Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

hamma
8. pro 2011

@sarunatko Já jsem jídlo synovi nikdy nevážila a tím pádem jsem nemusela řešit, jestli toho snědl dost nebo ne. Prostě když má hlad, tak jí a když nemá, tak nejí. A takhle na začátku to ještě vůbec nemá cenu řešit - vždyť zatím jenom tak ochutnává a zkouší, co to vůbec jídlo je a hlavní výživu má z mlíka. Tak to nech na ní, ona sama ví, jak je to pro ni nejlepší.

briketa
9. pro 2011

@frick vo vodnom kupeli
@monavika ked si predvedcena o tom ze jej naozaj nestaci, kludne jej tu ryzovu kasu uz daj, neboj sa, neublizis jej. Ale bud pripravena na tu moznost, ze zavedenie prikrmov sa automaticky nerovna lepsie prespanym nociam...
niekedy prave naopak a zrovna po ryzovej kasi.

hlavinka
9. pro 2011

Cau holky, tak uz zavadime prikrmy nejakych 14 dni a stale marne. ochutna lzicku a pak se krouti a vyplivuje, nesni vubec nic. ani prst nepomaha, ani mlicko do toho, proste nic. ach jo. a pritom ma porad hlad, v noci se budi po 2 hodinach a pije jak nezavrena. kez by si vzala aspon kasi....Ja vim, musim vydrzet, ale uz aby to bylo, te zbytecne prace a penez za jidlo.....

sarunatko
9. pro 2011

@hamma Já to asi moc řeším. Teď mám zase pocit, že málo pije, snažím se jí po jídle dávat vodu nebo čajík, aby si zvykala na pitný režim, ale s lahvičkou si spíš hraje, nic moc nevypije, spíš to vybryndá.

evvkaa
9. pro 2011

kedy ste zacali s prikmami?

evvkaa
9. pro 2011

este som zabudla nekojim

abika26
9. pro 2011

Ahojte maminy,v akej forme a kedy ste zacali zavadzat lepok?dcerka ma presne polroka.....zatial papame len kasicky a zeleninku.

sarunatko
9. pro 2011

Holky, tak dneska jsem měla úspěch s mixem brambory a mrkve - snědla 100 g 🙂

hamma
9. pro 2011

@sarunatko Takhle malinký miminko nepotřebuje pít, pokud je kojený. A je zima, to je vždycky menší žízeň...A až bude mít žízeň, tak bude pít. Na pitný režim se přeci nemusí nijak zvykat 🙂

victoriad
9. pro 2011

Dievcata, prosim poradte 😒 zajtra ma nasa dcerka presne 4 mesiace...to znamena "ukonceny 4.mesiac"? alebo je ukonceny az ked bude mat 5.mesiacov? Mozem uz zajtra zacat s prikrmom?

victoriad
9. pro 2011

@evvkaa 😉

sarunatko
9. pro 2011

@hamma No já nevím, doktorka mi řekla, že si má zvykat i na to, že musí pít. Mně to třeba "neučili" a dodneška mám s dodržováním pitnýho režimu problém.

hlavinka
9. pro 2011

@victoriad ukonceny 4. mesic bude mit, zacne ji bezet 5. takze klidne s prikrmem muzes zacit🙂

hlavinka
9. pro 2011

@abika26 mne dr. doporucila dat treba 1 piskot do ovocne kasicky nebo davat tu lepkovou kasi, pripadne dat malou lzicku mouky do zeleninoveho prikrmu....ne kazdy den, to ne, ale parkrat jo....no a pak uz bude moct ty krupky zuzlat🙂

hamma
9. pro 2011

@sarunatko Tak to, že máš dnes s dodržováním pitného režimu asi nesouvisí s tím, že tě to jakou malou neučili...To, co se člověk naučí v půl roce přeci už nemá na celý život.
A ta tvoje doktorka je nějaká divná. Nemám ráda doktory, kteří se moc montují do věcí. Zkus víc než doktorku poslouchat sebe a svou dceru 😉

monavika
9. pro 2011

prvni kasicka mela uspech...pul misky spapane a Vikinka uz spi 🙂a jak se oblizovala......chtela papat sama a malem snedla i lzicku 🙂

millka11
9. pro 2011

Kocky, prosim poradte. Nasla som nasledovny receptik:
Zeleninová polievka so žĺtkom
(vhodné od ukončeného 7. mesiaca, nedojčené deti od ukončeného 6. mesiaca)

Suroviny: 50 g mrkvy, 20 g petržlenu, 80 g zemiakov, 1 žĺtok z vajíčka, 1/2 l dojčenskej vody, petržlenová vňať
Postup: Očistenú mrkvu, petržlen a zemiaky nastrúhajte najemno. Prelejte vodou a duste asi 5 ? 7 minút. Potom pridajte žĺtok, premiešajte a prikryté duste po dobu asi ešte desiatich
minút. Posypte najemno nakrájanou petržlenovou vňaťou.
Otazka - ten vajecny zltok mam pridat surovy alebo uz uvareny a najemno nakrajany???
Ako by som mohla tento a podobne prikrmy varit so zltkom, ked ja zvycajne zeleninu varim v parnom hrnci?
Vopred dakujem.

sussanah
9. pro 2011

@millka11 zloutek do polivky pridat syrovy, on se prave potom jeste uvari.
K druhemu dotazu, ono se dost tezko dela polevka, kdyz tu zeleninu udelas v pare 😉 Ta voda by pak nebyla zeleninovy vyvar, ale proste zelenina v pare prelita vodou. Kdyz se ta zelenina udela "na skus" tak tam jeste nejaky ten vitamin zbyde, neboj. Ja jsem treba potom delala brokolicovou polivku tak, ze jsem podusila s kouskem masla mrkev a petrzel, prelila vodou, do toho trochu hoveziho vyvaru a brokolici uvarenou v pare nebo zeleny hrasek.

millka11
9. pro 2011

@sussanah Dakujem za radu.

hlavinka
10. pro 2011

@monavika tak to je super, to Ti jen tise zavidim🙂

priadka
11. pro 2011

mam cervenu dynu - ako ju mam zamrazit? Cerstvu nakrajat a zamrazit a potom spracovat pred krmenim? Alebo bude lepsie najskor ju uvarit, resp. upiect a potom len vytiahnut z mrazaku a prihriat. Doteraz som zeleninu nemrazila, bo vzdy varim cerstvu, lenze ta tekvica je velka a chcem si spravir zasobu, kedze je z domacej zahradky...

briketa
11. pro 2011

@priadka surovu nakrajat a zmrazit.. Obmrznuta tekvica chuti omnoho sladsie, prijemnejsie ked ju upecies. a je skvela na mnozstvo vlakniny!

adelaida33
11. pro 2011

@priadka ahoj, ja prave riešim to isté 🙂 . nakrájam ju čerstvú, v sitku na cestoviny prelejem vriacou vodou (aby sa zbavila "mazu"), nechám preschnúť a zamrazím 😉 .

priadka
11. pro 2011

@briketa
@adelaida33 dakujem vam za rady, tak teda cerstvu do mrazaku. Dufam, ze jej zachuti, ked uz ju rozpiplem do malych nadobiek...

mysiatko
11. pro 2011

Ahojte potrebujem poradit, od 5 mesiacov sme zacali prikrmovat. Este stale kojim. Na obed papame zeleninku a od dnes sme pridali aj masko, na veceru papame kasu. Chcem uz pridat aj ovocie, ale neviem ktora cast dna to ma byt. Na desiatu alebo olovrant? Kedy sa vlastne maju pridat aj ranajky, desiata a olovrant? a v akej gramazi mam davat porcie? dakujem za rady

ja.na81
11. pro 2011

@mysiatko ahoj, ja jsem zacla prikrmovat v 6ti mesicich - zeleninu na obed, za mesic potom jsem pridala ovoce na svacinku (zas za dalsi mesic jogurt na dopoledni svacinku, potom az pak kasi k veceri a nakonec snidani). Ono je asi jedno, jestli das ovoce dopoledne nebo odpoledne, dej tak, jak to tobe a prckovi bude vic vyhovovat, proste vyzkousej 🙂 Hm, gramy jsem presne neresila, proste jsem otevrela sklenicku a kolik snedl tolik snedl 🙂 To ovoce jsem kupovala takove male 100g kelimky, to mu stacilo hodne dlouho... Nejake vetsi porce zacal muj maly jist az tak od roka, do te doby to byla bida 😉

jankadudova
12. pro 2011

Ahoj holky, prosim o radu. Jaky pripravujete detem puding? Myslim i postup, jsem troschu nesikovna 😉
A taky od jakeho veku? Dekuji za info!!!

cicimon
12. pro 2011

@jankadudova puding klasicky podla navodu a najskor od 10mes

jasomto
12. pro 2011

Ahojte, ja mam s mojim 6,5 mesacnym papkacom asi opacny problem ako ostatni. on je totiz dost "nenazrany" 🙂
chcela by som sa preto opytat ci je naozaj vzdy nutne pockat mesiac az zacnem s dalsim jedlom.
ja som mu tyzden pred 6mesiacom zacala davat na obed zeleninu. uz od 4.dna mi zje 200ml zeleninovej polievky. po dvoch tyzdnoch som zacala rovnaku polievku davat aj na veceru. A teraz uvazujem kedy mu mozem zacat davat ovocny prikrm. Ci mozem zase po dvoch tyzdnoch, alebo mam radsej cakat dlhsie? Nechcem mu pokazit zaludok, tym ze mu zrazu zacnem davat moc rychlo vela jedla.
dakujem

radlinka
12. pro 2011

@jasomto ahooj, my mame presne rovnaku skusenost....moj maly zje uplne vsetko a stale si pyta viac a viac. Samozrejme miluje aj mlieko, tak musim presne premyslat, kedy mu dat prikrm a ako spravne. 🙂
My sme zacali prkrmovat v 4.mesiaci, kedze sme aj na UM, tak sme zacinali zeleninkou ako mrkva, zemiak, korenova zelenina, brokolica a postupne sme pridavali viac a viac zeleninky inych druhov a skusali kombinacie. Ked si za mesiac zvykol na zeleninove pyre, kedze polievky sa mu nepacili ani vo flasi (hned sme papali lyzickou z misky), tak potom som zaradila hydinu a prve kuracie masko. Na vecer sme zaradili prvu kasu (moja prva kasa, ryzova a tie uplne jednoduche, nemliecne, bezlepkove). Tak sme fungovali na 2 prikrmoch denne, zvysok dna mliecko.
Rozpravala som min. tyzden s pediatrom a povedala, ze kludne mu mozem zaradit aj ovocie na desiatu, mozno je to skoro, ale moj maly zbasti celu misku struhaneho jablcka alebo hrusky, pripadne jablcka s mrkvou mixovanou na pyre. Skusala som mu dat do toho aj jednu detsku piskotu a bol uplne nadseny.
Raz do tyzdna dostane miesto maska vajecny zltok zmixovany so zeleninkou.A postupne zaradujeme aj lepok ci uz skusame nejaku tu kasicku navecer pripadne bezvajecne cestoviny a pod.
Ak budete vsetko davat postupne, nic nepokazite, sice v 6.mesiacoch by malo mat dieta iba 2 prikrmy denne, ale podla uvazenia lekara a mojho nazoru postupne prechadzeme na tri, kedze mame velkeho papkaca. Skuste sa poradit s pediatrom, neviem kedy ste zacali prikrmovat, treba ist na to krok za krokom a netreba sa ponahlat ani silit do nicoho. 😉