Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

imzadi
29. črc 2011

@vevon82 ahoj, meli jsme podobne problemy, svestka nam nepomohla, ale co nam ted pomohlo, je od hippu prvni dyne...pekne nas prohnala🙂 kdyz uz nic (nemohli jsme vytlacit kasiú, tak jedna lzicka lactulosy do cajiku...

no a ted zase dotaz ja, prikrmy jsme zacali davat pred 14 dny, malej ma pres devet kilo, docela mu zeleninka i chutna, takze bych zkusila vynechat poledni kojeni a nechala to jen na zelenine, kolik ale te zeleninky dat? staci objemove cca ta mala sklenicka coz je 125 g nebo vic? dik moc! 😉

sova33
29. črc 2011

@imzadi Nám ta dýně taky pomohla 😀 A myslím, že ta sklenička k obědu by zatím měla stačit

imzadi
29. črc 2011

@sova33 dekuju za odpoved...dostala jsem prave i par tech velkych, kde je psano od 6mesicu, ale vydesili me, jak jsou obrovske...no dneska jsem dala pulku teto velke, spenat s bramborem a ani to nezbastil...ale mozna to bylo tim spenatem, kdyby to byla ta dyne nebo mrkev, tak to asi zhltne 😀

seginiatko
29. črc 2011

@ivanka85 Tak moja sa za nim tiez sla potrhat.. najprv nechcela, ze vsak to neni zaujimava hracka, ale ked som jej povedala, ze "hami hami" tak sa do neho pustila az tak ,ze odkusla s dasnami taky velky kus ako ma pusu 😀 som jej to musela vyberat a davkovat 😀

med
29. črc 2011

@imzadi My jsme začali s příkrmy před týdnem a taky už jsem přestala dávat k obědu i mlíčko. Malý sní půlku té 125 g skleničky a zapije to cca 40 ml mrkvové štávičky a stačí mu to tak na 2 a půl hodinky, což mě celkem překvapilo... když jsem mu na to dala ještě mlíko, tak ho sice vypil, ale hrozně blinkal, takže byl po obědě celý oranžový :-/

imzadi
29. črc 2011

@med a kolik vazite? a mrkvova stava vlastni? me nenapadlo, ze bych mohla zacit vlastne davat i stavy... 😵

vevon82
29. črc 2011

@imzadi dakujem za tip 😉 ...co sa tyka obeda, tiez spapame polovicu 125ml flasky a mala mi sama naznaci, kedy staci - zacne jazykom odstrkovat lyzicku alebo zacne vypluvat susto 😀 ...potom zaspinka a vydrzi aj dve hodinky bez mliecka 🙂

sova33
29. črc 2011

Tak náš malý pořád kojení vyžaduje, i když už sní k obědu taky dost, musí to zapít a nic jiného mi zatím pít nechce (jenom trochu vody, ale mléka by se asi jen tak nevzdal).

med
29. črc 2011

@imzadi Náš malý teď váží něco přes 7 kilo, ale jsme o kousek mladší než vy... Před 3 týdny jsme skončili s kojením, tak už jsem začala s příkrmy. šťávy kupuju od Hami nebo Hamánka od Hamé, jsou už od ukončeného 4. měsíce. Ty od Hamé jsou ale hustší, takže neprotečou skrz dudlíka, takže mu to dávám pít z hrnečku, což je docela legrace u takovýho prcka, ale docela mu to jde, lepší než po lžičkách, to mu půlka vyteče ven...

lavazza
29. črc 2011

@sova33 Miky toho dnes snědl opravdu dost,ale mlíko chce taky,to už musí být když vypije něco jiného.Kvůli tomu,že beru prášky,tak můžu kojit jen do roka a bojím se že bude problém s odstavením.Sice sem chtěla kojit jen do roka,ale je to fajn.
Z flašky mi pije jen když je opravdu žíznivý,koupila sem mu hrozno s meduňkou a mohla sem si to vypít sama.

Přišly mi vzorky Beba 2 a to pěkně flusal,takže to asi poletí do koše.

lavazza
29. črc 2011

@sova33 no vidíš a já se ptala doktorky na ten lepek a ona mi zas řekla,že je přece jen brzy na děti od 6měsíců,že se to hrozně hrotí a je lepší počkat a pokud budu postupovat se zeleninou a ovocem a dalšíma potravinama,tak to stejně začnu dýl,takže asi věc názoru

sova33
29. črc 2011

@lavazza Asi jo, co doktor, to názor. Ono se to mění rok od roka. Mně říkala doktorka, že právě teď se zase začíná lepek doporučovat co nejdřív, aby se s tím mimčo seznámilo pokud možno ještě při kojení. A myslím, že jsem to i někde četla. Ale co se týká mně, já ten lepek zatím neřeším. Nejdřív chci vyzkoušet dost zeleniny a ovoce a pak se uvidí.

lavazza
29. črc 2011

@sova33 já sem to četla v těch brožurách od doktorky (Hami,Hipp,...),že se má začít brzy,ale máme v rodině celiakii a manžel jí má asi taky,jen se nechce vyšetřit,tak sem se ptala doktorky kdy začít,tak uvidíme

adelaine
29. črc 2011

ahojte,
ak mozem zamiesam sa vam do debaty, aj ked mam 12 mes. syna, lebo tiez som riesila tuto vec, kedy a kolko lepku mozem zaradit...
my sme zacali s prikrmami ..klasika ...zeleninu, neskor masko a zeleninku, potom ovocie zacali postupne od 5 mesiaca, maly kojeny nebol, lepok som zaradila az v 7 mes. ze som mu dala ozuzlat rozok, o dva dni zase...nebolo toho nikdy vela, viac toho roztrusil, a tak som vysledovala, ze ho brusko neboli, tak som pridala na veceru kasu a neskor cestoviny...ono, pediatri radia raz tak, raz onak...ale myslim si, ze skor ako okolo 6 mes. by som lepok nedavala, zbytocna potravina zatazujuca traviaci trakt...

a ked je pozitivna rodinna anamneza na celiakciu...tusim treba zaradit lepok az po roku...

sova33
29. črc 2011

@lavazza
@adelaine My celiakii v rodině nemáme, ale stejně mu lepek hned dávat nebudu. Zatím kojím bez problému, tak snad to ještě vydržím, abych mu ho dala ještě při tom.
Ale k tomu žužlání, malý měl dvakrát po sobě ke svačině podušené jablko (dneska snědl skoro 3/4) a odpoledne jsem jedla jablko a malý se po něm tak sápal, tak jsem mu ho dala ožužlat (pod přísným dohledem) a byl nadšený 😀

florentina
31. črc 2011

Holky víte někdo, jaký je rozdíl mezi pastiňákem a petrželí? Jde o to, že v doporučeném jídelníčku je pro mimi pastiňák, ale u nás mají jen petržel. Já měla za to, že je to to samé, ale nejsem si jistá a než to malé dám, ráda bych si to nějak ověřila, abych ji nedala něco co by neměla, dík Flo

li_la
31. črc 2011

@sova33 Ahoj 🙂 Prečítala som si tvoj príspevok, kde opisuješ ako veľmi chutí tvojmu malému jablko. 🙂 Aj my sme už trikrát papali jabĺčko, len problém je teraz ten, že mi už dva dni odmieta zeleninu. Ty si s tým nemala problém? Myslíš, že zeleninu odmieta preto, že nie je také chutná ako ovocie alebo je problém inde? Ďakujem za odpoveď. 🙂

sova33
31. črc 2011

Ahoj, mně zeleninu neodmítá, ale je pravda, že něco mu jede víc a něco méně. Dneska se na cuketu s bramborou a pastiňákem moc netvářil. Mně začal na začátku po pár dnech odmítat mrkev, tak jsem místo ní dala dýni s bramborem a zase začal jíst. Ale je pravda, že každé dítě je jiné, a když poznal tvůj prcek ovoce, může být zelenina pro něj nezajímavá. Zkus mu dát něco, co mu před tím hodně chutnalo a uvidíš.

imzadi
31. črc 2011

ahoj holky, mate nejaky tip na prehledne stranky s receptiky? zacinam se poustet do vareni a priznam se, ze 741 stranek se mi cist nechce 😅 dik moc 😵

kijonkova.k
31. črc 2011

Ahoj,holky,chci se zeptat,dávala jste některá lilek?Já ho dnes koupila,ale vůbec nevím,co s ním 😅

jankadudova
1. srp 2011

@florentina Ja myslim ze to neni to same! V Tescu maji oboje🙂 vubenc netusim co je to za zeleninu, jak chutna, do ceho se pouziva...Jen vim, ze se o tom maminky zminuji a proto jsem si toho v obchode vsimla

andelka
1. srp 2011

@florentina je to něco jiného, pastiňák má delší "ocásek" a chutná jemněji. U nás mívají oboje. Oloupu ho, nakrájím, povařím a rozmixuju. A dávám často v kombinaci s mrkví.

@kijonkova.k No, Dany už jí někdy to co my, takže dělám třeba rizoto - nakrájím lilek na kostičky, trochu orestuju na oleji, přidám další zeleninu, většinou mraženou, podliju trochu vodou a dusím pod pokličkou dokud nezměkne. Je lepší ho okrájet, ty slupky mi tam pak vadí u malého. Když je to hotové, tak zelelnu rozmačkám a přidám Danymu třeba rýži nebo těstoviny..

imzadi
1. srp 2011

@erinbrock dekuju 😉

diddika
1. srp 2011

ahojte, potrebovala by som poradit, pred dvomi tyzdnami sme zacali s prikrmom, klasicky so zeleninou, mrkvicka, zemiak... atd. teda vlastne dalej sme sa ani nedostali, chalani mi okrem mrkvicky odmietaju vsetku ostatnu zeleninu. zjedia par lyziciek a koniec, revu, vypluvaju to. Tak sme si dali par dni pauzu a zacali sme od znova to iste. Mrkvicku spapkaju v pohode aj 120 ml, ale ostanu zeleninu nie. Ako ich mam motivovat? Som dost netrpezliva a netusim ako pokracovat dalej...

li_la
1. srp 2011

@diddika Keď pridávam novú zeleninu, tak tam vždy dám trocha mrkvy. Mrkva je taká sladkastá, a teda napr, aj taký kaleráb potom nie je taký ... nechutný... My sme už papali všetko možné, len ochutnali sme jabĺčko a hrušku a teraz mi nechce už ani tú mrkvu...

erinbrock
1. srp 2011

@diddika
a davas jim kazdou zeleninu samostatne nebo dohromady vzdy pridas k jiz vyzkousene zelenine nejakou novou? a davas kupovane nebo domaci? 🙂

imzadi
1. srp 2011

holky dotaz, kolik davate petrzele a s cim vsim ji kombinujete? jde mi o to, ze chci treba uvarit prikrm z mrkve a petrzele...dam jednu mrkev a cca polovinu petrzele? 😕 dik 😀

diddika
1. srp 2011

@li_la no to mas pravdu, ked mali v zeleninke mrkvu, tak to ako tak spapali, ale samotny zemiak alebo brokolicu ani za svet, len neviem, ci mozem vsetku zelaninu kombinovat s mrkvou? uz som pocula aj taku radu, ze tam mam dat stipku cukru, aby to bolo sladsie,ale tomu sa branim...

li_la
1. srp 2011

@diddika Tak ja som zas počula, že v žiadnom prípade nesladiť! To už tie deti by potom asi ozaj nič iné nechceli. Ja som Samkovi dlho dávala granulkový čajík, ktorý bol sladký a potom mi ani za svet v týchto teplách nechcel čistú vodu. Ale postupne som ho od toho odučila a teraz mi zas nechce ten čaj, ale to nehodnotím ako nejaký problém. 🙂 Len aj tie prirodzene sa vyskytujúce cukry ako napr. v jablku a pod. sa mi zdajú príliš sladké. Karotka je nasladkastá a to sa mi zdá tak akurát. 🙂 Ja mu do všetkého dávam mrkvu. No, ešte ten zemiak a brokolica ako tak, ale keď som ochutnala kaleráb alebo cuketu... tak to bolo proste fuj a ta mrkva dá tomu trochu normálnej chuti. 🙂 Tak nech si to dieťa netrápim. 🙂 Do bruška sa mu to dostane aj tak, takže v tom nevidím problém. 🙂