Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

smajlik
24. črc 2009

já teď pro změnu řeším že podle mě malá pije málo UM - jí 5x denně, máme celkem pravidelnost, takže v 6 hod UM, v 9 velká přesnídávka + voda na zapití, ve 12 velká porce oběda + voda na zapití, v 15:30 mlíčko a pak ještě v půl sedmé večer. Spí celou noc, takže hlad určitě nemá. Přes den vypije tak 100 ml vodičky celkem , ale mlíčka jen cca 500 ml (má vlastně 3 dávky denně po 180 ml, a to kolikrát nevypije). Prospívá, je spokojená, ale mě hryže svědomí zda to není málo , přeci jen mlíčko je důležité. Máme Bebu 2

sloto
24. črc 2009

ahojte. tak uz sme piaty den na prikrmoch. zacali sme s jednou lyzickou mrkvy uvarenej a roztlacenej vidlickou - ale to jej vadili tie kusky. druhy den som jej skusila rozmixovat ponornym mixerom ale tiez to nebolo ono. treti den som jej teda skusila dat vyzivu od Hami - mrkvicku a zjedla skoro stvrt poharika, stvrty den to iste no a dnes sme zacali s mrkvou a zemiakom a spapala skoro pol presnidavky. tak jej chutilo. zajtra a pozajtra chcem dat toto iste a comozem dat potom dalsie? aky druh zeleninky? som rozmyslala ze by som jej uvarila zemiacik s tekvicou - mohla by to uz? myslite ze keby si toho uvarim tak na tri davky tak to mozem mat tri dni v ladnicke? alebo radsej to zamrazit a tak vybrat a podat? po kolkych dnoch mozem dat aj nejake ovocie?
ozaj zabudla som napisat ze sme 20.7. ukoncili 5 mesiacov.

sloto
24. črc 2009

a este jedna otazka? ako ste naucili vase deti na pitie akychkolvek tekutin? ci uz caju alebo vody? ta moja mala herecka odmieta flasku, avent poarik len zuzle a ked jej daco natecie tak to hned vypluje, pri lyzicke zatne pery a striekacka detto. ako ju mam naucit pit vodicku? stale ju sice plne kojim, UM nepije vobec, nemoze jej chybat voda?

smajlik
24. črc 2009

sloto: kojené děti podle odborníků nepotřebují vodu do 6 měsíce, někdo říká i do osmého, takže se neboj že by byla dehydrovaná

sloto
24. črc 2009

smajlik viem ze sa to vsade pise, ale bojim sa ze nastane chvilka kedy uz nebudem kojit a ona bude nadalej odmietat vodu i caje chcela by som j naucit aspon trosku si lognut, ale neviem ako

palenda
24. črc 2009

Zdravím zkušené maminy, my teprve začínáme s příkrmy a tak jsem se chěla zeptat někoho, kdo příkrmy doma vaří na pár věcí (já zatím dávám ze skleničky, ale dlouhodobě to dělat nechci).

1. Kupujete vždy jen bio zeleninu? Já si říkala, že třeba mrkev bych asi radši kupovala bio, ale co třeba brambory, brokolici, květák apod? Něco bych možná sehnala jako zmraženou-zeleninu bio, ale obávám se, že vše a pokaždé v bio kvalitě asi neseženu

2. Říkala jsem si, že bych navařila víc a pak třeba část zamrazila do malých mističek na jednotlivé porce - děláte to tak? Je to OK pak po rozmrazení?

3. Kdy můžu začít dávat např.rýži (zatím jsem dávala jen brambory+mrkev), masíčko začneme tak za měsíc ... o těstovinách jsem četla stránku zpátky.

Díky moc za odpovědi.

Jinak k tomu oleji do zeleniny - dnes jsem se na to ptala doktorky, doporučila mi spíš máslo a tak 3x týdně - ale jinak jsem někde četla i že ten olivový nebo klidně řepkový olej.

Smajli - AHOJ HOLKA!! Ráda Tě vidím 🙂

moda08
24. črc 2009

Palenda - moje zkušenosti:
1. kupuju normálně zeleninu z obchodu a nebo co vypěstujeme doma, brokolici a špenát dávám ze skleniček
2. taky mrazím - žádný problém, akorát nemrazit pokrm kde jsou brambory (není to po rozmrazení dobré)
3. rýži už klidně můžeš (tu teda dávám taky ze skleniček, našemu moc chutná mrkev s rýží Bio Hamánek)

shaula
24. črc 2009

Sloto - co můžeš dávat se podívej sem: http://www.kojeni.net/prikrmy.php . Vodu zkoušet, zkoušet, zkoušet. Já začala dávat cca v osmi měsících, jeden začal pít asi v 9,5, druhý až v 11 měsících. Vaření - já vařím dopoledne na aktuální den + na další do ledničky, občas mi zbude ještě na třetí. Déle bych to ale určitě v ledničce nenechávala. Ovoce cca měsíc po zavedení zeleniny.

Palenda:
1. bio nekupuju vůbec, jen normální zeleninu.
2. nemrazím, mně to pak nechutná, připadá mi to nechutné, takové vyschlé.
3. rýži hned (podívej se na http://www.kojeni.net/prikrmy.php , tam najdeš, co kdy můžeš dávat).
Olej nebo máslo dávej do každé porce, je to důležité kvůli vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. I když se musím přiznat, že já na to dost často zapomínám 😅

palenda
24. črc 2009

moda, shaula - Holky, díky za odpovědi. Jste zlatíčka

marrrka
25. črc 2009

hojte,

tato tema je velmi dlha, nemam cas hladat, preto sa hned opytam.

mate skusenost ze by vase dieta zareagovalo na prvy prikrm koznymi vyrazkami? my sme len teraz zacali skusat mrkvu a cuketku, a spozorovala som ze sa Laura vyhadzala na hrudniku, stale sa tam skrabala tak som jej aj fenistil dala, potnicky to nie su predpokaldam, tie by mala skor na chrbte kedze sa v noci tam najviac spoti, ale chrbat ma cisty. Je to dovod ist na kozne? dnes sme nedali prikrm, zajtra skusim dat zemiacik trosicku

moda08
25. črc 2009

marrka - my teda zatím žádný problém nemáme, ťuk, ťuk. Škoda že jste nezačali jen jednou zeleninou a to by bylo jisté z čeho to je, jestli z mrkve nebo z cukety. Ale spíš si já osobně myslím, že spíš mrkev by to udělala. Asi bych teď zkusila brambor s cuketou a uvidí se, jestli bude nějaká reakce. Jestli ne, byla to mrkev a tu bych zatím vynechala a zkusila třeba za měsíc.

vikula
25. črc 2009

Ahojky holky,

tak jsem koukala na tu tabulku a ta rýže tam není popsaná kdy a jak dávat 😒 Tak tu už také můžeme testovat????Asi ano,když jsem mu včera dělala ten rýžový odvar.

Jinak další otázečky a to jak dlouho jste opravdu dávaly tu zeleninu než se přešlo na ovocea pak kdy jste přidaly to masíčko?
Pak mě zajímá ten žloutek???už to dávat teď???

mirocka2000
25. črc 2009

Dievcata ako ste zaviedli ovocie, lebo moj maly ho nechce ani presnidavky, zeleninu papka pekne už 2 mesiace, ale ovocie nic, to mu davam asi hodinu pred dalsim mliekom, alebo mam pockat od krmenia na dalsie krmenie cc.3 hod? ale potom sa bojim že aj ked bude vyhladnutý tak spapa a bude chciet mliecko hned za tým a nepokaka sa,zeleninu sme davali tak že papal a hned za tým mliecko dokrmit tak neviem.nechce ani jogurty iba maso by papal🙂

moda08
25. črc 2009

vikula - rýži klidně už dávej (je bezlepková), já jsem přešla na ovoce opravdu asi po měsíci (zezačátku mi malý zeleninku odmítal, tak aby si zvykl) a maso jsem dávala taky asi po měsíci. Žloutek bych dávala až začnete s masem (ale to je jen můj osobní názor).

mirocka 2000 - já dávám ovoce až za ty 2-3 hod. od krmení a klidně mu pak dám i mlíčko od sebe, žádný problém se stoličkou nemáme

gabii83
25. črc 2009

ahojte tekvicovy privarok ako robite, viete mi poradit?? a odkedy jej to môžem dat??
dakujem za odpoved

vikula
25. črc 2009

Děkuji za radu 🙂 A s ovocem raději také počkám a i s masíčkem 😉 Až mě něco napadne tak písnu 😝

shaula
25. črc 2009

Gabii - dýni už dávat můžeš. Ale já ji nevařím, takže neporadím, jak🙂 Co takhle normálně uvařit nebo udusit?

Vikula - jakou tabulku myslíš? Tu z www.kojeni.net? Tam rýže je uvedená (hledej v obilninách). Zeleninu jsem dávala měsíc, pak teprve jsem začala s ovocem, masem a žloutkem.

lestep
25. črc 2009

sloto- asi je dobrý vyzkoušet různý lahvičky a podávat tekutiny pořád a časem si zvykne. ondrášek také pořád cumlal lahvičku- máme od aventu kouzelný hrníček a teď vypije těch 150 ml za den+ kojení a příkrmy. asi bych dala další dny mrkev a brambor.ovoce jsem začala dávat týden po zelenině. dr mě to radil. malej málo přibíral, hned další dny kaši a teď přibral za měsíc 600 g a za další měsíc tak tak nějak. takže jsme to dohnali.

palenda- příkrmy doma vařím. Používám mrkev, brambor a jiné z vlastní zahrádky, občas použiju kupované jednodruhové příkrmy a sama si to různě pokombinuji. bio zeleninu nekupuju. koupila jsem 1x sáček bio mrkve a půl sáčku jsem vyhodila, dole byla plesnivá. jídlo dělám na dva dny a ponechám v ledničce, nezamražuju.nemám to sama ráda, tu chuť. rýži můžeš dávat hned, je dobrá a bez lepku, jen některým miminkům dělá zácpu. my dáváme rýžové kaše na noc, takže rýži dávám méně do hlavního jídla. olje nebo kousek másla dávat do každého jídla, jelikož vitamíny rozpustné v tucích by se nemohli vstřebat.brokolici a špenát také kupuju ve skleničkách a přidávám do jídla. také mám mraženou mochovskou směs pro děti a bonduele kukuřici a pórek.

vikula- zeleninu jsme začali dávat v 6 měs. ovoce asi týden po zavedení zeleniny a týden po zelenině kaše, měsíc po zavedení příkrmů jsem začala dávat maso.žloutek po měsíci, 1x týdně nahradím maso žloutkem.

monika77
25. črc 2009

maminy keď ste začínali s mrkvičkou, chutila vašim mimčám? náš drobec normálnu uvarenú mrkvu nechcel, napínalo ho, ale od Hami prvá mrkvička mu chutila, dokonca ju zjedol celú naraz 🙂

mirocka2000
25. črc 2009

No tak to sme mali to iste...ja bojujem s malým skoro vždy lebo moje varene papat velmi nechce ale na hami...si pochutna vždy dobre:-! a to papame už 2 mesiace, ale obmienam mu takže jeden den moje a na druhý Hami

sloto
25. črc 2009

no ja som prvy krat tiez uvarila mrkvu, ale nepodarilo sa mi ju tak dobre rozmixovat aby bola taka hladucka ako od Hami tak m to moc nechcela papat. dva dni som skusala takto, potom som skusila od Hami a mala spapala naraz stvrtku poharika, na dalsi den uz skoro polovicu. Inak ked som ochutnala moju varenu mrkvu a tu od Hami tak ta Hami je akasik sladsia tak asi preto to detom vac chuti. al ze cukor a ani sol v nej nie je.

lestep
25. črc 2009

monika- já jsem dala malému mrkev z la¨hvičky a další dny jsem vařila. ze začátku mu také některá jídla nechutnala, ale pak jsem je začala míchat¨- domácí a kupované a teď už spapá cokoli.

lehna
25. črc 2009

tak já malému vařím od začátku. jen sem tam ovocnou přesnídávku koupím. zeleninu veškerou vařím, nedávno jsem akorát koupila zeleninu s telecím a to mu teda vůůůbec nejelo 😅

vikula
26. črc 2009

Holky a vy to jen rozmačkáte nebo to pasírujete???Já jsem si všimla,že jak je to husčí tak to asi male nechce 😕 A sklenička mu vyhovuje tou konzistencí 😉

Pak prosím o radu ohledně té rýže.Včera jsem ji vařila a byla stejně taková tvrdá 😒 Jak ji vaříte vy ????

Kupujete pytlíky nebo normální a uvaříte třeba hrst??????

saska.t
26. črc 2009

vikula ryzu uvar klasicku sypanu nie v sacku, nechaj dlhsie kym naozaj nie je skoro rozvarena, najlepsie nechat varit so vsetkou zeleninkou a potom vsetko dokopy mixnut, nechat si z toho vyvar a ked to po mixnuti bude tuhe riedit vyvarom na pozadovanu konzistenciu

primulka
26. črc 2009

vikula - nebo můžeš zkusit místo vaření rýže použít rýžovou nemléčnou krupičku/kaši od Nestle nebo od Hami. Přijde mi to jako dobrá vychytávka, která se nám osvědčila - jenom zaliješ horkou vodou a rozmícháš do požadované konzistence, pak přidáš rozmixovanou zeleninku, maso - cokoli. Je to rychlovka 🙂

monika77
26. črc 2009

a akú ste mali skúsenosť s kašičkou ... ja dávam na noc drobcovi, teraz som ho už chcela začať krmiť lyžičkou a nechce ju .. keď ju dám do flašky tak ju vypije ... niekedy z neho nechápem 🙂

lestep
26. črc 2009

monika- také dávámá do lahvičky. máme pořádnou savičkou s velkou dírkou a pěkně to vypije.

jankapiknova
26. črc 2009

ja som kasu nikdy do flasky nedavala, neviem niejak sme si zvykli vsetko lyzickou ale ked nechcel tak som mu dala mlieko do flasky ale vacsinou chcel kasicky s lyzickou

aneta10
26. črc 2009

ahojte viete mi poradit odkedy mozme papat spenatik??