, co potřebuju. Kdyby mi jedla víc, ráda bych vařila denně čerstvé, ale fakt se to jinak nedá dělat. Jinak mi pít něco jiného něchce,zkouším čaj- usrkává maličko z hrnku-nějaká flaška se savičkou nebo aventka zatím nehrozí.

dajna11
27. pro 2010

@zlatka no tak my papáme od začiatku všetko...najprv som necchela dávať všetko,dala som len pár lyžíc,ale teraz jednu mrkvu,zemiak,kaleráb....rozmixujem a spapá to. maslo nedávaj..aspon zatial nie...koli kravskemu mlieku čo obsahuje...tak som rada že nemáme problemy s jedením....kašičky na noc sú ťažké....to nedávaj..

andelka
27. pro 2010

@jani80 jo jo, je to rozšířené, však je to taky dobré, i poradna 🙂 Já kojím ráno, dopoledne, po obědě, odpoledne už ne a pak kolem 18h a před spaním. No a v noci. Jsem ráda, že se aspoň od prcka můžu odpoledne hnout, že ho může někdo pohlídat na delší dobu, od oběda do večeře, svačinku mu dá kdokoli. Jinak to nešlo, maximálně na hoďku, před příkrmy.
Já taky kombinuju, brambory vařím, mrkev taky (bio), pak mám domácí cuketu a patizon, špenát a brokolici dávám ze skleničky, a taky dýni. Někdy mu dám celou větší skleničku, někdy malou sklinku a něco k tomu přihodím domácího, někdy vařím komplet všechno doma - jak se mi chce, jak stíhám... Domácího toho bohužel moc nemám a bio se toho teď taky nedá moc sehnat.

andelka
27. pro 2010

@zlatka tak Dany mi teď jí na oběd 190g, na svačinu kolem 160g. Na sváču má ovocné pyré - to taky kombinuju jak kdy, někdy skleničku, někdy uvařím, někdy vytáhnu zmrazené - zatím jsme měli jabko, hrušku, banán a meruňku.
S rýžovou kašičkou taky úspěch moc nebyl, zkusím zase později.

zlatka
27. pro 2010

@dajna11 tak to obdivuju, že spapá takové množství. o.k, zůstanu u olivového oleje, to mi nedošlo s tím kravským mlékem. Nejvíc mě vždycky dostávají babičky, když k nim přijedeme a já si přivezu svoje jídlo pro malou, jak se diví, že s náma nejí polívku a tak, těžko se jim to vysvětluje, protože podle nich skoro v osmi měsících může jíst spoustu věcí: piškoty, šťávu z pomeranče, mandarinek, omáčky....no, dřív to tak bylo, tak se není čemu divit.

dajna11
27. pro 2010

@zlatka no ono sa to veru mení,dcera ked bola mal tiež to bolo inak....ale obyč.mlieko som aj jej dávala ked už mala dávno po roku a aj chlieb až ked mala rok. a pomaranče veru radšej pomaly.....mne dnes vravela dr.že aj tie kaše mám dávať až ked sa naučí jesť zeleninu lebo kašičky su sladké a potom by nechcel polievky a mäsko....preto aj ovocie dávať až ked sa naučí jesť zeleninové príkrmy. aj moji rodičia by už dávali synovcovi všetko...má rok a pol a jeho rodičia mu necchu dávať čokoládu a sladkosti....a ona že prečo nie?a tak potajme mu dáva 🙂 🙂

andelka
27. pro 2010

@zlatka i moje mamka a tchyně se trochu diví, ale naštěstí mi do toho moc nekecají. My už jsme jedli krupici, pudink, omáčky, polívky, piškoty, rohlíky, šťávičky z citrusů... 😅 to vypadá, že Danymu nic nedopřeju 😀

@dajna11 potajmu, no to je fakt výchovné 😠 taky jsem to četla, že napřed zeleninu, že by to pak dítě nemuslo chtít - tak jsem dala ovoce po 4 týdnech zeleniny, kdy už jsme měli vyzkoušené různé druhy. Ty kaše je fakt, že jsou sladší.

radka35
27. pro 2010

koukám,že babičky jsou všechny stejné,mě malou taky tajně krmí lentilkama 😀 (má 20měsíců)problém je,že má snahu se rozdělit se svojí půlroční sestrou.Takže babičky mají dočasně zákaz vstupu.

janulka21
27. pro 2010

Ahoj, dneska jsme začaly prvním příkrmem a to k obědu první lžička mrkve Hami a poté jsem malou dokojila. Můžete mi, prosím poradit, kdy a jaký dávat čajík? Až když bude jíst celý oběd bez dokojení? Někde tady na diskuzi psala jedna mamina, že můžu dávat čajík se švestkovou štávičkou, když je problém s kakáním. Navíc jsem také četla, že rýžová moučka staví a ta je skoro ve všech příkrmech, jak to tedy je? Jaké značky preferujete? Mám první mimčo a jsem z toho zmatená ☹ Děkuji za pomoc 🙂

dajna11
27. pro 2010

@andelka pri dcere som najprv dávala ovocie....teraz je to už inak..no našťastie aj tá jedla všetko rad radom 🙂

dajna11
27. pro 2010

@radka35 no babičky chcu iba to najlepšie....ale zasa každá matka si robí podla svojhoa zasa aj doba je iná,inak sa ku všetkemu už pristupuje...

andelka
27. pro 2010

@janulka21 já zatím pořád po obědě kojím, nekojím po svačině. Časem zařadím čaj, ale ještě to není třeba. Podle mě to myslíš dobře, dát ho místo dokojení. Jaký - ovocný, bylinný dětský, ale bez cukru - někdo má radši granulovaný, někdo sáčkový. Rýžová moučka je v hodně příkrmech, hlavně od Hami. Já střídám značky s doma vařeným. Nejradši mám Babylove a Alnatura. V Hami jsou věci, co se mi moc nelíbí (rajčatový protlak, cibule...a dost ty zahušťovadla), ale taky jich pár mám. Hamánek není špatný, ale v klasických přesnídívkách má cukr. V Hipp je psaná sůl 😝

helulela
27. pro 2010

@jani80 aha, tak to jsem ti moc nepomohla... když se to ale lepší, tak bych prostě vydržela

tinaki1275
27. pro 2010

dobry vecer baby ,tak som tu zase pre radu ..za 12 dni uz mame 6 mesiacov ,na obed papame zeleninovo-masovy prikrm cca 130g, olovrant dame trochu ovocia cca 100g a mame este 4x UM spolu asi 630-650 ml ,chcem sa opytat mozem pridavat olivovy olej do zeleniny?mame vlastny a je dobrej kvality .. a ako je to so zelenou fazulkou? a ake masko este okrem morcacieho a kuracieho davate?

vivien6
27. pro 2010

baby ako som vas tu citala.. chcem sa opytat na ten por a na olej...ktory olej by sme uz mohli zaradit ? a por aky recept by ste odporucali... mala papa stale to iste... uz ma to ani nebavi denne jej varit to iste a aj mala prostestuje... poradte nieco prosim..

sokil
28. pro 2010

@jani80 já právě máslo nechtěla kvůli kravskému mléku, i na kojeni.net (taky jsem studovala) to tam paní někde radila, že je lepší olej než máslo. Včera jsem dala olej (malou lžičku) i jsem ho trošku nutila do pití a mělo to asi úspěch 🙂 , ráno se v pohodě vykakal (taková řidší konzistence). Tak snad to bude lepší.

sokil
28. pro 2010

@vivien6 Na pórek jsem viděla dobrý recept v knížce Výživa dětí od A do Z 2. Juknu se a opíšu ho.

sokil
28. pro 2010

@vivien6 Bramborovo-pórkové pyré: 2 brambory, asi 1/2 menšího pórku, 1 mrkev, 1/2 jablka, olej, rýžové mléko cca 150 ml. Brambory oloupeme a pokrájíme na kostičky. Uvaříme v kojenecké vodě doměkka, na konec varu přidáme asi na 5-8 minut podusit na kolečka pokrájený pórek, mrkev a kousky jablka. Slijeme přebytečnou vodu a vše rozmixujeme s mlékem a dochutíme olejem.
Jen nevím to rýžové mléko, možná bych to nahradila MM nebo UM. Jinak v knížce jsou docela dobré recepty. Píše, že maso se může nahradit sojovými boby. Nemáte někdo zkušenosti?

helulela
28. pro 2010

@tinaki1275 olivový určitě můžeš, s fazolkou bych asi ještě aspoň měsíc počkala a pak zkusila, jak ji bude snášet. Někde jsem četla, že luštěniny tak od 8. M. Maso dávám ještě králičí a hovězí - to teda ze skleničky (Babylove, Hipp), je to vždycky na dvě porce.

helulela
28. pro 2010

@janulka21 my začli s příkrmy v 5,5 M. Pít čaj jsem ze začátku nedávala, ale brzo jsem pod tlakem mojí mamky podlehla, právě kvůli zácpě. Ze začátku to bylo spíš takové seznamování s pítkem, moc toho nevypil, i teď dá tak max. 100 ml za den. Takže jestli chceš, klidně pít dávej, i když potřeba to není. Nebála bych se, že pak nebude chtít tolik MM.

verunka8
28. pro 2010

holky co dáváte prckům na svačinku? mě připadne že máme pořád to samé, banán, jablko, jogurt, pribinak, přesnídávky.

zdenka821
28. pro 2010

Mamky, co davate papat pocas celeho dna Vasmu drobečkovi vo veku tych 8-9mesiacov?

andelka
28. pro 2010

@verunka8 a to vadí, že má pořád to stejné? Já myslím že ne, když mu to chutná 😉 Ale bacha, věci typu Pribináček by se měly až od roka, je to z tvarohu a tam je moc bílkovin. My zatím na svačinku máme ovocné pyré - zatím jabko, hruška, banán, meruňka, včera jsem mu do hruškového (bylo moc řídké) dala trochu pohankové kaše a padalo to do něj jak němci do krytu 🙂 Na druhou svačinku, dopoledne bude mít jogurt. Já myslím, že těm prckům nevadí že jí pořád to samé, aspoň mají rituál, že ví co bude, oni nepotřebují nějak extra pestrost.

janulka21
28. pro 2010

@andelka Díky 🙂 Dneska jsem koukala na ty Hami a máš recht, je tam i rajčatový protlak, kukuřičný škrob atd. to mi přijde už fakt moc. Čajík jsem vyzjistila, že je nejlepší od Lerosu bylinkový nebo ovocný. Já tady mám od švagrvoky granulovaný od Hami, ale je tam kyselina citronová tak nevím, ale taky se mi jí to nechce dávat. Jak píšeš, že v Hipp je psaná sůl tak já našla, že tam není přidaná kuchynská sůl, je snad ještě jiná? Nebo to bylo akorát na tý jedný přesnídávce. Jak píšeš o těch Babylove a Alnatura ty tam nic takovýho jako škroby, sůl, cukr aj. nemají? Ještě jsme se do DM nedostala tak se ptám takhle blbě. Dostanu se tam až o víkendu.

janulka21
28. pro 2010

@helulela Joooo, babičky 😀 mě se zase snaží vymluvit, že oni začínali ovocem a že jsme pak zeleninu jedli v pohodě tak proč to tak zásadně dodržuju, ž ejí mám zkusit dát naškrábaný banán atd.
Myslíš s pítkem jako s hrnečkem s pítkem? Taky mám jeden připravený, ale čajík zkusím dávat taky třeba aý příští týden. No upřímně se tak trochu snažím, abych tak za dva měsíce kojila třeba už jen ráno, protože malý už se klubou dolní zoubky a dost mě drtí bradavku a bolí to ☹ Dneska jí chci dát k véče rýžovou kaši co jsem koupila v lékárně tak uvidíme. No a taky v noci vstává každí tři hodiny na kojení a už mi dochází baterky ☹((( Závidím maminám, kterým spí děti třeba 6 hodin v kuse, šťastné to matky 🙂

andelka
28. pro 2010

@janulka21 ono těm škrobům se člověk až tak nevyhne,ale jsou lepší skleničky kde to není, já kombinuju různé s doma vařeným. V tom Hippu byla normálně napsaná ve složení sůl s jodem, měla jsem tři skleničky a vyhodila jsem je - bylo to něco jako brambory s kukuřicí a tuším kuřecím nebo tak něco. A bylo to myslím od 4 nebo 5.měsíce, malá sklenička - tak to bych Danymu teda nedala. Jenže jsem to kupovala už dřív, jak byla nějaká akce a ještě jsem to neměla nastudované. Koupila jsem nechtě i přesnídávky slazené cukrem, tak to jím já a mám nakoupené jiné. Alnatura nebo Babylove jsou v tomto lepší, že tam většinou nic přidaného není, v některých je mixlá rýže jako zahušťovadlo. Ale třeba v zeleninové Hami je jablečná šťáva, cibule, krupky z prosa a pšeničný škrob. Včera měl Dany Alnatura dýni s bramborem a tam je jen dýně, brambory a voda. V Hami brokolici je brokolice, voda, jablečná šťáva a rýžová mouka - kdežto třeba v Alnatura pastiňáku je jen pastiňák a voda.
Ale někde jsou takové chytáky, že v přesnídávce, která je neslazená, je modifikovaný kukuřičný škrob - takže já u regálu s jídlem trávím hodně času studiem etiket.
Čaj mám taky ten bylinný Leros 🙂
Jinak Dany taky v noci vstává na kojení, co 3-4h. Kaše navečer mu neudělala moc dobře. Naštěstí mu ještě nerostou zoubky.

ija1
28. pro 2010

Ahojky,
andelka - jak jsi psala o jogurtu, snasi ti ho dobre?.....ja zkousim samotnej bilej s troskou ovoce a to teda moc nejede........, taj jsem dala trosku presnidavky do nej a to basti....... a kterej jogurt davas? ........dekujuuuuuuuu 🙂

jinak teda u toho spani, na to mam doma milacka, pres den dohromady max hodku, ale jinak pravidelne od 19-22 spi..... a od 23-7.30 taky......mezitim vecer dame kasicku a pohoda........ akorat to nechce z flasky ale musim rucne lzickou.......podle toho jak ma naladu.... ale to ma po me, ja taky od 3. mesice spala celou noc...........a ta kasicka v vecer v tech 22h ji nevadi.........

andelka
28. pro 2010

@ija1 já ještě jogurt nedávám, chystám se na něj asi za 14 dní. A zkusím dát normální bílý smetanový od Hollandie. Taky je dobrý choceňský nebo od Madety. Zkusím mu ho dát čistý, bez ovoce. Jedině kdyby to fakt nejedl, tak též trochu přesnídávky.
Dáváš kaši tak pozdě? To jsemještě neslyšela, ale spinká krásně, závidím 🙂 Já zkusím pak kaši dát místo toho večerního kojení kolem 18h, že bych pak ještě kojila před spaním - on mi tak usíná, na jiný způsob nemám nervy a spočnu si aspoň i já.

evkaco
28. pro 2010

ahojte mamicky, v 26. novembra sa mi narodila KRISTINKA - prvé bábo. Po mesiaci je však stále hladná. Včera večer mi vypila 160ml nutrilonu a 20ml materského mliečka. Je to normálne? Mne sa to zdá veľa. Váži 3950 g. Dakujem za radu.

ija1
28. pro 2010

no my jsme tou kasi nahradili vecerni krmeni, od malicka je zvykla jeste na mlicko pred noci....... mezi 22-23........... takze jsme to tak nechali............ tim ze predtim krmime v 18,30 a kdybych ji tehdy dala kasi tak do ni mlicko v 22h uz nenarvu, zkousela jsem to se snidani kasi v 7.30 a ve 12, jsem mela problem ji dat prikrm pac zeleninu total odmitala, ac predtim to jedla, tak jsme zjistili ze to je kasi.........
ptala jsem se detske sestry a ta rikala ze if ji neboli brisko, tak to nevadi, a spinka celou noc krasne,.......... rano po sedme je to prijemnej budicek.......kdyz vola mamamabababa.......
ja ten jogurt dala zatim dvakrat ale rikam si ze jestre radsi ten tyden dva pockam........a pak taky pujdu do Hollandie...