Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

berule
7. led 2012

@victoriad už jí mlíko nedávám, po příkrmu vydrží 3 hod, takže už mlíko nenabízím. Třeba dnes jsem si schválně odměřila 150ml a menší půlku jsem musela vyhodit a nevím čím to bylo, jedla normálně 3,5 hod od kojení, takže hlad by mít měla.

jarkamartinkova
7. led 2012

My jsme začínali příkrmy do flašky,takže řidší a nechat vypít kolik drobeček sám bude chtít popřípadě dokrmit mlíčkem

berule
7. led 2012

@okcelok dnes malá nějak fňukala, tak jsem jí v 20hod dala kaši a byl klid, tipuji, že v půl 1 bude ječet jak na lesy. A jak dlouho ti po obědě vydrží, když ji nenakojíš? Podle toho jsem se řídila já. A jak to holky máte s pitným řežimem, kolik dětičky vypijí čaje nebo vody? Já nabízím vodu v hrníčku, ale nechce, sem tam lokne, zbytek vypustí ven 🙂

victoriad
8. led 2012

@jarkamartinkova doktorka mi kazala davat prikrm hned lyzickou, aby si nan babo zvykalo. Tak som to do flasky ani neskusala. Do flasky som davala akurat kasicku ryzovu, lebo ked som ju davala lyzickou, tak za par minut tak zredla, ze bola ako voda :(
@berule merias prikrm na ml? ja mam napisane na papieroch od doktorky hmotnost v g. Ja zvyknem po prikrme dat malej cca po hodinke este mliecko...robim chybu? Stale mam strach aby nebola hladna :(

ciernavila
8. led 2012

My sme flasku nikdy nemali, po 6 mesiaci trvalo 2 mesiace kym zacal jest prikrmy viac nez par lyziciek. Teraz sa kojime este 4 krat denne a vynechavame len poobede a v noci. Okrem prikrmov a kojenia vypije z Avent kuzelneho hrnceka tak 150 ml vody ale ked mal tych 6-7 mesiacov vypil len cca 10-20 ml vody lebo pil viac mlieka.

ciernavila
8. led 2012

@victoriad my zase sme mali ryzovu Nestle a z tej som mala pocit ze treba dat len trocha /to bola nemliecna a davala som ju do Sunaru/ lebo inak sa mi zdalo ze naopak - hustla.

victoriad
8. led 2012

@ciernavila pouzivam Nutrilon ryzovu kasu, dam jej tam fest vela, je husta az v nej lyzicka stoji a za minutu je riedka ako mlieko :( nechapem preco. Asi zacnem kupovat nemliecnu a robit do UM, len sa mi to zda zbytocne, ked to UM je take drahe a kasa tiez :(

ciernavila
8. led 2012

@victoriad aha no Nutrilon sme este nemali kasu. Ale Nestle su aj mliecne aj nemliecne a vsetky boli v pohode, teraz som skusila ryzovu Sunarku mliecnu s marhulami a ta je troska redsia ako Nestle. Ale ani pri jednej sa mi nestalo ze zredla statim, skorej mierne naopak.

jarkamartinkova
8. led 2012

@victoriad tak stejný problém jsme s kaší měli taky,tak jsem začela dávat trochu více kaše než bylo doporučeno,většinou to bylo u hippu a sunarky,pak jsem kupovala kaši hami,kterou si můžeš podle potřeby více naředit nebo zahustit🙂

victoriad
8. led 2012

@jarkamartinkova davam omnoho viac kase, ako je pisane na navode a aj tak zredne :( najprv je uplne husta a potom uplne riedka, dnes idem kupit inu znacku, tak skusime a uvidime, chcem najst hlavne taku, ktora neobsahuje cukor

berule
8. led 2012

@victoriad a vyžaduje si to mlíčko po té hodině, nebo máš jen strach? Já bych už nedávala, když by nebrečela. Já jsem ty příkrmy zmeřila v odměrce, kde jsem je mixovala a ml odpovídají g, takže je to jedno 😉

tereza123123
8. led 2012

@viktoriad ak najdes nejaku neprisladenu daj prosim info.My papame sunarku cisto ryzovu nemliecnu miesam mu to so sunarom robim jej tak 120ml a ktomu 80ml sunaru no na maleho ma opacny ucinok.je totalne vysmiaty a nabudeny a do 23hodiny nez mu dam posledne mliecko nezaspi.Chcem teda skusit nejaku inu a ak nie nebudeme ju papat vobec.Zajtra akurat idem prvy krat skusat ovocie.Ake ovocie davate drobcom v tomto obdobi.Nevedela by mi niektora maminka poradit ako mam uchovat jablcka da sa zavarat aj bez cukru ci mam ich zamrazit?

elana
9. led 2012

@tereza123123 neslazené všechny kaše má Nestlé, je to psané hned na krabici 😉 Já kupuju nemléčnou Lipovou na Dobrou noc nebo nemléčnou Švestkovou, ale četla jsem, že přidaný cukr neobsahují ani mléčné. Navíc jsou velice chutné, obsahují pro i prebiotika a jsou už trošku naštěpené, takže miminko v noci neucpávají, ale jen zasytí. Fakt doporučuju vyzkoušet. Nedělám podle návodu, ale hodně řídkou, vlastně jen jí zahustím mlíko ve flašce a malý ji vypije, právě díky tomu, že je nemléčná, tak je vždy chutná, ať už je tam jedna lžíce (jak dávám já) nebo čtyři (jak má být správně).

ovoce dávám jablíčka, hrušky, mrkev (syrovou, potom se považuje za "ovoce") a banán, nastrouhám to a aby to mělo takovou příjemnější konzistenci, vmíchám do toho nějakou přesnídávku, kde je další druh ovoce (Hipp, Hami atd.) nebo sušenka kvůli lepku (Babydream z Rossmanna). Se skladováním neporadím, já ovoce mám normálně v lednici v krabičkách na jídlo (plastové) a vždy jen odříznu kousek, oloupu, omyju, nastrouhám a podávám, zbytek vrátím zpět, do tří dnů je to pryč, to se zkazit nestíhá.

victoriad
9. led 2012

@tereza123123 vcera som nasla v DM-ku ryzovu kasu instantnu, nemliecnu, v sacku, ide cisto o ryzu, nic tam nie je pridane, ani cukor, ani ziadne ochucujuce latky a taku som aj hladala. Dala som trosku malej do mlieka a paradne zhustla, som spokojna a hlavne preto, ze nie je ochutena, mozem si tam dat ovocie podla chuti, alebo ju prisipat na zahustenie do presnidavky 🙂

@elana prosim ta a akym ovocim mam zacat, ked ideme skusat papat prvy krat? Jablcko? Nebude moc kysle na zaciatok? Mam ho uvarit, alebo nechat surove? Dakujem

elana
9. led 2012

@victoriad myslím že u nás se většinou začíná jablíčkem, to je taková zlatá klasika nebo banánem, ten je fajn, že je sladký (ale údajně trochu staví, já nevím, mně se to nezdá, ale chce to vyzkoušet), dobrá, lehce stravitelná, zdravá a sladká je i hruška. Já jsem začala úplně poprvé jen čistou přesnídávkou jablko banán a asi za dva dny jsem potom si začala doma to připravovat čerstvé a ty přesnídávky dávám jen aby se to zjemnilo. Některé druhy jablek jsou hodně sladké (nevybavím si tu odrůdu, ale v obchodě je suverénně nejdražší 😝 a má červenou slupku), asi bych nedala zelené, které jsou kyselé (dodnes mi ho malý nejí, já je mám ráda, tuším Golden Delicious se to jmenuje...tak to pro mimi ne). Jestli ho uvaříš nebo ne, je jen na Tobě...já nevařila a žádné problémy nebyly. Musí to být ale fakt najemno nastrouhané, aby malému (malé) nezaskočilo, možná pro začátek radši namixovat tyčovým mixérem.

victoriad
9. led 2012

@elana dakujem pekne za radu, skusim dat teda dnes jablcko, mame doma tie cervene, skusim jej ho udusit v pare a rozmixovat, mam doma aj hrusku, tu skusim dat zajtra, ake nebude nejaka alergia 🙂 Doma som nasla jednu presnidavku z obchodu od ukonceneho 4.mesiaca, jablko so skoricou, len som ostala zaskocena, nevedela som ze babatko moze skoricu 😒

careamell
9. led 2012

@victoriad
Čítam, že sa bavíte o kašiach, ak by si chcela, môžeš vyskúšať aj takéto domáce https://www.modrykonik.sk/fotoblog/careamell/cl.... Pokiaľ nemáte v rodine alergie na nejaký druh ovocia, nemusíš dusiť, ale na začiatok radšej skús. 🙂

victoriad
9. led 2012

@careamell dakujem pekne 🙂 a tie kase su ako vekovo ohranicene? Kedy moze ktoru?

careamell
9. led 2012

@victoriad Ak ste nezaviedli lepok, tak ešte nemôže, ale ak hej, tak postupne môžeš začať, ovsenou, pohánkovou. 🙂
Inak môj malý taktiež odmietal príkrmy skoro dva mesiace a to sme začali až v šiestom prikrmovať. Ja som sa s varením toľko trápila a kupované mi pekne papal. Nechcela som ale pri nich zostať, tak som varila ako najatá stále. Potom som kúpila knihu Návod na prežitie pre baby a varila podľa receptov, tie mu zachutili a začal konečne normálne jesť. 🙂

berule
9. led 2012

@victoriad já jsem včera poprvé zkusila podusit jablíčko na svačinu a vůbec ho nechtěla ☹ , tak musím vymyslet jiné ovoce a to jsem si myslela, že s ovocem nebude problém, pže když jím jablko a dám ho malé cucat, tak je spokojená. Tak že bych jí ho zkusila jen postrouhat 😕

sarunatko
9. led 2012

@berule zkus jí do jablíčka dát banán, je sladší a dětem většinou chutná. Naše malá teda jí všechno, ale když potřebuju, aby večer snědla trochu kaše a ona nechce, tak jí do ní taky rozmačkám kousek banánu a zdlábne to. Pak ať mi někdo říká, že děti nejsou vyčuraný 🙂

frick
9. led 2012

ahojte chcem sa spýtať či je to normálne.My už tiež papáme všeličo ale môj malý má stolicu presne podľa toho čo zje to viem že je normálne ale napr.zje banán a v plienke má banán no ako keby som mu ho nedala zjesť ale dala mu ho do plienky.Alebo dnes jedol presnidávku a v plienke mal presnidávku farba konzistencia skrátka takú ako ju zjedol.Neviem či som to napísal zrozumitelne.Máte to podobne?Inak po mlieku máva žltú ale kašovitú stolicu.Neviem či to mám riešiť alebo nie.Viem že som trošku odbočila ale má to súvis s prvými príkrmami 🙂

elienka
9. led 2012

@frick mojej malej sa to postupne zmenilo na hnedú farbu cca počas 1 mesiaca, aj keď mrkva stále vyzerá ako mrkva, hrach je v plienke zasa hrach, špenát zostane špenátom. Ale metabolizmus mojej malej už premieňa zemiaky, ryžu, jablká a iné ovocie na hnedé. Má inak 8 mesiacov a 1 týždeň

frick
9. led 2012

@elienka príkrmy už jeme asi 2 mesiace a pri prvom sme mali normálne kakanice len ma to dnes vyľakalo v tej plienke tá výživa.Príde mi to divné ale keď vravíš tak hádam sa to postupne zmení.Uvidím.ďakujem

elienka
9. led 2012

@frick sa spýtaj poprípade detskej lekárky, možno by si mohla črevnú mikroflóru podporiť nejakými probiotikami.

frick
9. led 2012

@elienka Dávam aj probiotiká infant Dophilus tak dajako sa to volá.Ved sa spýtam pre istotu.

careamell
9. led 2012

@frick Mne to príde ako nestrávené jedlo, jednoducho, čo spapala sa nestrávilo len ňou prešlo, ako staré máš babätko a ako dlho prikrmujete? Kojíš ešte?

frick
9. led 2012

@careamell hej presne ako nestrávené je to.Má 6 mesiacov a nekojím od 4 mesiaca.To sme začali s príkrmami

careamell
9. led 2012

@frick Predtým bolo všetko ok? Len teraz sa to stalo? Skús možno zavolať lekárke, ak by to trvalo aj zatra.

anicka1981
9. led 2012

mne pride normalne, ze stolica sa zafarbi podla toho, co dieta zje, mne ked maly zje tekvicu, tak aj kaky ma do oranzova,,,a kedma spenat, abebo brokolicu, tak do zlena, a vidiet akoby kusocky zeleneho niecoho, sranda sa tu o kakanickach bavime 😀 , ale neprislo mi to nikdy ako zle, abebo, zeby maly nebol v poriadku,,,, neviem...