Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

robbietobe
14. zář 2009

Janocka77, my sme priberali velmi pomaly, ale kym priberala (aj ked malo) nebol problem. Ja by som bola pockala, lenze dcerkina krivka isla dole.

janocka77
14. zář 2009

robbietobe, no asi je to teda normalny postup pediatrov.. Kazali ti zacat so zeleninkou tak skoro? ja som sa pytala ci mozem zacat zeleninkou a povedala, ze nech sa neponahlam, ze zatial iba ryzovu kasu a potom az o 2-3 tyzdne. Ak je to OK radsej by som teda dala zeleninku aj ked mam uz kasu kupenu - Hipp bio nemliecna.

dm1
14. zář 2009

robbietobe a janocka a aku maly vase deticky porodnu vahu?

robbietobe
14. zář 2009

dm1 - mala sa narodila so 4.2kg, to by sme na 8.4kg nidky nevytiahli do 6.mesiacov.

janocka77
14. zář 2009

dm1- moja mala 3740g..tiez asi nepriberie o mesiac 1,5kg
robbie- tvoja teda schudla? ked hovoris, ze krivka isla dole..

robbietobe
14. zář 2009

Janocka77 - no vidis to. Ja som si myslela, ze mi povie aby som zacala s kasou, a vraj nie, aby som rovno dala zeleninu. Velmi som sa toho obavala, ale mala zje kazdy den viac a viac.

shaula
14. zář 2009

Aha, tak to naši kluci měli 2,35 a 2,25, takže na ten dvojnásobek jsme se v půlroce v pohodě dostali (i přes naše problémy s kojením) - měli cca 5,9 kg...

janocka77
14. zář 2009

robbie - no vidis, akoze uprimne si myslim, ze je to asi jedno....kazdy lekar poradi nieco ine a deti su v konecnom dosledku ok! Pisala si,ze davas aj kasu..spolu so zeleninou alebo si ju pridala az neskor?

robbietobe
14. zář 2009

Priberala, ale tak malo, ze v porovnani s porodnou vahou, to vlastne bol pokles. Do tej doby som nad prikrmami vobec nerozmyslala, v skupinke bola mala vzdy najmensia, aj ked ostatne babatka mali omnoho mensiu porodnu vahu. To ma vsak vystrasilo a tak sme minuly tyzden v piatok zacali s mrkvou.

dm1
14. zář 2009

ale vase babetka maju aspon 5 mesiacov, my este nie.... ☹ . Ja som praveze radsej za kasu aby mal stale moje mliecko vtom lebo pri zeleninke by vlastne dost skoro prisiel o jednu mliecnu davku... a aj sa mi zda ze je to pre neho lepsie si zvyknut ked je to vlastne moje mliecko s ryzou.

janocka77
14. zář 2009

no a moja je este mensia nez tvoja a este menej pribrala! asi by som nemala tolko spekulovat a dat jej nieco...

janocka77
14. zář 2009

dm1, mas pravdu..tvoj je este velmi mrnavy 🙂 asi ine nez kasa neprichadza do uvahy u vas.

robbietobe
14. zář 2009

Zeleninku jej davam s mlieckom okolo 10:30 a kasu okolo 2:30.

robbietobe
14. zář 2009

Ja tu zeleninu pomiesam s mlieckom a potom ju este kojim. Aj pred jej dam trosku, aby nebola prilis hladna.

dm1
14. zář 2009

janocka77 a to mi moja mama rozprava ze ved ona uz nam normalne davala zeleninku aj krupicu v tom veku a aj kopu ostatneho.... 😕

dm1
14. zář 2009

robibietobe a uz ti normalne papa celu davku zeleninky? Ako dlho uz ju davas?

janocka77
14. zář 2009

robbie - dobre robis, na zaciatku treba vraj kombinovat s kojenim kym nezje dieta celu davku prikrmu. To mi tiez prizvukovala lekarka.

dm1 - ja viem 😝 aj moja mi to hovorila 😉 akoze asi to nemoze nejako drasticky uskodit ale myslim si, ze moze dat predispoziciu na obezitu. A hlavne dievcatkam to moze vadit.

robbietobe
14. zář 2009

Zacali sme v piatok s mrkvou. Pripravila som to nad parou, rozmixovala a dala som to do teglikov na lad zamrazit. Rozmrazim podla potreby, zatial sme mali 1 kocku, dnes prvy krat spapala 2 kocky. Tym, ze jej tam pridam mliecko, je to pure este redsie. Na justejsie pure ma este trosku cas. Nechcem ju zbytocne pretazovat.

dm1
14. zář 2009

tiez si uz pripravujem do zasoby a mrazim. Dostala som cukynu tak uz su kocky v mrazaku! A tiez mam aj ovocie - slivky a hrusky mrazene a presnidavku z jablcok pripravenu!

janocka77
14. zář 2009

dakujem vam dievcata za pokec 🙂 musim koncit. Dobru nocku.

berenika39
14. zář 2009

dm1, jinak - to jsem chtěla napsat už původně, ale nechtěla jsem zase nějak zbytečně chytračit: 😀 😀

pokud malá pořád přibírá, i když málo, kojíš, nech to tak a doktorku nech v tom, že ji kaši dáváš. Přírustky nejsou stejnoměrné, stejjně tak jako prcek pije někdy víc, někdy míň, někdy ho váží vykakanýho, někdy ne. NA příkrmy je čas po šestém měsíci, bud ráda za kojení.

pokud chceš začít s příkrmy, jednoznačně je lepší zelenina v poledne a dokojit. kaše je sladká, mohl by pak dát přednost sladkému před zeleninou a tu odmítat.

váha je jedno z kriterií, jestli malý nehubne, je spokojený a ty taky, nech kaši kaší. můj názor na kaše je ten, že jsou jen pro výrobce a prodejce. dětem nedají nic, prázdné kalorie, možná ještě ty mléčné, ale když se dají v osmém měsíci na zpestření jídelníčku třeba na snídani, je to tak akorát 😀 😀

dm1
14. zář 2009

berenika39 - tiez som chcela neposluchnut dokiho ale zase maly musi priberat a nie stat na vahe!!! Keby priberal aspon nieco tak nepoviem ale nechcem silou mocou tvrdohlavo zacat az po 6m a malemu mozno uskodit...

berenika39
14. zář 2009

ale však jo, tohle musíš vědět sama, pokud nepřibere, je příkrm na místě, ale spíš polední zeleninový, než kaše.

robbietobe
15. zář 2009

dm1: este jeden koment, Ja som zo zahranicia, ponuku slovenskeho trhu nepoznam. Ja jej davam 'baby rice', bez soli, bez cukru. Ono to nema ziadnu chut a tu mu snad doda len mliecko.

Na nic sa vsak nedaj nahovorit. Pokecaj, porozmyslaj a rozhodni sama. Drzim palce! 🙂 x

petreva
15. zář 2009

Ahoj holky, prosím vás o radu a názor....Elenka tak neklidně spí a posledný dny se budí a občas i pláče (zřejmě hlady, protože když jí zkusím dát najíst - jinak nejde utišit- tak se po prsu většinou vrhne a pije..) přemýšlím, že začneme s příkrmy. V pondělí jí bude půl roku. Nejraděj bych začala zeleninou, kuli zvyku na chuť...ale zasytí jí tenhle příkrm (zejm. když se začíná pár lžičkami) natolik, že jí bude mlíčko večer stačit, nebo raděj začít kaší?? Tou se začíná taky postupně, že? Takže kolik asi první dávku??
Přemýšlím nad tím...mám teda zkusit začít dávat zeleninu v poledne nebo rovnou kaši na noc?? Díky

rimmel
15. zář 2009

baby viem ze na slovenskusa traduje nazor nie jahodam ale tu kde ja zijem nie😉 jedla som ich i pocas tehotenstva ci pocas kojenia na kila 😀

a nemyslim si ze to zeniem..riadim sa podla syna, nie podla kniziek ci inych..v rodine alergie netraduju takze v poho..prve dva-tri dni som davala iba banan mrvu a jablko no a potom ked som videla ako velmi lubi papat a ako si pyta viac a viac som sa rozhodla ze idem nato! :D dnes idem varit zemiakovo syrovu polievocku :D(pyre)

dokonca ked robim pyre niektore mam s hrckami a nemam probolem. banan napr nechavam dost velke hrce v nom nakolko vidim ze nema problem....

rimmel
15. zář 2009

a dnes mal na ranajky jablkovo ceresnove pyre 🙂

a nebojte, zaludok nezatazujem..na veceru mame vzdy to iste, zeleninove pyre , ranajky ovocie ci mliecko sryzou ci inym a obed zase nejake ovocie..vacsinou jablko s mrkvou ci banan...to zelen.pyre ma v sebe zemiak, tekvicu, cibulu mrkvu a miluje to 🙂 uz u tohto jedalnicka chvilku ostanem ale tu sa taky nazor ze cakat 2-3 tyzdne kym das dalsie jedla moc netraduje...hovori sa, ak je dieta pripravene chod do toho 😀 moj nemal problem si zvykat na lyzicku ci na rozne pyre ci jemne ci s hrckami...

blesk44
15. zář 2009

ahojte, a odkedy sa moze patizon? a ako ho pripravujete?

evinkaa
15. zář 2009

blesk44: Já už patizon dala. Jen jsem ho trochu povařila a propasírovala přes umělé sítko. Někdo zeleninku mixuje dohromady.
A chtěla jsem se zeptat. Od kdy myslíte, že se dává odpolední svačinka? Já porozatím dávám mlíčko, příkrm máme v 10 hodin (ovoce) a potom oběd (zelenina). A co tak dáváte odpoledne na svačinku? Taky ovoce nebo nějakou přesnídávku? To mám zas otázek, co? 😀

rimmel
15. zář 2009

BLES PATIZON SA MOZE OD ZACIATKU 🙂

EVINKA riad sa podla babatka..ak papa iba trosku a vidis ze neni hladne tak nedavaj ak ale papa dost ponukni a uvidis ci ti spapa 🙂 my davame ranaky obed i veceru..svacinky ale nie. nato ma mliecko 😉