Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

holly1
24. čer 2009

no já vycházím z www.kojeni.net, autorka zde uvádí potraviny, kterých by se měly vyhnout děti potenciálně ohrožené alergií; podle toho jsou broskve a např. jahody a další potraviny alergeny... Můj manžel má sennou rýmu a naše pediatrička bere naši malou jako ohroženou alergií, nevím, pokud z vás nikdo alergický není, tak možná broskev můžete, nechci zase vnášet nějaký zmatek. Ale myslím, že se s ní může klidně počkat. Je hodně ovoce, které alergenní není.

mikulka
24. čer 2009

Třešně budu taky dávat, asi je namixuju celý, jak atyk jinak, že jo? 😕

holly1
24. čer 2009

mikulka, zítra to zkusím; vypeckuju a rozmixuju, něco z toho vznikne 😉

gartneroval
24. čer 2009

Ahoj holky, všimla jsem si, že dáváte jako přílohy pohanku, jáhly apod. Kolik toho dáváte na jednu porci, aby to nějak neuškodilo a máte na to nějaký recept? Mám šestiměsíční mimčo. Díky.. 😉

shaula
24. čer 2009

Gartneroval, jak neuškodilo? Pohankou ani jáhlami nemůžeš nijak uškodit... 😀 Dávám to od oka, normálně povařím.

gartneroval
24. čer 2009

A dáváš to samostatně, nebo s něčím, a s čím třeba?

shaula
24. čer 2009

No normálně místo přílohy, takže tam, kam bys dala brambory nebo rýži, dám pohanku nebo jáhly. Naše oblíbená kombinace je mrkev, brokolice, petržel, kuřecí maso + příloha (teď už obvykle brambory, těstoviny nebo rýže, pohanku teď dávám příležitostně). Dřív jsem dávala pohanku často, protože ještě nedostávali těstoviny, a brambory jsem nedávala, dokud nebyly nové, ty staré jsou už po novém roce nekvalitní.

dagina
25. čer 2009

Ahojky, je nutné při začínání příkrmů dávat večer kaši 😕 ??? Včera mi v poradně sestra říkala že ji mám dávat, jinak mi vrzla od Hami takovou knížečku, že mám jet víceméně podle toho 😒 . Už jsem na jiné diskusi četla, že kaše není nutné dávat, pokud stačí mlíčko. Docela z těch příkrmů mám depku 😅.
Ještě by mě zajímalo, pokud vaříte doma, je nutné mít nějaký zvláštní hrnec jen na vaření příkrmu???

barmborka
25. čer 2009

holky jak vaříte ovesné vločky?Jenom spaříte,nebo se musí vařit.Jaký poměr vločky-voda?

dagina
25. čer 2009

Ještě jeden dotaz prosím, četla jsem v jedné moudré knize 😉 , že i na zeleninu pěstovanou doma, je třeba udělat raději rozbor 😖 , jinak že nemůžeme mít úplně čisté svědomí, že dáváme dítěti lepší než kupovanou stravu 😒 ..., teď babo raď 😅

smardik
25. čer 2009

barmborka ty vločky by mě taky zajímalo jak vařit koupila jsem je ale ještě je neměl.

chtěla jsem se zeptat co dáváte 8měsíčním za zeleninu a ovoce? mě to přijde furt to samé tak že bych něco přidala ale zas nechci at má něco nevhodného

levik82
25. čer 2009

smardik, barmborka, ovsene vlocky staci preliat vodou a nechat naboptnat 😉 asi 30min pred papanim 😉 este som sice neskusala, ale tak mi poradili 🙂

smardik
25. čer 2009

levik tak dík 🙂 vyzkoušíme ale příští týden, tento týden měl už 2 nové potraviny tak to stačí, měl merunky a zrovna se mu vaří červená řepa tak to na tento týden tačí

zuzik_p
25. čer 2009

Dagi, pokud tve mlicko staci, tak kasi nedavej a pockej s tim az jako 3.prikrm. Navic muzes delat i pak svoje domaci, nejenom instantni.
Ohledne domaci zeleniny; delat rozbor uz mi prijde fakt prehnane. Pokud mas k takove pristup, urcite pouzive tuhle, pokud ne, tak z obchodu, co se da delat. Treba bio by mela byt kvalitnejsi. Ja jsem zastancem doma pripravene stravy, kupovane sklenicky, kasicky, dzusiky mi nejsou sympaticke.
Ja varim v pare (2 hrnce na sobe), pry je to zdravejsi.
Smardik, mala uz mela mrkev, brambor, sladky brambor (batat, nevim jestli je u nas k dostani), brokolici, kvetak, cuketu, spenat, z ovoce jablko, merunku, banan a broskev (zacaly jsme pred cca 2 tydny).

katkaaalex
25. čer 2009

Ahojte baby, kedy sa moze zacat so stukovinami? Citala som od 10 mesiacov a aj od roka tak som si nie ista 😒
Pekny dnik prajeme 🙂

potapko
25. čer 2009

Katka, ja som zacala v 9,5 mesiaca, ale s cervenou sosovicou. Ta vobec nenaduva a strasne rychlo sa vari. Normalnu sosovicu a fazulu dam az neskor - okolo toho 11-12 mesiaca. Skus sa riadit aj svojim pocitom, ze ako maly znasa jednotlive potraviny. Niektore deticky maju s naduvanim problem a tym by som taketo potraviny dala o nieco neskor, ako je odporucane.

saska.t
25. čer 2009

katka - zelenu fazulku-lusky uz mozes a aj cervenu lupanu sosovicu ostatne zavadzat pomaly po roku 😉

dididi30
25. čer 2009

caf sasi 😀

saska.t
25. čer 2009

gali ahoj 😉 konecne ta vidno 😉

dididi30
25. čer 2009

sasi, no sak neboj kuk, ked si uz spat 😵

dagina
25. čer 2009

Zuzik, jj. A nebo lze použít takové to sítko na ohřívání knedlíků místo dvou hrnků. No uvidíme jak s tím budu válčit 😅 .

krista
25. čer 2009

Ahojky,
chtěla bych vás informovat o novince - po dosažení 10000 příspěvků už není nutné zakládat nové téma.
Pokud už vás někdo informoval, tak se omlouvám za opakování a děkuji za pochopení.

Krista

megi93
25. čer 2009

Neviete mi poradiť, od akého veku môže dieťa cesnak? Lebo papáme už špenát a robím jej ho zatial iba s mliekom, bez vajíčka a cesnaku, ale rada by som jej ho trošku ochutila, lebo s mliekom to chutí ako tráva 😒 Ďakujem

shaula
25. čer 2009

Dagina, jak už psala Zuzik - kaše jako třetí příkrm, ale ani tak není nutné dávat, pokud máš mléka dost, můžeš zůstat u mléka, pokud to tobě i dítěti vyhovuje.
Zvláštní hrnec mít nemusíš, akorát nepoužívat hliníkové, ale ty snad už nikdo nepoužívá.
Rozbory zeleniny? To je fakt už přehnané. To by sis musela nechat dělat rozbory i na každou koupenou zeleninu🙂
Ohledně příkrmů si prostuduj http://www.kojeni.net/prikrmy.php , je to tam krásně polopaticky napsáno.

Megi - česnek cca od roka (podle www.kojeni.net). Nevím, kolik má tvoje dítě, ale když se ptáš na česnek, tak asi zatím moc ne - takže kravské mléko by se mělo dávat do pokrmů taky až od roka.

mikulka
25. čer 2009

Dagina, já kupuju zeleninu bio.
Rozbor, to se mi zdá jako nesmysl! Neblázni, kočko. 😝

misutovo
25. čer 2009

Ahojte,

neviete niektora neaky cajik, cipky alebo hocico na kakanie? Zacali sme s prikrmamy a akosi sa nam pokazilo kakanie.
Ked bola plne kojena kakala 2x denne, teraz sa mi vykaka len nad ranom a celu noc ju boli brusko.
Poprdkava si cely den bez problemov len to kakanie nam chyba. Zacali sme mrkvou, pak mrkva zemiak, ale vraj zemiak zapeka tak sme skusili cukinu s ryzou ale vraj ryza tiez zapeka, tak sme skoncili ze mrkva s brokolicou.
Zlepsenie ziadne.
Dakujem za radu.

megi93
25. čer 2009

Shaula malá má pol roka a kravské mlieko nám poradila pediatrička....že do varenia v pohode...
A dik za radu ohladom cesnaku.

berenika39
25. čer 2009

megi, miminko nemá srovnání, jak co chutná, pro něj je nejlepší neochucený, všechno, v půl roce určitě. ona neví, že by to mohla mít očnekovaný a osolený a tak. neboj. dej jenom mlíčko,uvidíš, že nebude nic říkat. 😉 😉

shaula
25. čer 2009

Misutovo, ona zapéká právě ta mrkev 🙂 A rýže taky. O bramborách jsem to tedy neslyšela 😕

agalia
25. čer 2009

ahoj kocky, neviete mi poradit - chcem zacat davat kasu. Nechcem davat instantnu - stale kojim. Chcela by som varit, aku robievate? Ryzovu - to ako klasicky ryzu? A ako kukuricnu - to kupim kukuricu a tu uvarit alebo ako? A pohankove vlocky sa ako dlho robia? Este nemame zavedeny lepok Treba vsetko aj namacat a potom varit? dik moc