Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

em_ka
14. dub 2011

@slavicky super 🙂

maryanna
14. dub 2011

@vivien6 no to čo si poslala u nás vo forme tekutého vo fľaši asi nieje, len od 24 mesiaca, ale to neviem či je to isté, aleja som teovi kúpila teraz zložením to isté čo si poslala ale je to od nestlé , a je to v prášku čiže sa to robí ako normál mlieko...písalo tam tiež že je to lepšia voľba ako kravské mlieko, lebo obsahuje 13 vitamínov, železo a kadečo, zloženie skoro to isté ako to čo ty si poslala.....predsa mu to dá viacej vitamíno a živín ako kravské mlieko.
ono najnovšie, že aj keď sa príliš neskoro zavediekravské mlieko, teda dieťa príde príliš neskoro do styku s tou bielkovinou aj z toho môže vzniknúť alergia na mlieko............takže asi nejaká zlatá stredná cesta...
podľa mňa do varenia smelo môžeš aj mlieko, aj smotanu, ja mlieko do varenia dávam už od 11mesiaca, a smotanu po roku........aby si zvykala vieš....a na pitie ja osobne by som s kravským počkala, ale je to na tebe.....ja plánujem kravské od roka a pol ale uvidím ešte...

werunka21
14. dub 2011

Holky, koukala jsem po ovocných přesnídávkách a v mnohých je broskev už od 4.měsíce a to i v kaších. Přičemž na kojení.cz se doporučuje broskev až od jednoho roku. Od kdy tedy broskev dáváte?

bumbuska
14. dub 2011

broskyna urcite od ukonc.4.mesiaca. pozrite aj na www.detskastrava.sk

andelka
14. dub 2011

@werunka21 já už jsem dala, určitě nějak v 8měsících, bývá ve výživách i v Hipp a Sunárku 100% ovoce mají kombinaci jabko broskev. Zkusila jsem a OK. On celkově ovoce dobře snáší, jabko dávám syrové už. Jen citrusy nedávám a takové to cizokrajné a ještě jsem nedala takové kyselejší jako maliny, rybíz...to možná až bude v létě ze zahrádky.

sofia2008
14. dub 2011

@werunka21 ja som dala od 4.mesiaca

vivien6
15. dub 2011

@maryanna to mlieko co som poslala,som jej vyskusala dat vcerra napit ,no uspech to nemalo.. to chuti aj tak zvlastne...sice aj UM chuti na prd,a pije... ona neni velky jedak,posledny cas nezje vela.a take nieco ako kase,pudingy,extra pre nu co robim jedlo nechce ani za boha...len to co my jeme.. 😖 davas teovy papat to co ty alebo mu varis stale extra? co sa tyka kravskeho mlieka nemam este v plane jej dat,na varenie sa budem snazit dat..s kyslu smotanu jej davas tiez? ako?tiez do varenia? a chcela som sa este opytat na susene ovocie co ty na to?

maryanna
15. dub 2011

@vivien6 ahoj, no tak v prvom rade, kyslú smotanu od 8mehoi mesiaca zarovno s jogurtami....je výborná lebo má viac tuku ako jogurt čiže je vhodná...ja som z nej teovi robila také veš nepečené veci, akože dáš piškóty, kyslú smotanu, ovocie, zas pišskôty a také a dáš do chladničky stuhnúť-----alebo som mu ju dala do varenia do omáčky, alebo kupujem u nás majú že ochutená kyslá smotana, rozmiešaš to ako jogurt a to normálne papal.....alebo aj holú kyslú bielu zjedol...........
no ja som teovi extra varila asi do roka aj jeden mesiac, s tým že keď bolo nejaké jedlo čo sme jedli a uznala som že môže tak zjedol.......už papá to čo my, ale keď máme niečo čo mu nechcem dať (napr halušky, vyprážané veci) tak mu urobím vlastné...večšinou rizoto nejaké........ale neznamená to že mu dávam všetko jesť, naĎalej sa vyhýbam orechom, hubám, vyprážaným, sladkostiam, koláčom, klobásam, párkom a všelijakýcm výrobkom kde je kopa konzervantov a tak.....proste vždy zvážim či už môže a či nie...........
sušené ovocie už teo mal, ale nie v nejakom extra množstve, teraz sa hcystám kúpiť sušené brusnice, lebo sme mali zápal močových ciest a brusnice sú na to vhodné.....spravím tak že ich sparím, a také mekké ich bude papať plus tú vodu vypije..........ak kúpiš sušené tak tiež tak urob lebo sušené je dosť tvrdé aby sa nezadusila alebo čo......
a keď ti nechce papať, len to čo vy tak veďjej pokojne daj už je veľká, keď tak prispôsob jedálniček (menej korenené, a tak) ja som veľmi jedálniček nechcela prispôsobovať, že napríklad variť eraz viac zeleniny, my s mm to nejeme, tak robím tak že občas mu urobím to jeho zeleninové niečo, varenú brokolicu so zemiakmi alebo tak, aby kvôli nám teraz nejedol zdravé...............

renny7
15. dub 2011

Ahojky holky, byli jsme s malým na kontrole v půl roce a dr mi řekla, že můžu dávat od 7.měsíce pacholík a že moc doporučuje Matylda Bio - tvarohový jogurt..... prý je pro děti výborný a nejsou tam žádný kousky...
Máte stím zkušenost??????? Díky....

ivanka85
15. dub 2011

@renny7 ale ved tvaroh sa ma jest az od roka..

piacere
15. dub 2011

@renny7 tvaroh by som do roka nedávala... a už vôbec nie od šiestich mesiacov, veď to si telíčko ešte len zvyká na príkrmy 😔 Na tvojom mieste by som lekárku nepočúvala... nie všetko, čo povie pediater, je sväté... mám pocit, že poniektorí fakt nevedia, čo vravia 😒

vivien6
15. dub 2011

@maryanna ahoj.. no tak skusime tu smotanu aj smotanove jogurty teda.. ked vsade v jogurtoch su same hluposti..nasla som aj take detske jogurty tvarohove a plno sraciek s prepacenim...preto jej davam len biely jogurt.. tu tortu zo smotanou robim aj ja ,ale nikdy som jej ju nedala ochutnat 😖 a cukris tu tortu? ja ked ju robim cukrim,davam aj skoricu,alebo kakao.. ona zasa ked nikto neje,tak zje v pohode,ale akonahle jeme spolu,a ja varim pre nu samostatne tak to uz zjape a chce nase..jasne ked mame nieco ako mäso,zemiaky,cestoviny jej dam... ale prave tie omacky,zo smotanou a tak som jej nikdy nedala.. my vela nekorenime...sol tak akurat... a vyprazane sa nesmie vobec? ja osobne nevyprazam skoro vobec,ale svokra robi casto ze fasirky,to asi nesmie ci??
raz jej dala svokra susene hrozienka,tak jedla v pohode..ale tak skusim ako si ty poradila,sparit.. a inak sa mozu vsetky druhy suseneho?
co sa tyka spolocneho jedenia,sa toho aj bojim,lebo my tiez nejeme vela zdraveho,zeleninu a ovocie sem tam..a tiez jej to nechcem dat...
ja jej tiez nedavam veci typu hriby,orechy,mak a podobne veci,ktore by sa nemali. sladkosti tiez nie,raz za tyzden jej da manzel nieco oliznut,ale to uz zurim..a velmi sa jej bojim davat nove veci..

weri1
15. dub 2011

@renny7 moje doktorka mi řekla, že tvaroh ještě nemám dávat-malý má 8,5 měsíce

renny7
15. dub 2011

@weri1 , @ivanka85 , @piacere já právě nevím, já se jí na to ptala i znovu jestli jsem nepřeslechla 🙂 taky jsem spíš slyšela, že tvarohy až od jednoho roku, ale zase je pravda, že některé kamarádky už dávají pacholíky atd...a já na nich taky vyrostla, já prý zbožňovala termixy 🙂

maryanna
15. dub 2011

@vivien6 ahoj, no jogurty dávam aj ja biele, ale aj ovocné a podobne, ale mám vytipované značky ktoré obsahovo sú fajn...a také že detské veci (detské párky, jogurty,šunka,) často obsahujú ešte viac hlúpostí, ale zas dá sa nájsť aj dobré..
ja tortu keď nemal rok tak som dala len tak s ovocím a piškótou alebo tak, teraz dávam buď trošku vanilkového cukru, alebo škoricového, prípadne trošku kvalitného kakaa...neboj už je veľká môžeš aj cukru a tak, keď tak hroznového alebo škoricového,klasickému sa snažim pre malého vyhýbať zatiaľ..
no a to že kričí že chce vaše, to je pochopiteľné lebo už je veľká, my jeme spolu málokedy lebo teo papá skôr, čiže len cez víkendy...
omáčky v pohode, paradajkovú aj so smotanou sladkou, hocijakou v pohode.....vyprážané ako ja nie, podľa mňa je to ťažké, ale mali sme raz fašírky u mamky a vybrala som mu trochu stredu a dala, lebo viem že tam bolo kvalitné meso, doma pomleté, čiže žiadne somariny....ale inak vyprážané nie..
no sušené myslím že všetky hej, ale keď si jej nedávala ešte exotické ovocie ako citrusy a tak tak by som sušené ako papája, ananás a také ešte nedala, spariť môžeš, ale ja som dnes dala teovi nesparené, lebo som mu skúsila dať tak a vedel to jesť boli to malé hrozienka brusníc......na sparení je dobré že môžeš použiť aj šťavu...a ovocie večšie čo sa hrýže ananás a tak sušené tak stačí len umyť....
no a to spoločné, hovorím my tiež zapekané zeleniny a take nejeme, tak sem tam teovi spravím, aby mal.....ked vy nesolite velmi tak pokojne jej daj, ved soľ je po roku dôležitá kvôli jódu......aby zas nebola sterilná, lebo príde do školky a bude mať problém....po trošku pokojne nové veci dávaj, skús uvidíš či je reakcia a keď nie tak pokojne..aby mala pestrú stravvu.....
mne teo papá hlavne tyčinky, chrumky kukuričné....sladké mu nedávam , občas piškôty, muffin aj bábovku mu dám trochu.....a ku kyslej smotane v pohdoe aj acidofilné mlieko, bifi mlieko, a také...sútam probiotické baktérie čoje super..

cicimon
15. dub 2011

@renny7 tak tvaroh do roka urcite nie... daj radsej riadny smotanovy jogurt tak 10%

weri1
15. dub 2011

@cicimon 10% to je jaký???
@renny7 já dávám holandii

cicimon
15. dub 2011

@weri1 ano, su take... smotanove.... neviem ake mate v CR, ale su take, len treba pozerat zlozenie, vacsinou je na nich napisane "smotanovy"

werunka21
15. dub 2011

Mě dr. sama od sebe řekla, že se tvaroh nedoporučuje kvůli těm bílkovinám, ale že jednou týdně můžu klidně dát ať těch bílkovin nemá moc. A to jsem se neptala, sama mi to řekla. A naši rodiče nás přece normálně krmili tvarohem. Je to prostě na uvážení každé z nás, jestli to prckovi dáme nebo ne. Někdo dítě krmí vším možným a je zdravé jak řípa po celý život a jinému se odpírá kde co a je věčně na hromadě a z různýma alergiema a tak pod. Záměrně bych mu to asi nekoupila, ale když už dostane "kelímek" od někoho, tak se snad nic nestane když mu to dám 😉
A vůbec, co na tom tvarohu je tak špatného když už ho probíráme? 😅

werunka21
15. dub 2011

@cicimon A 10% tuku není už náhodou taky moc? Smetana je přece taky až od roka 😀

vivien6
15. dub 2011

@maryanna dakujem ti veeeeelmi pekne. si mi velmi pomohla 😉 urcite vyskusame vsetko,co si poradila...

vivien6
15. dub 2011

@maryanna a co znamena kvalitne kakao?

weri1
15. dub 2011

@cicimon no ještě jsem neviděla 10% jogurt proto by mě zajímalo který to je a hlavně nic se nesmí přehánět 😉

maryanna
15. dub 2011

@werunka21 tvaroh je zdravý, ale ako píšeš množstvo bielkoviny je záťaž na obličky pre tak malé dieťa
a 10 % tuku v jogurte je iné ako 10% smotana sladká....veďmáš kyslú smotanu ktorú možete papať a má 16 % a šľahačková ktorá ma 33% a nemôže sa, až od roka......ide o to či je to kyslomliečny výrobok, alebo sladké

@vivien6 nemáš zač, no kvalitné, také napr čo dávaš do varenia (u nás holandské napr) ale aj niečo ako granko ak poznáš tak v malom mnoižstve hej veď obsahuje kyselinu listovú a podobne čiže dá sa..

weri1
15. dub 2011

@werunka21 asi bych řekla to, že bílkoviny zatěžují tak malým dětem ledviny, které na to nejsou vyvinuty, není to o alergii 😉

cicimon
15. dub 2011

@weri1 tak tu napr banovecky, zvolensky, videla som aj z lidlu a ine,.... ved skus pokukat co mate u vas.... to su tie huste riadne jogurty a nie tie riedke nizkotucne.... a zas ved jogurty nemusia jest kazdy den

vivien6
15. dub 2011

@maryanna granko u nas neni , len nesquik ... to mam doma,ale niekde som citala,ze kakao je alergen ze sa ma davat az od 3 rokoch... ci v malom mnozstve sa moze?

werunka21
15. dub 2011

@weri1 10% je Choceňský jogurt. Je výborný, jen jsem se zase kdesi dočetla, že jako kojící bych s takovým obsahem tuku neměla 😝 . To je prostě furt něco. A když to může prcek, proč to nemohu já, pak tomu už vůbec nerozumím 😝 😅

maryanna
15. dub 2011

@werunka21 kojenci do roka jogurt nepotrebujú

@vivien6 jj je to alergén, ale po roku máličko posypať si myslím že nieje porblém, pokiaľ nemáte alergie a si odskúšaš či sa nevyhádže alebo čo........ako hovorím, ja som dala, trošku, ale keď tak radšej počkaj , to je len doplnok , aby to malo inú chuť, ale netreba to nutne na výživu......:D