Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

jajinka80
19. zář 2009

veronika81: na příkrmy najdeš různé informace, i každá maminka je zavádí jinak, různé pediatričky ti poradí různé věci, proto se nemá moc smysl orientovat podle druhých. Já budu zavádět maso, pokud malému zelenina pojede po dvou týdnech, protože první týden mu ho dám jen 1x, další týden 2x až dosáhnu dávky 6x a pak přidám 7. den žloutek. Na tom kojeni. net to máš opravdu hodně dobře a prakticky popsané a najdeš tam odpovědi na své otázky.

lyongirl
19. zář 2009

janocka77 - ja som slivky síce nikdy malému nejako tak nepripravovala, ale asi by som ich skúsila nakrojiť a spariť aby sa dali ošúpať, síce neviem, či to je možné, ale u rajčiny to tak funguje. Alebo ich uvariť a prepasírovať cez sitko, tade šupka neprejde a šup buď zmraziť, alebo dať do pohárikov od výživy a sterilizovať 😉

ladybirdie
19. zář 2009

Maly ani vcera nechcel mrkvu, takze to vzdam. Mozno ani nebude mat mrkvu rad (ako manzel). Aku inu zeleninku mozem skusit? Zemiaky mozem, alebo radsej nieco ine?

veronika81
19. zář 2009

janocka ďakujem 😉 Začali sme zeleninkou, tak o 2-3 týždne skúsim na desiatu ovocie. A potom pridám mäsko k zelenine.

jajinka, tak nakoniec som sa k tej stránke prepracovala a prišla som na to, že to odtiaľ už mám naštudované 😀 aj doma vytlačené. Ale nedočítala som sa tam, koľko druhov zeleniny môžem naraz zmiešať v jednom príkrme. Môžem aj tri?

ladybirdie, podľa mojich teoretických vedomostí zemiak v pohode môžeš. Ja sa ho chystám skúsiť zajtra, mne ale mrkvu pekne papá.

pajinka23
19. zář 2009

Tak my uz davame stvrty den mrkvicku a zatial je ok,dnes uz chceme pridat zemiacik 🙂 🙂 tak som zvedava ako mu bude chutit 🙂 🙂 musela som ale kupit taaaky velllky podbradnik cely z gumy,lebo mali ked kychne tak je vsetko zachliapane a takto ho nemusim po kazdom krmeni prezliekat do cistych dupaciek...vyzera v tom podbradniku ako mali mesiar 😀 😀 😀 😀 ale hlavne ze mu chuti

veronika81
19. zář 2009

pajinka..mne je to v podstate jedno, každá mamička ako myslí..ale nezačala si nejak skoro? 😕

pajinka23
19. zář 2009

veronika nezacala som skoro 😉 ,lebo nam dokrm nakazala kvoli refluxu doktorka,a mozem povedat ze sa to o 90 percent upravilo ako dokrmujem a este ktomu nas drobcek je velky jedak a bol stale hladny,v noci sa budil kazde dve hod papat...a teras spokojne prespi skoro celu noc...Niektore deti proste potrebuju viac papat 😉 😉 hlavne ze ma spokojne brusko 🙂

veronika81
19. zář 2009

aha, tak keď aj doktorka kázala.. Lebo zatiaľ som všade čítala a počula, že do ukončeného 4. mesiaca sa v žiadnom prípade neodporúča, že bábätko ešte nemá tráviaci systém prispôsobený na takúto stravu 😒
No nech vám chutí 😉

keckemet
19. zář 2009

wild horses prosim te jak pripravujes tu kasi a kdy ji podavas? V poledne nebo vecer? Chtela bych namisto s mrkvi zacit taky ryzovou kasi s MM, dite zatim plne kojeno.... 🙂
Janocka: Slivky jsem sparila, vypeckovala, znova rozvarila, rozmixovala tycovym mixerem, dala do tvoritek na led (Ikea) a zamrazila, potom vyloupala do uzaviratelneho sacku at se mi tvoritka neblokuji v mrazaku.....Ale davala bych to az po 1.roce. kamaradka dala takle upravene slivky o 7 tydnu starsi holcicce a byla hruza s briskem.... 😲 😲 😲

pajinka23
19. zář 2009

veronika a ty si kedy zacala s prikrmom??A zacala si zeleninkou alebo ovocim??? 😲 😲 Nam dokikazala zeleninku vraj preto lebo je pre deti hnusnejsia a ze keby som zacala ovocim tak by mi uz nechcel zeleninu papat 😕 😕 Nevies co je natom pravdy??

pajinka23
19. zář 2009

Inak veronika mas velmi zlateho drobčeka 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 jeeej

veronika81
19. zář 2009

pajinka, ja som začala pred tromi dňami, mal 6 mesiacov a 5 dní 😉 dovtedy bol plne kojený. Tiež som začala mrkvou, vyzerá že mu veľmi chutí, dnes mi zjedol 120g 😀 a možno by zjedol aj viac, ale to bolo všetko čo som nachystala 😅 Potom mu dávam ešte mliečko, tak si trošku potiahne.
Čítala som o tom, že ak sa začne ovocím, tak zeleninu môže odmietať. Mne to príde logické, lebo ovocie je "chutnejšie", sladšie, aj keď mne osobne chutí aj varená zelenina 😉 Počula som, aj čítala tu na MK maminy, ktoré s tým nemali problém, ale aj také, že ak začali ovocím, tak zeleninku odmietali. Ako všetko..aj toto je individuálne.
A ďakujeme za pochvalu, aj vy ste zlatučkí 😉

keckemet, čo znamená "vypeckovala"? 😅 Podľa postupnosti čo píšeš, tak asi vykôstkovala. Ale nepoznám to slovo 😅

pajinka23
19. zář 2009

veronika a tvojmu drobcovi chuti mrkvicka???Moj sa nejako netvaril nadsene ked som mu dala prvy krat 😝 😝 😝 struhal take ksichtiky 😀 😀 ale uz je to lepsie a dnes mu chutila ovela viac ked sommu pridala ten zemiacik 😉 😉 Fuuu ja sa ani necudujem ze tym malim detickam nechuti ta zeleninka uvarena,ved ani mne to nechuti ked kostujem ☹ ☹ ale nasilu dopapam vsetko co necha 🙂 🙂 ach jaj 🤐 A aj kasicky na dobru noc davas???Jaj ako ti zavidim ze si kojila do siestich mesiacou,ja som kojila necele dva a potom sa to pokazilo,ale aj tak mame reflux tak by sme museli odsavat mliecko a zahustovat ☹ ☹

evinkaa
19. zář 2009

pajinka23: Však ona prckovi mrkvička zachutná, neboj. 😉 Já jsem malé dala jako první mrkev kupovanou, ale tu mi plivala. Druhý den jsem zkusila uvařit doma a ta teda chutnala. 😀 Kupované příkrmy mi holt malá nechce, takže vařím a vařím. Ale pro ni všechno. 😅 Ovoce už taky baštíme, ale myslím, že jí přece jen chutná víc ta zelenina. 🙂 Na ovoce už si taky začíná zvykat, tak snad to bude brzy dobrý. Na dopolední svačinku už mi tu plnou dávku sní, těch 150 g. Dnes měla jablíčko, hrušku, banán a trošičku avokáda a tato kombinace opravdu zabodovala. 😀

janocka77
19. zář 2009

keckemet, dakujem za radu! No tak to radsej my zjeme..do 1.roku mame este cas 😀 Aj som bola ochotna sa vzdat dobrych domacich sliviek pre nas pokladik ale ked tak skoro nebude moct tak sa s tym nebudem piplat.

pajinka23, no neviem co je pravdy na tom, ze deti odmietaju zeleninu koli ovociu..Kedze zijem v zahranici a citam rozne zahranicne clanky s tymto nazorom som sa stretla len u nas a v CR. Inde sa skor odporuca zacinat ryzovou kasou, potom ovocie a nakoniec zelenina. Pripadne odmietanie zeleniny sa neodovodnuje tym, ze si zvykli na ovocie. Mozno niekomu proste varena zelenina nesmakuje..Zaujimalo by ma ci zvyknu deti odmietat zeleninu aj napriek tomu, ze s nou sa zacalo?? Ja mam z toho dilemu ale asi tiez zacnem so zeleninou.

janocka77
19. zář 2009

a este, zevraj je zelenina tazsia na zaludok..ryza je najlahsie stravitelna a preto sa odporuca ryzova kasa ako najjemnejsi prechod na tuhu stravu. Najlepsie nemliecna zarabana s mliekom na ktorom je prave babatko - MM alebo jeho UM. Len tak pre zaujimavost aj ine nazory odbornikov... Potom si z toho vyber! 😖

pajinka23
19. zář 2009

Evinkaa ja ani neplanujem malemu davat kupovane veci ☹ lebo clovek nikdy nevie co do toho pridaju a kedze som v jednej takej firme kde sa vyrabaju detske prikrmy brygadovala tak by som to tuplom nekupila 😝 😝 😝 bola by si prekvapena co vsetko sa do toho dava 😲 😲 😲 Len var domka aspon vies ze tvoje babo dostane len to naj a hlavne vzdy cerstve 😉 😉 😉 ved to as tak vela prace neda uvarit nejaku tu zeleninku a rozmixovat 😉 😉 Tvoja malinka ma fajnovy jazycek a velmi dobre vie ze mama jej spravi domka lepsiu mnamku ako tu co kupi v obchode 😀 😀 hi hi...Neboj ovocko jej zachuti rychlo 🙂 🙂

keckemet
19. zář 2009

Veronika: Ano , spravne, vykostkovala.....
Janocka: Ja ctem knihu od Petra Forta a ten se odkazuje na svetove dietology a pise o ryzi totez. Pry zeleninou a konkretne mrkvi je zvykem zacinat jen v CR. Sladkou chut maji deti zakodovanou kvuli MM, tak mozna proto davaji prednost sladsimu ovoci. Mmj. zna tedy nekdo recept jak pripravit tu nemlecnou ryzovozu kasi s MM?????? V knize se pise 2 lzicky rozvarene ryze a 4-5 lzicek MM............

pajinka23
19. zář 2009

janocka 77 tak mne to povedala doki,vlastne mi dala aj nejaku literaturu ako zacat s prikrmom a vsade je pisane ze naj je zeleninka,lebo ako som uz pisala deti si na tu hnusnejsiu chut zvyknu a potom ovocko 😉 😉 ,vies niektore deticky maju proste mlsne jazycky a ovocičko je sladucke a fajne mnamkave,a keby si za sladkym jablckom dala napr brokolicu alebo spenat tak by to mala urcite nechcela, 😲 😲 A este o tej kasicke nam kazala doki davat kasicku len na noc aby mi mali lepsie spinkal 😉 😉 ale cez den zeleninku a pomedzi mliecko...A ty uz dokrmujes???Ci este sa len chystas??? 🙂 🙂

wsmoulinkaa
20. zář 2009

ahoj...já dnes zkusila dát asi 3lžičky jablečno-hruškového pyré-teda ta si šmakovala 😀

pajinka23
20. zář 2009

ja si tiez 🙂 🙂 myslim ze mojmu drobcovi bude viac chutit ovocko

rimmel
20. zář 2009

inac na margo tych kupovanych veci..ja ak tak by som kupila iba organix

evinkaa
20. zář 2009

No dnes mi malá odmítá absolutně všechno, ovoce i zeleninku i mlíčko. Hrůza. Doufám, že to nebude trvat dlouho, už tak je malinká... ☹ A ještě kdyby neměla papat, ach jo. Možná jí leze zoubek nebo nevím, protože za celý den spala jen hodinu a to nebývá zvykem. 😒 Tak snad se to brzy spraví. Pořád mrčí, nic ji nebaví, ale teplotku nemá.
pajinka23: Tak to je bezva, že slyším názor někoho, kdo pracoval v nějaké firmě na výrobu kojenecké stravy. Já jsem právě ten typ, který raději uvaří doma, věnuje tomu trochu času, ale ví, co prckovi podává. 😉

pajinka23
20. zář 2009

evinkaa nebojkaj moja urcite ti mala bude papat mozno jej naozaj idu zubky 😉 😉 a nechuti jej 😖 Inak aj ja by som malej dala meno Natalia,vzdy som tuzila po dievcatku a Natalia je to najkrajsie meno pre dievcatko 🙂 🙂 🙂 Snad ale este budem mat aj dievcatko..pchi pchi 😀 😀 A neskusala si mrkvicku vymixovat do peny a k tomu primixovat aj trosku uvarenej ryze?? 😉 😉 moj mali sa ide za tym ujest zje 150 na posedenie 🙂 🙂 dnes sme to skusili a papal nadherne 🙂 🙂 skus 🙂

wild.horses
20. zář 2009

keckemet... mame kasu tusim Hipp alebo cow and gate Baby Rice, zijeme v UK, ale verim, ze sa da kupit aj na SVK. Stale sme na jednom prikrme denne, lebo medzicasom sme leteli domov a nebol cas na prikrmy. Nedokazem odsat viac nez 17 ml mlieka, ale zda sa, ze malemu to uplne staci. Zacala som s riedkou kasou a pomaly zahustujeme. Inak, nie som zastancom davania vodicky a pod, ale pri tychto horucavach co tu su som mu skusila dat vodu Drobcek a strasne mu chutila 🙂 No nedavam mu viac nez tych ľé ml denne a to len poharikom, nikdy nie flaskou-akosi sme ju nepotrebovali 😉

berenika39
20. zář 2009

co je "organix"?

evinkaa
20. zář 2009

pajinka23: Tak jsem Natálce před koupáním změřila teplotu, tak máme po odečtu 38, zatím jsem ji nesrážela. Kdyby se v noci něco dělo, tak mám koupený sirup. Každopádně myslím, že nechutenství plyne z tohoto. Doufám, že je to jen zoubek a nic horšího. ☹ Malá mi na posezení sní tak těch 180 g zeleninky, už dáváme i maso, zatím jen 2x týdně, teď dostane 3x. Těch 180 g bude asi její strop, víc už nechce a mlíčko po obědě nevyžaduje, takže dobrý. 😉 A neboj, k Petkovi třeba brzy přibude sestřička Natália. 😀

wild.horses
20. zář 2009

organix je znacka baby papania, da sa kupit v UK. Osobne najviac doverujem tomu co spravim doma z toho, co vypestujem na nasej pidizahradke 😉
... a zabudla som napisat to podstatne... tu ryz.kasu mu davam na ranajky.jednoducho zmiesam tych mojich ubohych 17 ml MM s trochou toho ryz.prasku, zahrejem vo vod.kupele a hop do pusy 😉

berenika39
20. zář 2009

aha, dík.

pajinka23
21. zář 2009

Evinkaa urcite to bude v poho,Natalke isto rastie zubok 😉 😉 A co davas malej od teploty my mame doma nurofen pre deti 😲 😲 mojmu drobcovi zase nechutilo ked bol po ockovani..Vtedy mi vobec nepapallen pil cajik ☹