Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ichbinich
25. kvě 2010

Nie, on myslel, ze ked zacnem s prikrmami, tak ze nech ma na obed iba prikrm, uz potom nedat mliecko... No neviem, ako si to predstavuje. Ale vsak, mam dve usi 😉 a ja si poznam moje babo...

Ten sladky zemiak teda skusim, vdaka. Ja zatial iba skusam, aby sa pomaly naucil prehltat a nove chute. Ako som pisala, ked nechce, tak nechce. Nechcem, aby sa potom bal lyzicky alebo tak. Jednoducho v pohode.

No dobre, tak tie flasticky rovno vyhodim. Ked nedrzi dekel, tak mi to je potom na dve veci 😉

Ohladom tej Ramy, nemam sajn, to musi povedat niekto, kto zije na Slovensku a ten vyrobok pozna... V Rakusku ma Rama nahradu slahacky, smotany na varenie a creme fraiche, co je hustejsia kysla smotana.

leelo
25. kvě 2010

@ichbinich ten creme fraiche je aj tu, asi to bude ono. receot je cesky, tak snad ma sk, cz, at a de rovnake vyrobky...
no ved moj maly mliekom obed zapija. to mu mam akoze odopriet? 😕

ichbinich
25. kvě 2010

No, podla mojho lekara hej, ze uz potom nedokrmovat mliekom. Preto vravim, ze dve usi... Ked ma tvoj maly rad pk obedu mliecko, tak nech ma mliecko. Kedze zatial moj zvladne max. 2 lyzicky, tak mliecko pije samozrejme normalne... To ma prirkm ako predjedlo a mliecko je hlavne jedlo 😉
A v noci mu mam davat caj. No to si uz vobec neviem predstavit. Flasku uz odmieta, caj uz vonkoncom, a ja sa mam v noci s nim natahovat, aby sa zobudil nadobro... Som si pomyslela svoje a v noci pekne dostane vzdy prsko, a pije, kolko chce. Ved aj ja som kolkokrat smadna a dam si v noci glg vody...

ivkaivka
25. kvě 2010

ahojte, chcela by som poradit, chcem dat malej chlebik, no neviem cim natriet, kedze BKM nesmieme do roka... 😒 a na dzem sa mi zda byt skoro

luthien.k
25. kvě 2010

ivka, zkus třeba margarín bez BKM, skvělý je Bio Vive, prodávají ho například v Bille, je ze slunečnice a v bio kvalitě, toho bych se nebála 😉 Pokud máte vyzkoušené avokádo a máte ho bez reakce, tak to se dá taky použít jako mazání na chlebík. Nicméně náš malý neposeda ho má nejraději suchý 🙂

leelo
25. kvě 2010

@ichbinich 😀 sa smejem na tom dr. moja pediatricka mi radila davat caj uz od mesiaca. no som si pomyslela, ze tato dusa mi vela dobreho asi neporadi...
my mame mliecko pred obedom, po obede a dalsich nespocetne krat od smadu, hladu, pred spanim, po zobudeni. prikrmy sa totiz pridavaju k dojceniu, to nie je nahrada

ichbinich
25. kvě 2010

No ved prave preto sa volaju prikrmy, no nie? 😝
Az ked sa deti naucia jest, tak sa postupne nahradi mliecko "normalnym" jedlom.
Ono ti doktori si tie odporucania vykladaju po svojom... A este ma napadlo, na poziadanie sa ma kojit iba prvych 6 tyzdnov, potom kazde 4 hodiny... A ked ma zravy den a je hladny kazde dve, to ho mam nechat plakat? Rozdiely medzi doktormi a laktacnymi poradkynami a hlavne materskym citom a zdravym rozumom su niekedy dost velke...

@ivkaivka:
skus mu dat nejaku ovocnu natierku, bud presnidavku alebo jednoducho rozpucene ovocie. Alebo domaci lekvar, v ktorom nie je viac cukru ako ovocia, ako to je v kupovanych...

leelo
25. kvě 2010

@luthien.k avokado je uzasna vecicka, prave sme to dnes rozoberali. ja som volakedy milovala guacamole, ale v tehu som nemohla cesnak ani citit, tak som si avokado davala na chlieb a dnes su to najoblubenejsie ranajky.
odkedy mozem davat malemu chlieb? asi az ked bude mat zubky, nie?! a do chleba sa asi dava aj sol pri vyrobe, ze?!

rimmel
25. kvě 2010

ja som dala chlieb v 8m a maly nemal zubky..mozno jeden..zuvanie sa robi zadnymi dasnami..prednymi sa iba odkusuje 😉

leelo
25. kvě 2010

@rimmel ok, dobre vediet! ked mal B 2 mesiace, tak som toto vsetko ovladala lepsie. teraz, ked uz sa ho to tyka, tak sa mi zda vsetko priskoro 😒 ked vidim, ze je to len babo male

luthien.k
25. kvě 2010

@leelo, jsou tu i názory, že lepek ne do tří let (třeba v biodítěti se na tom holky shodly), ale já jsem už dala, tak někdy kolem toho desátého měsíce, co jsem tak četla, tak pozdější zavádění nemá na celiakii mít vliv... No nicméně se solí máš pravdu, dává se tam, ale malej sní pár kousků, žádný krajíc nebo tak, takže to až tak neřeším. Raději má zatím kašičky 🙂

leelo
25. kvě 2010

@luthien.k ja som vyuzila to, ze este dojcim a zaviedla mu lepok teraz. su rozne studie na to, snad ho dojc.zaroven ochrani. urcite lepsie neskor ako skor 😉
k tym kasickam ma zaujima: mam dom pohankovu a spaldovu krupicu - mozem mu kasicku spravit aj z toho?

sussanah
25. kvě 2010

@ichbinich nojo doktori jsou nekdy obzvlaste chytri.. Ale fakt zas je to, ze nas maly od prvni lzicky prikrmu nehce o mlicku potom ani slyset. Nejdriv tak za hodku. A ja se nejprve snazila, at si to zapije, nebo predtim a se zlou jsem se potazala 🙂 Ale taky on mel docela silny reflux, tak mozna zjistil, ze po pevne strave se mu to v zaludku nehybe, tak proc by to michal s mlickem 😉
@leelo Ja mam primo od country life nakoupene kasicky http://www.countrylife.cz/kase a ty mu micham s kupovanou vanilkovou mlecnou od DM a ma to dobre. Neni to jednak tak sladke, ma tam trosku i mlicka, sem tak mu tak dam kousek ovoce. A ty kasicky jsou fakt moc chutne

leelo
25. kvě 2010

@sussanah poznam tu znacku, vyborne veci maju. cize to su kase, so sa zarabaju s vodou, ze?! ceska znacka je super aj Biolinie, od nich mam tie krupice.
mliecnu zatial nedavam, vlastne mu kasu robim k ovocnemu olovrantu.

@luthien.k
mas knihu bio kuchrka hanky zemanove? tam su uzasne recepty

sussanah
25. kvě 2010

@leelo jj prevarena schlazena voda, perfektne se rozpusti. Obcas mu tim zahistim o obed, kdyz mi mixuju s vice vodou, nez jsem zamyslela 😅

hathor1231
26. kvě 2010

ahojte,

chem sa spytat,ako casto davate mimciakom masko? mne pediatricka povedala,ze mozem dat aj dazdy den trosku 😕 viem,ze potrebuje pre vyvoj mozgu,ale kazdy den sa mi zda dost casto,sak maso je dost tazko stravitelne... ako casto davate? pre mna je max 4x tyzdenne 😅
a co rybka? aj to mi hovorila,ze mam dat,prosto kupit bez kosti a potom to este prekontrolovat...
dik 😉

uankab
26. kvě 2010

hat, masko by sa malo vraj davat kazdy den, pripadne ho raz tyzdenne nahradit zltkom... ja davam asi kazdy druhy den, ale zacnem asi castejsie, lebo davam mensiu porciu ako by som mala...

leelo
26. kvě 2010

@hathor1231 ja davam kazdy den 2 pol.lyzice - cca 30g. problemy s travenim nie su.

brusinka.pusinka
26. kvě 2010

Hator ahojky 😀 já dávám maso5x týdně z toho jednou rybu a 6 den žloutek a jeden den sladké jídlo 😀 dělám to tak jak jsem to dělala před 15 lety a nám to moc vyhovuje 😀

bubelko
26. kvě 2010

hathor: ja som davala 3x do tyzdna a raz som to zamenila za zltok. rybu som kupovala uz v hotovom pohariku, pretoze obcas aj vo vykostenych som kosti nasla. sicher je sicher. 😉

latvia
26. kvě 2010

pangas nema kosti, ten mozes 🙂 ja som nejak poslednu dobu zabudala na zltok 😅 tak maso skoro 7x tyzdenne 😀

brusinka.pusinka
26. kvě 2010

Latvi ani Losos pokud koupíš filet nemá kosti 😉 a od čeho máme jemné maminkovské ručenky 😀

hathor1231
26. kvě 2010

babeny,dakujem 😉

@uankab uz sme sa o tom bavili, ja jej davam sklenickove lebo ked som robila cerstve,tak to nechcla (dala som asi 50g v surovom stave) a ked osm dala sklenicku,tka no problemmo (125g sklenicka a z toho 8% masa...). ale urobim jej cerstvi,uz som obkukala ako ho ma rada 😉

@leelo si ma potesila 😀

@brusinka.pusinka jj, ja tiez robim tak podobne. ked davam spenat alebo zltok,tak uz maso nedavam. co mate ako sladke jedlo? my sme trochen pozadu 😀

@bubelko ja som praveze nenasla hotovu... a presne o to mi ide. mozes kupit aj kvalitnu a tie kosti co vraj kosti nie su leo ich rozzujes dieta nerozzuje a preto sa dost bojim. ja sama jem jeden kusok 30min a drahy ho ma za 5min v bruchu 😀 rypem sa v tom,takze pri malej by som to kontrolovala asi dalsiu hodinu 😝

ake rybky teda davate? salamona?

bubelko
26. kvě 2010

latvia: no to som si aj ja myslela, ze pangasius nema kosti, a moj muz ti jednu nasiel. ja neviem, ten najde kosti snad aj masle 😀

hathor1231
26. kvě 2010

@latvia p co 😀

@brusinka.pusinka a s cim robis lososa,je dost suchyyy

uankab
26. kvě 2010

hat, jedna porcia je cca 30-35g, ja davam len 20g.. kedze nasa standardna porcia jedla je iba 100ml

a salmon je tuniak 😀

leelo
26. kvě 2010

@bubelko ja som ako tvoj muz - kost je vzdy v mojom kusku ryby. akejkolvek. a vyhradne v mojom! 😀

uankab
26. kvě 2010

teda losos som chcela 😀

leelo
26. kvě 2010

@uankab salmon je losos

bubelko
26. kvě 2010

hathor: ja som kupovala od nestle, ale nepoviem ti ako sa ten pohar volal. bol to taky mix aj so zeleninou a tusim ryzou, ale nechcem ti klamat. fakt neviem.